"Κοντακίαση"

γιατί βγάζουμε τόσο έυκολα ανθρώπους που έχουν φτιάξει κοντεινερ με κοντάκια σκάρτους ;
Παύλο προσωπικά σκάρτο δεν χαρακτήρισα κανέναν. Πόσα κιλά πιστεύεις ότι πρέπει να πάρει ή να χάσει κάποιος, για να του αλλάξουν τα μέτρα; Εγώ με απώλεια 15 κιλών πέρσι τέτοια εποχή δεν είδα καμία αλλαγή. Δάσκαλος σκοποβολής, όταν του είπα ότι πρέπει να δω τα μέτρα γιατί έχασα 15 κιλά, μου είπε ότι αν χάσεις 60 κάτι μπορεί να αλλάξει, αλλιώς δεν αλλάζει τίποτα.
Τα φόρουμ παιδιά γιάυτο υπάρχουν, να γίνεται, συζήτηση, κριτική, επιβράβευση, κτλ, κτλ....!
Ο Ψυλάκης ο Γιώργος έχει φτιάξει και το δικό μου κοντάκι στο select και πρόκειται για εργαλείο, χαρακτηριστικά το αποκαλώ μοιρογνωμόνιο. Αν ωστόσο του πήγαινα καραμπίνα και μου έλεγε θα σου βάλω φλαντζες, πολύ απλά δεν θα συμφωνούσα. Φλαντζες έχω και στο εργοστασιακό, κολαγα μια προέκταση στην λαβή και ένα ρυθμιζόμενο χτένι και έπαιζα με αλενάκια!
 
ίσως να το έκανες έμεσα Γιώργο όταν είπες πώς κάνουν όνομα αυτοί οι ανθρώποι

θα μιλήσω για τον εαυτό μου,,,αυτή την στιγμή είμαι 108 κιλά ,,,έτσι και πέσω στα 98-100 θα δεις τα μάγουλα μου να "ξεφουσκώνουν" και να φτιάχνω γωνία τύφλα να έχει ο Μπραντ Πιτ

τον Δουράκο που έχει την Max Gear λίγο πολύ τον γνωρίζετε φαντάζομαι,,,τώρα που έχει χάσει κιλά ( δεν ξέρω ακριβώς πόσα αλλά σίγουρα δεν πλησιάζει τα 40 πόσο μάλλον τα 60 που είπε ο δάσκαλος ) όταν κάτσαμε στο ίδιο τραπέζι να πιούμε καφέ μου είπε ότι έχει ξεφύγει στα μέτρα,,,,,άλλοι έχουν μάγουλα άλλοι μπούτια άλλοι κοιλιά και άλλοι λίγο απ'όλα και επηρεάζει διαφορετικά τον καθένα

θα μιλήσω όμως να μάθω τον λόγο γιατί και η δική μου σκέψη πήγε εκεί,,,όσο για το φόρουμ συμφωνούμε εννοείται !
 
Η φλάντζα βοηθάει πολύ τον μάστορα οπλουργό στις καινούργες καραμπίνες όταν υπάρχει ιδιαιτερότητα στη σωλήνα του επανανταντικού ελατηρίου είτε είναι προσαρμογή κοντακιού η κατασκευή νέου γιατί κάποιοι θέλουν αρκετό cust off η cust on και συμφωνώ
προσωπικά δεν θα έκανα κοντάκι η προσαρμογή κοντακιού σε κάποιον που στραβώνει την σωλήνα
βοηθάει επίσης στην επαφή ξύλου μετάλλου γι αυτό και οι σοβαρές εταιρείες στο σέτ με τις φλάντζες δίνουν και κάποια ουδέτερη μηδενική....γιατί το κάνουν έτσι για πλάκα;;;;;
για τα κιλά λοιπόν ισχύει ότι επηρεάζουν τα μέτρα....στο 425 που έχω μέτρα μου είχε βάλει ο αείμνηστος Δεστέφανι ο γκουρού των ξύλων στην Ελλάδα
μετά από αρκετά χρόνια που είχα πάρει 20+ κιλά το ξαναμέτρησα στον Κούρκουλο και πέρυσι με είδε ο Ψυλλάκης και οι 2 μου είχαν πεί είσαι εκτός κάτι που το έβλεπα κι εγώ....μα τους είπα μου το είχε φιάξει ο παππούς...και οι 2 μου είπαν τα ίδια λόγια <όταν στο έφιαξε είχες αυτά τα μαγουλάκια;;;>.sarcastic. τώρα που έχω χάσει 8 κιλά το όπλο είναι πιο κοντά στο αρχικό
όσο για τον κο Βαγγέλη Σκριβάνο για την τέχνη του μιλούν πάαααρα πολλοί κυνηγοί και σκοπευτές....όχι ότι είναι αλάνθαστος αλλά γνωρίζω καλά και τα λάθη του τα διορθώνει
στις ατέλειωτες ώρες με συζητήσεις που πέρασα στο εργαστήριο του φίλου Δεστέφανι τον είχα ρωτήσει

