Η Fiocchi στο cal.12: Εμπορική αποτυχία η οχι?

konstantinos

Moderator
Περιοχή
Κασος
Ωραία η τιτανο μπρονζε. Ο άλλος έχει γεμίσει δύο πουλιαστρες πέρδικες λες και είναι τσίχλες.... Και όλα αυτά σε χωματοβουνια με απέραντα ισαδια
Ισπανική περδικα σε τέτοιους βιότοπους κυνηγιεται συνήθως , αλλά την κυνηγάνε και σε κυνηγια τύπου driven (αυτές κυνηγανε και οι Άγγλοι στα βιντεάκια ) φαινεται ότι αναπαράγεται ευκολα και αυξάνεται ανάλογα , γίνεται βέβαια και διαχείριση θηράματος και επιβλαβών , το αντίθετο βέβαια ισχύει στην ελληνική νομοθεσία που προστατεύει τα επιβλαβή εις βάρος των θηραμάτων και των βιοτόπων αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα .

konstantinos

Moderator
Περιοχή
Κασος
Διαβάζοντας καλα σχόλια σε αμερικανικά φόρουμ για τουφεκιες LR σε φασιανούς και αγριογαλλους είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια αυτά .

Έριξα ελάχιστα τοτε τον Σεπτέμβρη και σίγουρα δεν ήταν ο ιδανικός καιρός για αυτή την γόμωση , τα άφησα στην ακρη και δεν τα ξαναριξα . Είχα δώσει μερικά κουτάκια στον Θείο μου και τα εριχνε προς το τέλος της σαιζον (φανατικός του λαμπρό ντεμι ) μου χε πει ότι δείνει ρέστα σε μακρινές τουφεκιες . Πρωτα ο Θεός θα δοκιμαστούν αλλά πίσω όταν πιάσει η πρωινή ψυχρά και τα πουλιά είναι ανυσηχα να σας πω συμπεράσματα . Σαν γόμωση πιστεύω ταιριάζει περισοτερο σε φασα , λαγό , και υδρόβια όπου επιτρέπεται το μολύβι αν και έχει ανεπαίσθητη ανάκρουση για τα γραμαρια του . Φαντάζομαι ότι έχει κάποια αμερικανική πυριτιδα συνδυασμός που μου χει δώσει άριστες εντυπώσεις από ιταλοαμερικανικα φυσιγγια της φιοκι στο παρελθόν .