Η αξιολογηση μιας τουφεκιας

Εξαρταται τι θεωρει σημαντικο ο καθενας Τασο.Αλλος δεν δινει σημασια καθολου
και αλλος ξεκιναει να "ψαζευει" τα ασημαντα για να πετυχει κατι παραπανω.
Είναι ευλογη η απορία...

Μάλλινοταπα που αποδιδουν κατανομές συγκεντρώτηρα!
Και λέω εγώ.....
Μα αφου μας λένε ότι από τα πιο σημαντικά πραγματα για να βγάλουμε μια "σφιχτή" τουφεκια είναι το σκληρό σκαγι κ η μη παραμορφωση του.....
Αρα με αυτή την βυσματωση θα έπρεπε να έχουμε σοβαρό προβλημα!!!!!
 
Μην μπερδεψουμε τα μαλλινοταπα-μισοταπα που εχουν επαφη τα σκαγια σε ολο το μηκος της κανης
με τα τοιχωματα και η παραμορφωση ειναι δεδομενη.Αν παρατηρησεις τον πατο ενος κυαθιου,θα δεις
το αποτυπωμα της πρωτης στιβαδας σκαγιων.Αυτες οι πιεσεις που αναπτυσονται παραμορφωνουν
ολα τα σκαγια στο σημειο επαφης μεταξυ τους.
Πολυ σωστά , φαντάσου τα σκάγια της δεύτερης , τριτης στιβαδας που αντί πλαστικου εφάπτονται μεταξυ τους .Ιδιως σε καθε στενεμα της κάνης ολα τα ήδη συμπιεσμένα λογω επιταχυνσης σκάγια ποσο βίαια ωθούνται προς το κεντρο τους ερχομενα σε σύγκρουση εχοντας ως μονη διέξοδο την εκτίναξη προς τα εμπρός.
 
Είναι ευλογη η απορία...

Μάλλινοταπα που αποδιδουν κατανομές συγκεντρώτηρα!
Και λέω εγώ.....
Μα αφου μας λένε ότι από τα πιο σημαντικά πραγματα για βγάλουμε μια "σφιχτή" τουφεκια είναι το σκληρό σκαγι κ η μη παραμορφωση του.....
Αρα με αυτή την βυσματωση θα έπρεπε να έχουμε σοβαρό προβλημα!!!!!
Για τα μαλλινοταπα που αναφερεις το εχω ξαναπει....Διαβαζουν καλυτερα
την συσφιξη του τσοκ γιαυτο και εχουν καλες κατανομες.
 
Για τα μαλλινοταπα που αναφερεις το εχω ξαναπει....Διαβαζουν καλυτερα
την συσφιξη του τσοκ γιαυτο και εχουν καλες κατανομες.
Βάζω ένα μάλλινο σε κάννη φουλ κ μου αποδίδει τουφεκια φουλ τσοκ...
Σωστά?
Πως όμως θα μου βγάλει καλή κατανομή κ σφιχτή τουφέκια αφου λογικά θα "πηγαν χαμένα" αρκετά σκάγια.....
Και αν αυτό το φαινόμενο συμβαίνει με τον συγκεντρώτηρα, τότε φανταστειτε εδώ..........

Μηπως όμως δεν έχουμε να κάνουμε με παραμορφωσεις σκαγιων που θα είναι άξιες λόγου????
 
Ναι έχω δει, όπως έχω δει κ καμια δεκαρια σκάγια κολλημένα στον πάτο...
Να το γυριζεις αναποδα κ να μην πεφτουν...

Παρόλα αυτα......Δεν ξέρω αν όντως ειναι τοσο σημαντικές οι παραμορφωσεις...

Θα δώσω ένα παραδειγμα(μπορει κ λάθος) ...