κυρ Αντώνη κάποια στιγμή θα φύγεις τι κάνω μετά;;;;
θα φύγω και γρήγορα μάλιστα,μου είπε,αλλά πάντα θα υπάρχουν μαστόροι να σου βάλουν μέτρα αλλά αν θες κοντάκι κατασκευή εγώ μέχρι σήμερα εμπιστεύομαι τον Σκριβάνο......η άλλη λύση είναι να σταματήσεις ν αλλάζεις όπλα μαλάκα .sarcastic.
 
Last edited:
βοηθάει επίσης στην επαφή ξύλου μετάλλου γι αυτό και οι σοβαρές εταιρείες στο σέτ με τις φλάντζες δίνουν και κάποια ουδέτερη μηδενική....γιατί το κάνουν έτσι για πλάκα;;;;;
Μακη,σου δινει την επιλογη διαμορφωσης της φλατζας κατά το δοκουν.
 
δεν το κατάλαβα Γιάννη εξήγησε το μου καλύτερα τι εννοείς ως προς την διαμόρφωση
Σου δινει ετοιμη την φλατζα σε οτι αφορα την εφαρμογη στο ξυλο,αν εχει πατουρα.
Οι φλατζες στα αμερικανικα ειναι πολυ λεπτές.
Δυσκολουτσικες στην αντιγραφη τους.
Εχοντας μια φλατζα που ταιριαζει ως προς τις εφαρμογες κοντακι-βαση,ειναι πολυ ευκολοτερο να την "φας"στο προφιλ της και να δωσεις την κλιση που επιθυμεις.
Για την περιπτωση που δεν σε καλυπτουν οι ετοιμες κλισεις .
Εξυπηρετηση στον αγοραστη!:)
Δεν ειναι κακο να εχεις επιλογες!
Βολικο ειναι!
Προκειμενου να τρως ξυλο και να σακατευεις το κοντακι,1000 φορες να τροχιζεις μια φλατζα.
Και να την χαλάσεις,φτιαχνεις αλλη!
Ενα "πειραγμενο"κοντακι,δεν πουλιεται!!
Πρεπει να βρεθει αγοραστης που να του ταιριαζει και παλι θα κοιταξει να το παρει κοψοχρονια!!
Σε οτι αφορα την επαφη ξυλου μετάλλου,πρεπει να ειναι απολυτη!!
Σε επιπεδες επιφανειες,ειναι πανευκολο.
Σε κυρτες(maxus πχ),εσοχες κλπ,πρεπει ν'ασχοληθει ο μαστορας να κανει εφαρμογες.
 
