Η αξιολογηση μιας τουφεκιας

Να προσθεσω ότι για να πετυχουμε άριστη κατανομή θέλουμε κ βελτίωση στην κανη μας, πρεπει να εξαλείψουμε όσο μπορουμε έκρηξη στομιου κάνοντας πορτιγκ , κ μείωση στις παραμορφωσεις των σκαγίων κάνοντας γυάλισμα κ αυξηση μήκους του κωνου συναρμογής αν ο αυλός μας φυσικά δεν έχει από το εργοστασιο
Κύριε Dimitris benelli Με προκαλείς.!!
θα πώ μόνο 2 λόγια τώρα. Αργότερα βλέπουμε....
Απευθύνομαι στις βιομηχανίες των όπλων που αγοράζουμε.
Είμαι ιδιαίτερα "επεμβάκιας" σε κάνες -κωνους -τσόκ και διαμορφώνω ώς και μεταμορφώνω...
Δηλαδή κάνω κάτι που θα έπρεπε ήδη να έχει γίνει στη βιομηχανία του όπλου που αγόρασα και να μου έχει ζητηθεί σαν επιλογή.
Κύριε, θέλετε επιμήκυνση κώνου;
Κύριε, θέλετε να σας λειάνουμε την κάννη χωρίς έξτρα χρέωση;
 
Last edited:
Κύριε Dimitris benelli Με προκαλείς.!!
θα πώ μόνο 2 λόγια τώρα. Αργότερα βλέπουμε....
Απευθύνομαι στις βιομηχανίες των όπλων που αγοράζουμε.
Είμαι ιδιαίτερα "επεμβάκιας" σε κάνες -κωνους -τσόκ και διαμορφώνω ώς και μεταμορφώνω...
Δηλαδή κάνω κάτι που θα έπρεπε ήδη να έχει γίνει στη βιομηχανία του όπλου που αγόρασα και να μου έχει ζητηθεί σαν επιλογή.
Κύριε, θέλετε επιμήκυνση κώνου;
Κύριε, θέλετε να σας λειάνουμε την κάννη χωρίς έξτρα χρέωση;
Μα γίνονται πλεον από σχεδόν όλες τις βιομηχανίες φίλε αυτά που γράφω, δεν είναι κρατικό μυστικό, κ μεγάλοι κώνοι κ διευρυμένοι αυλοι κ μακριά τσοκ με μεγάλο παραλληλο τμήμα, κ πορτιγκ σε πολλα όπλα πλεον εργοστασιακα, τίποτα δεν είναι τυχαιο
 
Μα γίνονται πλεον από σχεδόν όλες τις βιομηχανίες φίλε αυτά που γράφω, δεν είναι κρατικό μυστικό, κ μεγάλοι κώνοι κ διευρυμένοι αυλοι κ μακριά τσοκ με μεγάλο παραλληλο τμήμα, κ πορτιγκ σε πολλα όπλα πλεον εργοστασιακα, τίποτα δεν είναι τυχαιο
Στο σπίτι γινονται.
 
Στο σπίτι γινονται.
Στο σπίτι γινονται.
Όλες οι βιομηχανίες;
Εγώ απαντάω στις βιομηχανίες όπλων και πάω παραπέρα... Καμμία εμπιστοσύνη στις βιομηχανίες των όπλων.
Μιλάω με παραδείγματα. με εικόνες.
Δέν θέλω θεωρίες.
Μπορείτε να μου στείλετε εικόνες; Εγώ στέλνω εικόνες.
Κέντε το ίδιο.
 

Attachments

  • skeet 25 5 bare barrel.jpg
    skeet 25 5 bare barrel.jpg
    94,7 KB · Προβολές: 67
Last edited:
Όλες οι βιομηχανίες;
Εγώ απαντάω στις βιομηχανίες όπλων και πάω παραπέρα... Καμμία εμπιστοσύνη στις βιομηχανίες των όπλων.
Μιλάω με παραδείγματα. με εικόνες.
Δέν θέλω θεωρίες.
Μπορείτε να μου στείλετε εικόνες; Εγώ στέλνω εικόνες.
Κέντε το ίδιο.
Παρακαλώ τον διαχειριστή να διαγράψει όλα τα τελευταία μηνύματά μου που έφυγαν άκαιρα και ανεπεξέργαστα λόγω κολλημένου ποντικιού
 
Εγώ στέλνω εικόνες.
Κάντε το ίδιο.
Δεν στέλνεις όμως από τα επίμαχα σημεία. :)
Μπες στις βλητικές δοκιμές ... Έχει πολύ πράγμα.