Ξέρουμε ότι στην μάλλινη τάπα πανε χαμένα αρκετά σκάγια που έρχονται σε επαφή με την κάννη, κ ένα τέτοιο σκάγι ενδέχεται να παρεκκλίνει της πορειας του κ αν όχι δεν είναι κ ότι καλυτερο να χτυπήσουν αυτά τα σκάγια το θήραμα...

Όμως πως γίνεται τα φυσίγγια αυτα να έχουν απόδοση κ σε μακρινές αποστάσεις???

Κ εντέλει ποσα γραμμαρια σκαγιων να πηγαίνουν "χαμένα" σε μια γομωση??

Είναι τόσο σημαντικό αραγε??
Ανάλογα με την σκληρότητα των σκαγιών.
Βάλε σκάγια από καθαρό μολύβι και δες συγκεντρώσεις.

Στην εκπυρσοκρότηση τα σκάγια δέχονται τεράστια δύναμη παράλληλη με την κάνη, ... φυσικά και καθ όλη την διαδρομή μέσα σε αυτή, απλά όσο πλησιάζουν προς το στόμιο αυτή μεώνεται.
Στον κώνο και στο τσόκ δέχονται δύναμη "κάθετη" με την κάνη γιατί η διάμετρος μειώνεται.
 
Last edited:
Βάζω ένα μάλλινο σε κάννη φουλ κ μου αποδίδει τουφεκια φουλ τσοκ...
Σωστά?
Πως όμως θα μου βγάλει καλή κατανομή κ σφιχτή τουφέκια αφου λογικά θα "πηγαν χαμένα" αρκετά σκάγια.....
Και αν αυτό το φαινόμενο συμβαίνει με τον συγκεντρώτηρα, τότε φανταστειτε εδώ..........

Μηπως όμως δεν έχουμε να κάνουμε με παραμορφωσεις σκαγιων που θα είναι άξιες λόγου????
Μαλλον εχουμε μπερδευτει λιγο Τασο.Εγω μιλαω για ομοιομορφη κατανομη και εσυ για σφιχτη ντουφεκια.
Παλι εδω εχουμε το μπερδεμα της σκλυροτητας των σκαγιων.Σε επιμεταλλωμενα με μαλλινη εχεις μαζεψει
την παραμορφωση και διατηρεις το σωστο διαβασμα των σκαγιων στην συσφιξη του τσοκ.Αυτο το ποσοστο
πεφτει οσο μαλακωνει το σκαγι.
 
Πέρα από τα παραπάνω ενδιαφέροντα να συμπληρώσω κάτι που θεωρώ σημαντικό.

Τον λόγο αξιολόγησης μιας τουφεκιάς.

Είπα παραπάνω ότι εγώ αξιολογώ με το μάτι.
Ο Νίκος κάθεται και μετρά 350 σκάγια ένα προς ένα και βγάζει ποσοστά.

Ποιός κάνει το πιο "σωστό" ;

Η απάντηση μπορεί να είναι "και οι 2" !!! (Σόρρυ Νικ. :) Μακαρι να είχα χρόνο να κάνω το ίδιο.)

Εγώ δεν αλλάζω συχνά φυσίγγια και όποτε αλλάζω θέλω να ξέρω απλά την αποτύπωση στα πχ 35μ.

Ο Νίκος δοκιμάζει εκατοντάδες φυσίγγια και καταγράφει τα πάντα, από πυρίτιδες μεχρι ότι μπορείς να φανταστείς.

Δεν μπορεί ούτε να στιριχτεί στο μάτι ούτε να θυμάται όλες τις τουφεκιές.

Η ανάλυση και η μεθοδολογία εξαρτάται από το τι ακριβώς θέλεις να δεις με την δοκιμή σου και για ποιόν λόγο την κάνεις.

Σαφώς όσο πιο αναλυτικός είσαι τόσο καλύτερα.
 
