Η αξιολογηση μιας τουφεκιας

Καλησπέρα. Για άριστη κατανομή τι θα λέγατε για 12/67 θαλαμη ( για 70mm καλυκες) , κωνο τα 4 ή 5 πρώτα mm 10, 5° ο υπόλοιπος με κλίση 1 εως 2°, και αυλο 19, 0 mm ; Οσο για τσοκ κυλινδρος για έως 35 μέτρα και 1/4 για έως 45. Κανη ευθεία με εξαιρετική λείανση και ανοξείδωτη.
Πλησιάζει και η δική μου θέαση με την δική σου .
Έχεις τουφεκιά απο τέτοια κάννη ή με κάποια απο αυτά;
Η φιλοσοφία πίσω απο αυτό το πόστ είναι όπως εγώ την εκλαμβάνω,
-δέν επιλέγεται η Μαγκνουμ κάνη , ο κώνος μακρύς και ομαλός, αυλός διευρυμένος. τσόκ κύλινδρος και ότι γίνει ...(που πολλά γινονται) , και καλή λείανση. ανοξείδωτη να μας λύνει τα χέρια στους καθαρισμούς.

Δεν ερμηνεύω το μήνυμα , αλλά λέω που συμφωνώ.
 
Πλησιάζει και η δική μου θέαση με την δική σου .
Έχεις τουφεκιά απο τέτοια κάννη ή με κάποια απο αυτά;
Η φιλοσοφία πίσω απο αυτό το πόστ είναι όπως εγώ την εκλαμβάνω,
-δέν επιλέγεται η Μαγκνουμ κάνη , ο κώνος μακρύς και ομαλός, αυλός διευρυμένος. τσόκ κύλινδρος και ότι γίνει ...(που πολλά γινονται) , και καλή λείανση. ανοξείδωτη να μας λύνει τα χέρια στους καθαρισμούς.

Δεν ερμηνεύω το μήνυμα , αλλά λέω που συμφωνώ.
Καλημέρα. Δεν εχω τέτοια κανη, είναι θεωρητική προσέγγιση. Σκεφτείτε κάτι: ολες οι κανες φτιάχνονται έτσι που να συμβιβαζουν διαφορετικές απαιτήσεις. Η μετάβαση απο τα 20, 4mm του τέλους της θαλαμης σε αυλό 18, 4 ακόμα και με μακρύ κωνο συμπιεζει βίαια τα σκάγια που όντας ανελαστικα παραμορφωνονται. Άλλωστε οι στενοί αυλοι είναι κατάλοιπο της εποχής της μαλινης ταπας που στοχευε να περιορισει τη διαφυγή αεριων. Παρόμοια τα έντονα τσοκ με την χρήση κατάλληλου βύσματος είναι αχρείαστα. Ακόμα η εκρηξη στομιου και ο εμβολιασμός της στήλης των σκαγιων δεν αποτελούν πρόβλημα στο πλαστικό βυσμα( δεν χρειάζεται porting και πρόωρη κώφωση). Για βαριές γομωσεις ανάλογα 73mm θαλαμη με κκαλυκες 76. Το πρόβλημα που μένει , και ήδη υπάρχει , είναι να καταφέρουμε με διάφορα τεχνάσματα κατά την παρασκευή των φυσιγγιων να επιτύχουμε σωστή καύση. Γιατί είναι εύκολο να ανάψουμε καθε πυριτιδα με τις πιέσεις που επιθυμούμε, είναι ομως δύσκολο ζητούμενο να διατηρήσουμε ικανοποιητικές πιέσεις εντός του αυλού για να έχουμε έγκαιρα κατακαυση και παραγωγή εργου (ιδιαίτερα σε δυσκολες συνθήκες).
 
View attachment 2391436 γρ νο3 52 μέτρα 4,5/10 τσοκ

Κωστα αυτο το 80% συγκεντρωση στα 52 μετρα και με 4,5/10 τσοκ....''απιστευτα'' μεγαλο !!! Με LB6 το
πετυχες ??? Ασφαλες το βλεπω το σεταπ με 36 γραμμαρια και 480μ/δ..... μηπως μπορεις να το γραψεις
το σεταπ φιλε ???
 
Σκοπός μας εδώ δεν είναι να δουμε πως θα βελτιώσουμε μια κάννη...
Αλλά να μάθουμε να ξεχωρίζουμε ΑΝ όντως χρειάζεται(κ αν υπαρχουν "κακές" κάννες..)η αν δεν αποδίδει το τσοκ μας αυτό που πρέπει.....

