Καιρός

Εδώ μας έχει μουντζωσει! Μας έδιωξε τα τρυγόνια στις 20/8 με μια μπόρα δυνατη και έκτοτε, μας φτύνει κάτι σταλες και πάει όλο το νερό στον contradosi...

Αν τα σύννεφα πάνε στου Λάλα, φεύγει η βροχή και πάει αλλού πιλάλα!

Ας είναι...
Το Λάλα η αλήθεια είναι,πως το χρειάζεται το νεράκι,να ξανά πρασινίσει ο τόπος....
Ο ContraDosi είναι καλό παιδί κ ότι ζητήσει, ο θεός θα του το Dosi...... .my man.
 
Περικλή έχεις επαγγελματική σχέση με την μετεωρολογία ή απλά σ' αρέσει να ασχολείσαι ;
Αν περιμενα απο τον Περικλη να ενημερωθω για τον καιρο σωθηκα!!
Του το εχω πει και παλαιοτερα....
Υπαρχουν μετεωρολογοι με προσοντα :

 
Αν περιμενα απο τον Περικλη να ενημερωθω για τον καιρο σωθηκα!!
Του το εχω πει και παλαιοτερα....
Υπαρχουν μετεωρολογοι με προσοντα :

Ωωω ρε φίλε που την θυμήθηκες την miss silicone ?
Εργαλείο για πολλά γκάζια ...
 
Περί κεντρική Μακεδονία τι βλέπεις για το επόμενο 15θημερο;;
Θερμοκρασιακά το 1ο Δεκαπενθήμερο του Σεπτεμβρίου θα βγει πιο ψυχρό από τον μέσο όρο .
Δεν μπορεί να πάει έτσι και το 2ο Δεκαπενθήμερο.Θα έχουμε σίγουρα άνοδο της θερμοκρασίας για κάποιες μέρες .
Θα ξαναζεστανει ο καιρός .Από της 14 και μετά
Το θέμα είναι να έχουμε αρκετές βροχές σε όλη την χώρα .
Και αυτό προς το παρόν δεν φαίνεται..
Κάποιες περιοχές έχουν βραχεί αρκετά..
Κάποιες όμως όχι .
Οργανωμένη κακοκαιρία δεν έχουμε ακόμα.
Ένα αβαθές μας ταλαιπωρεί αυτές τις μέρες,με επιλεκτικά φαινόμενα σε περιοχές .
Είμαστε σε αναμονή ....
 
Περικλή το cfsv2 έχει καμία αξιοπιστία για τα μακρινα? Ως προς το να δείξει τάση. Γιατί βλέπω κάτι τρεξίματα και μου τρέχουν τα σάλια ρε!
Όχι ρε ..
Ούτε καν .
Αυτά είναι οι ονειρώξεις των καιροτρελαμενων ...
Να δίνεις βάση στα βασικά ..ecmwf.gfs.icon.gem..
Ιδικά το icon τα πάει πολύ καλά από πέρυσι.
Γενικά για άλλη μια χρονιά προβληματισμό φέρνει η αδυναμία της Μεσογείου να δώσει ένα χαμηλό της προκοπής..
Ένα αβαθές έδωσε με τα χίλια ζόρια .
Και μια νυφίτσα που έρχεται την Δευτέρα ,που και αυτό με τα χίλια ζόρια να μας ψεκάσει λίγο ...και φυσικά όχι παντού ...

Και μην μας γελάνε 30/40 χιλιοστά που έπεσαν σε.καποιες περιοχές ,.Με την ξηρασία 4/5 μηνών που είχαμε αυτά θα τα σηκώσει σε 4/5 μέρες ..
Δεν ξεσκαει έτσι εύκολα ο τόπος..

Μόνο η κεντρική Εύβοια που είδε 100ρια μπορεί να πει ότι κάτι έκανε...Γενικά είμαστε σε άσχημη κατάσταση ακόμα ....
 
Όχι ρε ..
Ούτε καν .
Αυτά είναι οι ονειρώξεις των καιροτρελαμενων ...
Να δίνεις βάση στα βασικά ..ecmwf.gfs.icon.gem..
Ιδικά το icon τα πάει πολύ καλά από πέρυσι.
Γενικά για άλλη μια χρονιά προβληματισμό φέρνει η αδυναμία της Μεσογείου να δώσει ένα χαμηλό της προκοπής..
Ένα αβαθές έδωσε με τα χίλια ζόρια .
Και μια νυφίτσα που έρχεται την Δευτέρα ,που και αυτό με τα χίλια ζόρια να μας ψεκάσει λίγο ...και φυσικά όχι παντού ...