Last edited:
Μαλλον εχουμε μπερδευτει λιγο Τασο.Εγω μιλαω για ομοιομορφη κατανομη και εσυ για σφιχτη ντουφεκια.
Παλι εδω εχουμε το μπερδεμα της σκλυροτητας των σκαγιων.Σε επιμεταλλωμενα με μαλλινη εχεις μαζεψει
την παραμορφωση και διατηρεις το σωστο διαβασμα των σκαγιων στην συσφιξη του τσοκ.Αυτο το ποσοστο
πεφτει οσο μαλακωνει το σκαγι
Έστω ομοιόμορφη κατανομή......
Μπορεί να μας την δώσουν τα μολυβδινα ημισκληρα σκαγια που φέρουν τα εμπορικά φυσίγγια με μάλλινες?*
Η παραμόρφωση σκαγιων στον πινακα θα μεταφραστει ως ανομοιομορφη κατανομή......

*Η απάντηση είναι ότι μπορουν.........



Άρα λοιπόν,
Η το πληθος των σκαγιων που "χαλάνε" είναι μικρο, η η παραμορφωση τους είναι μικρή κ δεν τα κάνει να ξεφευγουν τις πορειας τους....
 
Κωστα αυτο το 80% συγκεντρωση στα 52 μετρα και με 4,5/10 τσοκ....''απιστευτα'' μεγαλο !!! Με LB6 το
πετυχες ??? Ασφαλες το βλεπω το σεταπ με 36 γραμμαρια και 480μ/δ..... μηπως μπορεις να το γραψεις
το σεταπ φιλε ???
Σεταπ οποίος θέλει σε προσωπικό μνμ δεν είναι με lb6 το σεταπ
 
Τα καλυτερα κ πιο ακριβά μαλλινοταπα είναι συνήθως με επινικελωμενα σκαγια, οι Άγγλοι που ρίχνουν εκατομυρια τέτοια τα ρίχνουν συνήθως με όπλα με διευρυμενους αυλους κ μήκος αυλου από 76 εκ κ πανω , όσο αφορά τα σκάγια μέσα στον πλαστικο συγκεντρωτηρα, παλια είχα βαψει τρεις στιβάδες διαφορετικο χρώμα, στα 33 γρ πχ είχα βαψει 3 στιβάδες των 11 γρ , κίτρινη η κάτω, κόκκινη η μεσαία, άσπρα τα πανω , ποια βρήκα πιο πολλα στον ειδικό στόχο που είχα φτιάξει ;
 
Πέρα από τα παραπάνω ενδιαφέροντα να συμπληρώσω κάτι που θεωρώ σημαντικό.

Τον λόγο αξιολόγησης μιας τουφεκιάς.

Είπα παραπάνω ότι εγώ αξιολογώ με το μάτι.
Ο Νίκος κάθεται και μετρά 350 σκάγια ένα προς ένα και βγάζει ποσοστά.

Ποιός κάνει το πιο "σωστό" ;

Η απάντηση μπορεί να είναι "και οι 2" !!! (Σόρρυ Νικ. :) Μακαρι να είχα χρόνο να κάνω το ίδιο.)

Εγώ δεν αλλάζω συχνά φυσίγγια και όποτε αλλάζω θέλω να ξέρω απλά την αποτύπωση στα πχ 35μ.

Ο Νίκος δοκιμάζει εκατοντάδες φυσίγγια και καταγράφει τα πάντα, από πυρίτιδες μεχρι ότι μπορείς να φανταστείς.

Δεν μπορεί ούτε να στιριχτεί στο μάτι ούτε να θυμάται όλες τις τουφεκιές.

Η ανάλυση και η μεθοδολογία εξαρτάται από το τι ακριβώς θέλεις να δεις με την δοκιμή σου και για ποιόν λόγο την κάνεις.

Σαφώς όσο πιο αναλυτικός είσαι τόσο καλύτερα.

