Κυάλια οράσεως

Έχω δύο ζευγάρια κυαλια. Ένα ακόμα μικρό ζευγάρι τσέπης, πολυμεριστηκαν τα πλαστικά του και πετάχτηκε.
ZENITH Tempest, 60 περίπου ετών αγορασμένα στη Ν. Αφρική από τον αδερφό μου, 7Χ35,ευρυγωνια με 11 μοιρες άνοιγμα, πανάλαφρα, ξεκούραστα, για ημέρα, άντεξαν σκληρή χρήση 30 χρόνια εκεί, made in Japan. Το ζευγάρι που το εχεις πάντα μαζί σου...

IMG_20230623_094022.jpg

Asahi Pentax, 7X50,κανονικης γωνίας 7,1 μοιρών, μεγάλα, καλοζυγισμενα, εξαιρετική ποιότητα εικόνας και για δύσκολες φωτεινές συνθήκες. Θα τα χαρακτήριζα στρατιωτικής και ναυτιλιακής χρήσης. Αγορασμένα ακριβά πριν 50 χρόνια στην Ολλανδία σε ποιοτική δερμάτινη θήκη. Ακόμα πουλιωνται στο ebay μεταχειρισμενα.

IMG_20230623_094241.jpg

Από την σύγκριση δίπλα δίπλα φαίνεται γιατί τα ευρυγωνια Zenith έχουν την κυρια χρήση κατά 80-90%.Επιπλεον είναι και ξεκούραστα στο να εντοπίζεις αυτό που θες γιατί είναι ευρυγωνια. Για ψάξιμο πουλιών στον αέρα υπερτερούν πολύ. Για θήραμα ακίνητο η σε χαμηλό φωτισμό τα Asahi Pentax δεν παίζονται.

IMG_20230623_094356.jpg
 
Last edited:
Αυτά που διάλεξα εγώ, https://astrosweden.se/diamondback-hd-8x42-handkikare/A91533301, ξέρει κανένας που ασχολείται, να μου πει δυο λόγια; Τα διάλεξα μόνο από τα χαρακτηριστικά τους. Στην πράξη δεν ξέρω τι κάνουν.
Η εταιρεία είναι γνωστη, έχουν μοντέρνο σχεδιασμό εξωτερικό αλλά και των οπτικών τους. Είναι αντιολισθητικα αλλά δεν βλέπω την γωνία οράσεως και το βάρος τους. Για γενική χρήση, πιστεύω θα σε ικανοποιησουν.
Τα έχεις παραγγείλει;
 
Τα κιάλια είναι λίγο περίεργη υπόθεση!
Αν επιλέξεις με μεγάλη μεγέθυνση, είναι βαριά, σε κουράζουν και δεν είναι εύκολος ο χειρισμός τους με το ένα χέρι.
Είναι για τι χρήση τα θέλεις.
Εγώ τα ήθελα κυρίως για τον βάλτο, οπότε πήρα τα Steiner Safari Ultrasharp
Ενώ ήξερα ότι για power πάνω από 7 θες σταθερό χέρι επέλεξα τα 10x50mm και το σκυλομετάνοιωσα.

7x50mm το ιδανικό.

Δεν σου τρέμει η εικόνα με το 10X26mm.
Σε χαμηλό φωτισμό βλέπεις καλά ?
 
Παντελως ασχετος απο κυαλια....Πριν καμια 10ρια χρονια γυριζοντας απο Αθηνα για Σαμο...στο λιμανι
του Πειραια....ενας αλλοδαπος πουλουσε κυαλια...
Πηρα αυτα χωρις να ξερω κατα ποσον καλα ηταν....30 ευρω εδωσα και σκεφτηκα και καλα να μην ειναι
δεν χαλασε ο ''κοσμος''....τα χρηματα ηταν λιγα.
Στο βουνο ( στις φασσες ) με βολευουν....οταν παρακολουθω πριν την εναρξη την πορεια των πουλιων..
Με λιγα λογια με βολεψαν...χωρις να ξερω οι αλλες μαρκες η τα ποιο δυνατα τι κανουν ...και ποσο καλυτερα
ειναι.
Δεν ξερω εαν ειναι κινεζικα....την δουλεια μου ομως την κανω.... :)

View attachment 73760
View attachment 73761
View attachment 73762
Σε βλέπουν οι φάσσες με την κόκκινη επίστρωση 😜
Αν κάνεις την δουλειά σου καλά είναι ...
 
Η εταιρεία είναι γνωστη, έχουν μοντέρνο σχεδιασμό εξωτερικό αλλά και των οπτικών τους. Είναι αντιολισθητικα αλλά δεν βλέπω την γωνία οράσεως και το βάρος τους. Για γενική χρήση, πιστεύω θα σε ικανοποιησουν.
Τα έχεις παραγγείλει;
Τα έχει παραλάβει φίλος στη Σουηδία και την Τρίτη θα έρθει Ελλάδα.
 
