"Κοντακίαση"

Σήμερα είχαμε μια συζήτηση με τον Θεόφραστο για την επώμιση και το όπλο μου. Με έβαλε ο Τεο να επωμίσω με κλειστά μάτια και παρακάτω βλέπετε το αποτέλεσμα. Από την φωτογραφία οι πιο έμπειροι μπορείτε να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα για τα μέτρα του κοντακιού μου?
 
Σήμερα είχαμε μια συζήτηση με τον Θεόφραστο για την επώμιση και το όπλο μου. Με έβαλε ο Τεο να επωμίσω με κλειστά μάτια και παρακάτω βλέπετε το αποτέλεσμα. Από την φωτογραφία οι πιο έμπειροι μπορείτε να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα για τα μέτρα του κοντακιού μου?
Δειχνει να χρειαζεσαι cust of,λιγο ψηλωμα το χτενι,μαζεμα η λαβη και toe out....:confused:
 
Σήμερα είχαμε μια συζήτηση με τον Θεόφραστο για την επώμιση και το όπλο μου. Με έβαλε ο Τεο να επωμίσω με κλειστά μάτια και παρακάτω βλέπετε το αποτέλεσμα. Από την φωτογραφία οι πιο έμπειροι μπορείτε να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα για τα μέτρα του κοντακιού μου?
Τσαπα κρατας παιδιμου? Φτιαξε τις γωνιες των χεριων.Ο δεξιος αγκωνας εχει κρεμασει κατω.Ο αριστερος το ιδιο.Εχεις χουφτωσει την παπια με τον δεικτη απο κατω. Εχεις πιεστει πανω στο οπλο.Το κοντακι ειναι μακρυ.Δεν ειμαι ειδικος ουτε σχεση με σκοπευτηρια εχω,αντε να εχω παει στην ζωη μου 3 φορες. Λεω αυτα που ειδα ,πιθανον να λεω και μπαρουφες.
 
Δειχνει να χρειαζεσαι (1) cast off ... (2) λιγο ψηλωμα το χτενι ... (3) μαζεμα η λαβη ... και (4) toe out ...:confused:
Όλα αυτά ... από μια απλή φωτογραφία προφίλ ;;;;;;;;;;; :eek::confused: Αυτό θα πει μάστορας !!!!! .RESPECT..shake hands.
Εγώ για να βγάλω τέτοια λεπτομερή διάγνωση από φωτογραφίες, θα 'πρεπε να δω τουλάχιστον 5 - από διαφορετικές γωνίες, οπωσδήποτε μια τουλάχιστον από μπροστά (να σημαδεύει το φακό της μηχανής) ... και 3 βολές στον πίνακα με το test Churchill .... .sarcastic. .pray to God.
 
Όλα αυτά ... από μια απλή φωτογραφία προφίλ ;;;;;;;;;;; :eek::confused: Αυτό θα πει μάστορας !!!!! .RESPECT..shake hands.
Εγώ για να βγάλω τέτοια λεπτομερή διάγνωση από φωτογραφίες, θα 'πρεπε να δω τουλάχιστον 5 - από διαφορετικές γωνίες, οπωσδήποτε μια τουλάχιστον από μπροστά (να σημαδεύει το φακό της μηχανής) ... και 3 βολές στον πίνακα με το test Churchill .... .sarcastic. .pray to God.
:D:D
1.Εχει το πελμα προς τα μεσα...
Εμαθε να το τοποθετει εκει για να εχει εικονα....cust of.
2.Αν παρεις την ευθεια της ριγας,δειχνει να ειναι χαμηλα το ματι του....ψηλωμα.
3.Ο δεικτης του δεν φτανει στη σκανδαλη...μαζεμα η λαβη προς τα εμπρος.
4.Η μυτη του πελματος ειναι μεσα προς το στηθος του....toe out(ποτε δεν βλαπτει:)).
Τωρα,οτι εσυ,δεν διεκρινες τιποτα απο τα παραπανω...o_O.....χλωμο....:cool:
 
Δειχνει να χρειαζεσαι cust of,λιγο ψηλωμα το χτενι,μαζεμα η λαβη και toe out....:confused:
Στην αρχή από τη φωτό εγώ είδα μόνο τη δυσκολία να φτάσει τη σκανδάλη και ότι το όπλο πατάει πολύ μέσα στον ώμο. Τα υπόλοιπα διαβάζοντας τα και κοιτώντας τη φωτό φαίνεται ότι είναι ετσι όπως τα λες! .shake hands.
 