Μην λες ''σορρυ''.....εσυ και βλακα να με πεις......ξερω οτι δεν το εννοεις....παμε παρα κατω...
Μπορει καποιος να μου δωσει τον ορισμο της ''καλης καννης '' ???
Τι εννοειτε καλη καννη....και ποια ειναι η κακη καννη ??
Υπαρχουν εταιρειες....που κατασκευαζουν κακες καννες.... ???? Δεν εννοω την 1/10000 που μπορει να βγει
ελαττωματικη.....ποιες ειναι αυτες οι κακες καννες βρε παιδες???
Δεν μιλαω για την συγκλιση καννων....λεω για καραμπινες...
 
Έστω ομοιόμορφη κατανομή......
Μπορεί να μας την δώσουν τα μολυβδινα ημισκληρα σκαγια που φέρουν τα εμπορικά φυσίγγια με μάλλινες?*
Η παραμόρφωση σκαγιων στον πινακα θα μεταφραστει ως ανομοιομορφη κατανομή......

*Η απάντηση είναι ότι μπορουν.........



Άρα λοιπόν,
Η το πληθος των σκαγιων που "χαλάνε" είναι μικρο, η η παραμορφωση τους είναι μικρή κ δεν τα κάνει να ξεφευγουν τις πορειας τους....

Τασο το θεμα με τις μαλλινες ειναι ''καημος''......για να γλυτωσεις παραμορφωσεις.....θελεις πολυ καλη
ποιοτητα σκαγιων....Το οφελος της μαλλινης ειναι η κατανομη.....αλλα πιστεψε με...εαν θελεις.....Αυτη την
κατανομη που εχουν οι μαλλινες ταπες....πιστευω οτι αρκετοι ιδιογομωτες την βγαζουν ( κατανομη )
και με συγκεντρωτηρες φιλε.!!!! Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.....ψαξιμο θελει!!!
 
Καλημέρα. Δεν εχω τέτοια κανη, είναι θεωρητική προσέγγιση. Σκεφτείτε κάτι: ολες οι κανες φτιάχνονται έτσι που να συμβιβαζουν διαφορετικές απαιτήσεις. Η μετάβαση απο τα 20, 4mm του τέλους της θαλαμης σε αυλό 18, 4 ακόμα και με μακρύ κωνο συμπιεζει βίαια τα σκάγια που όντας ανελαστικα παραμορφωνονται. Άλλωστε οι στενοί αυλοι είναι κατάλοιπο της εποχής της μαλινης ταπας που στοχευε να περιορισει τη διαφυγή αεριων. Παρόμοια τα έντονα τσοκ με την χρήση κατάλληλου βύσματος είναι αχρείαστα. Ακόμα η εκρηξη στομιου και ο εμβολιασμός της στήλης των σκαγιων δεν αποτελούν πρόβλημα στο πλαστικό βυσμα( δεν χρειάζεται porting και πρόωρη κώφωση). Για βαριές γομωσεις ανάλογα 73mm θαλαμη με κκαλυκες 76. Το πρόβλημα που μένει , και ήδη υπάρχει , είναι να καταφέρουμε με διάφορα τεχνάσματα κατά την παρασκευή των φυσιγγιων να επιτύχουμε σωστή καύση. Γιατί είναι εύκολο να ανάψουμε καθε πυριτιδα με τις πιέσεις που επιθυμούμε, είναι ομως δύσκολο ζητούμενο να διατηρήσουμε ικανοποιητικές πιέσεις εντός του αυλού για να έχουμε έγκαιρα κατακαυση και παραγωγή εργου (ιδιαίτερα σε δυσκολες συνθήκες).
και βρηκαμε τη λυση στο τελευταιο , εδω και 200 χρονια : στενεψαμε τους αυλους
Ετσι ειναι τα πιο πολλα αλυτα προβληματα : κυκλικα. φτιαχνουμε το ενα , χαλαμε το αλλο. Κυνηγαμε την ουρα μας.
 
Back
Top