Κουνάβι

Παλιότερα έψαχνες να δεις κάνα κουνάβι και δεν έβρισκες με τιποτα .
Τώρα ξυπνάς το πρωί και έχουν χέσει πάνω στο πατάκι της πόρτας σου .big smile.

Τα έχω συλλάβει αρκετές φορές επ αυτοφώρω να χέζουν στην κεραία του αυτοκινήτου στον ουρανό και μάλιστα με παιχνιδιάρικη διάθεση. Δεν φτάνει που σου χέζουν τον ουρανό βαρανε και δύο στροφές στην κεραία....
 
Το θέμα με τα κουνάβια είναι ότι ενώ είναι θηρεύσιμα, είναι σχεδόν αδύνατον να τα συναντήσει ο κυνηγός την ημέρα.
Επίσης εκεί που είναι τρυπωμένα (συνήθως σε σωρούς με πέτρες, κουφάλες δέντρων και ερειπωμένα σπίτια) δεν είναι απλό να τα ξετρυπώσεις ...
Οι μέθοδοι που χρησιμοποιούσαν παλιά για το κυνήγι τους, σήμερα απαγορεύονται.
Έτσι θηρεύσιμα ή όχι ο κυνηγός είναι αδύνατον να επέμβει σημαντικά στην μείωση τους ...
 
Το θέμα με τα κουνάβια είναι ότι ενώ είναι θηρεύσιμα, είναι σχεδόν αδύνατον να τα συναντήσει ο κυνηγός την ημέρα.
Επίσης εκεί που είναι τρυπωμένα (συνήθως σε σωρούς με πέτρες, κουφάλες δέντρων και ερειπωμένα σπίτια) δεν είναι απλό να τα ξετρυπώσεις ...
Οι μέθοδοι που χρησιμοποιούσαν παλιά για το κυνήγι τους, σήμερα απαγορεύονται.
Έτσι θηρεύσιμα ή όχι ο κυνηγός είναι αδύνατον να επέμβει σημαντικά στην μείωση τους ...

Ισχύει. Και εγώ μόνο λίγο πριν το ξημέρωμα βλέπω κανένα στο δρόμο ή βράδυ στο χέσιμο που περιεγραψα πριν. Στο βουνό δεν έχω δει ποτέ.
 
Ωραίο θέμα άνοιξες Γιώργο.Εχω μάθει ήδη ότι οι ζουριδες είναι ασυρματιστες που χέζουν κεραίες αυτοκινήτων και ότι είναι απλές οδοντόκρεμες μπροστά στην μάστιγα των γατών.
 
Δεν προκαλουν μόνο ζημιές σε πουλια, ζώα κλπ....
Αρέσκονται στο να φωλιάζουν σε σκεπες,πατάρια, κ οπουδήποτε άλλου αρκεί να χωράει να μπει η μουσουδα τους...
Τρώνε οτιδήποτε καλώδια(σε σπιτια κ αυτοκίνητα) συναντήσουν,σκιζουν πισσοχαρτα, ξεχαρβαλωνουν ξυλα, και όταν τσακωνονται η παιζουν κανουν ζημιές στα κεραμίδια..
Με αποτέλεσμα σε περιπτωση βροχής να έχουμε διαρροές......

Αυτός ήταν κ ο λόγος που δεν το χάρισα την μια κ μοναδική φορά που μου δώθηκε η ευκαιρία...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κυνηγετική-Γωνιά-Αρχείο.55/page-1918

Το μόνο θετικό που έχει είναι πως εκεί που φωλιάζει απουσιάζουν οι αρουραίοι κ τα ποντικια που αποτελουν κ τους αγαπημένους του μεζέδες........
 
Εγώ πάντως δεν έχω δει ποτέ μου ούτε μια φορά στο κυνήγι. Ενώ νυφίτσα έχει τύχει αρκετές φορές να δω. Φαίνεται είναι πιο προσεχτικά τα κουνάβια ή περισσότερες οι νυφίτσες.
Αφού είναι νυκτόβιο πως να το δούμε??? Μια φορά έχω βαρέσει ένα που μπαινοβγαινε σε ένα σωρό με πέτρες σε ένα απογευματινό. Μέρα δεν έχω ξαναδεί κανένα. Νύχτα στους δρόμους πάρα πολλά.
 
Αφού είναι νυκτόβιο πως να το δούμε??? Μια φορά έχω βαρέσει ένα που μπαινοβγαινε σε ένα σωρό με πέτρες σε ένα απογευματινό. Μέρα δεν έχω ξαναδεί κανένα. Νύχτα στους δρόμους πάρα πολλά.
Δεν μπορώ να βρώ ένα βίντεο, στην Σερβία νομίζω είναι γυρισμένο που πάνε με σκυλιά και τα ξετρυπώνουν, μέχρι και μέσα από παλιά σπίτια πέτρινα
 
Back
Top