,οταν ερχονται η μαυρες..και σου ερθουν στο μυαλο γωνιες..μιρες..στοχαστρα ...ριγες..κυριαρχα ματια.αγκονες..κεφαλια ....κλαφτα χαραλαμπε που λενε στο χωριο μου
Αυτο ειναι το ζητουμενο Λιακο!
Να ΜΗΝ σου ερθουν στο μυαλο,να ειναι κατι που θα κανεις ΦΥΣΙΚΑ κι ΑΒΙΑΣΤΑ!
Χωρις σκεψη!
Θα ΔΕΙΧΝΕΙΣ εκει που ΠΡΕΠΕΙ,θα συνεχιζεις την κινηση και θα πατας!;)
 
:D:D
1.Εχει το πελμα προς τα μεσα...
Εμαθε να το τοποθετει εκει για να εχει εικονα....cust of.
2.Αν παρεις την ευθεια της ριγας,δειχνει να ειναι χαμηλα το ματι του....ψηλωμα.
3.Ο δεικτης του δεν φτανει στη σκανδαλη...μαζεμα η λαβη προς τα εμπρος.
4.Η μυτη του πελματος ειναι μεσα προς το στηθος του....toe out(ποτε δεν βλαπτει:)).
Τωρα,οτι εσυ,δεν διεκρινες τιποτα απο τα παραπανω...o_O.....χλωμο....:cool:
Κι όμως ... πράγματι δεν διέκρινα συγκεκριμένα πράγματα ... μια γρήγορη ματιά έριξα μόνο, στη φωτό ... κάπως μου φάνηκε σαν μη απόλυτα φυσική η όλη στάση, αλλά να πω την αλήθεια δεν μπήκα στον κόπο να το "επεξεργαστώ" ... αφενός γιατί θεωρούσα ότι μόνο με μια φωτο δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, αφετέρου γιατί δεν έχω εμπειρία επ' αυτού, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με προσαρμογή κοντακιού, ειδικά σε άλλους ... ;) :)
 
Αυτο ειναι το ζητουμενο Λιακο!
Να ΜΗΝ σου ερθουν στο μυαλο,να ειναι κατι που θα κανεις ΦΥΣΙΚΑ κι ΑΒΙΑΣΤΑ!
Χωρις σκεψη!
Θα ΔΕΙΧΝΕΙΣ εκει που ΠΡΕΠΕΙ,θα συνεχιζεις την κινηση και θα πατας!;)
Τα βασηκα στο σκοπευτηριο ( κοντακια ..κινηση στο στοχο).και μετα πουλια πολλα πουλια η κυχλα το προι και το απογευμα ειναι μεγαλο σχολειο
 
Παλικάρια σας ευχαριστώ όλους. Να πω τα εξής. Αισθανόμουν λίγο άβολα επειδή έκλεισα τα μάτια μου και επώμισα με αποτέλεσμα να σφίγγομαι. Πριν καιρό το κοντάκι με χτυπούσε πολύ στο πάνω μέρος του στήθους. Είχα δοκιμάσει να ρίχνω επωμισμένος και γινόταν το ίδιο. Τότε με μια γρήγορη κουβέντα με τον μαστρο Γιάννη βάλαμε την τσόντα που φαίνεται και στην φωτογραφία και το πρόβλημα σχεδόν λύθηκε άμεσα. Παρ'όλα αυτά δεν έκατσα να το ψάξω παραπάνω. Βλέπετε είμαι λίγο μ@λ@κ@ς και δεν το κυνήγησα. Το τεστ churchill δίνει σωστά συμπεράσματα? Επίσης αυτό με τους αγκώνες δεν το κατάλαβα, υπάρχει σωστός τρόπος? Ρωτάω γιατί έχω δει έμπειρους σκοπευτές που είτε θα έχουν τελείως τεντωμένους τους αγκώνες τους είτε θα σφίγγουν το χέρι τους κλειστό.
 