Οσοι είναι ψείρες κ έχουν το μικρόβιο, ίσως να ψαχνουν να βρουν κάποιο βλητικο γεγονός που θα τους εντυπωσιάσει κ δεν θα το έχει δει κανείς άλλος.........

Παρακάτω θα δείτε μια μέθοδο που δεν έχω ακουσει κανέναν να έχει αναφερθεί σε αυτή η να την έχει δοκιμάσει.......
Ίσως γιατί είναι αρκετά επίπονη κ ίσως γιατί δεν την γνωρίζει.........

Εδώ την "ανεβάζω" με την ελπίδα να διαβαστεί ακόμα κ αν κάποιος διαφωνεί εντελώς με αυτό το είδος της δοκιμής.......


IMG_20210306_125013.jpg
IMG_20210306_125045_1.jpg
IMG_20210306_125118.jpg

Συνεχίζεται...
 
Τασο μου , πολυ ΣΩΣΤΑ τα λεει...και τα γραφει....Αυτος ειναι ο σωστος τροπος μετρησης...οκ.
Μην ξεχνας ομως οτι μιλαει με φουλ τσοκ 70% στα 36,5 μετρα....Αυτο ανηκει στο παρελθον
φιλε. Σημερα αυτα τα ποσοστα συγκεντρωσης δεν ισχυουν....στα 36,5 μετρα με φουλ τσοκ τα
ποσοστα συγκεντρωσης ξεπερνουν το 90%.....τι ''χωρισματα'' να κανεις στον κυκλο ωστε να δεις τι ??
Κατανομη ?? οκ....αλλα πιστευω οτι τα σκαγια ειναι τοσα πολλα μεσα στον κυκλο που και 10 σκαγια
διαφορα να εχει το καθε ''χωρισμα''....δεν εχει σημασια....αυτο πιστευω .....τωρα εαν κανω λαθος...ας
πουν την γνωμη τους και οι αλλοι συναδελφοι.
 
Νίκο δεν ξέρω αν άλλαξαν τα σημερινά ποσοστα συγκεντρώσεις των τσοκ κ η απόδοση τους....
Ομως τα σημερινά προσπεκτους που συνοδευουν τα όπλα τα ίδια ποσοστά δίνουν...
Η δοκιμή των οπλων κ η συγκλιση καννών στα δικαννα τεστάρεται στα 36μ ακόμα κ σημερα.....

Βεβαίως εσυ απο την μεριά σου κ σαν έμπειρος ιδιογωμοτης που είσαι μπορείς κάλλιστα να τα ξεπεράσεις...
Αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό.....
 
Last edited:
Αυτο ανηκει στο παρελθον φιλε. Σημερα αυτα τα ποσοστα συγκεντρωσης δεν ισχυουν....στα 36,5 μετρα με φουλ τσοκ τα
ποσοστα συγκεντρωσης ξεπερνουν το 90%.
Τωρα πια τα 4* δινουν 90% στα 36.Δεν βελτιωθηκαν τα τσοκ φυσικα
τοσο πολυ αλλα η ιδιογομωση.
 
Σκοπός μας εδώ δεν είναι να δουμε πως θα βελτιώσουμε μια κάννη...
Αλλά να μάθουμε να ξεχωρίζουμε ΑΝ όντως χρειάζεται(κ αν υπαρχουν "κακές" κάννες..)η αν δεν αποδίδει το τσοκ μας αυτό που πρέπει.....

Οσοι είναι ψείρες κ έχουν το μικρόβιο, ίσως να ψαχνουν να βρουν κάποιο βλητικο γεγονός που θα τους εντυπωσιάσει κ δεν θα το έχει δει κανείς άλλος.........

Παρακάτω θα δείτε μια μέθοδο που δεν έχω ακουσει κανέναν να έχει αναφερθεί σε αυτή η να την έχει δοκιμάσει.......
Ίσως γιατί είναι αρκετά επίπονη κ ίσως γιατί δεν την γνωρίζει.........

Εδώ την "ανεβάζω" με την ελπίδα να διαβαστεί ακόμα κ αν κάποιος διαφωνεί εντελώς με αυτό το είδος της δοκιμής.......


