"Κοντακίαση"

Το θέμα είναι να σκεφτείς, τι σε κρατάει στην μετριότητα και κατά πόσο αυτά που ψάχνεις κρύβουν την απάντηση.
Είναι λογικό θεωρώ να είμαι μέτριος γιατί δεν έχω ρίξει και τις τρελές βολές στην ζωή μου,ούτε πάω σε σκοπευτήρια (αν και σκέφτομαι να ξεκινήσω) ούτε έχω βρει ποτέ μου τα πολλά θηράματα για να εξασκιθω σε μεγάλο βαθμό.Κανω όμως τα βασικά και έχω μια μετρια επιτυχία σε λογικά πλαίσια.Απλα τρελενομαι γιατί αυτό το πράγμα με τον συγκεκριμένο άνθρωπο με ξεπερνάει...ειδικά όταν με πικάρει καμιά φορά μου ανεβαινει η πίεση και θέλω να πετάξω και τα όπλα και τσοκ και φυσίγγια και τις φλάντζες και να πάνε όλα στα κομμάτια!
 
Και όχι μόνον αυτό αλλά να μην ακολουθεί κ κάποια σωστή τεχνική σκόπευσης..φυσικά κ γίνεται στο κυνηγι(στο σκοπευτηριο ίσως είναι αλλιως,εκεί δεν ξέρω)..το πως κ το γιατί δεν το ξέρω..απλά χρησιμοποιεί το ένστικτο του..το ίδιο χρησιμοποιώ κ εγώ..σήκωσα όπλο κ πάτησα,μόνο μια φορά με θυμαμε μετά την τουφεκιά να τράβηξα το όπλο μπροστά,στις τραβερσες πάντα σταματημένος..από τεχνικές δεν κατέχω..όπως ρίχνω από πιτσιρικάς το ίδιο ρίχνω κ τώρα..εν ολίγοις έχω δικό μου θεό..
Πολλοί έχουν δικό τους θεό και γενικά δικό τους στυλ αλλά εδώ αναφέρομαι σε ένα άτομα που αν του δώσεις 10 φυσιγγια έχει 7-8 θηράματα!
 
Θεωρώ πως ποτέ αυτός ο άνθρωπος δεν θα γίνει καλύτερος όπως είπε και ο Βασίλης το ταλέντο αρκεί μέχρι ένα σημείο...όταν θες να πας κάπου παραπάνω απαιτείται δουλειά και τεχνική όπως επίσης και θεωρητικές γνώσεις...πάντα θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις αλλά μόνο και μόνο για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα....άμα θες να γίνεις καλύτερος σκοπευτικά σίγουρα πρέπει να ξεκινήσεις το σκοπευτήριο!
 
Σιγουρα η μανουρα ειναι ο λαθος τροπος για να ξεκινησεις. Πηγαινε σε ενα σκοπευτηριο, ξεκινα σιγα σιγα, και σιγουρα θα βρεθουν και ατομα να σε δουν και να σου δωσουν και 5 συμβουλες τι μπορει να κανεις λαθος. Ενα κοντακι στα μετρα σου θα βοηθησει επισης. Οτι και να κανεις ομως, μην αφησεις ουτε τον εκνευρισμο αλλα ουτε και το πειραγμα των αλλων να σε πτοησουν. Φυσικα το καλοπροαιρετο πειραγμα ειναι ευπροσδεκτο, αλλα το να σε μειωνει ο αλλος ως σκοπευτη, να βρεις τροπο ωστε να σε κανει να γινεις καλυτερος
 
