ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΠΛΟΥ

και επισης το ξερω απο την Λευκαδα αν περιμενεις καπου για να φυγεις για καρτερι η για μπεκατσα η λαγο και δεν εχει ερθει η ωρα το οπλομεσα στην θηκη.... οπως λεει ο νομος
 
Τοτε οι περισσοτεροι ειμαστε παρανομοι γιατι αν πας καπου μακρια απο το σπιτι και θες να πιασεις καρτερι , μην μου πειτε οτι περιμενετε με δεμενα οπλα.!!.violin.
Δεν το ηξερα αυτο....what. θα το εχω υποψιν..
 
μη τρελαθουμε βρε παιδια ..πιστευω οτι ολοι μας εχουμε κατσει το πρωι με τα οπλα ετοιμα ...οχι για την μπεκατσα φυσικα ..απλα για να ειμαστε ετοιμοι
 
λοιπον δεν ξερω αν κανεις απο σας εχει κυνηγησει κυθηρα-αντικυθηρα εγω οχι αλλα απο γνωστους μου που κυνηγουσαν εκει τρυγονια παλια εστεινε μπλοκα το δασαρχειο και ο δρομος προς τα καρτερια ανοιγε μετα τις 7 το πρωι.μαλιστα εβαζαν και μπαρες για να μην περνανε αυτοκινητα. Αργυρη δυστυχως φιλε οπως τα λες οι περισσοτεροι απο μας ειμαστε παρανομοι. ακομα κι εγω που παω για να πιασω το πρωινο καρτερι εστω και που καθομαι στο καρεκλακι με το κλειστρο ανοιχτο παρανομος ειμαι. καποια στιγμη πρεπει να το προσεξουμε αυτο
 
Λογικα οι συναδελφοι ειχαν αθηναικες πινακιδες και αυτο τα λεει ολα
Απο την στιγμη που δεν ειχαν θηραμα στην κατοχη τους και δεν ειχαν ριξει τουφεκια
δεν εχουν κανενα δικαιωμα να τους κατηγορισουν για καρτερι μπεκατσας
Ποιος νομος απαγορευει την προσβαση στο βουνο μιση ωρα πριν την ανατολη και μια ωρα μετα την δυση ?
Δηλαδη αν παω πχ για κυνηγι το απογευμα
και εχω ανεβει μια βουνοκορφη
και θελω μια ωρα περπατημα για να επιστρεψω στο αυτοκινητο
θα ερθει ο αλλος να μου πει γιατι κατεβαινεις το βουνο ενω εχει δυση ο ηλιος πριν μια ωρα ?
Αστειοτητες τιποτα αλλο
Λαθος τους που τους εδωσαν τα οπλα και τις αδειες απο την στιγμη που τους κατηγορουσαν χωρις στοιχεια
Επρεπε εκεινη την στιγμη να επικοιωνησουν με τον δικηγορο τους και να υποβαλλουν μηνυση στους καρεκλοκενταυρους
 
Last edited:
Με τα χαιρετίσματα δεν βγάζουμε συμπέρασμα. Αφού δεν διαβάζουμε την περιγραφή του συμβάντος όπως αυτό έχει καταγράφει επισήμως και δεν έχουμε τις δυο πλευρές να μας παρουσιάσουν τις εκδοχές τους, όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις...
 
Last edited:
Οπως και ναχει το θεμα παιδια το περιστατικο δειχνει οτι κινουμαστε πλεον νομικα σε ενα πολυ λεπτο στρωμα παγου με πολλα απο τα παραδοσιακα μας κυνηγια να ειναι πλεον στα ορια της νομιμοτητας. Κυνηγι τσιχλας πρωι και βραδυ, παπιου πρωι και βραδυ και ακομα τρυγονιου το πρωι. Με στενοχωρει το γεγονος οτι η ερμηνεια του νομου και τα ορια του συνεχως τσεκαρονται απο τη μια πλευρα μονο η οποια περνει τα οποια νομικα ρισκα για να δει ποσο μακρια μπορει να φθασει. Το καρτερι της μπεκατσας παρανομο και κατακριτεο, αλλα πλεον μπορεις να κατηγορηθεις για προθεση τετοιου με το που κατεβαινεις απι το αυτοκινητο σου με το οπλο σου το πρωι
 
