Status
Not open for further replies.
Γιάννη τα υλικα ακριβαίνουν μέρα με την μέρα αυτο βλέπω. σαν ασχολία πάντως δεν θα ήταν άσχημη αλλά δεν εχω κ κάποιον γνωστό να με παρακινήσει..ίσως να ειναι κ για καλό μου γιατί με την τρελά που εχω να δοκιμάζω ολα τα φυσίγγια,Αν μπλεξω κ με την ιδιογομωση με κόβω να με πηγαίνουν αλυσοδεμενο στον Αγ.Γερασιμο..:)
.sarcastic..sarcastic.
 
Ναι γιαννη Συμφωνώ αλλα μεχρει να βρεισ το setup.που σου τεριαζει τη υλικα εχεισ χαλαση. και ενα setup.δεν σου φτάνει τουλάχιστον 2/3 για όλη την σεζον.εγω πιστεύω οτι εχουμε εξαιρετικά ελληνικα τσιχλοφυσηγγια μεχρει 6 ευρο.εκει που συμφερη πολυ η ιδιογομωση είναι με τησ ακριβές μπαρουτεσ σιπε/s4μεχρει τωρα.
 
Μου έχουν πει ότι η ιδιογομωση συμφέρει από 34γρ και πανω,εκεί λένε γίνετε οικονομία.
Βέβαια ο παθιασμένος ιδιογωμοτης δεν υπολογίζει το οικονομικό αν και στις μέρες μας έχουν αλλάξει πολλά..
 
Ναι γιαννη Συμφωνώ αλλα μεχρει να βρεισ το setup.που σου τεριαζει τη υλικα εχεισ χαλαση. και ενα setup.δεν σου φτάνει τουλάχιστον 2/3 για όλη την σεζον.εγω πιστεύω οτι εχουμε εξαιρετικά ελληνικα τσιχλοφυσηγγια μεχρει 6 ευρο.εκει που συμφερη πολυ η ιδιογομωση είναι με τησ ακριβές μπαρουτεσ σιπε/s4μεχρει τωρα.
Ηλια,εχεις δικιο!Σιγουρα υπαρχουν καλα εμπορικα φυσιγγια.Σκεψου ομως οτι οι βιοτεχνιες φυσ.δουλευουν για το κερδος.Αυτο που αγορασες σημερα και σε ικανοποιησε δε σημαινει οτι θα το ξαναγορασεις αυριο.Σε μια καλη τσιχλοχρονια,πανω απο τους μισους βιοτεχνες,θα ξεστοκαρουν στα μεσα της(χρονιας).Δεν αγοραζουν κι ολη την παραγωγη πυριτιδας.Μετα εσυ τι λες οτι θα κανουν?Απλα θα γεμισουν οτι πιο φτηνο και προσβασιμο βρουν.Αυτο που θα ξαναπαρεις μπορει να ειναι καλυτερο,μπορει χειροτερο!Λογικα το δευτερο γιατι τα πραγματα στην παραγωγη θα τρεχουν.
Αν τωρα δεις κανα καλυκα η καψουλι,διαφορετικο εχει καλως γιατι θα ρωτησεις και θα σου πει οτι κατι αλλαξε.Διαφορετικα μεχρι να "βρεις" την καινουρια ριξια θα εχεις κανει τα 12 ευαγγελια...13!Στην ερωτηση σου,η απαντηση θα ειναι "τα βελτιωσα κλπ κλπ".Εσυ κι εγω ομως θα εχουμε χαλασει 3-4 εξοδους!Και για μενα αυτο μετραει γιατι οσο παει βγαινω και σπανιοτερα!Χωρια τα....ευαγγελια και οι πιεσεις!
Εκτος κι εχεις την ευχερεια (οικονομικη) να στοκαρεις τα φυσιγγια της χρονιας σου απο την αρχη και να εισαι ησυχος!Για φετος.....
 
