Κουνάβι

Το πετροκούναβο (ζουρίδα) είναι θηρεύσιμο ως επιβλαβές. Με αφορμή τον αυξημένο πληθυσμό του και την σχετική ομοιότητά με τα συγγενικά του μίνκ (αρκετοί τα μπερδεύουν), ξεκινώ αυτή την ενότητα κυρίως για να μην γράφουμε για τα ζώα αυτά αλλού, ελπίζοντας να μην μας απασχολούν συχνά.
Τα είδη αυτά κάνουν ζημιά σε όλα τα είδη των πτηνών (τρώνε κυρίως αυγά) και μικρών θηλαστικών. (π.χ. λαγούς)
Παλαιότερα τα κυνηγούσαν για τη γούνα τους και μαζί με την αλεπού έδωσαν εισόδημα σε οικογένειες κυνηγών σε πολλά μέρη της χώρας μας.
Δύο μικρά video στο ένα φαίνεται το πετροκούναβο και στο άλλο το μινκ και το πρόβλημα που πλέον έχει δημιουργηθεί.


 
Παλιότερα έψαχνες να δεις κάνα κουνάβι και δεν έβρισκες με τιποτα .
Τώρα ξυπνάς το πρωί και έχουν χέσει πάνω στο πατάκι της πόρτας σου .big smile.
Εδώ τα ίδια, τα βλέπουμε τη νύχτα να κυκλοφορούν εκτός και εντός του χωριού ... την άνοιξη τα βλέπεις και την ημέρα (σούρουπο) !
 
Όσο για τα μινκ που απελευθέρωσαν οι "οικολόγοι", μπορεί κανείς να πάρει μια ιδέα για το παιχνίδι που παίζεται εις βάρος της φύσης, από τα δημοσιεύματα στον τύπο.
Αρκεί να γράψει απελευθέρωση μινκ ...βάζω δυο ενδεικτικά !!!

https://www.protothema.gr/environme...a-ageles-mink-rimazoun-stavlous-kai-kotetsia/

https://www.alphafm.gr/η-απελευθέρωση-των-γουνοφόρων-μινκ-εί/
 
Το κουναβι παλιά μαζί με την αλεπού εθρεψε οικογένειες σε δύσκολες στιγμές. Η γούνα του είχε αξία. Στο χωριό έχω ακόμα το δόκανο του παππού μου. Το προτιμούσαν από το τουφεκι γιατι δεν χαλούσε την γούνα. Την άνοιξη ειδικά οι δρόμοι εδώ γύρω είναι γεμάτοι από σκοτωμενα από τα αυτοκίνητα!
Μια φορά βρήκα ένα μέσα στο κοτετσι. Είχε πνίξει 6-7 κότες. Ήταν σαν ναρκωμενο. Ήθελα να το πιάσω με μια παλιά απόχη αλλά ως να την φέρω το είχε ξεπαστρέψει η γιαγιά μου με μια...σκούπα!
 
Έχουν τον διάολο μέσα τους,μπορεί να είναι χειρότερα και από αλεπού γιατί είναι πιό αιμοβόρα
Και να έχει χορτάσει συνεχίζει να σκοτώνει
Έτσι ακριβώς. Όταν το χτύπησε η γριά έβγαλε υπερβολικά πολύ αίμα. Δεν ξέρω αν ισχύει ότι πίνει το αίμα της λείας του, πάντως οι κότες πέρα από ένα φαγωμενο κεφάλι ήταν αθικτες.
 
Έτσι ακριβώς. Όταν το χτύπησε η γριά έβγαλε υπερβολικά πολύ αίμα. Δεν ξέρω αν ισχύει ότι πίνει το αίμα της λείας του, πάντως οι κότες πέρα από ένα φαγωμενο κεφάλι ήταν αθικτες.
Αλήθεια είναι
Αν δεις κομμένο κεφάλι ή χτυπημένο μόνο στο λαιμό είναι κουνάβι
 
Πάντως έχουν πλέον αυξηθεί σαν είδος. Κανείς δεν τα κυνηγάει πλέον.
Όλοι οι άρπαγες είναι πληθυσμιακά στο ζενίθ
Γι'αυτό και ακούγεται σαν ανέκδοτο όταν λέμε να φροντίσουμε για την αύξηση του ενδημικού θηράματος πέρδικα-λαγό και αναφέρουμε μόνο για σπορές και ποτίστρες
Εννοείται ότι είναι πολύ σημαντικά αλλά το πρώτο είναι η μείωση αλεπού-κουνάβι-νυφίτσα
Πραγματικά και χωρίς υπερβολές οι πληθυσμοί τους είναι τεράστιοι όπως και η ζημιά που κάνουν
 
Έτσι ακριβώς. Όταν το χτύπησε η γριά έβγαλε υπερβολικά πολύ αίμα. Δεν ξέρω αν ισχύει ότι πίνει το αίμα της λείας του, πάντως οι κότες πέρα από ένα φαγωμενο κεφάλι ήταν αθικτες.
Μου φαινεται οτι και οι νιφιτσες το ιδιο κανουν
 
Συμφωνώ με τον Γιώργο και το αλλο που θελει σπορες σε διαφορά σημεία για να σώσουμε το ενδημικό και όσο μπορούμε όλοι σωστή διαχείριση του θηράματος με μεγάλη προτεραιότητα στο ενδημικό
Βασική προϋπόθεση για την αύξηση του πληθυσμού του ενδημικό θηράματος είναι η καταπολέμηση των αρπαγων. Σε γερακομορφα δεν μπορούμε και σωστα μάλλον να επέμβουμε. Κορακοειδη , αλουπες και κουναβοι όμως πρέπει να μειωθούν κατά πολύ αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι.
 
Βασική προϋπόθεση για την αύξηση του πληθυσμού του ενδημικό θηράματος είναι η καταπολέμηση των αρπαγων. Σε γερακομορφα δεν μπορούμε και σωστα μάλλον να επέμβουμε. Κορακοειδη , αλουπες και κουναβοι όμως πρέπει να μειωθούν κατά πολύ αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι.
Την μεγαλύτερη ζημιά από όλα αυτά μαζί την κάνουν οι γάτες
 
Back
Top