Κυάλια οράσεως

Γέμισμα με αργό, θεωρείται καλύτερο ή χειρότερο; Αν δεν κάνω λάθος, αυτά που παρήγγειλα νομίζω έγραφαν για αργό.
Πολύ σωστά σου έγραψαν για το αργό, με αυτό γεμίζεται και το διάκενο στα διπλά τζάμια για καλύτερη απόδοση.
 
Αυτά που διάλεξα εγώ, https://astrosweden.se/diamondback-hd-8x42-handkikare/A91533301, ξέρει κανένας που ασχολείται, να μου πει δυο λόγια; Τα διάλεξα μόνο από τα χαρακτηριστικά τους. Στην πράξη δεν ξέρω τι κάνουν.
Έχω τρέλα με τα οπτικά και τα μελετάω χρόνια, αλλά δεν είναι δυνατόν να ειπωθούν όλα όσα χρειάζεται να γνωρίζει κανείς ούτε καν σε 10 σελίδες. Αυτά που αγόρασες είναι καλά σε ποιότητα κατασκευής και από οπτική απόδοση, είναι κιάλια μεσαίας κατηγορίας αλλά έχε υπόψη ότι στα οπτικά την 15ετια που πέρασε υπήρξε τόση πρόοδος όσο σε ελάχιστους τομείς και αυτό που σήμερα θεωρείται μέτριο, είναι ανώτερο από τα κορυφαία του 2000 . Η τυπολογία 10x42 προορίζεται για παρατήρηση σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις και σε συνθήκες καλου
έως μέτριου φωτισμού, για παρατεταμένη χρήση αν μπορείς να τα στερεωσεις πάνω σε κάποιο είδος τρίποδα θα βελτιώσεις πολύ την απόδοση τους.
 
Τότε είναι καλύτερη επιλογή για πιο γενική χρήση και αισθητά πιο φωτεινά στο χάραμα ή στο σούρουπο. Η vortex είναι σχετικά νέα φίρμα από τις καλύτερες αμερικανικές ( όλα τα οπτικά της φτιάχνονται στην Κίνα από τους ίδιους που φτιάχνουν τα φτηνά μοντέλα της zeiss), και στην αμερικανική αγορά έχει μεγάλη απήχηση .
 
Τότε είναι καλύτερη επιλογή για πιο γενική χρήση και αισθητά πιο φωτεινά στο χάραμα ή στο σούρουπο. Η vortex είναι σχετικά νέα φίρμα από τις καλύτερες αμερικανικές ( όλα τα οπτικά της φτιάχνονται στην Κίνα από τους ίδιους που φτιάχνουν τα φτηνά μοντέλα της zeiss), και στην αμερικανική αγορά έχει μεγάλη απήχηση .
Φτιάχνει και διοπτρες όπλων.
 
Τότε είναι καλύτερη επιλογή για πιο γενική χρήση και αισθητά πιο φωτεινά στο χάραμα ή στο σούρουπο. Η vortex είναι σχετικά νέα φίρμα από τις καλύτερες αμερικανικές ( όλα τα οπτικά της φτιάχνονται στην Κίνα από τους ίδιους που φτιάχνουν τα φτηνά μοντέλα της zeiss), και στην αμερικανική αγορά έχει μεγάλη απήχηση .
Πολύ σοβαρή εταιρία , με απίστευτα εξυπηρετικό σέρβις ! Όσες φορές χρειάστηκα βοήθεια με εξυπηρέτησαν αμέσως !
 
Δεν υπάρχει φθηνό και καλό στα οπτικά.
Όσο περισσότερες ώρες γράφεις με τα κυάλια τόσο πιο ακριβά αγοράζεις.
Αλλά μην τρελαθούμε κιόλλας, ... τα δικά μου ζήτημα να τα έχω χρησιμοποιήσει 10 φορές τα τελευταία 5 χρόνια, για max 5 λεπτά την φορά.
 
Έχω ένα παλιό ζευγάρι Carl Zeiss Jena (Ανατολικής Γερμανίας) Notarem 10X40


1687632623561.jpeg


Για την εποχή τους πολύ καλά, αν και πλέον θα χρειάζονταν ένα καλό σέρβις, κυρίως για διόρθωση της σύγκλισης. Δεν γνωρίζω όμως κάποιον που να μπορεί να το κάνει .
 
