"Κοντακίαση"

Εκεινο που με ικανοποιει ιδιαιτερα ,ειναι το γεγονος οτι ειναι πολλοι απο το φορουμ,που προσπαθουν να σου βρουν τροπο και ληση αυτο
λεγετε, <<σιριαλ κιλερ >> και εσυ το αγνοεις καθως εισαι μαθητευομενος κυνηγος.ΔΕΝ εχω καμια διθεση να σε ειρωνοποιησω ,ουτε και να
κατακεραυνωσω και να σε καταδικασω .ΔΕΝ μπερδευω το ρολο μου με τον ρολο των αλλων. Αυτο ειναι δουλεια αλλων.
 
Να μαι και εγω





Εμενα δεν μου φαινεται κ ιδιαιτερο κοντο κοντακι για να ειμαι ειλικρινης, τουλαχιστον οπως το βλεπω απο την εξωτερικη πλευρα οπου αντιχειρας κ μυτη εχουν καπου δυο δαχτυλα κενο... Αλλα με μπερδεψαν λιγο οι φωτο σου.... Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το πανω κ το κατω...
Η γνωμη μου ειναι να κανεις μερικες ξηρες επωμισεις να εισαι ηρεμος και να πατα σωστα το οπλο κ μετα να ξανακανεις το τεστ παλι... Δεν ειναι ευκολο το τεστ για καποιον που δεν το εχει ξανακανει, μην το περνετε στην πλακα... Εχω δει ανθρωπου να μην βρισκουν καν τον πινακα με αυθορμητες επωμισεις...
Να επωμιζεις αργα κ σταθερα...
 
Εμενα δεν μου φαινεται κ ιδιαιτερο κοντο κοντακι για να ειμαι ειλικρινης, τουλαχιστον οπως το βλεπω απο την εξωτερικη πλευρα οπου αντιχειρας κ μυτη εχουν καπου δυο δαχτυλα κενο... Αλλα με μπερδεψαν λιγο οι φωτο σου.... Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το πανω κ το κατω...
Η γνωμη μου ειναι να κανεις μερικες ξηρες επωμισεις να εισαι ηρεμος και να πατα σωστα το οπλο κ μετα να ξανακανεις το τεστ παλι... Δεν ειναι ευκολο το τεστ για καποιον που δεν το εχει ξανακανει, μην το περνετε στην πλακα... Εχω δει ανθρωπου να μην βρισκουν καν τον πινακα με αυθορμητες επωμισεις...
Να επωμιζεις αργα κ σταθερα...
Αρη ασε με τις φωτο τα εκανα μανταρα,λογω ελλειψης χρονου και υποδομων
 
Παιδια σορρυ για την ταλαιπωρια που σας ριχνω απλα μολις σχολασα απο την δουλεια και ειχα 2 ωρες κενο και μετα ξαναδουλευα,εκανα τις δοκιμες με το αυγο στον κωλο..Και η 2 φωτο που εχω βαλει ειναι αναποδα δηλαδη ετσι ειναι σωστα
κλασικη τουφεκια δεξιοχειρα , κλασικα αριστερα , θελεις γυρισμα στα δεξια , cast off , το υψος αν κανεις καρτερι είναι οκ
 
Παντως αν θες μια συμβουλη απο εναν ασχετο οπως εγω, οταν αποφασισεις να φτιαξεις το κοντακι στα μετρα σου, μη νομισεις οτι ως δια μαγειας θα φτιαξει και η επωμιση σου και το ριξιμο σου. Ξεκινα να κανεις ξηρες επωμισεις, σαν προπονηση καθε βραδι, μεχρι το οπλο σου να ερχεται φυσικα και αβιαστα στο σωστο σημειο.
 
Παντως αν θες μια συμβουλη απο εναν ασχετο οπως εγω, οταν αποφασισεις να φτιαξεις το κοντακι στα μετρα σου, μη νομισεις οτι ως δια μαγειας θα φτιαξει και η επωμιση σου και το ριξιμο σου. Ξεκινα να κανεις ξηρες επωμισεις, σαν προπονηση καθε βραδι, μεχρι το οπλο σου να ερχεται φυσικα και αβιαστα στο σωστο σημειο.
Βικτωρα πολύ σωστα τα γραφεις , αλλα πες μου φιλε , εσυ ξερεις ποια είναι η σωστη επωμιση ? εγω ξερω ? ο φιλος ξερει ? ποια ειναι λοιπον η σωστη επωμιση και πως θα προπονηθουμε σε αυτή αν δεν ξερουμε πως γινεται ? το θεμελιο της σκοποβολής σε κινουμενο στοχο είναι η σωστη και παντα ΙΔΙΑ επωμιση , πως λοιπον θα φτιαξουμε κοντακι αν δεν την ξερουμε , και να ξερεις , ο μεγαλύτερος εφιαλτης των κοντακαδων ποιος είναι ??
 