Παυλο επειδη λογο Τσιρωνη ... ηταν δυσκολα τα πραγματα για τους ομοσπονδιακους ...δειχνουν υπερβαλον ζυλο πια
 
Ας ερχόταν κάποιος το πρωί στις 0600 νύχτα ακόμα , στα Αγραφα την προηγούμενη εβδομάδα που ειχα πάει για φάσες και να μου ελεγε γιατί εχω το οπλο γεμάτο εκεινη την ωρα ,μονος στο βουνο και ανα πασα στιγμή μπορει να σου βγει η αρκούδα και να τρελαθεις , και δεν ειναι πως θα της ρίξεις αλλα εστω για εκφοβισμό καλο ειναι το οπλο να ειναι γεμάτο.Αλλα που να εχει το τσαγανό ο αλλος να ερθει να σε ελεγξει εκει στην ερημια θα παει εκει που ειναι μαζεμενοι οι πολλοι στα ευκολα.Εγω πάντως οπλο δεν θα εδινα σε τετοια περιπτωση με τιποτα, ας μου εκαναν μηνυση θα πηγαίναμε στα δικαστήρια και θα αποφάσιζε ο δικαστής ποιος ειναι λάθος.
 
Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το θέμα κι εγώ. Έχω δεχθεί αρκετούς ελέγχους όλα αυτά τα χρόνια αλλά ευτυχώς δεν έχει στραβωσει ποτέ έτσι ή δουλειά, γι αυτό θα ήθελα να ξέρω αν έχουν δικαίωμα να κατάσχουν το όπλο άλλοι εκτός από την αστυνομία που είναι αυτή πού σού δίνει την άδεια κατοχής.
Τολη επειδή μπερδευτηκα λίγο τελικά τι ήταν δασαρχείο ή ομοσπονδιακή θηροφυλακη?
 
Ολοι βγαινουμε νωρίς το πρωί όταν πάμε για τσίχλα... Αν είναι έτσι θα είχαμε κάθε βδομάδα τέτοιες περιπτωσεις...πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση... Δηλαδή κάτι θα είδαν τα "οργανα της τάξης"
 
Εχω γραψει μια σχετικη παραγραφο στην κυν. γωνια μην δινετε ποτε τα οπλα εχετε δικαιωμα να αρνηθειτε. Στην προκειμενη περιπτωση υπαρχει μαλλον προθεση προς τελεση αδικηματος και οχι τελεση αδικηματος. Αδικημα υπαρχει οταν στην προκειμενη περιπτωση υπαρχει θηραμα. Εφοσον υπαρξει θηραμα πρεπει οι αρμοδιοι στο κοντινοτερο χωριο να το βγαλουν σε πληστηριασμο να κοπει αποδοξη και τα λεφτα να κατατεθουν στο ταμειο. Κατι τετοιο μαλλον δεν θα εχει γινει. Οσο για τις αλλαγες υβρεων τα αρμοδια οργανα μπορουν να σου κανουν μηνυση για εξυβριση αρχης, απειθια κλπ. Βεβαια, ειναι στην ευχερεια των οργανων στη μυνητηρια αναφορα να γραψουν οτι θελουν η για ολη την αληθεια η ολα τα ψεματα η μισα μισα. Τωρα ο δρομος ειναι μηνυτηρια αναφορα που δεν ξερουμε τι εχουν γραψει θα διαβιβαστει τον αρμοδιο εισαγγελεα να παρει το δρομο προς την δικαιοσυνη η την παραγραφη μετα απο ενα ορισμενο χρονικο διαστημα. Εαν παραγραφει θα επιστραφει και το οπλο το οποιο θα διαρκεσει μερικα χρονια. Εφοσον κατασχεθηκε η κυνηγετικη αδεια για φετος ξεχναμε το κυνηγι του δε χρονου εαν εχουμε αλλο οπλο με δελτιο κατοχης εκδιδουμε αδεια με αυτο το δελτιο κατοχης. Εαν γινει η δικη εφοσον δεν υπαρχει πληστηριασμος και αποδειξη αυτου χρειαζομαστε εναν καλο δικηγορο για τα αυτονοητα.
Υ.Σ υπαρχει με προσωπικο μηνυμα. ;)
 
Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον το θέμα κι εγώ. Έχω δεχθεί αρκετούς ελέγχους όλα αυτά τα χρόνια αλλά ευτυχώς δεν έχει στραβωσει ποτέ έτσι ή δουλειά, γι αυτό θα ήθελα να ξέρω αν έχουν δικαίωμα να κατάσχουν το όπλο άλλοι εκτός από την αστυνομία που είναι αυτή πού σού δίνει την άδεια κατοχής.
Τολη επειδή μπερδευτηκα λίγο τελικά τι ήταν δασαρχείο ή ομοσπονδιακή θηροφυλακη?
michael εχουν το δικαιωμα να κατασχουν το κυνηγετικο οπλο και μετα να ζητησουν απο την αστυνομια να σου ανακαλεσουν το δελτιο κατοχης. Κανονικα μονο για παραπτωματα περι λαθροθηριας. Ομως δεν ξερουμε αν γινεται μονο αυτο η απανω στην αναμπουμπουλα η απανω στις κακες στιγμες σου παιρνουν το οπλο. Φοβεριζουν οτι θα φωναξουν την αστυνομια να στησει μπλοκα και εχουν ακουστει πολλα και διαφορα.
 
Μου φαινεται πως κατι δεν εγινε ετσι οπως περιγραφεται.
Εχω κατσει για παπι λιγο μετα την.δυση του ηλίου ετυχε να ερθει ελεγχος απο δασαρχειο.
Αν και ειχα γεματο το οπλο και ημουν οριακα εκτος ωραριου εκτος απο παρατηρηση δεν εγινε κατι αλλο.
Να αναφερω πως δεν ειχα κανενα θηραμα χτυπημενο και πως οπως μου ειπαν το χρωμα του αυτοκινητου μου και το ειδος (τζιπ) εμοιαζε με τις καταγγελιες για λαθροθηρια απο καποιους.
Αν ειναι ετσι οπως τα λεει ο τολης μπορουσαν να με κατηγορησουν για καρτερι μπεκατσα και να μου επερναν το οπλο.
Πιστευω πως δεν ειναι τοσο αυστηρα τα πραγματα και κατι αλλο παιζει .
 
Ενα σωμα που πληρωνεται απο τους κυνηγους θα επρεπε να ειναι ενταγμενο περισσοτερο στην προληψη ενημερωση και οχι στην επι δικαιων η αδικων η αμφισβητουμενων καταστασεων καταστολη. Καποια στιγμη θα πρεπει ορισμενοι να αφησουν τις καρεκλες τους . Ειχαμε 50τοσα κυνηγισημα θηραματα εχουμε40τοσα .Ειχαμε περισσοτερους μηνες, Καθε χρονο που περναει γινονται εποικες μαχες[ha haaaμεταξυ της ηγεσιας μας και του υπουργιου και παντα κερδιζουμε.yelling.πρεπει καποια στιγμη να μπουν και καποιες ευρωπαϊκες θεσεις σχετικα με το κυνηγι οπως τροποι κυνηγιου καταγραφη θηραματων κ.α Απαγορευεται η σφεντονα εισαι λαθροθηρας.very funny.
 
Να αναφερω επισης πως οτι γραφτει στο κατηγορητηριο απο δασικους ή αστυνομικους ακομα και αν ειναι ανακριβες δεν μπορεις να το αποδειξεις παρα μονο με μαρτυρες κι αυτο πολυ δυσκολα.
Μου χει συμβει με παραβαση για ζωνη το "οργανο" ανεφερε καικαι εγραψε οτι τραβουσα βιντεο με το κινητο μου και αλλα, πολλα χωρις να εχω κανει τιποτα απο αυτα απλα του ζητησα τα στοιχεια του και εκνευριστηκε.
Τελικα με εσωσε ο εισαγγ. υπηρεσιας που ειπε να.δωθει λυσει επιτοπου και να μην προσαχθω.
Η παραβαση ομως γεννησε κι αλλες και τελικα κρατηθηκε το διπλωμα.
Με το παραπανω θελω να πω πως θελει προσοχη απο μερους μας και αν γινει στραβη να κρατησουμε τηντο ψυχραιμια μας, και κυριως την ευγενια γιατι μπορει νανα μας, σωσει.
Δυσκολα.και τα δυο παντως οταν προσαπθουν να σε εκνευρισουν.
 
Back
Top