Και μην μας γελάνε 30/40 χιλιοστά που έπεσαν σε.καποιες περιοχές ,.Με την ξηρασία 4/5 μηνών που είχαμε αυτά θα τα σηκώσει σε 4/5 μέρες ..
Δεν ξεσκαει έτσι εύκολα ο τόπος..

Μόνο η κεντρική Εύβοια που είδε 100ρια μπορεί να πει ότι κάτι έκανε...Γενικά είμαστε σε άσχημη κατάσταση ακόμα ....
Τόσο ανομβρη περίοδο δεν θυμάμαι πότε στην περιοχή μου. Εδώ ένα 40αρι το εριξε. Στα ανατολικά του νησιού πέσαν τα 100άρια! Άντε να δούμε πως θα το παει. Τώρα δείχνει σχετική ζέστη για τις επόμενες μερες. Εγώ την θέλω για τα μελίσσια αλλά κάθε σταγόνα είναι πολύτιμη και καλοδεχούμενη!
 
Όχι ρε ..
Ούτε καν .
Αυτά είναι οι ονειρώξεις των καιροτρελαμενων ...
Να δίνεις βάση στα βασικά ..ecmwf.gfs.icon.gem..
Ιδικά το icon τα πάει πολύ καλά από πέρυσι.
Γενικά για άλλη μια χρονιά προβληματισμό φέρνει η αδυναμία της Μεσογείου να δώσει ένα χαμηλό της προκοπής..
Ένα αβαθές έδωσε με τα χίλια ζόρια .
Και μια νυφίτσα που έρχεται την Δευτέρα ,που και αυτό με τα χίλια ζόρια να μας ψεκάσει λίγο ...και φυσικά όχι παντού ...

Και μην μας γελάνε 30/40 χιλιοστά που έπεσαν σε.καποιες περιοχές ,.Με την ξηρασία 4/5 μηνών που είχαμε αυτά θα τα σηκώσει σε 4/5 μέρες ..
Δεν ξεσκαει έτσι εύκολα ο τόπος..

Μόνο η κεντρική Εύβοια που είδε 100ρια μπορεί να πει ότι κάτι έκανε...Γενικά είμαστε σε άσχημη κατάσταση ακόμα ....
Φόλα κ φέτος...
 
Περικλή αυτό τι λέει ;;; Είναι εμπιστοσύνης στις προβλέψεις ;

https://poseidon.hcmr.gr/el/map?mod...e=2021-09-10T00:00:00Z&coords=37.632,23.692,7
Είναι δικό μας .
Για τοπικά φαινόμενα δεν είναι κακό .
Ιδικά μια μέρα πριν ..
Αν και το καλο του κομμάτι έχει να κάνει με την θαλλασα..Ανέμους κύματα και τέτοια...
Οποία εφαρμογή και να κοιτάτε δεν είναι κακή
..Απλά να ξέρετε ποιο προγνωστικό κοιτάνε ...Και κάθε πότε κάνει ανανέωση ...Γιατι αλλάζουν πολύ εύκολα ...
Για εμένα η καλύτερη εφαρμογή είναι το windy .Γιατί σου δίνει την δυνατότητα να κοιτάς τα 2 μεγαλύτερα προγνωστικά ,ecmwf και gfs
Όσοι την έχετε να κοιτάτε και τα 2.Γιατι έχουν διαφορές
 
Είναι δικό μας .
Για τοπικά φαινόμενα δεν είναι κακό .
Ιδικά μια μέρα πριν ..
Αν και το καλο του κομμάτι έχει να κάνει με την θαλλασα..Ανέμους κύματα και τέτοια...
Οποία εφαρμογή και να κοιτάτε δεν είναι κακή
..Απλά να ξέρετε ποιο προγνωστικό κοιτάνε ...Και κάθε πότε κάνει ανανέωση ...Γιατι αλλάζουν πολύ εύκολα ...
Για εμένα η καλύτερη εφαρμογή είναι το windy .Γιατί σου δίνει την δυνατότητα να κοιτάς τα 2 μεγαλύτερα προγνωστικά ,ecmwf και gfs
Όσοι την έχετε να κοιτάτε και τα 2.Γιατι έχουν διαφορές
Την έχω και αυτή :)
 
Την έχω και αυτή :)
Επιλέγεις για αρχή την πόλη που σε ενδιαφέρει
Μετά πατάς display as basic
Και σου βγάζει τα προγνωστικά..
Ακόμα καλύτερα μετά πατάς compare forecasts όπου σου δείχνει και τα 4..
Εκεί κοιτάς που συμβαδίζουν μαζί...Οπότε και ανεβαίνει η πιθανότητα να πέσουν μέσα ..
 

Attachments

  • Screenshot_20210910-150214_Windy.jpg
    Screenshot_20210910-150214_Windy.jpg
    251,6 KB · Προβολές: 22
Back
Top