Μην τρελενεσαι ρε Χρήστο..κ στην τελική δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες..τώρα αν σε κοροϊδεύει.. κορόιδευε τον κ εσύ..δεν μπορεί κάτι "στραβό"θα έχει πάνω του...sarcastic..sarcastic.
Πολλοί έχουν δικό τους θεό και γενικά δικό τους στυλ αλλά εδώ αναφέρομαι σε ένα άτομα που αν του δώσεις 10 φυσιγγια έχει 7-8 θηράματα!
Το ίδιο "φαινόμενο" υπάρχει κ εδώ..κυνηγάει σε όλη του την ζωή(είναι γύρω στα 56χρ) ,ύψος σίγουρα πάνω από 1,84 θεριο....με ένα 26αρι μπαικαλ(ξέρεις..κοντό κοντακι..)αν το δεις στην δεξιά πλευρά του κοντακιου στην κυριολεξία δεν υπάρχει καθόλου βερνίκι..σανίδα χωρίς υπερβολη..
Πάντα κλείνει το μάτι..κ είναι χάροντας..Κ έτσι κ τον ρωτήσεις πόσα γραμμάρια σκάγια ρίχνει κ σου απαντήσει εγώ χάνω τα όπλα μου..
Αφού όλοι μου λένε δεν φανταζεσε τι έχει σκοτώσει αυτό το όπλο..Από τους λίγους εδώ στο νησί με αυτή την φήμη..
 
Μην τρελενεσαι ρε Χρήστο..κ στην τελική δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες..τώρα αν σε κοροϊδεύει.. κορόιδευε τον κ εσύ..δεν μπορεί κάτι "στραβό"θα έχει πάνω του...sarcastic..sarcastic.

Το ίδιο "φαινόμενο" υπάρχει κ εδώ..κυνηγάει σε όλη του την ζωή(είναι γύρω στα 56χρ) ,ύψος σίγουρα πάνω από 1,84 θεριο....με ένα 26αρι μπαικαλ(ξέρεις..κοντό κοντακι..)αν το δεις στην αριστερή πλευρά του κοντακιου στην κυριολεξία δεν υπάρχει καθόλου βερνίκι..σανίδα χωρίς υπερβολη..
Πάντα κλείνει το μάτι..κ είναι χάροντας..Κ έτσι κ τον ρωτήσεις πόσα γραμμάρια σκάγια ρίχνει κ σου απαντήσει εγώ χάνω τα όπλα μου..
Αφού όλοι μου λένε δεν φανταζεσε τι έχει σκοτώσει αυτό το όπλο..Από τους λίγους εδώ στο νησί με αυτή την φήμη..
Συμφωνώ ότι ο καθένας μας έχει κάποιο ταβάνι...αλλά θέλει πολύ προσπάθεια για να το φτάσουμε!
 
Αυτο συμβαίνει σε σκοπευτήριο η στο κυνήγι...δεν το έπιασα

Αν συμβαινει σε σκοπευτήριο σε ποιο ρίχνετε συνήθως ;

Να ξέρεις τέτοια άτομα δεν χωράνε στην σκοπευτικη και κυνηγετική οικογένεια και συνηθως σε ελάχιστο χρόνο εκτοπίζονται μόνοι τους εκτός

Οπως είπαν τα παιδιά καλοπροαίρετη η πλακα και το πείραγμα αλλα ως ενα σημείο γιατι δεν ξέρεις πως το παίρνει ο άλλος...μπορεί να γελάει αλλα απο μεσα του να βράζει και δεν βγαίνει σε καλό
 
εδώ αναφέρομαι σε ένα άτομα που αν του δώσεις 10 φυσιγγια έχει 7-8 θηράματα!

Έχουμε γνωρίστει κ δεν το ξέρω ??? .my man..yelling..yelling..yelling.

Πέρα από την πλάκα αυτό λέγεται ταλέντο κ αντίληψη... Έχει να κάνει με την ικανότητα του να καταδεικνυει το στόχο σωστά κ αυθόρμητα... Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αντίληψη σε ότι συμβαίνει γύρω μας κ γι αυτό δεν μπορούμε όλοι να τα κάνουμε όλα εξίσου καλά με κάποιους άλλους... Ουτε να ζωγραφισουμε μπορούμε όλοι, ούτε να τραγουδησουμε αλλά με προσπάθεια μπορούμε να βελτιώσουμε πολύ το επίπεδο μας... Αν τώρα εκτός από την προσπάθεια υπάρχει κ το ταλέντο η βελτίωση θα είναι ακόμα πιο θεαματική...
 
