Καιρός

Καλοκαίρι πσκ με αφρικανική σκόνη και από νέα εβδομάδα κανά 2-3μέρες.Βλέπετε πολύ κρύο και χιόνια Ρωσία και από τις 21-22 και μετά η θερμοκρασία σε λογικά πλαίσια.Άντε να συνεχίσει έτσι και να δούμε και καμία βροχούλα για να έρθουν οι πιτσιλωτές κυρίες !
 

Attachments

  • Screenshot_20210915-190939_Facebook.jpg
    Screenshot_20210915-190939_Facebook.jpg
    68,2 KB · Προβολές: 4
Εγω πάντως τα κοτέτσια τα έχω βάλει μπεκακια..... .yelling..yelling. ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Εγώ θα τους στρώσω τραπέζι με σαλιγκάρακια
Έχει από το απόγευμα διάσπαρτες μπόρες εδώ και εκεί και ο κήπος είναι γεμάτος από αυτά , ευκαιρία να τα μαζέψω
 
Όπως είχαμε πει ,θα δούμε μια άνοδο της θερμοκρασίας στην χώρα μας..
Αναμενόμενο ...
Πολύ άσχημη η εικόνα που αντίκρισα σε περιοχές της Άνω Μεσσηνίας.
Με κομμάτια σε βουνά να έχουν κιτρινίσει απο την ξηρασία .Θα ξεραθούν κάποια από αυτά είναι στο όριο ...
Χωράφια σκασμενα λες και είναι στην έρημο. ..
Και τέτοιες εικόνες υπάρχουν σε πολλά μεροι της χώρας
Εικόνες πρωτόγνωρες ....
Εάν γυρίσουμε σε βοριάδες νωρίς ,θα έχουμε μια χαμένη χρόνια από τα αποδυτήρια κιόλας ...
Δείτε χάλια, οι ελιές είναι ποτιστικές και είναι πράσινες το ρουμάνι στη ράχη έχει ξεραθεί τελείως ...
Αν δεν κάνει βροχές γρήγορα, θα γίνουμε έρημος!
 

Attachments

  • DSC01276.JPG
    DSC01276.JPG
    418,9 KB · Προβολές: 30
Δείτε χάλια, οι ελιές είναι ποτιστικές και είναι πράσινες το ρουμάνι στη ράχη έχει ξεραθεί τελείως ...
Αν δεν κάνει βροχές γρήγορα, θα γίνουμε έρημος!
Αντέχουν ακόμα Γιώργο είναι σκληρά, αλλά εννοείται ότι χρειάζονται οι βροχές χθες κιόλας !
 
Δείτε χάλια, οι ελιές είναι ποτιστικές και είναι πράσινες το ρουμάνι στη ράχη έχει ξεραθεί τελείως ...
Αν δεν κάνει βροχές γρήγορα, θα γίνουμε έρημος!
Δεν νομίζω ότι μπορεί να γυρίσει αυτό πλέον . Δυστυχώς...
Το Gfs το 12ζ που μόλις έτρεξε για πάραδειγμα...
Έφτασε μέχρι 1 Οκτωβρίου..Και δεν έχει ούτε δείγμα καλής βροχής στην χώρα ..Όχι κάποια τοπική μπόρα.. Γενικευμένη βροχή ,μιλάμε πάντα .....
Εννοείται ότι πάει μακριά και αυτά αλλάζουν .
Αλλά η εικόνα είναι ξηρασία ... Δυστυχώς..

Μην ξεχνάμε ότι φέτος είχαμε 2 μεγάλους καύσωνες, συνολικά 16 μέρες πάνω από 40 βαθμούς ....
Δεν είναι μια απλή χρονια.....Για να γυρίσει αυτό θελουμε πάνω από 3/4 μέρες βροχής ανά περιοχή ...
Όχι 10 λεπτές μπόρες ....
 
Δεν νομίζω ότι μπορεί να γυρίσει αυτό πλέον . Δυστυχώς...
Το Gfs το 12ζ που μόλις έτρεξε για πάραδειγμα...
Έφτασε μέχρι 1 Οκτωβρίου..Και δεν έχει ούτε δείγμα καλής βροχής στην χώρα ..Όχι κάποια τοπική μπόρα.. Γενικευμένη βροχή ,μιλάμε πάντα .....
Εννοείται ότι πάει μακριά και αυτά αλλάζουν .
Αλλά η εικόνα είναι ξηρασία ... Δυστυχώς..

