Κυάλια οράσεως

Όσο περισσότερο τα χρησιμοποιείς,τοσο περισσοτερο θα φαίνονται τα πλεονεκτήματα του ακριβού.
Αν τα χρησιμοποιείς 5 φορες τον χρονο, και με οικονομικοτερα θα κανεις δουλεια.
Η χρήση που τους κανω ειναι καθαρά για τον βαλτο. Το μέρος ειναι πολυ ανοιχτό και απο το να περπατάω ατελειωτα, με τα κιάλια μπορω να εχω μια καλύτερη άποψη για το τι γινεται στον βαλτο.
Οι χρήσεις ειναι διαφορες.
Θα δω καποιον πολυ μακριά και θα κοιτάξω να δω αν είναι κυνηγος ή ψαράς κτλ.
Θα κοιτάξω σε μια λούμπα που πάνε και κάθονται σαρσελια αν έχουν περάσει ήδη οποτε να μην τα περιμένω.
Επίσης πολλές φορές χαζεύω παπια που δεν περνάνε κοντα μου
Και με τι κυάλια τα κάνεις όλα αυτά Γιώργο; Επίσης θέλω να ρωτήσω, με κυάλια καλής ποιότητας 7× 50 μπορείς να διακρίνεις χαρακτηριστικά προσώπου ενός ανθρώπου στα 500 μέτρα; Να αναγνωρίσεις το άτομο δηλαδή. Για τέτοια απόσταση ίσως χρειάζεται μονοκυαλο με πιο ενισχυμένους φακούς;
 
Όλα τα αξεσουάρ είναι χρήσιμα αλλά έχουν "κόστος". Και το "κόστος" τους είναι το βάρος τους και ο όγκος τους.
Ιδίως αν κάνεις περπατητό κυνήγι, χιλιόμετρα μακριά από το αυτοκίνητο, το να έχεις 10 φυσίγγια παραπάνω τελικά είναι σημαντικότερο από κάποιο αξεσουάρ.
Εκτός και αν είσαι ο Κομάντο, οπότε τα παίρνεις όλα και δεν τρέχει τίποτα.


Και εγώ έχω κυάλια που τα είχα αγοράσει στην εφηβεία μου από το Λονδίνο και είχα ξεπαραδιαστεί για να τα αγοράσω τότε, αλλά στο κυνήγι ποτέ δεν τα πήρα μαζί μου.
Θα με ενδιέφερε όμως να τα πάω για ένα σέρβις κάπου γιατί τα έχω 35 χρόνια. Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να κάνει σέρβις σε κυάλια;
 
Γενικοτερα οι περισσότερες επώνυμες εταιρίες στα κιάλια έχουν καλο support. Επίσης κάποιες απο αυτές συνεργάζονται με στρατούς σώματα ασφαλείας κτλ παρεχοντας τους διαφορα οπτικά μεσα.
Οποτε μεσα στο συμβόλαιο, υποστήριξη και ανταλλακτικά ειναι προαπαιτούμενο.
Για εμενα steiner και vortex ειναι πολυ καλές.
Τα Steiner 7Χ50 είναι αυτά που θα επέλεγα κι εγώ σαν επόμενη αγορά, και μην ξεχνάμε ότι είναι θυγατρική της μαμάς-Beretta...
 
Για τέτοια απόσταση ίσως χρειάζεται μονοκυαλο με πιο ενισχυμένους φακούς;
Είχα και τέτοιο και το χάρισα ... θέλει βάση.

Μια φορά άνοιξα χαλασμένα κυάλια ενός φίλου (του είχα πει από την αρχή ότι δεν φέρω καμία ευθύνη) και είδα ότι είχε ξεκολλήσει ένα πρίσμα.
Είχε μια λευκή κόλλα αν θυμάμαι καλά.
Το κόλλησα όσο καλύτερα μπορούσα (τόσο ώστε να είμαι αισιόδοξος ότι θα δουλέψουν πάλι σωστά) αλλά δεν.
 
Τα κιάλια είναι απαραιτητα σε κυνήγια μεγάλων θηραμάτων, όπου είναι απαραίτητος ο εντοπισμός από μακριά και η εκτίμηση του τροπαίου. Αυτό δεν χρειάζεται στα δικά μας με εξαίρεση αυτά που ανέφερε ο Γιώργος πιο πριν. Συμφωνώ με τον Θαλή για το θέμα βάρους στο περπατητο, μόνο εκτός περιόδου ή στα εκπαιδευτικά είναι χρήσιμα, θα προσθέσω και το κυνήγι φασας όταν δεν έχεις πολύ περπάτημα .Κώστα υπάρχουν χονδρικά δύο τύποι κιαλιων, αν δεν έχεις θέμα με τον όγκο και το βάρος μπορείς να αγοράσεις φτηνά κιάλια με πολύ καλή ποιότητα, αλλά πάντα θα πρέπει να αποφασίσεις πρώτα ποιά θα είναι η κύρια αποστολή τους και έπειτα αρχίζει η επιλογή. Σε αυτό που ρώτησες ,το 7x ,είναι σαν να παρατηρείς από το 1/7 της απόστασης, δηλαδή από τα 70+ μέτρα, από εκεί και πέρα ένα ζευγάρι κιάλια κακής ποιότητας μπορεί να κάνουν την εικόνα σαν να κοιτάς μέσα στο νερό (ακραίο παράδειγμα) και ένα κορυφαίο σαν να βρίσκεσαι εκεί, και σε ειδικές περιπτώσεις όπως στο σούρουπο ή ακόμα και νύχτα με φεγγάρι, υπάρχουν κιάλια που σε κάνουν να μην πιστεύεις αυτό που καταφέρνουν.
 
Εγώ ένα μονοκυάλι είχα πάρει για τις φασσες, ήταν πανάλαφρο, αλλά τελικά δεν θεώρησα αναγκαία την χρήση του...και τώρα το έχω για κάνα κ@λο, βολεύει γιατί είναι μικρό χωράει στη χούφτα και δεν σε παίρνουν γραμμή ότι παίρνεις μάτι...το συστήνω ανεπιφύλακτα
 
τώρα το έχω για κάνα κ@λο, βολεύει γιατί είναι μικρό χωράει στη χούφτα και δεν σε παίρνουν γραμμή ότι παίρνεις μάτι...το συστήνω ανεπιφύλακτα
.my man. 👍😜.sarcastic.

Σωστός !!!

Έχει ικανή ισχύ για να εισχωρήσει και στο εσωτερικό ή μπα ? 😂
 
Back
Top