Κουνάβι

Ωραίο θέμα άνοιξες Γιώργο.Εχω μάθει ήδη ότι οι ζουριδες είναι ασυρματιστες που χέζουν κεραίες αυτοκινήτων και ότι είναι απλές οδοντόκρεμες μπροστά στην μάστιγα των γατών.
Από εδώ το πας από εκεί το φέρνεις, θέλεις να βάλουν τις γάτες και κυρίως τις αγριόγατες στη ρυθμιστική !!! :p
 
Τα μινκ πάντως είναι απαραίτητο να επιτραπεί το κυνήγι τους, η ζημιά που μπορεί να προκαλέσουν στα εδαφόβια θηράματα (πέρδικες) αλλά και σε διάφορα άλλα ευαίσθητα και σπάνια είδη (π.χ. σαλαμάνδρες) φαίνεται να είναι πολύ μεγάλη και ίσως μη αντιστρεπτή.
Το video του Χριστογιάννη, που δείχνει μινκ στο βουνό 10 χρόνια μετά την απελευθέρωση τους, είναι πολύ ανησυχητικό ...
 
Όσο για τα μινκ που απελευθέρωσαν οι "οικολόγοι", μπορεί κανείς να πάρει μια ιδέα για το παιχνίδι που παίζεται εις βάρος της φύσης, από τα δημοσιεύματα στον τύπο.
Αρκεί να γράψει απελευθέρωση μινκ ...βάζω δυο ενδεικτικά !!!

https://www.protothema.gr/environme...a-ageles-mink-rimazoun-stavlous-kai-kotetsia/

https://www.alphafm.gr/η-απελευθέρωση-των-γουνοφόρων-μινκ-εί/

Φίλε Γιώργο εσυ παραθέτεις λινκ
αλλά μΕ φαίνεται στου κουφού συμφορουμίστα την πόρτα....

άντε να σας παραθέσω τμηματα του λινκ:


..............Η απελευθέρωση των γουνοφόρων μινκ είναι κατ’ εξοχήν πράξη πολιτική…


....................τα 52.000 απελευθερωθέντα μινκ δεν ήταν παρά αιχμάλωτοι πολέμου, ενός ακήρυκτου καθημερινού πολέμου ανάμεσα σε εκείνα τα ανθρώπινα ζώα (το εννοώ με την κυριολεκτική σημασία) που θεωρούν το είδος μας επικυρίαρχο και με πλήρη ιδιοκτησιακά δικαιώματα εκμετάλλευσης πάνω στη φύση και τα υπόλοιπα μη ανθρώπινα ζώα – μια στρεβλή αντίληψη που βρίσκεται στη βάση ακριβώς της σημερινής παγκόσμιας οικολογικής, και όχι μόνο, κρίσης– και στα υπόλοιπα μη ανθρώπινα ζώα με τα οποία μοιραζόμαστε, προς μεγάλη τους ατυχία, τον πλανήτη μας..........
...............χαιρετίζω κάθε πολιτικό ακτιβισμό που είναι υπέρ της ζωής στην όποια της μορφή, όσο παράνομος κι αν κρίνεται με καθεστωτικά, συγκυριακά κριτήρια και νόμους............
 
Θέλω να πιστεύω πως οι περισσότεροι συμφορουμίστες δεν χαιρετίζουν κάθε πολιτικό ακτιβισμό, όταν βλάπτει τη φύση και το κυνήγι ... απ΄όπου και αν προέρχεται ...
Ενδιαφέρον ότι ουδείς αντέδρασε ... no reaction που λέμε και στον τόπο μου 🤔
 
Αυτοί που αντέδρασαν, πριν χρονια όταν έγιναν αυτές οι απελευθερώσεις, ήταν κυρίως κυνηγοί των περιοχων που υπέστησαν όλα τα επακόλουθα των απευθερωμένων αγριμιων.. Χωρίς να είμαι σίγουρος, ουτε η κυνηγετική Συνομοσπονδία αντέδρασε, αλλά μόνο τμήμα της η κομάθ δηλαδή.. Σίγουρα δεν χαιρετίζει κανεις κυνηγός κάτι τέτοιο αλλά μην περιμενουμε κ καναν ξεσηκωμό τώρα...
Μην ξεχάσω να σου πω ότι ανήκω σε γειτονικό νόμο και έχω γνώση των συνεπειών των μινκ,σε κυνήγι κ ψάρεμα.
 
Αυτοί που αντέδρασαν, πριν χρονια όταν έγιναν αυτές οι απελευθερώσεις, ήταν κυρίως κυνηγοί των περιοχων που υπέστησαν όλα τα επακόλουθα των απευθερωμένων αγριμιων.. Χωρίς να είμαι σίγουρος, ουτε η κυνηγετική Συνομοσπονδία αντέδρασε, αλλά μόνο τμήμα της η κομάθ δηλαδή.. Σίγουρα δεν χαιρετίζει κανεις κυνηγός κάτι τέτοιο αλλά μην περιμενουμε κ καναν ξεσηκωμό τώρα...
Μην ξεχάσω να σου πω ότι ανήκω σε γειτονικό νόμο και έχω γνώση των συνεπειών των μινκ,σε κυνήγι κ ψάρεμα.
Δημήτρη δεν περιμένω κανένα ξεσηκωμό, επίσης μπορώ να καταλάβω πόση στενοχώρια προκαλεί όλη αυτή η ζημιά, κυρίως σε εσάς που ζείτε εκεί και τη βλέπετε ... που ξέρετε το πριν και το μετά στα βουνά και τα ποτάμια αυτής της περιοχής.
Το μόνο που λέω είναι, όταν ψευτοοικολόγοι φίλοι και γνωστοί, μας ξεστομίζουν "διάφορα" εναντίων των κυνηγών, εμείς πρέπει να υπενθυμίζουμε το συγκεκριμένο γεγονός και να εξηγούμε ότι οι φέροντες την ταμπέλα "οικολόγοι" δεν έχουν ιδέα οικολογίας και ενδιαφέρονται μόνο για την εξουσία ...
Οι δε κυνηγοί / ψαράδες είμαστε οι μόνοι πολίτες που ενδιαφερόμαστε πραγματικά για την ισορροπία και την αειφορία της φύσης, ώστε να μπορεί να μας δίνει θηράματα ...
 