Παιδες εχω ενα steiner 9x40 μου το εφεραν απο Καναδα το 2002 με 2 φορες για τον βαλτο ειναι μοντελο ολο καουτσουκ πρασινο εκδοση κυνηγετικη με ειδικους φακους για ορατοτητα στο χαραμα και στο σουρουπο.Ρυθμιζομενες εστιασεις δυνατοτητα εστιασης εικονας πολυ μεγαλων αποστασεων αδιαπεραστο απο νερο και πανακριβο.Οποιαδηποτε παρεμβαση σερβις διορθωση φθορας η αντιπροσωπεία με εχει ενημερωση οτι το πακετάρει και ταξιδευει για το εργοστασιο Γερμανια με αναλογο κοστος καταλαβαίνετε.
 
Παιδες εχω ενα steiner 9x40 μου το εφεραν απο Καναδα το 2002 με 2 φορες για τον βαλτο ειναι μοντελο ολο καουτσουκ πρασινο εκδοση κυνηγετικη με ειδικους φακους για ορατοτητα στο χαραμα και στο σουρουπο.Ρυθμιζομενες εστιασεις δυνατοτητα εστιασης εικονας πολυ μεγαλων αποστασεων αδιαπεραστο απο νερο και πανακριβο.Οποιαδηποτε παρεμβαση σερβις διορθωση φθορας η αντιπροσωπεία με εχει ενημερωση οτι το πακετάρει και ταξιδευει για το εργοστασιο Γερμανια με αναλογο κοστος καταλαβαίνετε.
Τι κόστος σου είπαν?
Γιατι σκαφάτος γνωστός εστειλε commander 20ετιας καμμένα από το αλάτι και τον ήλιο με προβλημα στους φακούς και την πυξίδα και του τα γύρισαν μετα απο 1 μηνα πισω σαν καινούρια
 
Αξίζει ένας κυνηγός να δώσει 500-1000 ευρώ για ένα ζευγάρι κυάλια ; Είναι αναγκαία τόσο υψηλή ποιότητα κατασκευής ή γίνεται η δουλειά και με κάτι οικονομικότερο; Επίσης με ανησυχεί το ότι δεν μπορεί κανείς να τεσταρει τα κυάλια που τον ενδιαφέρουν ΠΡΙΝ προβεί σε αγορά.
 
Τι κόστος σου είπαν?
Γιατι σκαφάτος γνωστός εστειλε commander 20ετιας καμμένα από το αλάτι και τον ήλιο με προβλημα στους φακούς και την πυξίδα και του τα γύρισαν μετα απο 1 μηνα πισω σαν καινούρια
Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Δηλαδή να υπάρχει υποστήριξη και μετά την αγορά.
 
Γενικοτερα οι περισσότερες επώνυμες εταιρίες στα κιάλια έχουν καλο support. Επίσης κάποιες απο αυτές συνεργάζονται με στρατούς σώματα ασφαλείας κτλ παρεχοντας τους διαφορα οπτικά μεσα.
Οποτε μεσα στο συμβόλαιο, υποστήριξη και ανταλλακτικά ειναι προαπαιτούμενο.
Για εμενα steiner και vortex ειναι πολυ καλές.
 
Αξίζει ένας κυνηγός να δώσει 500-1000 ευρώ για ένα ζευγάρι κυάλια ; Είναι αναγκαία τόσο υψηλή ποιότητα κατασκευής ή γίνεται η δουλειά και με κάτι οικονομικότερο; Επίσης με ανησυχεί το ότι δεν μπορεί κανείς να τεσταρει τα κυάλια που τον ενδιαφέρουν ΠΡΙΝ προβεί σε αγορά.
Όσο περισσότερο τα χρησιμοποιείς,τοσο περισσοτερο θα φαίνονται τα πλεονεκτήματα του ακριβού.
Αν τα χρησιμοποιείς 5 φορες τον χρονο, και με οικονομικοτερα θα κανεις δουλεια.
Η χρήση που τους κανω ειναι καθαρά για τον βαλτο. Το μέρος ειναι πολυ ανοιχτό και απο το να περπατάω ατελειωτα, με τα κιάλια μπορω να εχω μια καλύτερη άποψη για το τι γινεται στον βαλτο.
Οι χρήσεις ειναι διαφορες.
Θα δω καποιον πολυ μακριά και θα κοιτάξω να δω αν είναι κυνηγος ή ψαράς κτλ.
Θα κοιτάξω σε μια λούμπα που πάνε και κάθονται σαρσελια αν έχουν περάσει ήδη οποτε να μην τα περιμένω.
Επίσης πολλές φορές χαζεύω παπια που δεν περνάνε κοντα μου
 
Back
Top