Ας υποθεσουμε οτι το φυσιγγι ειναι κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες. Σαφως μπορεις να βρεις ενα σωρο μαγαζια εξω, που θα στο πουλησουν, καποια καλα, καποια ισως οχι τοσο, καποια πολυ νοστιμο, καποια με πολυ αλατι, τελος παντων θα βρεις. Αντι για αυτο αποφασιζεις ομως να πας στο χασαπη να παρεις το δικο σου κοτοπουλακι, και στο γυρισμο μια τσαντα πατατες. Καθαριζεις, πλενεις, τρως καμποση ωρα να το ετοιμασεις, το βαζεις στο φουρνο, και ξαναπεριμενεις ωσπου να ψηθει. Ολη αυτη την ωρα ακους τις κριτικες "τωρα θα ειχαμε φαει", "Γιατι δεν παραγγειλαμε απεξω", "Ο Ταδε στα 2 κοτοπουλα εχει δωρο Κοκακολα" κλπ κλπ. Εσυ ομως συνεχιζεις ακαθεκτος να ψηνεις το δικο σου κοτοπουλο, παρολο που ξερεις πως τα επιχειρηματα εχουν βαση. Γιατι ομως; Γιατι εχεις τη δυνατοτητα να φτιαξεις το κοτοπουλο οσο αλμυρο-πικαντικο το θες, με οσες πατατες θες, οσο ψημενο θες, και να διαλεξεις ακριβως ποιο κοτοπουλο θα ψησεις, με ποιες πατατες. Γιατι στην τελικη, δεν κοιτας μονο το κοστος, αλλα κοιτας το κοτοπουλο που εψησες να ειναι 100% στα γουστα σου και μονο
 
Ρε παιδια τι το ψαχνεται τωρα,τα εμποριου ειναι οτι ναναι, ο.κ μπορεις να βρεις αριστες παρτιδες απο ολες τις μαρκες,και δεν ειναι μονο τα ακοπα κυαθια το μοναδικο μειων που ειναι μονιμο,αλλα και δεν θα διστασουν να βαλουν οτι ναναι οταν ξεμεινουν....ακομα και στο νουμερο σκαγιων.
 
Ολοι εχουμε φάει φολεσ με φησηγγια εμποριου και λεφτα πεταμενα.αλλα και στην ιδιογομωση ποιοσ δεν εχει φαει φολεσ ποσουσ καλυκεσ εχουμε ξανασφαξη απο λαθοσ σεταπ.το οτι η ιδιογομωση εχει το πανο χερη σε σχέση με του εμποριου ειναι γεγονός.η ιδιογομωση θελει χρονο/κοπο/χρημα.αν δεν εχεισ ενα απο αυτα του Εμπορίου ειναι μονοδρομοσ
 
Σιγουρα Ηλια. Απλα αν ακολουθησεις την πεπατημενη, ειναι ευκολο μετα (ακομα και με καινουρια υλικα) να προσαρμοσεις ενα φυσιγγι στις αναγκες σου, και να βρεις κατι που να σ'αρεσει.
 
Ολοι εχουμε φάει φολεσ με φησηγγια εμποριου και λεφτα πεταμενα.αλλα και στην ιδιογομωση ποιοσ δεν εχει φαει φολεσ ποσουσ καλυκεσ εχουμε ξανασφαξη απο λαθοσ σεταπ.το οτι η ιδιογομωση εχει το πανο χερη σε σχέση με του εμποριου ειναι γεγονός.η ιδιογομωση θελει χρονο/κοπο/χρημα.αν δεν εχεισ ενα απο αυτα του Εμπορίου ειναι μονοδρομοσ
Σιγουρα Ηλια. Απλα αν ακολουθησεις την πεπατημενη, ειναι ευκολο μετα (ακομα και με καινουρια υλικα) να προσαρμοσεις ενα φυσιγγι στις αναγκες σου, και να βρεις κατι που να σ'αρεσει.
Βίκτωρα δεν λεω για μασ αλλα για τουσ Καινούργιουσ εμει οτι χαλασαμε χαλασαμε σε πειράματα.sarcastic..τωρα απλοσ προσπαθούμε να καταβασουμε το κόστος
 
Kαι ενας καινουριος ομως θα ξεκινησει απο τα βασικα. Πχ για τσιχλα. Δε λεω οτι δε θα φαει φολες, αλλα με λιγο διαβασμα, πειραματισμο, και λιγη καθοδηγηση απο καποιον εμπειροτερο, τα υλικα που πηρε θα τα παντρεψει ωστε να βγαλει ενα φυσιγγι της προκοπης. Φυσικα ΑΝ πηρε υλικα που κανουν για τη δουλεια που τα θελει,
 
Εγώ αυτο που πρόσεξα είναι ότι ακόμα κ αν ένας ιδιογομωτης δεν ξέρει να γεμίζει είναι δυνατόν να έχει επιτυχία στο κυνηγι.
Σας έχω πει για έναν τρελαμένο ιδιογωμοτη που έχω στα μέρη μου.
Ε λοιπόν τα φυσιγγια του είναι με μύτες γύρω απο το κλείσιμο κ καμιά φορά ούτε στο όπλο δεν μένουν,εμπλοκές του κάνουν,το φυσίγγι καμια φορά λίγο πιο πάνω απο το μέταλλο είναι διογκωμένο.
Και μπαρούτι χύμα άγνωστη να του δώσεις αυτός θα την γεμίσει..
Με λίγα λόγια κάνει τα δικά του(επικυνδινα)πειράματα.
Που θέλω να καταλήξω όμως,ότι ρε παιδιά τα φυσιγγια του είτε το πιστευετε είτε όχι σκοτώνουν κ πάντα θα γυρίσει με κυνηγι σπίτι!!!!!!
Μήπως στην ιδιογομωση δεν χρειαζετε τόσο πολύ ψάξιμο?
Αρκεί να κινούμαστε στα πλαίσια ασφαλείας εννοείται..
 