Last edited:
Παλικάρια σας ευχαριστώ όλους. Να πω τα εξής. Αισθανόμουν λίγο άβολα επειδή έκλεισα τα μάτια μου και επώμισα με αποτέλεσμα να σφίγγομαι. Πριν καιρό το κοντάκι με χτυπούσε πολύ στο πάνω μέρος του στήθους. Είχα δοκιμάσει να ρίχνω επωμισμένος και γινόταν το ίδιο. Τότε με μια γρήγορη κουβέντα με τον μαστρο Γιάννη βάλαμε την τσόντα που φαίνεται και στην φωτογραφία και το πρόβλημα σχεδόν λύθηκε άμεσα. Παρ'όλα αυτά δεν έκατσα να το ψάξω παραπάνω. Βλέπετε είμαι λίγο μ@λ@κ@ς και δεν το κυνήγησα. Το τεστ churchill δίνει σωστά συμπεράσματα? Επίσης αυτό με τους αγκώνες δεν το κατάλαβα, υπάρχει σωστός τρόπος? Ρωτάω γιατί έχω δει έμπειρους σκοπευτές που είτε θα έχω τελείως τεντωμένους τους αγκώνες τους είτε θα σφίγγουν το χέρι τους κλειστό.
Βασιλη,το τεστ ειναι μια ενδειξη.
Αν το κανεις σωστα,δηλ.αυθορμητα και χωρις να "κλεψεις",δειχνει πραγματα.
Χρειαζονται δοκιμες και σχετικος κοπος.
Και υπομονη!!
Να εξασφαλιζεις,κατα το δυνατον,πως τα συμπερασματα ειναι σωστα.
Σ'ενα υπαρχον κοντακι,μπορεις να κανεις τροποποιησεις μεχρι εκει που σου επιτρεπει.
Καποιες γινονται καποιες αλλες οχι!!
Το custom κοντακι,δεν συγκρινεται!!
Αν γινει,οπως πρεπει να γινει,το αισθανεσαι ΔΙΚΟ σου!Μερος του εαυτου σου!
Σκεψου...
Λες πως εισουν σφιγμενος και το ζυγωματικο σου,δειχνει πως μονο ετσι δεν εισουν...
Βασικα,δεν θα επρεπε να εισαι σφιγμενος!:)
Υποτιθεται,πως εχεις στα χερια σου κατι οικειο,γνωριμο!
Υποτιθεται,πως κανεις μια φυσικη κινηση και φερνεις το οπλο,να "δεσει" στο σωμα σου.
Χωρις να χρειαζεται να κανεις κατι παραταιρο,κατι που σε ξενίζει!
Υποτιθεται....
Ανοιγοντας τα ματια σου,έπρεπε να δεις την "εικονα" που ΘΕΛΕΙΣ να βλεπεις.
Αυτη που σε πειθει πως εισαι καλα,πως θα παει η τουφεκια σου,εκει που εστιαζουν τα ματια σου!
Εκει που ΠΡΕΠΕΙ να εστιαζουν!
Ο τροπος που πιανεται ενα όπλο,ειναι θεμα άνεσης και λειτουργικοτητας.
Εχει πολυ προσωπικο στοιχειο μεσα....
Το ζητουμενο είναι,αυτο το πιασιμο,να δινει την ευχερεια άμεσου δειξιματος του στοχου.
Κάποιοι,βολευονται με ανοιχτους αγκωνες,με πιασιμο πολυ μπροστα στην πάπια,με,με....
Να το πουμε ακομη μία....
Μεση και γονατα!!
ΟΧΙ στριψιμο με τα χερια!
 
Κι εγώ θα έλεγα ότι για τους αγκώνες είναι όπως βολεύει τον καθένα η επωμιση. Σηκώνει το όπλο όπως τον βολεύει. Αν σκεφτεί ότι οι αγκώνες είναι ετσι κλπ πέταξε το πουλάκι. Όπως είπε και ο Γιάννης η κίνηση να γίνεται με φυσικό αυθόρμητο τρόπο.Για να είμαι ειλικρινής αν μου ζητούσαν να κλείσω τα μάτια και να επωμισω ξέροντας ότι θα με τραβήξουν φωτογραφία πιθανόν να μην επωμιζα αυθόρμητα όπως μάλλον έκανες κι εσύ μιας κι όπως λες ήσουν σφιγμενος.
 
Back
Top