Last edited:
, εμείς πρέπει να υπενθυμίζουμε το συγκεκριμένο γεγονός και να εξηγούμε ότι οι φέροντες την ταμπέλα "οικολόγοι" δεν έχουν ιδέα οικολογίας
Αφού ξέρεις πώς πάει Γιώργο
Δεν κοιτάνε την ουσία και το οικολογικό πρόβλημα που δημιούργησαν
Εάν το αναφέρει κάποιος θα αρχίσουν τις κραυγές και τους <<δημοκρατικούς-αντιστασιακούς>> τραμπουκισμούς και θα επιμένουν ότι τα έσωσαν από την σφαγή κτλ κτλ κτλ
Και ένα μεγάλο κομμάτι του κόσμου δεν τον ενδιαφέρει τουλάχιστον με την παρούσα δύσκολη κατάσταση εαν κάποιοι ανώμαλοι απελευθέρωσαν τα μινκ στην Καστοριά και αυτά δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο, όσα επιβίωσαν .......
Οι ντόπιοι που βλέπουν και δέχονται τις συνέπειες θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνουν για το πόσο οικολόγοι είναι αυτοί που το έκαναν
 
Αφού ξέρεις πώς πάει Γιώργο
Δεν κοιτάνε την ουσία και το οικολογικό πρόβλημα που δημιούργησαν
Εάν το αναφέρει κάποιος θα αρχίσουν τις κραυγές και τους <<δημοκρατικούς-αντιστασιακούς>> τραμπουκισμούς και θα επιμένουν ότι τα έσωσαν από την σφαγή κτλ κτλ κτλ
Και ένα μεγάλο κομμάτι του κόσμου δεν τον ενδιαφέρει τουλάχιστον με την παρούσα δύσκολη κατάσταση εαν κάποιοι ανώμαλοι απελευθέρωσαν τα μινκ στην Καστοριά και αυτά δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο, όσα επιβίωσαν .......
Οι ντόπιοι που βλέπουν και δέχονται τις συνέπειες θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνουν για το πόσο οικολόγοι είναι αυτοί που το έκαναν
Σε φοβίζουν οι κραυγές ; ... έχουμε και εμείς στόμα και μπορούμε να εξηγούμε το γεγονός και μάλιστα χωρίς κραυγές. Όπως κατάλαβες αυτοί που το έκαναν έχουν και υποστηρικτές ... φαντάζομαι δε ότι αυτοί οι υποστηρικτές έχουν εμποδίσει να φτάσουν τα "καλόπαιδα" στη δικαιοσύνη.
Εγώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερες λεπτομέρειες και για τη ζημιά και για την "κάλυψη" από τους κυνηγούς που μένουν στην περιοχή ...
 
Σε φοβίζουν οι κραυγές ; ... έχουμε και εμείς στόμα και μπορούμε να εξηγούμε το γεγονός και μάλιστα χωρίς κραυγές. Όπως κατάλαβες αυτοί που το έκαναν έχουν και υποστηρικτές ... φαντάζομαι δε ότι αυτοί οι υποστηρικτές έχουν εμποδίσει να φτάσουν τα "καλόπαιδα" στη δικαιοσύνη.
Εγώ θα ήθελα να ακούσω περισσότερες λεπτομέρειες και για τη ζημιά και για την "κάλυψη" από τους κυνηγούς που μένουν στην περιοχή ...
Ευκαιρία είναι τώρα που το κόμμα του Σταθόπουλου είναι κυβέρνηση,αλλά δεν ξέρω εάν έχει έρθει σε επαφή να μας δώσουν λίγο τηλεοπτικό χρόνο στην κρατική τηλεόραση
Να πούμε και εμείς δυό κουβέντες βρε αδερφέ έτσι για το γαμώτο
Δημοκρατία δεν έχουμε .think.
 
Κανένας σεβασμός πια. Όταν υπάρχει άτομο στην κοινωνία που διανοείται ότι μπορεί να διαμαρτυρηθεί για ότι του κατέβει στο κεφάλι, την ημέρα της Εθνικής επετείου και το πραγματοποιεί, κάτι πάει πολύ λάθος. Σαν κάτι βλαμμενα που ήθελαν να αντιγράψουν και καλά τους Μόντι Πάιθον. Ντροπή.
 
Κανένας σεβασμός πια. Όταν υπάρχει άτομο στην κοινωνία που διανοείται ότι μπορεί να διαμαρτυρηθεί για ότι του κατέβει στο κεφάλι, την ημέρα της Εθνικής επετείου και το πραγματοποιεί, κάτι πάει πολύ λάθος. Σαν κάτι βλαμμενα που ήθελαν να αντιγράψουν και καλά τους Μόντι Πάιθον. Ντροπή.
Υποκινούμενοι από ξένα συμφέροντα είναι. Με τον μανδύα του οικολόγου, ψαρεύουν διάφορους αφελείς ... ξεφτιλίκια !!!
 
Back
Top