Σου δινει ετοιμη την φλατζα σε οτι αφορα την εφαρμογη στο ξυλο,αν εχει πατουρα.
Οι φλατζες στα αμερικανικα ειναι πολυ λεπτές.
Δυσκολουτσικες στην αντιγραφη τους.
Εχοντας μια φλατζα που ταιριαζει ως προς τις εφαρμογες κοντακι-βαση,ειναι πολυ ευκολοτερο να την "φας"στο προφιλ της και να δωσεις την κλιση που επιθυμεις.
Για την περιπτωση που δεν σε καλυπτουν οι ετοιμες κλισεις .
Εξυπηρετηση στον αγοραστη!:)
Δεν ειναι κακο να εχεις επιλογες!
Βολικο ειναι!
Προκειμενου να τρως ξυλο και να σακατευεις το κοντακι,1000 φορες να τροχιζεις μια φλατζα.
Και να την χαλάσεις,φτιαχνεις αλλη!
Ενα "πειραγμενο"κοντακι,δεν πουλιεται!!
Πρεπει να βρεθει αγοραστης που να του ταιριαζει και παλι θα κοιταξει να το παρει κοψοχρονια!!
Σε οτι αφορα την επαφη ξυλου μετάλλου,πρεπει να ειναι απολυτη!!
Σε επιπεδες επιφανειες,ειναι πανευκολο.
Σε κυρτες(maxus πχ),εσοχες κλπ,πρεπει ν'ασχοληθει ο μαστορας να κανει εφαρμογες.
Γιάννη συμφωνώ εν μέρει
η ουδέτερη φλάντζα δεν ξέρω κατά πόσο λιμάρεται με την λεπτότητα που έχει και όπως λες κάποιες είναι πιο λεπτές οπότε,γνώμη μου,δύσκολο να πετύχει γιατί και να την φας χειρουργικά ίσως υπάρχει πρόβλημα-ασυμφωνία με την πίσω μεταλλική ανάλογα με την κλίση που θές να δώσεις πάνω κάτω δεξια αριστερά και πόσο τραβηγμένη είναι αυτή οπότε διαφωνώ
το να φιάξεις καινούργια συμφωνώ αλλά πάλι το μέγεθος κλίσης πάει πάλι στην πίσω μεταλλική οπότε ταλαντεύομαι
στο λιμάρισμα φλάντζας πάλι ταλαντεύομαι στην απόλυτη επαφή ξύλου μετάλλου για μένα που θα το βλέπω και μόνο,γιατί αν το πουλήσω βγάζω την λιμαρισμένη και όλα καλά οπότε συμφωνώ
τώρα για τον νέο αγοραστή παίζουν κι άλλα ρόλο μάρκα τιμή κατάσταση του όπλου καψούρα του αγοραστή κ.λ.π.
εγώ όσα όπλα πούλησα ανέφερα ότι ήταν γυρισμένα όχι γιατί γιατί ήθελα να φαίνομαι τίμιος αλλά γιατί δεν μπορούσα την μετά ξεφτίλα κάποιου που θα μου έκανε παράπονα μιας και ζω σε μια κλειστή κοινωνία και καθημερινά μιλούσαμε γι αυτά στο κυνηγομάγαζο που συχνάζουμε
πουλήθηκαν όλα για τον απλό λόγο ήταν όλα μα όλα χαρτί
πάλι λοιπόν πιστεύω ότι ένας καλός μάστορας κάνει αυτό που πρέπει με πείραγμα η με φλάντζες η με άλλες εφαρμογές
σίγουρα ενα πειραγμένο κοντάκι θα προβληματίσει πολλούς αλλά πουλιέται όπως θα προβληματίσει κι ένα κοντάκι custom που είναι φιαγμένο αποκλειστικά προσωπικό για τον 1ο ιδιοκτήτη
αναρωτιέμαι όμως μήπως οι Σκρίβανος και Ψυλλάκης κάνουν καλά που βάζουν φλάντζα και αφήνουν λιγότερο αυστηρό το κοντάκι σαν ξύλο αν πρόκειται για κάποια τραβηγμένη κλίση και τους βοηθά η φλάντζα για να πετύχουν το παραπάνω και μήπως πετυχαίνουν καλύτερα έδραση;;;;;)
 