Χρειαζεται Τασο. Και χρειαζεται γιατι δεν εχουμε προσβαση σε σταθμο μετρησης πιεσεων. Εφοσον λοιπον δεν εχουμε, ψαχνουμε τις λεπτομερειες ωστε να ξερουμε πως το φυσιγγι που φτιαξαμε δεν ξεπερναει τα ορια.
 
Παιδια καλο θα ηταν να συνεχισει η ωραια συζητηση στην ενοτητα "υλικα για ιδιογομωση" ας πουμε, για να μην γεμιζουμε με μυνηματα το "χωρο" του κ.Θεωδοριδη κ "χανονται" οι ανακοινωσεις του...
 
Δουλευει πολυ αυτο το "οτι να"Σαραντο!Η αληθεια ειναι οτι ενας ιδιογωμοτης,ακομα και σε νηπιακο επιπεδο και με βασικα εργαλεια,μπορει να κατασκευασει φυσιγγι ασυγκριτα ΣΤΑΘΕΡΟΤΕΡΟ απο ενα εμπορικο.Το βλητικο αποτελεσμα "παιζεται"!Εκει θελει ψαξιμο και πολλες,πολλες δοκιμες!Οταν το πετυχεις μπορεις να να το στανταρεις.Εστω και με "φτωχα"μεσα.Εκει βρισκεται η μεγαλη διαφορα!Το εμπορικο θα ειναι τεσταρισμενο σε Ρ max και ΜΕΣΟ ΟΡΟ των πιεσεων και οχι παντα.Οι αποκλησεις μεταξυ των φυσιγγιων,δεδομενες και μεγαλες!Αν μη τι αλλο,ο ιδιογομωτης μπορει να ζυγισει και να κλεισει ΑΚΡΙΒΩΣ.Τωρα στο ποσο σταθερο ειναι ενα καψυλι,ποσο ομοιομορφος ειναι ενας καλυκας η ενα κυαθιο στη δομη και στις στις διαστασεις τους..........
Κυαθια,εννοειται,ΠΑΝΤΑ κομμενα!
 
Last edited by a moderator:
Παιδια καλο θα ηταν να συνεχισει η ωραια συζητηση στην ενοτητα "υλικα για ιδιογομωση" ας πουμε, για να μην γεμιζουμε με μυνηματα το "χωρο" του κ.Θεωδοριδη κ "χανονται" οι ανακοινωσεις του...
Αρι αν μποριτε να τα μεταφέρεται στο υλικα για ιδιογομωση
 
Ας υποθεσουμε οτι το φυσιγγι ειναι κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες. Σαφως μπορεις να βρεις ενα σωρο μαγαζια εξω, που θα στο πουλησουν, καποια καλα, καποια ισως οχι τοσο, καποια πολυ νοστιμο, καποια με πολυ αλατι, τελος παντων θα βρεις. Αντι για αυτο αποφασιζεις ομως να πας στο χασαπη να παρεις το δικο σου κοτοπουλακι, και στο γυρισμο μια τσαντα πατατες. Καθαριζεις, πλενεις, τρως καμποση ωρα να το ετοιμασεις, το βαζεις στο φουρνο, και ξαναπεριμενεις ωσπου να ψηθει. Ολη αυτη την ωρα ακους τις κριτικες "τωρα θα ειχαμε φαει", "Γιατι δεν παραγγειλαμε απεξω", "Ο Ταδε στα 2 κοτοπουλα εχει δωρο Κοκακολα" κλπ κλπ. Εσυ ομως συνεχιζεις ακαθεκτος να ψηνεις το δικο σου κοτοπουλο, παρολο που ξερεις πως τα επιχειρηματα εχουν βαση. Γιατι ομως; Γιατι εχεις τη δυνατοτητα να φτιαξεις το κοτοπουλο οσο αλμυρο-πικαντικο το θες, με οσες πατατες θες, οσο ψημενο θες, και να διαλεξεις ακριβως ποιο κοτοπουλο θα ψησεις, με ποιες πατατες. Γιατι στην τελικη, δεν κοιτας μονο το κοστος, αλλα κοιτας το κοτοπουλο που εψησες να ειναι 100% στα γουστα σου και μονο
.shake hands..shake.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top