"Κοντακίαση"

Λοιπόν για να τελειώνουμε, μια που είμαι και αριστερός στο μάτι και δεξιά επωμίζω, υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που να φτιάχνει κάτι τέτοιο;
και πόσο θα στοίχιζε;
άμα είναι να πουλήσω το τρακτέρ να κάνω την δουλειά μου μια και καλή! :D


Γιάννη πόσο σίγουρος είσαι οτι κυρίαρχο μάτι σου είναι το αριστερό;
Σε έχει δει κάποιος δάσκαλος σκοποβολής;
Αν εχεις καταλήξει εκεί απο τις τουφεκιες σου ειναι λογικό να αναλαμβανει την κυριαρχια το αριστερο ετσι οπως ειναι το κοντακι σου.
 
Γιάννη πόσο σίγουρος είσαι οτι κυρίαρχο μάτι σου είναι το αριστερό;
Σε έχει δει κάποιος δάσκαλος σκοποβολής;
Αν εχεις καταλήξει εκεί απο τις τουφεκιες σου ειναι λογικό να αναλαμβανει την κυριαρχια το αριστερο ετσι οπως ειναι το κοντακι σου.
Πριν 2 χρόνια διάβασα στα κυνηγετικά νέα ένα τεστ το οποίο έκανα και με 100% επιτυχία έχω αριστερό μάτι.
Αλλά αυτό διαβεβαιώθηκε και πριν λίγες μέρες που πήγα στο σκοπευτήριο στα Χανιά και με είδαν 2 δασκάλοι διότι τέτοια φήρμα που έγινα με ποσοστά επιτυχίας ΣΥΡΙΖΑ πριν 10 χρόνια χρειάστηκαν ΟΛΟΙ οι παρευρισκόμενοι δάσκαλοι :D
 
Βαλε ρε φιλε μια τσοντα με χαρτονια και χαρτοταινια να ψηλωσει ενα δυο ποντους η ραχη και ξαναδοκιμασε να δεις τι γίνεται. Σε μενα αλλαξαν πολλα με αυτο, κ εμενα τα τεστ αριστερο εδειχναν, ανεβασα ραχη και πηρα διαφανα σκοπευτικα και θολωσα τον αριστερο φακο.
 
θα βρεθεί λύση δεν αγχώνομαι, αφού εντωπίστηκαν τα προβλήματα τα υπόλοιπα σιγά σιγά θα δρομολογήσουν.
πχ μια ωραία ιδέα :D
SideRib1.jpg
 
Γιάννη μια καλή λύση είναι αυτά τα πρόσθετα στη ράχη με κάλτσα. Εμένα προσωπικά που δεν έφτιαξα κοντακι με βόλευαν στο πλάγιο που είχε χαμηλή κλήση. Το ιδανικό πάντως θα ήταν ένα κοντάκι εξαρχής στα μέτρα σου.
http://www.kalkantzakos.com/Product/585/comb-recoil,-set-anupsosis-kontakiou-beartooth

auldZlw.jpg
 
θα βρεθεί λύση δεν αγχώνομαι, αφού εντωπίστηκαν τα προβλήματα τα υπόλοιπα σιγά σιγά θα δρομολογήσουν.
πχ μια ωραία ιδέα :D
SideRib1.jpg
το να σηκωσεις την ραχη ενώ εχεις αντιθετο κυριαρχο η να βαλεις την ριγα στην φωτο είναι μεσοβέζικες λυσεις , δυο είναι οι λυσεις οι σωστες στο πρόβλημα σου , η κλεινεις το αριστερο ματι η αλλαζεις πλευρα επωμισης
 
Λοιπόν για να τελειώνουμε, μια που είμαι και αριστερός στο μάτι και δεξιά επωμίζω, υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που να φτιάχνει κάτι τέτοιο;
και πόσο θα στοίχιζε;
άμα είναι να πουλήσω το τρακτέρ να κάνω την δουλειά μου μια και καλή! :D


θα ήθελα πραγματικά να δω κάποιον να ρίχνει με αυτό το "πραγμα" .
Πιστεύω ότι με κάθε τουφεκιά θα έκανε και μια "γυροβολιά" από τσάμικο , με την ροπή στρέψης που δημιουργεί το "κατασκεύασμα" ( δεν τολμώ καν να το αποκαλέσω όπλο ).
Έχω δει και έχω δεί , αλλά αυτό τα ξεπερνάει όλα , πραγματικά το τερματίζει ................
 
