Καιρός

Το κακο της ολης υποθεσης ειναι οτι σημερα μας εδειξαν οτι ειναι θεμα χρονου να κλεισουν την αθηνα σε καραντινα..
οποτε δεν βλεπω πως εμεις οι αθηναιζοι θα βγουμε για κυνηγι για φετος,,,,
οσοι ζουν επαρχια ειναι τυχεροι...εμεις τσαμπα η αδεια φετος
 
Το κακο της ολης υποθεσης ειναι οτι σημερα μας εδειξαν οτι ειναι θεμα χρονου να κλεισουν την αθηνα σε καραντινα..
οποτε δεν βλεπω πως εμεις οι αθηναιζοι θα βγουμε για κυνηγι για φετος,,,,
οσοι ζουν επαρχια ειναι τυχεροι...εμεις τσαμπα η αδεια φετος
Μία βδομάδα ακόμα να αντέξουν. ..και μετά ας έρθουν να με βρούνε.
 
Το κακο της ολης υποθεσης ειναι οτι σημερα μας εδειξαν οτι ειναι θεμα χρονου να κλεισουν την αθηνα σε καραντινα..
οποτε δεν βλεπω πως εμεις οι αθηναιζοι θα βγουμε για κυνηγι για φετος,,,,
οσοι ζουν επαρχια ειναι τυχεροι...εμεις τσαμπα η αδεια φετος
Οσοι πανε για κυνηγι δεν τους πιανουν τα μετρα
 
Στα καιρικά δείχνει τίποτα να έρχεται και να μοιάζει με τους χάρτες αυτους στα μεσοπρόθεσμα? Ξερω οτι τα μοντέλα αλλάζουν σενάρια 3-4 φορές μέσα στην ίδια μερα. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις το μπαμ έγινε μετά από κλειστό και βροχερό καιρο. Όσο για τα του covid έχουμε μπλέξει. Δουλειές και καθημερινότητα έχουν γίνει μην πω τι!
 
Μία βδομάδα ακόμα να αντέξουν. ..και μετά ας έρθουν να με βρούνε.
Και εγω εχω βαλει αδεια απο 16 εως 1 νοεμβριου....αλλα δεν βλέπω να προλαβαινω να την κοπανησω..
εαν παω κατω στην ηλεκτρα δεν με βρισκουν ουτε με drone,,:p
 
Στα καιρικά δείχνει τίποτα να έρχεται και να μοιάζει με τους χάρτες αυτους στα μεσοπρόθεσμα? Ξερω οτι τα μοντέλα αλλάζουν σενάρια 3-4 φορές μέσα στην ίδια μερα. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις το μπαμ έγινε μετά από κλειστό και βροχερό καιρο. Όσο για τα του covid έχουμε μπλέξει. Δουλειές και καθημερινότητα έχουν γίνει μην πω τι!
Nαι μοιαζει η κατασταση ..Ο εντονος στροβιλισμος απο β.χαμηλα στα νοτιο δυτικα της ευρωπης ευνοει την δημιουργια Υ στην σκανδιναβια..
Γιαυτο και εχω πει μερες τωρα σε πολλα παιδια οτι ειμαστε σε καλη πορεια μεχρι στιγμης..
Αλλα ολα ειναι υποθετικα και στα κεφια του καιρου.....
 
Τώρα είδα το 12αρι του gfs. Αν και πολύ μακριά βλέπω στις 20 να την τσιμπαω μια αδειουλα!
Ειναι ακριβως αυτο που σου ειπα πριν..
Χαμηλο εντονο ν.δυτικα Υ σκανδιναβια και βορειο ρευμα στην πορτα μας..
Πολλες ωρες ομως μακρια..Εαν ηταν για μεθαυριο π.χ.,,οκ θα καναμε γλεντι..
Δειχνει ταση να το κανει....το θεμα ειναι να το κρατησει...θα δουμε...υπομονη
Το gfs το κανανε αναβαθμιση εχει πλεον 30 ensables..Να δουμε φετος τι θα κανει...

InkedGFSOPEU12_210_2_LI.jpg
 
Θα απαγορεύεται να βγεις εκτός νομού που είναι στο κόκκινο
Ίσως να ξέρεις κάτι παραπάνω.....απλά ο νόμος Αττικής δεν γίνεται να έχει καθολικό αποκλεισμό.....θα υπάρξει κατά περίπτωση όπως ήταν και στην "καραντίνα".
 
Θα απαγορεύεται να βγεις εκτός νομού που είναι στο κόκκινο

Η κυνηγετική δραστηριότητα θα είναι εκτός εγκλεισμού.


Καλημέρα παίδες, η απαισιοδοξία φέρνει και στενοχώριες χωρίς λόγο!!!:)

Η πρόβλεψη του καιρού είναι επιστήμη, η πρόβλεψη των αποφάσεων της πολιτικής προστασίας πάλι, όχι ! :)
Ας δούμε πρώτα τι θα πούνε και στενοχωριόμαστε μετά!:)
 
Ειναι ακριβως αυτο που σου ειπα πριν..
Χαμηλο εντονο ν.δυτικα Υ σκανδιναβια και βορειο ρευμα στην πορτα μας..
Πολλες ωρες ομως μακρια..Εαν ηταν για μεθαυριο π.χ.,,οκ θα καναμε γλεντι..
Δειχνει ταση να το κανει....το θεμα ειναι να το κρατησει...θα δουμε...υπομονη
Το gfs το κανανε αναβαθμιση εχει πλεον 30 ensables..Να δουμε φετος τι θα κανει...

View attachment 17058
Πάντως ρε Περι στο gfs μέχρι και 26/10 κάτι τέτοιο δεν φαίνεται ,ένα χαλι μου φαίνονται τα τρεξίματα στο gfs europe ,δεν είμαι και ειδικός στο καιρό εννοείτε και ίσως να μην βλέπω και τα σωστά .Κάνω λάθος ; Πες μου ότι έχω άδικο .
 
Πάντως ρε Περι στο gfs μέχρι και 26/10 κάτι τέτοιο δεν φαίνεται ,ένα χαλι μου φαίνονται τα τρεξίματα στο gfs europe ,δεν είμαι και ειδικός στο καιρό εννοείτε και ίσως να μην βλέπω και τα σωστά .Κάνω λάθος ; Πες μου ότι έχω άδικο .

Kαλημερα φιλε ....
Σημερα και το ukmo και το ecmwf αλλα και το gfs δειχνουν αυτην την ταση ..
Δεν ξερω που κοιτας..
https://www.wetterzentrale.de/en/topkarten.php?model=gfs&time=3&lid=OP
 
Kαλημερα φιλε ....
Σημερα και το ukmo και το ecmwf αλλα και το gfs δειχνουν αυτην την ταση ..
Δεν ξερω που κοιτας..
https://www.wetterzentrale.de/en/topkarten.php?model=gfs&time=3&lid=OP
Καλημέρα Περικλή, πιθανόν να ξέρεις να μου πεις, έβλεπα τα ensebles του τζιφου στο meteoguru, αλλά εδω και κανα δεκαπενθήμερο δεν τα δείχνει,αν και ανοίγει τη σελίδα είναι κενή χωρις κανενα απο τα ensebles...
 
Back
Top