Στην αρχή λες ότι το ψάχνεις αρκετά και στην συνέχεια δικαιολογείς την αυτοπροσδιοριζόμενη μετριότητα.
Ξαναλέω, ψάξε την ουσία.
Ξέρω ανθρώπους που το....ψάχνουν εδώ και χρόνια, βιδώνοντας και ξεβιδώνοντας αλενοβιδες.
Ξέρω ανθρώπους εδώ και χρόνια που το....ψάχνουν αλλάζοντας φυσίγγια.
Ξέρω ανθρώπους εδώ και χρόνια που το...ψάχνουν αλλάζοντας τσοκ.
Ξέρω και ανθρώπους που κάνουν και τα τρία παραπάνω ταυτόχρονα όμως στην Ιθάκη δεν έχουν φτάσει ακόμα.
Φοβάμαι ότι θα είσαι ένας από αυτούς αν συνεχίσεις να έχεις σαν κινητήρια δύναμη για την βελτίωση σου, το πικαρισμα του φίλου σου.
Βοήθεια χρειάζεσαι...τίποτα άλλο :)
 
πρεπει να το παρεις λιγο αλλιως το θεμα hunter7 καταρχην καταλαβαινω ακριβως τι εχεις παθει το εχω περασει.... εγω αυτα που εχω να σου πω ειναι τα εξης.. καταρχας εισαι τυχερος που σου συμβαινει αυτο γτ μεσα απο αυτο που γινεται θα ψαχτεις και με τον καιρο θα Γ@@ΜΑΣ εισαι νεος και οπως και εγω και εχουμε την πολυτελεια να βρουμε ολη την γνωση μεσο internet τσαμπα αρκει να δοκιμασεις πραγματα .... εδω και χρονια παμε σε ενα καρτερι εξω απο την αθηνα καθε σκ και ειναι ενασ τυπος με το αριστερο χερι κομενο... ο κυρ γιωργοσ και οτι του περασει ειναι dead χωρισ υπερβολεσ ...αυτο δεν παει να πει οτι ειναι θεος ρε φιλε ουτε οτι θα κατσω να καψω το μυαλο μου τι σκατα κανει ...... απλα ειναι 65 χρονων και εγω 27 τα κυνηγια που εχει κανει αυτοσ εμεισ δεν τα κανουμε ουτε σε 2 ζωες... το σκοπευτηριο βοηθαει παρα πολυ βλεπεισ προσκοπευσεις δοκιμαζεισ στησιματα βλεπεις που κοβει το οπλο σου.....αλλα μην τρελενεσαι το κυνηγι ειναι για να γουσταρεις και να περνασ καλα
 
Μην τρελενεσαι ρε Χρήστο..κ στην τελική δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες..τώρα αν σε κοροϊδεύει.. κορόιδευε τον κ εσύ..δεν μπορεί κάτι "στραβό"θα έχει πάνω του...sarcastic..sarcastic.

Το ίδιο "φαινόμενο" υπάρχει κ εδώ..κυνηγάει σε όλη του την ζωή(είναι γύρω στα 56χρ) ,ύψος σίγουρα πάνω από 1,84 θεριο....με ένα 26αρι μπαικαλ(ξέρεις..κοντό κοντακι..)αν το δεις στην δεξιά πλευρά του κοντακιου στην κυριολεξία δεν υπάρχει καθόλου βερνίκι..σανίδα χωρίς υπερβολη..
Πάντα κλείνει το μάτι..κ είναι χάροντας..Κ έτσι κ τον ρωτήσεις πόσα γραμμάρια σκάγια ρίχνει κ σου απαντήσει εγώ χάνω τα όπλα μου..
Αφού όλοι μου λένε δεν φανταζεσε τι έχει σκοτώσει αυτό το όπλο..Από τους λίγους εδώ στο νησί με αυτή την φήμη..
Μια από τα ίδια και αυτος...με ένα μπαικαλ πλάγιο το οποιο έχει μιλήσει το κοντάκι και με ζελο-τειπ
Αυτο συμβαίνει σε σκοπευτήριο η στο κυνήγι...δεν το έπιασα

