Καιρός

Να

Με το καλό και καλή επιστροφή φίλε.
Να είσαι καλά Λάμπρο, ανυπομονώ να σου πω την αλήθεια.

Ο καιρός φέτος πάει καλά στα βόρεια πάντως. Σλοβακία έχει πέσει αρκετά η θερμοκρασία αλλά έχει κάνει κάποια ακραία φαινόμενα που δεν είναι συνηθισμένοι όπως ανεμοστρόβιλους και χοντρό χαλάζι.
 
Όλο και πιο πίσω τις πάει τις βροχές και ως γνωστόν , καράβι που αργεί σκατα είναι φορτωμενο!!! Θα ερθουν τα πλια και θα θέλουν κομπρεσέρ για να σκαψουν!
Δεν τις πάει πίσω ,απλά πάει να βγει ακόμα πιο ψυχρό το σενάριο .
Κοίτα με τα σημερινά ,αυτό που βγάζει για 8/10 Σεπτεμβρίου ,είναι ιδανική κάθοδος για μετανάστευση..Πολύ νωρίς όμως ημερολογιακά ...Το θέλαμε ένα μήνα μετά ...
Όπως και να έχει ,αποκτά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον ,πάντως εγώ επιμένω τις βροχές θέλουμε
 
Δεν τις πάει πίσω ,απλά πάει να βγει ακόμα πιο ψυχρό το σενάριο .
Κοίτα με τα σημερινά ,αυτό που βγάζει για 8/10 Σεπτεμβρίου ,είναι ιδανική κάθοδος για μετανάστευση..Πολύ νωρίς όμως ημερολογιακά ...Το θέλαμε ένα μήνα μετά ...
Όπως και να έχει ,αποκτά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον ,πάντως εγώ επιμένω τις βροχές θέλουμε
Δείχνει να προχωραει ο Σεπτεμβρης με φθινοπωρινό μοτίβο μετά απο πολλά χρόνια αν δεν κάνω λαθος. Εκείνα τα μπλεδακια αν τα έβγαζα τα μοντέλα και ήταν σήμερα 30 Σεπτέμβρη θα κάναμε κωλοτούμπες νομιζω!
 
Λαμπρο .
Πόσο είναι το νωρίτερο που έχεις συναντήσει?
Πάντα θα υπάρχουν και τα περίεργα -παράξενα τις μετακινήσεις , χθες το μεσημέρι απο το πουθενά μια μπεκάτσα πετούσε σε γειτονιά του νησιού............
 
Πάντα θα υπάρχουν και τα περίεργα -παράξενα τις μετακινήσεις , χθες το μεσημέρι απο το πουθενά μια μπεκάτσα πετούσε σε γειτονιά του νησιού...........
Την ερχόμενη εβδομάδα θα κάνουν σιγά σιγά την εμφάνιση τους και τα πρώτα μικροπουλα ..
Δεν μου κάνει εντύπωση..
Είναι ιδανική η θέση ,το είπαμε και σε προηγούμενο ποστ...
 
Έτσι είπες πέρυσι και ήρθε ο Ιανός.....

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Λαμπρο ο Ιανός άλλαξε σε 1 μέρα τα χιλιοστά 500%.
Ιδικά τέτοια εποχή τα χιλιοστά είναι εντελώς τζόκερ .
Εαν μπορούσε κάποιος να το κάνει στο 80% έστω ,θα ήταν ήδη πάμπλουτος...
Εγώ τι δείχνει σου λέω μωρέ..
Που να σου καεί το gps
 
Last edited:
Κ σε εμάς κτ έκανε σμρ...το θέμα είναι προς τέλη του μήνα κ αρχές Οκτώβρη να ρίξει νεράκι...
Νομίζω ότι θέλουμε καλύτερα βροχές τώρα που ειναι ξερή η γη, αν τη ρίξει τον Οκτώβρη είναι αργά. Θεωρώ ότι φέτος θα έχει βροχούλες, το πάει καλά. Επειδή δεν θυμάμαι πότε είχε κάνει καλές βροχές τέτοια εποχή;
 
Ελπίζω το μοντέλο να έχει καπνίσει κανα περίεργο τσιγάρο και να βγάζει μαλακιες. Γιατί αν βγει αυτό που δείχνει τον ήπιαμε μονορούφι εδώ στην Εύβοια αφού δεν έχουμε και τον Χαρδαλια να μας σώσει τωρα. Το μαύρο είναι απίστευτες ποσότητες βροχής. 96-779GR.thumb.gif.c804c0e216dde1f8b7c08281ed46001d.gif
 
Νομίζω ότι θέλουμε καλύτερα βροχές τώρα που ειναι ξερή η γη, αν τη ρίξει τον Οκτώβρη είναι αργά. Θεωρώ ότι φέτος θα έχει βροχούλες, το πάει καλά. Επειδή δεν θυμάμαι πότε είχε κάνει καλές βροχές τέτοια εποχή;
Εννοείτε ότι τώρα θέλουμε τις βροχές .
Και το πολύ αρχές Οκτωβρίου...Το πολύ ..
Μετά τρέχα γυρευε...
Φυσιολογικό Σεπτεμβρίο έχει να κάνει αρκετά χρόνια .
Το να περάσει ένας Ιανός και μετά τιπτ ,δεν λέει κάτι .
Επίσης οργανωμένο χαμηλό ,έχει να κάνει από Μάρτιο...Οι βροχές σήμερα ειναι κάτι άλλο εντελώς ..Γι'αυτό και έχουμε μεγάλες διαφορές χιλιοστών σε πολύ λίγα χιλιόμετρα απόσταση ...

Ένα γρήγορο παράδειγμα για το πότε είχαμε καλές βροχές Σεπτεμβρίο
Καλαμάτα και Άρτα που κοίταξα έτσι στα γρήγορα .
Σεπτεβριο του 2016 είχαν 183μμ 223μμ αντίστοιχα
Από 2017 και μετά δεν πέρασαν τα 70.Με λιγότερο τα 4.4 της Καλαμάτας το 2017..
 
Back
Top