Θαυμάζοντας...

Αφού στο έχω ξαναπεί... ΤΟ ΈΧΕΙΣ.... Επένδυσε σε κάτι καλό φωτογραφικά... Τον φωτογράφο δεν τον κάνει ο εξοπλισμός αλλά η αντίληψη κ η οπτική... ;)
Θα κάνεις μια φορά την υπέρβαση αλλά θα ευχαριστείς τον εαυτό σου χρόνια... Μια καλή λήψη είναι μια καλή τουφεκιά, σε γεμίζουν...
Πολύ ωραία τα αγαπημένα μου μπεκατσινια...
 
Το 400 είναι λίγο λίγο... Το 600 ιδανικό για φωτογραφίες πουλιών... Βέβαια μόυ βάζεις στο παιχνίδι κ το macro οπότε εσύ θα αποφασίσεις...
Εγώ έχω ξεμείνει από μικρό φακό, έναν 28-200 θα ήθελα ιδανικά αλλά οι τιμές έχουν ξεφύγει δυστυχώς... Έκανα μαλάκια που δεν τον πήρα πέρυσι κ τώρα έχουν φτάσει 30% πάνω...
 
Η χρηστικοτητα του παρελθοντως στις απαιτησεις του σημερα.....
Ο Victor 63 χρονων τα φυσιγγια τουλαχιστον 40 αλλα με την σωστη συνεργασια μεταξυ τους το αποτελεσμα ειναι δεδομενο!!!!!
Ενα ευχαριστο πρωινο κυνηγι με συναισθηματα που δεν περιγραφωνται απο ενα πληκτρολογιο......
Σημασια δεν εχει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα!!!
1693758867318.jpeg
 
View attachment 80501

Σημερινή πρωινή φωτογραφία, σε σφυριχτάρι (νεαρό αρσενικό λέω ...)
Με τα νέα φωτογραφικά μου αποκτήματα (μηχανή & φακό).
Γιώργο σε ποια περιοχή. Αιτωλοακαρνανία πιάνουν από Νοέμβριο και μετά συνήθως.
 
Γιώργο σε ποια περιοχή. Αιτωλοακαρνανία πιάνουν από Νοέμβριο και μετά συνήθως.
Εδώ γύρω Αργολίδα ... κάθε χρόνο από τις αρχές Οκτωβρίου, τις ημέρες που βλέπω διάφορα μεταναστευτικά βλέπω και κάποια παπιά ... ειδικά αν έχουν πέσει βροχές και οι λούμπες είναι γεμάτες.
 
Για πες μας κάτι και για τα αποκτήματα ;)
Δημήτρη όπως είχα γράψει τελικά πήρα την sony a6400 και από φακό τον Tamron 50-400mm .
Μέχρι στιγμής νομίζω πως είναι καλός συνδυασμός ...
Βάζω μια από τις φωτογραφίες του παπιού όπως ήταν αρχικά (της μείωσα μέγεθος στο photoshop ) και η ίδια φωτογραφία μετά από μια γερή περικοπή ...

σφυριχτάρι 0.JPG


σφυριχτάρι 1.JPG
 
Το πιο πιθανόν να είχε μείνει πίσω στην μετανάστευση. Για φρέσκα σφυριχτάρια και Πελοπόννησο, είναι λίγο νωρίς.
Από Σεπτέμβρη σκάνε σιγά σιγά κ εδώ κάτω ελάχιστα... δεν είναι παράξενο...

Καλές λήψεις Γιώργο, θα πιάσει τόπο το εργαλείο που πήρες ;)
 
Από Σεπτέμβρη σκάνε σιγά σιγά κ εδώ κάτω ελάχιστα... δεν είναι παράξενο...

Καλές λήψεις Γιώργο, θα πιάσει τόπο το εργαλείο που πήρες ;)
Άρη σ' εμάς εδώ πρώτα έρχονται τα ψαλίδια προς τα τέλη Οκτωβρίου και μετά ακολουθούν τα σφυριχτάρια. Ειδικότερα το μεγάλο ντου γίνεται κοντά στα Χριστούγεννα, αναλόγως του καιρού πάντα.
 
Άρη σ' εμάς εδώ πρώτα έρχονται τα ψαλίδια προς τα τέλη Οκτωβρίου και μετά ακολουθούν τα σφυριχτάρια. Ειδικότερα το μεγάλο ντου γίνεται κοντά στα Χριστούγεννα, αναλόγως του καιρού πάντα.
Έτσι είναι ο κύριος όγκος... αλλά έχω βρει κ εγώ φρέσκα σφιριχταρια μεμονωμένα η σε 2αδες 3αδες από τα μέσα του Σεπτέμβρη... Αργολίδα είδα κ εγώ 3 σφιριχταρια την προηγούμενη εβδομάδα...
 
Το πιο πιθανόν να είχε μείνει πίσω στην μετανάστευση. Για φρέσκα σφυριχτάρια και Πελοπόννησο, είναι λίγο νωρίς.
Την Παρασκευή έκανα τη διαδρομή από Ναύπλιον ως τους Μύλους σε όλη αυτή την ακτογραμμή, πρέπει να είδα πάνω από 10 ομάδες παπιών από διάφορα είδη ...
Επίσης είναι φετεινάρι δεν έχει τα χρώματα που έχουν τα ενήλικα αρσενικά άρα σίγουρα την άνοιξη δεν είχε γεννηθεί ...
 
Last edited:
Την Παρασκευή έκανα τη διαδρομή από Ναύπλιον ως τους Μύλους σε όλη αυτή την ακτογραμμή, πρέπει να είδα πάνω από 10 ομάδες παπιών από διάφορα είδη ...
Επίσης είναι φετεινάρι δεν έχει τα χρώματα που έχουν τα ενήλικα αρσενικά άρα σίγουρα την άνοιξη δεν είχε γεννηθεί ...

Η περιοχή έχει και αρκετά ντόπια. Κάθε χρόνο όμως έρχονται και μεταναστευτικα. Όλη η έκταση απο το Άργος μεχρι το Ναύπλιο κάποτε ηταν ενιαίος βαλτος. Εκει που ειναι σημερα ο παραλιακος δρομος. Εχω μιλησει με κυνηγο που πρόλαβε τον βαλτο πριν αρχίσουν να τον κάνουν οικόπεδα, δρόμους, επιχειρησεις κτλ. Μια χρονιά θυμάμαι είχε έρθει ένα σπάνιο είδος ενός μικρού λευκο-γκρι πουλιού και ήρθαν κάποιοι ειδικοί που φορούσαν λευκές ολόσωμες στολές για να το εξετάσουν. Μου είχε κάνει εντύπωση και σταμάτησα στο δρόμο να δω τι κάνουν.
 
Back
Top