Αν συμβαινει σε σκοπευτήριο σε ποιο ρίχνετε συνήθως ;

Να ξέρεις τέτοια άτομα δεν χωράνε στην σκοπευτικη και κυνηγετική οικογένεια και συνηθως σε ελάχιστο χρόνο εκτοπίζονται μόνοι τους εκτός

Οπως είπαν τα παιδιά καλοπροαίρετη η πλακα και το πείραγμα αλλα ως ενα σημείο γιατι δεν ξέρεις πως το παίρνει ο άλλος...μπορεί να γελάει αλλα απο μεσα του να βράζει και δεν βγαίνει σε καλό
Σε κυνηγι παυλο και μονο...ο συγκεκριμένος δεν έχει ιδέα από σκοπευτήρια και τέτοια πράγματα.
Για να μην παρεξηγηθω δεν με προσβαλει και του θανατα απλά καμιά φορά σε συνδιασμό και με την αστοχία μου ιδικά όταν οι ευκαιρίες για ντουφεκιες και θήραμα είναι περιορισμένες ...μου ανεβαζει την πίεση στην κυριολεξία.
 
μερικα μαθηματα σε δασκαλο σκοποβολης ειναι μια καλη αρχη.ο δασκαλος θα δει αν ειναι στα μετρα μας το κοντακι και που παει η τουφεκια οταν ριχνουμε.ο δασκαλος μπορει να μας πει γενικα πολλα πραγματα,που για να τα μαθουμε θα φαμε 10 χρονια.ειχε ερθει προ καιρου ο κ.Μητσιαλης εδω εκανε ο αδελφος μου μαθημα και εμεινε πολυ ευχαριστημενος.δεν μπορεσα να παω και εγω αν και το ηθελα παρα πολυ,γιατι ειχα υποχρεωσεις εκεινες τις δυο μερες που ηρθε.
μετα απο τα μαθηματα που τα θεωρω απαραιτητα μερικες πουλες στο σκοπευτηριο την νεκρη περιοδο ειναι πολυ σημαντικες.δεν χρειαζεται να καουμε στις πουλες.2-3 πουλες την βδομαδα κατα την γνωμη μου ειναι οτι πρεπει.
 
Στην αρχή λες ότι το ψάχνεις αρκετά και στην συνέχεια δικαιολογείς την αυτοπροσδιοριζόμενη μετριότητα.
Ξαναλέω, ψάξε την ουσία.
Ξέρω ανθρώπους που το....ψάχνουν εδώ και χρόνια, βιδώνοντας και ξεβιδώνοντας αλενοβιδες.
Ξέρω ανθρώπους εδώ και χρόνια που το....ψάχνουν αλλάζοντας φυσίγγια.
Ξέρω ανθρώπους εδώ και χρόνια που το...ψάχνουν αλλάζοντας τσοκ.
Ξέρω και ανθρώπους που κάνουν και τα τρία παραπάνω ταυτόχρονα όμως στην Ιθάκη δεν έχουν φτάσει ακόμα.
Φοβάμαι ότι θα είσαι ένας από αυτούς αν συνεχίσεις να έχεις σαν κινητήρια δύναμη για την βελτίωση σου, το πικαρισμα του φίλου σου.
Βοήθεια χρειάζεσαι...τίποτα άλλο :)
Έτσι όπως τα λες είναι!
Όσο για το ότι το ψάχνω πολυ...πάει συγκριτικά με τον ανθρωπο αυτόν που δεν ξέρει την τύφλα του.Γενικα όμως ναι δεν θεωρούμε και παρά πολύ ψαγμενος.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξεκινήσω και σκοπευτήριο και θα πάω και να μου φέρουν και τό όπλο στα μέτρα γιατί μέχρι στιγμής το πάλευα μόνος μου με το τεστ Τσόρτσιλ (αν και νομίζω ότι κατάφερα να κάνω λίγη δουλειτσα).
Τέλος το πρόβλημα μου και η απορία μου δεν είναι γιατί εγώ δεν είμαι τόσο καλός όσο αυτός αλλά το πώς γίνεται ο συγκεκριμένος ανθρωπος που είναι ανίδεος για τα πάντα από αυτά που αναφέρουμε εδώ μέσα και αν του τα πεις θα σε κοιτάει σαν εξωγηινο να έχει τέτοια επιτυχία.
Ξέρω και άλλα άτομα που είναι ακόμα καλύτερα από αυτόν αλλά έχουν ασχοληθεί τρομερά με θέμα της σκοπευσης και το δικαιολογώ.
Ακόμα και να μην με πικαρε πάλι θα τρελενομουν γιατί πραγματικά δεν ξέρει ούτε τα βασικα...
Ωστόσο μάλλον έχει ταλεντο όπως είπαν και άλλοι από εδώ...Τι να κάνουμε έτσι είναι αυτά...
 
