Η Fiocchi στο cal.12: Εμπορική αποτυχία η οχι?

Ωραία η τιτανο μπρονζε. Ο άλλος έχει γεμίσει δύο πουλιαστρες πέρδικες λες και είναι τσίχλες.... Και όλα αυτά σε χωματοβουνια με απέραντα ισαδια
Ισπανική περδικα σε τέτοιους βιότοπους κυνηγιεται συνήθως , αλλά την κυνηγάνε και σε κυνηγια τύπου driven (αυτές κυνηγανε και οι Άγγλοι στα βιντεάκια ) φαινεται ότι αναπαράγεται ευκολα και αυξάνεται ανάλογα , γίνεται βέβαια και διαχείριση θηράματος και επιβλαβών , το αντίθετο βέβαια ισχύει στην ελληνική νομοθεσία που προστατεύει τα επιβλαβή εις βάρος των θηραμάτων και των βιοτόπων αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα .
 
Διαβάζοντας καλα σχόλια σε αμερικανικά φόρουμ για τουφεκιες LR σε φασιανούς και αγριογαλλους είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια αυτά .



Έριξα ελάχιστα τοτε τον Σεπτέμβρη και σίγουρα δεν ήταν ο ιδανικός καιρός για αυτή την γόμωση , τα άφησα στην ακρη και δεν τα ξαναριξα . Είχα δώσει μερικά κουτάκια στον Θείο μου και τα εριχνε προς το τέλος της σαιζον (φανατικός του λαμπρό ντεμι ) μου χε πει ότι δείνει ρέστα σε μακρινές τουφεκιες . Πρωτα ο Θεός θα δοκιμαστούν αλλά πίσω όταν πιάσει η πρωινή ψυχρά και τα πουλιά είναι ανυσηχα να σας πω συμπεράσματα . Σαν γόμωση πιστεύω ταιριάζει περισοτερο σε φασα , λαγό , και υδρόβια όπου επιτρέπεται το μολύβι αν και έχει ανεπαίσθητη ανάκρουση για τα γραμαρια του . Φαντάζομαι ότι έχει κάποια αμερικανική πυριτιδα συνδυασμός που μου χει δώσει άριστες εντυπώσεις από ιταλοαμερικανικα φυσιγγια της φιοκι στο παρελθόν .
 
Καλησπέρα, ανακατεύοντας απόψε τα φυσίγγια, βρήκα αυτό το κουτί το οποίο δεν ξέρω σε τι Νο αντιστοιχεί, στο Tacticalshop τα βλέπω σαν 66βολα μολύβδινα!. Αυτά που έχω εγώ είναι επιχαλκωμένα, μπορεί κάποιος να μου πεί τι ακριβώς είναι αλλά και που θα ήταν ιδανικά να τα χρησιμοποιήσω;. Σας ευχαριστώ!.IMG_3265.jpegIMG_3264.jpeg
 
Δεν νομίζω να φταιει το μάρκετινγκ..
Εξάλλου ο Έλληνας ότι κ να του πασαρεις θα το ρίξει κ έχει κ την περιεργεια......
Εδώ εχουν ακουστεί αναφορές για φυσιγγια που δεν τα θυμαται ουτε αυτός που τα έφτιαξε.....
Με τον Καλκαντζακο όντως δεν υπάρχουν παντου άλλα παλαιοτερα που είχε την αντιπροσωπεία ο Βραχνος τα έδινε σε όλη την Ελλάδα κ είχε εισάγει αρκετους τυπους φυσιγγιων της...




Μα μιλάμε για έναν κολοσσο κ το παλαιοτερο εργοστάσιο της Ιταλίας που κατασκευάζει κάλυκες, καψουλια, φυσίγγια ραβδωτων κλπ...
Στο βραχνο πηγαμε παλια με τον κουμπαρο μου να μας πει τη γνωμη του για ενα δικαννο μπραουνικ αν αξιζει .Μας ειπε παρτε το .Ηταν ευκαιρια το πουλαγε μια χηρα Μας συνεστησε τα φιοκι 33 .Κατι κοκκινα με τ2 καλυκα Θεριζαν στις περδικες Μετα απο 2-3 χρονια τα αλλαξε .Τα εβγαζε 34 γραμ .Καμοια σχεση .
 
Καλησπέρα, ανακατεύοντας απόψε τα φυσίγγια, βρήκα αυτό το κουτί το οποίο δεν ξέρω σε τι Νο αντιστοιχεί, στο Tacticalshop τα βλέπω σαν 66βολα μολύβδινα!. Αυτά που έχω εγώ είναι επιχαλκωμένα, μπορεί κάποιος να μου πεί τι ακριβώς είναι αλλά και που θα ήταν ιδανικά να τα χρησιμοποιήσω;. Σας ευχαριστώ!.View attachment 82633View attachment 82634
Εχω κανα 2-3 κουτια . Αχρηστα
 
Μας συνεστησε τα φιοκι 33 .Κατι κοκκινα με τ2 καλυκα Θεριζαν στις περδικες Μετα απο 2-3 χρονια τα αλλαξε .Τα εβγαζε 34 γραμ .Καμοια σχεση .
Μπράβο Νικολα που θυμάσαι τα συγκεκριμένα γιατί δεν τα κράτησε πολύ κ λίγοι τα γνωρίζουν....
Μαζί με τα 34γρ τα κυκλοφόρησε.....

IMG_20231123_221936.jpg
 
Μπράβο Νικολα που θυμάσαι τα συγκεκριμένα γιατί δεν τα κράτησε πολύ κ λίγοι τα γνωρίζουν....
Μαζί με τα 34γρ τα κυκλοφόρησε.....

View attachment 82640
Αυτό ακριβώς είχα πάρει κι εγώ μια φορά, σε Cal.16 (το 16 PL), που το έχω ξαναγράψει, με 1,60 γρ. PSB2 και 616, και ήταν το πιο δυνατό 16άρι από όσα έχω δοκιμάσει και θυμάμαι. (Αν και τα ελληνικά Rottweil (τώρα R16) δεν πήγαιναν και πολύ πίσω, με 1,50 γρ. PSB1 και Cx1000). Μάλιστα πέρυσι είχα βρει ένα που κάπου είχε παραπέσει, και το είχα παρουσιάσει εδώ:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/cal-16.308/page-49#post-772069
Υ.Γ. Θυμάμαι το κουτί ήταν ίδιο με το παραπάνω. Το GFL που γράφει πάνω στον κάλυκα είναι από το λογότυπο της εταιρίας: Giulio Fiocchi (ο ιδρυτής) Lecco (η πόλη). https://fiocchi.com/en/company
 
Back
Top