View attachment 23926
View attachment 23927
View attachment 23928
View attachment 23927
View attachment 23928

Συνεχίζεται...
Τασο ενα καλό φυσιγγιο συχνά φαίνεται κακό αν ριχτεί απο μία κακή κανη και το αντίθετο. Μεσα στο χάος της βλητικης το μόνο εύκολο είναι να βγάλεις γνώμη για μια κατανομή βλέποντας την στο χαρτί. Τι τα θες τα μπερδέματα δεν αρκεί το μάτι ; Βλέπω στο σάιτ συγκέντρωση στα 50 μέτρα που τα βιομηχανικά δεν βγάζουν στα 35 . Αν κάποιος μπορεί και φτιάχνει τέτοια φυσίγγια με καλα υλικα και ασφαλείς πιέσεις , λιγο να ψαχτει με μια καλη κάνη θα βρει και κατανομη και διάτρηση. Οσο για την <<αρωστια του ψαξιματος>> , δεν είναι και τόσο κατακριτέα , ετσι υπάρχει βελτίωση, η πνευματική αδράνεια είναι το κακό.
 
Τωρα πια τα 4* δινουν 90% στα 36.Δεν βελτιωθηκαν τα τσοκ φυσικα
τοσο πολυ αλλα η ιδιογομωση.
Τα πλαστικά βύσματα έφεραν την προοδο συν η ευρηματικότητα καποιων. Με το τσοκ όπως με καθε πραγμα , κάτι κερδιζεις , κάτι χανεις. Μηπως πολλά απο αυτά που του αποδίδονται οφείλονται αλλού;
 
Μεσα στο χάος της βλητικης το μόνο εύκολο είναι να βγάλεις γνώμη για μια κατανομή βλέποντας την στο χαρτί. Τι τα θες τα μπερδέματα δεν αρκεί το μάτι ;
Κοίτα, κ εγώ αν δοκίμασα τα φυσιγγια δεν θα το έκανα αυτό, απλά το ανέβασα να παρουμε κ μια διαφορετικη "γευση"....
Το χάος της βλητικης! Σωστός.......
Και σε ενα χάος άκρη δεν βρίσκεις ευκολα.........

Οσο για την <<αρωστια του ψαξιματος>> , δεν είναι και τόσο κατακριτέα , ετσι υπάρχει βελτίωση, η πνευματική αδράνεια είναι το κακό.
Οχι δεν είναι καθόλου κακό το ψάξιμο!
Αλλά μέσα στο "χάος" όπως προειπαμε δεν θέλει κ πολυ πονοκεφαλο αλλά να γνωρίζουμε δυο βασικά πραγματακια...

Νομίζω πως αν ρώταγα έναν που έχει κάνει χιλιάδες δοκιμές σε πινακες, σε όπλα, αυλους, κώνους, να μου πει τι συμπέρασμα έχει βγάλει πιστευω πως θα έπεφτε σε αντιφάσεις....

Το ίδιο κ ένας ιδιογομωτης που έχει μπλέξει με ότι υλικό υπάρχει στην αγορά κ το έχει τεστάρει στους πινακες δοκιμών του.....
 
Ενδιαφέρον θα ήταν να ξέρουμε οι εταιρίες πως "μετράνε" την συγκέντρωση.
Ξέρω ότι σκανάρουν τα χαρτιά και τα νούμερα βγαίνουν αυτόματα.
ΠΟΙΑ νούμερα όμως ;

Δεν έχω ιδέα πως μετράνε την διάτρηση ... Ίσως δεν την μετράνε και στηρίζονται μόνο στην v0. Άγνωστο σε εμένα.
 
Τα πλαστικά βύσματα έφεραν την προοδο συν η ευρηματικότητα καποιων. Με το τσοκ όπως με καθε πραγμα , κάτι κερδιζεις , κάτι χανεις. Μηπως πολλά απο αυτά που του αποδίδονται οφείλονται αλλού;
Πιστευω ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα.Ενας κυνηγος με φυσιγγια εμποριου ψαχνει να βρει την συσφιξη
του τσοκ ενω ενας ιδιογομωτης ενα τσοκ που δεν ζοριζει-χαλαει το σεταπ του.Οταν εχεις κυαθιο με fly control το
μονο που δεν ζητας ειναι να τσαλακωθει στο τελος της κανης π.χ.Δεν μπορουμε να μιλησουμε μονο για το τσοκ
γιατι αποτελει ενα μονο τμημα απο τα πολλα που συνεργαζονται για να αποδωσουν ενα αποτυπωμα στον πινακα.
Γενικα δεν μου αρεσει η διπλη παραμορφωση των σκαγιων.Μια στην πυροδοτηση και δευτερη στο τσοκ.
 
Γενικά μου αρεσει η διπλη παραμορφωση των σκαγιων.Μια στην πυροδοτηση και δευτερη στο τσοκ.
Ένα πραγμα δεν έχω καταλάβει...............