Το custom ....ειναι custom!:)
Πας στον ραφτη και παραγγελνεις κουστουμια!
Θα σε μετρησει,θα προβαρεις,θα ξαναπροβαρεις και...με γεια !!
Δεν μιλουσα για πειραγμενο custom...
Μιλουσα για"μαμα".
Για την μεταπωλητικη αξια ενος εργοστασιακου "πειραγμενου" κοντακιου.
Το custom,κατά κανόνα,το παντρευεσαι!
Ειναι δικο σου!
Μα,αυτη ειναι η ουσια της κατασκευης!
Φτιαχνεις κατι ΔΙΚΟ ΣΟΥ!
Στα μετρα σου!
Αν ηταν αλλιως,καθόσουν με το μαματο και βολευοσουν με φλατζες ,στραβωματα και πειραγματα στις εφαρμογες....
Υπαρχει τροπος να δουλευτει μια λεπτη φλατζα.
Οπως το κολλημα της σε μια επιπεδη επιφανεια-τακο,με μια αυτοκολλητη ταινια διπλης οψης....
Απλα,χρειαζεται υπομονή και χρονο!
Εχεις δικιο για τα περιθώρια ΕΝΤΟΣ του κοντακιου,στην τρυπα της τζαβετας και στο σημειο που εδραζεται η μεταλικη κοντρα.
Πρεπει να υπάρχουν αυτα τα περιθωρια!
Διαφορετικά ,οτι φλατζα και να βαλεις,απλα δεν κανεις τίποτα !!!
Σε μια κατασκευη,υπαρχουν μετατροπες και παρεμβάσεις που ειναι εφικτες και αλλες που δεν ειναι!
Δεν υπαρχει απεριόριστο περιθωριο!
Οτι επιτρεπει,βασικα,η συνδεσμολογια του οπλου και η ασφαλης-ανθεκτικη κατασκευη!
Θελω να πιστευω, πως ο καθε μαστορας κανει την δουλεια με τον καλυτερο, δυνατον, τροπο!
Εννοειται πως ειναι προς τιμην σου η ομολογια στον αγοραστη,των παρεμβασεων που τυχον ειχες κανει!!!:)
 
Το custom ....ειναι custom!:)
Πας στον ραφτη και παραγγελνεις κουστουμια!
Θα σε μετρησει,θα προβαρεις,θα ξαναπροβαρεις και...με γεια !!
Δεν μιλουσα για πειραγμενο custom...
Μιλουσα για"μαμα".
Για την μεταπωλητικη αξια ενος εργοστασιακου "πειραγμενου" κοντακιου.
Το custom,κατά κανόνα,το παντρευεσαι!
Ειναι δικο σου!
Μα,αυτη ειναι η ουσια της κατασκευης!
Φτιαχνεις κατι ΔΙΚΟ ΣΟΥ!
Στα μετρα σου!
Αν ηταν αλλιως,καθόσουν με το μαματο και βολευοσουν με φλατζες ,στραβωματα και πειραγματα στις εφαρμογες....
Υπαρχει τροπος να δουλευτει μια λεπτη φλατζα.
Οπως το κολλημα της σε μια επιπεδη επιφανεια-τακο,με μια αυτοκολλητη ταινια διπλης οψης....
Απλα,χρειαζεται υπομονή και χρονο!
Εχεις δικιο για τα περιθώρια ΕΝΤΟΣ του κοντακιου,στην τρυπα της τζαβετας και στο σημειο που εδραζεται η μεταλικη κοντρα.
Πρεπει να υπάρχουν αυτα τα περιθωρια!
Διαφορετικά ,οτι φλατζα και να βαλεις,απλα δεν κανεις τίποτα !!!
Σε μια κατασκευη,υπαρχουν μετατροπες και παρεμβάσεις που ειναι εφικτες και αλλες που δεν ειναι!
Δεν υπαρχει απεριόριστο περιθωριο!
Οτι επιτρεπει,βασικα,η συνδεσμολογια του οπλου και η ασφαλης-ανθεκτικη κατασκευη!
Θελω να πιστευω, πως ο καθε μαστορας κανει την δουλεια με τον καλυτερο, δυνατον, τροπο!
Εννοειται πως ειναι προς τιμην σου η ομολογια στον αγοραστη,των παρεμβασεων που τυχον ειχες κανει!!!:)
πάνω κάτω τα ίδια ξέρουμε τα ίδια λέμε οπότε συμπέρασμα δικό μου:
μαμά η custom παντρεμένοι κι οι 2 γύρνα σε παρακαλώ.....χιούμορ
καλό βραδυ :)
 