Υπαρχουν αθλητες που λειτουργουν εκτος στανταρ,εκτός διδασκομένων.
Μπασκετμπολιστες που εκτελουν σουτ,σα να βγαζουν τη μπαλα από την κοιλια τους.
Βαζουν καλαθια!
Ποδοσφαιριστες,με σωματοδομη μποξερ.
Ο καλυτερος ever,ετσι ηταν!
Οδηγούμε ολοι.
Κάποιοι,μετρημένοι στα δάχτυλα,σαρωνουν τα παγκοσμια!
Ταλαντο!!!
Κάτι που εχουν,καποιοι...
Ο μετριος,αν προσπαθησει,θα γινει πολυ καλος.
Το ταλέντο,θα γινει κορυφαιος!!
Ο εν λογω,λειτουργει ανορθόδοξα κι έχει επιτυχιες...
Ρίχνει "σημαδευτα" κι οχι δεικτικα.
Αναμφιβολα!
Ένας μεσος σκοπευτης,αν το επιχειρησει,θα το κανει σ'εναν χρονο "Α".
Αυτος,το κανει σε 1/2"Α".
Εχει έμφυτη, καλη αντιληψη του χωρου!
Απλα,ειναι χαρισματικος!!
Συν τοις αλλοις,εχει γερασει μαζι με τ'οπλο του και πιθανότατα κυνηγαει σε συγκεκριμενους τοπους.
Εμπειρια,παραστάσεις!
Αν το μελημα σου,ειναι να τον φτασεις ή να τον ξεπερασεις,ΔΕΝ θα το κανεις ΠΟΤΕ!
Ειδικοτερα,αν προσπαθησεις,να τον μιμηθεις!
Θα εισαι σαν τον σκυλο που προσπαθει να πιασει την ουρα του!
Αυτος,πηγε εκεί εκμεταλευομενος κατι ιδιαιτερο που κατέχει!
Πηγε απο αλλον δρομο,ανορθοδοξο!
Δεν ειναι ολα για ολους!;)
Ο "αντιπαλος" σου,ειναι ο εαυτος σου!!!
Αυτον προσπαθεις να ξεπερασεις...
Λιγο,λιγο!
Προσπάθεια,υπομονη,επιμονη,διαχείριση του "θυμου"και των αποτυχιων σου!
Μαθε,προσπαθησε να καταλαβεις το ΓΙΑΤΙ,στις αποτυχιες σου!
Σιγουρα βηματα,πατημα πανω σε τεχνικες που διδασκονται!
Ειναι τεχνικες που εχουν αποδοσει κι εχουν κανει πολλους να χαμογελασουν και να ευχαριστηθουν αυτο που αγαπανε!:)
Αν το πας σωστα,θα είναι ολο και λιγοτερες οι φορες που θα του δωσεις δικαιωμα,να κανει αυτο που κανει τωρα!
ΑΒΑΜΦΙΒΟΛΑ!!
 
Back
Top