θα ήθελα πραγματικά να δω κάποιον να ρίχνει με αυτό το "πραγμα" .
Πιστεύω ότι με κάθε τουφεκιά θα έκανε και μια "γυροβολιά" από τσάμικο , με την ροπή στρέψης που δημιουργεί το "κατασκεύασμα" ( δεν τολμώ καν να το αποκαλέσω όπλο ).
Έχω δει και έχω δεί , αλλά αυτό τα ξεπερνάει όλα , πραγματικά το τερματίζει ................
Γιώργο, σκέψου σε τι κατάσταση έχει φτάσει ο χρήστης, για να μεταχειρίζεται....αυτο!
Κι εμένα με απωθεί όπως το βλέπω!
Αν δεν έχει η δεν βολεύεται σε εναλλακτικη,τι να κάνει?
Να κόψει το κυνήγι?
 
Διορθωνει ομως μια δυσκολια για το χρηστη, και εφοσον καποιος μπηκε στην διαδικασια να φτιαξει και το μηχανισμο ετσι, σημαινει οτι δουλευει και σωστα (για τον χρηστη παντα μιλαμε)

Οι εναλλακτικες ειναι να αλλαξει πλευρα επωμισης, αλλα ποσο ευκολο ειναι αραγε αυτο;
 
Γιώργο, σκέψου σε τι κατάσταση έχει φτάσει ο χρήστης, για να μεταχειρίζεται....αυτο!
Κι εμένα με απωθεί όπως το βλέπω!
Αν δεν έχει η δεν βολεύεται σε εναλλακτικη,τι να κάνει?
Να κόψει το κυνήγι?
Γιάννη , συμμερίζομαι την απελπισία του χρήστη , αλλά σκέψου τι θα συμβεί μόλις τουφεκίσει.
Η ροπή στρέψης που θα δημιουργείται θα είναι πραγματικά απίστευτη. Θεωρώ ότι στην καλλίτερη περίπτωση θα του φεύγει το "πραγμα " από τα χέρια .
Όταν στα κανονικά όπλα η δύμανη της ανάκρουσης μεταφέρεται ευθεία στον ώμο και πάλι όλοι έχουμε και συζητάμε για το πόσο "κλωτσάει" το κάθε όπλο , σκέψου τι θα γίνεται με αυτό που η δύναμη της ανάκρουσης δημιουργεί ορμή στρέψης επειδή δεν μεταφέρεται ευθεία αλλά έχει 10 -20 (δεν ξέρω πόσους ) πόντους κάθετη απόσταση από την στήριξη στον ώμο.

πραγματικά πιστεύω ότι αυτή η λύση δεν δουλεύει.
 
Είναι μια λύση που εφαρμόζεται, πολλά χρόνια.
Την αναφέρει ο Τόμας στο βιβλίο του που έχει εκδοθεί πριν ,τουλαχιστον, 40 χρονια.
οκ. πάω πάσο , τι να πω .
πάντως πραγματικά έχω μεγάλη περιέργεια να το δω να ρίχνει.
 
το να σηκωσεις την ραχη ενώ εχεις αντιθετο κυριαρχο η να βαλεις την ριγα στην φωτο είναι μεσοβέζικες λυσεις , δυο είναι οι λυσεις οι σωστες στο πρόβλημα σου , η κλεινεις το αριστερο ματι η αλλαζεις πλευρα επωμισης
Αυτο.
 
Back
Top