Τα έχει παραλάβει φίλος στη Σουηδία και την Τρίτη θα έρθει Ελλάδα.
Εύχομαι να τα ευχαριστηθεις.
Πόσο κόστισαν εκεί;
Συνήθως έχουν ρύθμιση διοπτριας στο δεξί προσοφθαλμιο φακό. Μην ξεχάσεις να το ρυθμίσεις για να αποδώσουν σωστά.
 
Από κυάλια δεν ξέρω πολλά αλλά ξέρω σίγουρα αυτά.
Τα κυάλια έχουν πολλά χαρακτηριστικά αλλά όλα γράφουν 2 αριθμούς πχ 7x50mm

Πρώτος αριθμός = Μεγέθυνση - ισχύς - power = το μεγαλύτερο δεν είναι καλύτερο για 2 λόγους.
1. μειώνεις το πεδίο θέασης
2. πάνω από 7 θες σταθερό χέρι γιατί η εικόνα τρέμει.
7 είναι το ιδανικό.

Δεύτερος αριθμός = Διάμετρος αντικειμενικού φακού
Όσο μεγαλύτερος τόσο περισσότερο φως μπαίνει στα κυάλια και τόσο πιο φωτεινά βλέπεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.
Γίνονται όμως πιο βαριά.
30-50mm συνήθως με 50mm το ιδανικό.

Μην επιλέξετε ποτέ φθηνά κυάλια με μεταβλητή μεγέθυνση ... συνήθως γράφεται 4-12x50mm

Μια άριστη από μια κακή κατασκευή διαφέρουν σίγουρα σε αυτά
1. Ποιότητα φακών
2. Μηχανική ποιότητα ... πχ όταν προσπαθείς να εστιάσεις οι 2 προσοφθάλμιοι φακοί να κινούνται το ίδιο.
3. Αντοχή. Σε κακές κατασκευές ξεκολάνε τα πρίσματα και πετάς τα κυάλια ή τα επισκευάζεις και στραβώνεσαι. Και τα 2 τα έχω κάνει. 🤪
 
Last edited:
Εύχομαι να τα ευχαριστηθεις.
Πόσο κόστισαν εκεί;
Συνήθως έχουν ρύθμιση διοπτριας στο δεξί προσοφθαλμιο φακό. Μην ξεχάσεις να το ρυθμίσεις για να αποδώσουν σωστά.
Τα είχε με έκπτωση, στα 212 ευρώ έβγαινε με την αντιστοιχία της κορώνας. Η τιμή τους σε άλλα σάιτ ήταν από 260 ευρώ έως 280 ευρώ περίπου.
 
Από κυάλια δεν ξέρω πολλά αλλά ξέρω σίγουρα αυτά.
Τα κυάλια έχουν πολλά χαρακτηριστικά αλλά όλα γράφουν 2 αριθμούς πχ 7x50mm

Πρώτος αριθμός = Μεγέθυνση - ισχύς - power = το μεγαλύτερο δεν είναι καλύτερο για 2 λόγους.
1. μειώνεις το πεδίο θέασης
2. πάνω από 7 θες σταθερό χέρι γιατί η εικόνα τρέμει.
7 είναι το ιδανικό.

Δεύτερος αριθμός = Διάμετρος αντικειμενικού φακού
Όσο μεγαλύτερος τόσο περισσότερο φως μπαίνει στα κυάλια και τόσο πιο φωτεινά βλέπεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.
Γίνονται όμως πιο βαριά.
30-50mm συνήθως με 50mm το ιδανικό.

Μην επιλέξετε ποτέ φθηνά κυάλια με μεταβλητή μεγέθυνση ... συνήθως γράφεται 4-12x50mm

Μια άριστη από μια κακή κατασκευή διαφέρουν σίγουρα σε αυτά
1. Ποιότητα φακών
2. Μηχανική ποιότητα ... πχ όταν προσπαθείς να εστιάσεις οι 2 προσοφθάλμιοι φακοί να κινούνται το ίδιο.
3. Αντοχή. Σε κακές κατασκευές ξεκολάνε τα πρίσματα και πετάς τα κυάλια ή τα επισκευάζεις και στραβώνεσαι. Και τα 2 τα έχω κάνει. 🤪
Πολύ σωστά τα γράφεις Βασίλη.
Στην καλή ποιότητα κατασκευής να προσθέσουμε την καλή στεγανοτητα και το γέμισμα με άζωτο ώστε να μην μπει αέρας με υγρασία και στο κρύο μετά θολώνουν εσωτερικά.
Για κάποιον που θέλει να φθάσει τα 500-600 ευρώ και να πάρει τοπ ποιότητα θα πρότεινα τα παρακατω:
https://planitario.gr/gr/terra-ed-compact-8-x-32-black-grey-9907.html
 
Back
Top