Θαυμάζοντας...

Αφήστε με εκεί,για πάντα.
Αν δεις τα παραπάνω ειναι που θα παθεις πλακα.
Καταρρακτες λιμνούλες ,βλάστηση υπερβολική κλπ
Ολα αυτα απο τα 1500 και πανω. Ομως η μαγεία συνεχίζεται σε μεγάλο βαθμό χαμηλότερα.
Δυστυχώς οι Αλβανοί που φυλάνε τα γελαδια και κάποιοι δικά μας καθίκια ,εχουν ξεπασρέψει με οτι μεσο μπορείς να φανταστείς την πέστροφα σε ένα απο τα καλύτερα ποτάμια
 
Τα πιο αγρια μερη της ελλαδας με καθόλου οδικό δικτυο, και παντού, απότομες βραχώδης κορυφές, είχα βρεθεί με τον κολλητό μου πριν χρόνια εκεί, ψάχνοντας για φασσες, φυσικά μείναμε με το ψάξιμο, ούτε χωματόδρομοι δεν υπήρχαν, μόνο ο κεντρικός δρόμος
 
Τα πιο αγρια μερη της ελλαδας με καθόλου οδικό δικτυο, και παντού, απότομες βραχώδης κορυφές, είχα βρεθεί με τον κολλητό μου πριν χρόνια εκεί, ψάχνοντας για φασσες, φυσικά μείναμε με το ψάξιμο, ούτε χωματόδρομοι δεν υπήρχαν, μόνο ο κεντρικός δρόμος
Έχουν <<ημερέψει>>κάπως,τα μέρη..
Κάθε χρόνο ανεβαίνω.
Έχουν άνοιξει δρόμους,για να περάσουν τα παλούκια,που φύτεψαν στον Τύμπανο.
Κάποιες από αυτές τις κορφές,είναι υποψήφιες,προς καταστροφή.
Κι όμως, υπάρχουν κάποιοι,που θέλουν να καταστρέψουν, αυτή την ομορφιά.
 
Έχουν <<ημερέψει>>κάπως,τα μέρη..
Κάθε χρόνο ανεβαίνω.
Έχουν άνοιξει δρόμους,για να περάσουν τα παλούκια,που φύτεψαν στον Τύμπανο.
Κάποιες από αυτές τις κορφές,είναι υποψήφιες,προς καταστροφή.
Κι όμως, υπάρχουν κάποιοι,που θέλουν να καταστρέψουν, αυτή την ομορφιά.
Άμα έφτασαν και εκεί....έπεσε και το τελευταίο << καστρο>>
 
Λίγες φωτογραφίες απο το κινητό και απο την χθεσινή απογευματινή περιπλάνηση στις πλαγιές των Τζουμέρκων με τον μικρο γιο και τον σκυλάκο .

1688709605386.png
1688709640781.png

1688709716217-png.74475

1688709762924.png
 

Attachments

  • 1688709662635.png
    1688709662635.png
    384,2 KB · Προβολές: 1
  • 1688709716217.png
    1688709716217.png
    501,8 KB · Προβολές: 133
Last edited:
Δημητρη κανένα τσελιγκα που να εχει δερματι μαζί του με ξινόγαλο καμία πίτα βρήκες
Εγώ μόλις δω τσελιγκα τον ρωτώ έχεις ξινόγαλο και άμα πει όχι αρχιδια τσέλιγκας είσαι του λέω τον αφήνω ένα πακέτο τσιγάρα και φεύγω
Άμα εχει εκει να δεις τι γίνεται χα χα
 
Δημητρη κανένα τσελιγκα που να εχει δερματι μαζί του με ξινόγαλο καμία πίτα βρήκες
Εγώ μόλις δω τσελιγκα τον ρωτώ έχεις ξινόγαλο και άμα πει όχι αρχιδια τσέλιγκας είσαι του λέω τον αφήνω ένα πακέτο τσιγάρα και φεύγω
Άμα εχει εκει να δεις τι γίνεται χα χα
Xαρη αν σου πω οτι τον τελευταίο ενάμιση χρόνο η εξαφάνιση των κοπαδιών ειναι δραματική.
Πέρυσι που ανέβηκα μεχρι τις κορφές και πίσω ,δεν βρηκα ούτε ενα κοπάδι. Τον χειμώνα αλλα και τώρα οι στάνες που υπάρχουν στην πλαγιά ειναι άδειες κ εγκαταλελειμμένες. Ένας μόνο υπάρχει που σταμάτησε τα ομορφα κ χαρισματικά και νόστιμα μαλλιαρά ζωάκια και το γύρισε στα αντιπαθητικά γελάδια. Τους διαόλους οπως τα λέω
Κρίμα και δεν βλέπω να υπαρχει κίνητρο κ βοήθεια για να ανακάμψει η κτηνοτροφία.
Δώσε ρε καριόλη ένα πρόβατο pass !
 
Back
Top