Μην ξεχνάμε ότι φέτος είχαμε 2 μεγάλους καύσωνες, συνολικά 16 μέρες πάνω από 40 βαθμούς ....
Δεν είναι μια απλή χρονια.....Για να γυρίσει αυτό θελουμε πάνω από 3/4 μέρες βροχής ανά περιοχή ...
Όχι 10 λεπτές μπόρες ....
Η φόλα η φετινή είναι κοντά :D Σε ένα μήνα θα ξέρουμε
 
Η φόλα η φετινή είναι κοντά :D Σε ένα μήνα θα ξέρουμε

Ένας μήνας στα καιρικά είναι μια αιωνιότητα και νομίζω πως και ο Περικλής δεν θα διαφωνήσει σε αυτο.
Είναι ναι αιώνας ....
Να σου πω αλήθεια...Θα αρχίσω τα voodoo πάλι ,θα ξαναδώ χάρτες σε μια εβδομάδα.
Έτσι μπας και σπάσει η γκαντεμια
 
Είναι ναι αιώνας ....
Να σου πω αλήθεια...Θα αρχίσω τα voodoo πάλι ,θα ξαναδώ χάρτες σε μια εβδομάδα.
Έτσι μπας και σπάσει η γκαντεμια
Ρε συ τις δύο κορυφαίες τσιχλοχρονιες 04 και 16 γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν ολίγον τι ξερες? Στις 15-16 /10/2016 που είχε τρελά περάσματα θυμάμαι έχει 28άρια. Το 04 στο χωριο εδώ είχαν ξεραθεί τα πουρνάρια!
 
Ρε συ τις δύο κορυφαίες τσιχλοχρονιες 04 και 16 γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν ολίγον τι ξερες? Στις 15-16 /10/2016 που είχε τρελά περάσματα θυμάμαι έχει 28άρια. Το 04 στο χωριο εδώ είχαν ξεραθεί τα πουρνάρια!
Το 2016 είχε ρίξει τόνους νερό τον Σεπτέμβριο.
Μπορείς να μπεις στο ιστορικό των σταθμών να το δεις .
Για το 2004 τώρα .Οι Σταθμοί που υπήρχαν τότε ήταν λίγοι σε σχέση με τώρα.
Όμως το weather data που κοίταξα ,είχαμε πιο υγρό καιρό σε σχέση με φέτος .
Αλλά και πάλι το κακό είναι οι καύσωνες που πέρασαν .Εάν είχαμε ένα νορμάλ καλοκαίρι ,δεν θα ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο.
Είναι κομβικό το σημείο 21/25 του μήνα.
Εκεί θα δείξει.
Είναι κρίμα γιατί το κρύο βόρεια είναι αρκετό φέτος ...
 
Το 2016 είχε ρίξει τόνους νερό τον Σεπτέμβριο.
Μπορείς να μπεις στο ιστορικό των σταθμών να το δεις .
Για το 2004 τώρα .Οι Σταθμοί που υπήρχαν τότε ήταν λίγοι σε σχέση με τώρα.
Όμως το weather data που κοίταξα ,είχαμε πιο υγρό καιρό σε σχέση με φέτος .
Αλλά και πάλι το κακό είναι οι καύσωνες που πέρασαν .Εάν είχαμε ένα νορμάλ καλοκαίρι ,δεν θα ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο.
Είναι κομβικό το σημείο 21/25 του μήνα.
Εκεί θα δείξει.
Είναι κρίμα γιατί το κρύο βόρεια είναι αρκετό φέτος ...
Λες να σπρώξει κανονικά φετος κατά κατω , να δούμε μπασιματα αλλά να την κοπανησουν λόγω ξηρασιας?
 
Λες να σπρώξει κανονικά φετος κατά κατω , να δούμε μπασιματα αλλά να την κοπανησουν λόγω ξηρασιας?
Ναι πιστεύω φέτος θα έρθουν σε καλούς αριθμούς .
Εάν μείνει ο καιρός έτσι ,και αρχίσουν οι βοριάδες ,ναι θα έχουμε πρόβλημα,κυρίως στην νότια Ελλάδα .
 

Attachments

  • Screenshot_20210915-223311_Chrome.jpg
    Screenshot_20210915-223311_Chrome.jpg
    366,7 KB · Προβολές: 18
Εγώ θα τους στρώσω τραπέζι με σαλιγκάρακια
Έχει από το απόγευμα διάσπαρτες μπόρες εδώ και εκεί και ο κήπος είναι γεμάτος από αυτά , ευκαιρία να τα μαζέψω
Ο καλυτερος ουζομεζες
Αργησαν αυτα σε εσας
Εμας βγαινουν
Νωρις αυτα στα περβολια
 
Ο καλυτερος ουζομεζες
Αργησαν αυτα σε εσας
Εμας βγαινουν
Νωρις αυτα στα περβολια
Είναι μικρά ακόμα για ούζο Χρυσανθε χαχαχα
Αυτά γεννήθηκαν την άνοιξη και μέχρι τώρα έχουν μεγαλώσει αρκετά , κολλάνε στο κορμό των δέντρων και σε κάθε βροχή ξυπνάνε και τρώνε απλά έχει πολύ ξεραιλα και αργούν να μεγαλώσουν ,μιλάμε για πάρα πολλά και δεν θα λείψουν λίγα να τα πάω στο βουνό , τουλάχιστον εκεί κοντά στα μαρούλια θα τα μαζέψω δεν θα μου αφήσουν τίποτα
 
Back
Top