https://postimg.cc/image/yp5cop8r1/
https://postimg.cc/image/wkkznju8t/
https://postimg.cc/image/of2xpgql9/
https://postimg.cc/image/viat52gl9/
Το δωρο για τα γεννεθλια μου. Το οπλο μεταμορφωθηκε, το ζυγισμα καλυτερεψε!πολυ ανετη λαβη και ωραια αισθηση!
Το βερνικι ειναι του Σκριβανου και δεν ειναι λινελαιο. Τον ευχαριστω και μπραβο του για την πολυ πολυ ομορφη δουλεια του!
Μαριε επιτελους εκανες την σωστη κινηση......και ευχόμαι να σου κανει το γρηγοροτερο ολα τα γουστα. . . . .
Αντε και μετα να παρη σειρα και η βελγιδα σου... ! ! ! !
 
Απο περιεργεια... Ειχα διαβασει παλαιότερα για την δουλεια του αξεχαστου Χατζηνακου. Ξερει κανεις, εχει δει δουλεια του γιου του ο οποιος κρατα το εργαστηριο?
 
Πως γίνεται ένας άνθρωπος ο οποίος δεν ασχολείται με κοντακια,φυσίγγια,τσοκ κλπ και που δεν ντουφεκαει με δυοφθαλμη σκοπευση (κλείνει πάντα το αριστερό ματι) να είναι αρκετά καλός στην σκόπευση και να έχει πολλές επιτυχίες σε αντίθεση με εμένα που το ψάχνω το θέμα αρκετά και παρόλα αυτά ειμαι μέτριος!
Το γεγονός ότι μπορεί να έτυχε το όπλο που χρησιμοποιει να έχει κοντάκι στα μετρα του δεν το λαμβάνω υπόψη γιατί ντουφεκαει με διάφορα όπλα και έχει σχεδόν πάντα το ίδιο καλό αποτέλεσμα...
Ακούγονται κωμικοτραγικά αυτά που λέω αλλά ειναι πραγματικοτητα.
Μάλιστα έχω φτάσει σε σημειο να το παίρνω και εγωιστικα το θέμα γιατί πολλές φορές με σνομπαρει μετά από κάποια αστοχία και μου λέει ότι είμαι "φρουφρου και αρώματα".
Γενικά δεν θεωρώ ότι είμαι και άσχετος απο σημάδι...είμαι μέτριος απλά ο συγκεκριμένος είναι αρκετά καλός.
Σόρρυ αν σας φαίνονται γέλια αυτά που προανέφερα αλλά είναι όντως ένας προβληματισμός μου που θα με κάνει να σκασω...
 
Last edited:
1 από τα καλύτερα τουφέκια που ξέρω είναι αριστερός κυνηγάει με όπλο δεξί κ κλεινη πάντα το μάτι , τον έχω δει να κάνει 20 στα 20 σε τρυγόνια κ τα δίπλα καρτερια να φεύγουν βριζοντας χωρίς να κάνουν μπαμ
 
O Messi στην ομάδα του χωριού του να έπαιζε με σκισμένα παπούτσια χωρίς τις προπονήσεις που κάνει τώρα, πάλι θα ξεχώριζε σα τη μύγα μες στο γάλα!!
Έμφυτο ταλέντο είναι και αυτό της σκόπευσης! Αντίληψη του χώρου, της κίνησης μέσα στο χώρο, της απόστασης κλπ... Προικισμένοι άνθρωποι!
 
Και όχι μόνον αυτό αλλά να μην ακολουθεί κ κάποια σωστή τεχνική σκόπευσης..φυσικά κ γίνεται στο κυνηγι(στο σκοπευτηριο ίσως είναι αλλιως,εκεί δεν ξέρω)..το πως κ το γιατί δεν το ξέρω..απλά χρησιμοποιεί το ένστικτο του..το ίδιο χρησιμοποιώ κ εγώ..σήκωσα όπλο κ πάτησα,μόνο μια φορά με θυμαμε μετά την τουφεκιά να τράβηξα το όπλο μπροστά,στις τραβερσες πάντα σταματημένος..από τεχνικές δεν κατέχω..όπως ρίχνω από πιτσιρικάς το ίδιο ρίχνω κ τώρα..εν ολίγοις έχω δικό μου θεό..
 
Back
Top