Το δέχομαι 100% ότι τα σκάγια όταν εφάπτονται στα τοιχώματα τις καννης δέχονται παραμορφωσεις(διασποράς, μάλλινη)...
Πως όμως γίνεται να παραμορφωνονται κ μέσα στον συγκεντρώτηρα???
Αφου υποτίθεται πως μέσα στην κάννη ταξιδευουν εντός αυτου!
Και ιδιαίτερα όταν εχουμε ενα φυσίγγι με κανονικές πιέσεις.......
 
Ένα πραγμα δεν έχω καταλάβει...............

Το δέχομαι 100% ότι τα σκάγια όταν εφάπτονται στα τοιχώματα τις καννης δέχονται παραμορφωσεις(διασποράς, μάλλινη)...
Πως όμως γίνεται να παραμορφωνονται κ μέσα στον συγκεντρώτηρα???
Αφου υποτίθεται πως μέσα στην κάννη ταξιδευουν εντός αυτου!
Και ιδιαίτερα όταν εχουμε ενα φυσίγγι με κανονικές πιέσεις.......
Αλλάζει η διάμετρος.
 
Ένα πραγμα δεν έχω καταλάβει...............

Το δέχομαι 100% ότι τα σκάγια όταν εφάπτονται στα τοιχώματα τις καννης δέχονται παραμορφωσεις(διασποράς, μάλλινη)...
Πως όμως γίνεται να παραμορφωνονται κ μέσα στον συγκεντρώτηρα???
Αφου υποτίθεται πως μέσα στην κάννη ταξιδευουν εντός αυτου!
Και ιδιαίτερα όταν εχουμε ενα φυσίγγι με κανονικές πιέσεις.......
Μην μπερδεψουμε τα μαλλινοταπα-μισοταπα που εχουν επαφη τα σκαγια σε ολο το μηκος της κανης
με τα τοιχωματα και η παραμορφωση ειναι δεδομενη.Αν παρατηρησεις τον πατο ενος κυαθιου,θα δεις
το αποτυπωμα της πρωτης στιβαδας σκαγιων.Αυτες οι πιεσεις που αναπτυσονται παραμορφωνουν
ολα τα σκαγια στο σημειο επαφης μεταξυ τους.
 
Τασο σωστά αυτά που λες, ασε που νομίζω πως καποιος που τεστάρει και δοκιμάζει τα πάντα δεν ξέρει τι ψάχνει. Βασιλη οι εταιρείες οπλων στην εποχή μας επαψαν να ασχολούνται με την έρευνα για βελτίωση , μονο μάρκετινγκ απο στελεχη που οχι κυνηγοί ή βλητικοι δεν είναι , αλλά ούτε οπλοφιλοι. Κάποτε τα σχεδιαστικά πρότυπα τα εβαζαν οι Mauser, Browning Civolani κλπ. Σημερα αναθέτουν τη σχεδίαση σε σχεδιαστες μοδας και σε γιαπηδες που κανουν διαφημιστικές καμπάνιες δηλώνοντας πως ανακάλυψαν το βραστό νερό.
 
Αν παρατηρησεις τον πατο ενος κυαθιου,θα δεις
το αποτυπωμα της πρωτης στιβαδας σκαγιων.Αυτες οι πιεσεις που αναπτυσονται παραμορφωνουν
ολα τα σκαγια στο σημειο επαφης μεταξυ τους.
Ναι έχω δει, όπως έχω δει κ καμια δεκαρια σκάγια κολλημένα στον πάτο...
Να το γυριζεις αναποδα κ να μην πεφτουν...

Παρόλα αυτα......Δεν ξέρω αν όντως ειναι τοσο σημαντικές οι παραμορφωσεις...

Θα δώσω ένα παραδειγμα(μπορει κ λάθος) ...

Ξέρουμε ότι στην μάλλινη τάπα πανε χαμένα αρκετά σκάγια που έρχονται σε επαφή με την κάννη, κ ένα τέτοιο σκάγι ενδέχεται να παρεκκλίνει της πορειας του κ αν όχι δεν είναι κ ότι καλυτερο να χτυπήσουν αυτά τα σκάγια το θήραμα...

Όμως πως γίνεται τα φυσίγγια αυτα να έχουν απόδοση κ σε μακρινές αποστάσεις???

Κ εντέλει ποσα γραμμαρια σκαγιων να πηγαίνουν "χαμένα" σε μια γομωση??

Είναι τόσο σημαντικό αραγε??
 
Back
Top