Καθαρισμός

έχω αγοράσει απο praktiker καβίλια του 1 μέτρου όπως επίσης βέργα διάτρητη αλουμινίου πάλι του 1 μέτρου ,με κολαούζο στο αντίστοιχο σπείρωμα με τις βούρτσες που χρησιμοποιώ έχω φτιάξει πολύ γερές βέργες καθαρισμούIMG_20211108_093218.jpg
 
Καλησπέρα, πως λέγεται ο αντάπτορας που προμηθεύτηκες γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω
Καλημερα φιλε. Στην αναγκη πηγαινε σε καταστημα με βιδες βρες 2 παξιμαδια να ταιριαζουν με το σπειρωμα της βουρτσας κ 2 βιδες να ταιριαζουν με τη βεργα.
Τα κολλάς, τρως κ λιγο τα παξιμαδια εξωτερικα να στρογγυλεψουν κ καθαρισες. Αυτο εκανα εγω μεχρι να βρω ανταπτορες.
Νομιζω ο Κυργιας εφερνε ανταπτορες κανε ενα τηλ
 
Καλημερα φιλε. Στην αναγκη πηγαινε σε καταστημα με βιδες βρες 2 παξιμαδια να ταιριαζουν με το σπειρωμα της βουρτσας κ 2 βιδες να ταιριαζουν με τη βεργα.
Τα κολλάς, τρως κ λιγο τα παξιμαδια εξωτερικα να στρογγυλεψουν κ καθαρισες. Αυτο εκανα εγω μεχρι να βρω ανταπτορες.
Νομιζω ο Κυργιας εφερνε ανταπτορες κανε ενα τηλ
λες αυτό να κανει ,γράφει και διαμέτρους του σπειρώματος https://www.outdooraction.gr/-913-9...08-960-955-959-965-birchwood-casey-41301.html
 
λες αυτό να κανει ,γράφει και διαμέτρους του σπειρώματος https://www.outdooraction.gr/-913-9...08-960-955-959-965-birchwood-casey-41301.html
Αυτο ειναι. Για σιγουρια χτυπα του ενα τηλ
ΟΧΙ !!! Αυτό δεν κάνει !!! Αυτό συνοδεύει τις αμερικάνικες βέργες για να προσαρμόζονται τα αντίστοιχα αμερικάνικα βουρτσάκια (Outers, Kleen-bore, Birchwood-Casey, Hoppes, Terta-gun κλπ.) Τα σπειρώματά του δεν έχουν καμία σχέση με τα ιταλικά, δεν βιδώνει πάνω σε ιταλική βέργα, ούτε βιδώνεται πάνω του ούτε ιταλική βούρτσα, ούτε η πυκνή αγγλική Bisley.
Έχω και ιταλικά σετ και αμερικάνικα και σου το λέω με σιγουριά. Ήθελα να πάρω και την αγγλική βούρτσα, που λένε ότι έιναι η καλύτερη, αλλά δεν ταιριάζει ούτε στα μεν ούτε στα δε, παρά μόνο με ειδικό αντάπτορα (Ή να πάρεις μαζί και την δική της βέργα).
 
ΟΧΙ !!! Αυτό δεν κάνει !!! Αυτό συνοδεύει τις αμερικάνικες βέργες για να προσαρμόζονται τα αντίστοιχα αμερικάνικα βουρτσάκια (Outers, Kleen-bore, Birchwood-Casey, Hoppes, Terta-gun κλπ.) Τα σπειρώματά του δεν έχουν καμία σχέση με τα ιταλικά, δεν βιδώνει πάνω σε ιταλική βέργα, ούτε βιδώνεται πάνω του ούτε ιταλική βούρτσα, ούτε η πυκνή αγγλική Bisley.
Έχω και ιταλικά σετ και αμερικάνικα και σου το λέω με σιγουριά. Ήθελα να πάρω και την αγγλική βούρτσα, που λένε ότι έιναι η καλύτερη, αλλά δεν ταιριάζει ούτε στα μεν ούτε στα δε, παρά μόνο με ειδικό αντάπτορα (Ή να πάρεις μαζί και την δική της βέργα).
μονο με πατεντα δηλαδη ....:rolleyes:
 
Είχα δει κάποια στιγμή στη σελίδα του Ηφαιστου ότι πουλούσε βέργες και βούρτσες πυκνές, μου φάνηκε πολύ ωραίο σετ μήπως το έχει προμηθευτεί κανείς να μας πει μια γνώμη;
Ωραία βέργα τριανταφυλλιας κ κάπου στα 60€ το σετ....
Αλλά μην νομιζεις οτι κάνει κ κάτι μαγικό η θα δουλέψει απο μονο του..
το ίδιο κάνει κ ενα πολυ φθηνότερο σετακι...

Ένας όμως που έχει πχ ένα ακριβο δίκαννο με την επισης ακριβή θήκη του κ είναι κ μερακλής δεν θα "καταδεχτει" να περιποιηθει το όπλο του με ότι κι ότι....
Και η αλήθεια είναι ότι κάποια πραγματα πρεπει κ να ταιριάζουν μεταξυ τους!
 