Ετσι οπως το σκεφτομαι, ο εφιαλτης ενος κοντακα ειναι η μη σταθερη επωμιση. Που για να την πετυχεις πρεπει να εχεις κοντακι στα μετρα σου. Που για να το φτιαξεις πρεπει να εχεις σταθερη επωμιση. Φαυλος κυκλος δηλαδη.

Δυστυχως ψαχνοντας παμε ολοι. Στην αρχη με επωμισεις οτι ναναι, επειτα με καπως πιο σταθερες (οχι απαραιτητα και σωστες ομως), αλλα οταν σταθεροποιηθεις καπου και δεις οτι εχεις περισσοτερες επιτυχιες απο πριν, θεωρητικα η συγκεκριμενη επωμιση ειναι ενα βηματακι πιο κοντα στη σωστη. Ετσι οπως το αντιλαμβανομαι, και αν ειναι λαθος ευχαριστως να το δεχτω, ειναι πως το να φτιαξεις ενα κοντακι στα μετρα σου ειναι μια διαδικασια χρονοβορα, που θελει αρκετη δουλεια απο πλευρας του σκοπευτη πριν ξεκινησει να παει σε κοντακα, και αρκετη δουλεια επειτα ωστε να εκμεταλλευτει στο βαθμο που μπορει τις δυνατοτητες του νεου του οπλου (γιατι με το νεο κοντακι, νεο οπλο κανεις)
 
ερώτηση αγαπητή συνάδελφοι το κυνηγετικό κοντάκι με ενα σκοπευτικό πιες διάφορες εχουν? κ πόσο χρηστικό μπορεί να είναι σκοπευτικό κοντάκι σε κυνήγι κ ειδικά σε κυνήγια φάρμας?
Προσωπικο θεμα Νικολα.
Μια χαρά, μπορεις να κυνηγησεις με το "σκοπευτικο"...
Συνηθως ογκοδεστερο,με πιο χοντρο χτενι,πιο μεγαλη επιφανεια πελματος,πιο κλειστη και ενιοτε ανατομικη λαβη,ειναι το "σκοπευτικο".
 
Προσωπικο θεμα Νικολα.
Μια χαρά, μπορεις να κυνηγησεις με το "σκοπευτικο"...
Συνηθως ογκοδεστερο,με πιο χοντρο χτενι,πιο μεγαλη επιφανεια πελματος,πιο κλειστη και ενιοτε ανατομικη λαβη,ειναι το "σκοπευτικο".
οποτε ειναι καθαρα θεμα το τι βολευει τον καθενα Γιαννη σωστα ?
για να φτιαξουμαι ενα κοντακι για κυνηγι στα μετρα μας περα οτι πρεπει να ξερουμαι να κανουμαι σωστα επομηση(νομιζω οτι ειναι το κυριοτερο )κ παμε σε ενα κοντακα τι θα πρεπει να εχουμαι σαν ζητουμενο ωστε να εχουμε σωστο αποτελεσμα?
 
οποτε ειναι καθαρα θεμα το τι βολευει τον καθενα Γιαννη σωστα ?
για να φτιαξουμαι ενα κοντακι για κυνηγι στα μετρα μας περα οτι πρεπει να ξερουμαι να κανουμαι σωστα επομηση(νομιζω οτι ειναι το κυριοτερο )κ παμε σε ενα κοντακα τι θα πρεπει να εχουμαι σαν ζητουμενο ωστε να εχουμε σωστο αποτελεσμα?
Παγιωμενη επωμιση!!!!
Η οσο το δυνατόν πιο σταθερη!
Δεν γινεται να σε "μετρησει" ο μάστορας, αν στις 10 επωμισεις κάνεις....4 διαφορετικες!
Και σιγουρα ειναι θεμα προτιμησης και βολέματος....
Και πραγματικο....
Ειναι λιγο δυσκολο να πας μ'ενα Valeriano για μπεκατσα στο ντυμενο...
 
Back
Top