Είχα δει κάποια στιγμή στη σελίδα του Ηφαιστου ότι πουλούσε βέργες και βούρτσες πυκνές, μου φάνηκε πολύ ωραίο σετ μήπως το έχει προμηθευτεί κανείς να μας πει μια γνώμη;
εχω βρει και αλλου σετακι αλλα ελεγα μηπως γλυτωνα το 25€ με κανενα ανταπτορακι :/
 
Ωραία βέργα τριανταφυλλιας κ κάπου στα 60€ το σετ....
Αλλά μην νομιζεις οτι κάνει κ κάτι μαγικό η θα δουλέψει απο μονο του..
το ίδιο κάνει κ ενα πολυ φθηνότερο σετακι...

Ένας όμως που έχει πχ ένα ακριβο δίκαννο με την επισης ακριβή θήκη του κ είναι κ μερακλής δεν θα "καταδεχτει" να περιποιηθει το όπλο του με ότι κι ότι....
Και η αλήθεια είναι ότι κάποια πραγματα πρεπει κ να ταιριάζουν μεταξυ τους!
Α γειά σου! Ναι αυτό λέω. Σκέφτομαι να κάνω ένα δώρο στο μωρό μου.love.
 

Attachments

  • IMG_20211031_090529.jpg
    IMG_20211031_090529.jpg
    341,7 KB · Προβολές: 31
εχω βρει και αλλου σετακι αλλα ελεγα μηπως γλυτωνα το 25€ με κανενα ανταπτορακι :/
Όπως πολύ σοφά είπε ο φίλος Τάσος, η δουλειά γίνεται και χωρίς αυτή την πυκνή βούρτσα που για να την πάρουμε πρέπει να αγοράσουμε και τη βέργα των Άγγλων. Αλλά έτσι για το γούστο αφού σου άρεσε πάρτη.
 
Εγώ πήρα την Napier
Χαμένο το εικοσάρικο.
Δεν κάνει την δουλειά που πρέπει.
Πολύ μαλακή τρίχα.
Ακόμα το κλαίω.
Και εγω αυτο έκανα πριν λίγες ημέρες, μετα απο λιγη σκέψη βρήκα μια παλιά φθηνή βεργα καθαρισμού που είχα και ένωσα τα 2 κομμάτια το μεσαίο και το 3 που στην ακρη ειναι για να προσαρμόζεις βουρτσακια με ιταλικό σπείρωμα απο τα 3 που είχε και ψιλοβρηκα άκρη, θα αγοράσω τωρα ενα φθηνό σετακινμε 5 ευρώ θα παρω την μεσαία βεργα και θα το κάνω με 3 κομματια και αυτό
 

Attachments

  • IMG_20211106_105803.jpg
    IMG_20211106_105803.jpg
    103,2 KB · Προβολές: 26
  • IMG_20211108_182512.jpg
    IMG_20211108_182512.jpg
    133,3 KB · Προβολές: 27
  • IMG_20211108_182531.jpg
    IMG_20211108_182531.jpg
    113,1 KB · Προβολές: 27
  • IMG_20211108_182552.jpg
    IMG_20211108_182552.jpg
    115,6 KB · Προβολές: 27
  • IMG_20211108_182703.jpg
    IMG_20211108_182703.jpg
    132,1 KB · Προβολές: 27
Εγώ πήρα την Napier
Χαμένο το εικοσάρικο.
Δεν κάνει την δουλειά που πρέπει.
Πολύ μαλακή τρίχα.
Ακόμα το κλαίω.
Tοσο χάλια?
Βγάζει δυο σε αυτό το στυλ η napier, μια για καθαρισμό θαλαμης κ μια καννης, ίσως να υπάρχει διαφορά στην τριχα,δεν ξέρω...
H bisley που είναι στα μισά λεφτά κάνει καλή δουλειά κ έχει σκληρή τρίχα...
 
Tοσο χάλια?
Βγάζει δυο σε αυτό το στυλ η napier, μια για καθαρισμό θαλαμης κ μια καννης, ίσως να υπάρχει διαφορά στην τριχα,δεν ξέρω...
H bisley που είναι στα μισά λεφτά κάνει καλή δουλειά κ έχει σκληρή τρίχα...
Για την κάνη είναι η napier ...
Αφήνει διάφορα αμέσως μετά τον κώνο στον αυλό ...
Δεν την έχω δοκιμάσει μόνο μια φορά αλλά πολλές.

Της bisley οι τρίχες στραβώνουν μετά από πολλές χρήσεις ?
Στον καθαρισμό πως τα πάει ?
Μόνο στην σκληρή ελικοειδή έχω εμπιστοσύνη ότι θα βγάλει ότι χρειαστεί ... σκληρή και λαδάκι.
 
Last edited:
Back
Top