Θα ήθελα όμως αν έχεις να μου δειξεις τουφεκιά με το ίδιο φυσίγγια στα ίδια μέτρα με το μαμά τσόκ πριν το σκάλισμα της κάνης.

Ποιο το νόημα του "bare barrel" ;
 
Το καλύτερο για να βγαλεις συμπερασματα ειναι να ριχνεις σε λαμαρινα 2 επι 2 μετρα αλλα δυσκολο ετσι βλεπεις όλη την ντουφεκια τωρα τα φυσιγγια που δεν τα βλεπει τοσο σοι καποιος στο στοχο και τον ικανοποιουν στο κυνήγι ομως αυτο συμβανει γιατι κανει σκοπευτικο λάθος και διορθωνεται από τη διασπορα του φυσιγγιου που δεν του αρεσει στο χαρτι αλλα τον σωζει στη πράξη στα 2επι 2στοχο βλεπεις και την περιμετρο σου και την κατανομη της γιατι μπορει καποια φυσιγγι να χανουν λιγο στα κεντρα αλλα να εχουν καλυτερες περιφεριες εξαλου ποιος είναι παντα κεντρο απολυτα ειδικα σε μεγαλες αποστασεις με ιδιαιτερες συνθηκες πολυ αερα ας πουμε μεγαλη ταχυτητα πουλιων μπορεις αν δεν γνωριζεις να βρισκεσε πολυ εξω εχω ακουσει απο κυνηγό ντουφεκια σε μπεκατσινια σηδευε το πρωτο και επεσε το. 10 ατο που λεει ο λόγος .
 
Ε όχι... Αλλά δεν έχει δοκιμαστεί όπως πρέπει... Ακόμα...
Έχω δει τέτοια τουφεκιά με την δική μου 1187 αλλά όχι με 33γρ ούτε με 7,5/10 τσοκ.
Περιμένουμε συγκριτικές δοκιμές ...

Αν δεν κάνω λάθος ήταν με XF στα 45μ με Rem express 35,5gr Νο4.
Πάνε πολλά χρόνια ... ίσως να λέω και μ@λακίες ... με είχε εντυπωσιάσει όμως ...
 
Να προσθεσω ότι για να πετυχουμε άριστη κατανομή θέλουμε κ βελτίωση στην κανη μας, πρεπει να εξαλείψουμε όσο μπορουμε έκρηξη στομιου κάνοντας πορτιγκ , κ μείωση στις παραμορφωσεις των σκαγίων κάνοντας γυάλισμα κ αυξηση μήκους του κωνου συναρμογής αν ο αυλός μας φυσικά δεν έχει από το εργοστασιο
Καλησπέρα. Για άριστη κατανομή τι θα λέγατε για 12/67 θαλαμη ( για 70mm καλυκες) , κωνο τα 4 ή 5 πρώτα mm 10, 5° ο υπόλοιπος με κλίση 1 εως 2°, και αυλο 19, 0 mm ; Οσο για τσοκ κυλινδρος για έως 35 μέτρα και 1/4 για έως 45. Κανη ευθεία με εξαιρετική λείανση και ανοξείδωτη.
 
Καλησπέρα. Για άριστη κατανομή τι θα λέγατε για 12/67 θαλαμη ( για 70mm καλυκες) , κωνο τα 4 ή 5 πρώτα mm 10, 5° ο υπόλοιπος με κλίση 1 εως 2°, και αυλο 19, 0 mm ; Οσο για τσοκ κυλινδρος για έως 35 μέτρα και 1/4 για έως 45. Κανη ευθεία με εξαιρετική λείανση και ανοξείδωτη.
Σε ποιο μήκος αυλου ; αλλά 70 χιλ κάλυκες σε 67 θαλαμη ;; υπεπεσες σε σοβαρο λάθος
 
Last edited:
Καλησπέρα. Για άριστη κατανομή τι θα λέγατε για 12/67 θαλαμη ( για 70mm καλυκες) , κωνο τα 4 ή 5 πρώτα mm 10, 5° ο υπόλοιπος με κλίση 1 εως 2°, και αυλο 19, 0 mm ; Οσο για τσοκ κυλινδρος για έως 35 μέτρα και 1/4 για έως 45. Κανη ευθεία με εξαιρετική λείανση και ανοξείδωτη.
Λευτέρη αν την έχεις, το πρώτο που θα ρώταγα είναι στα πόσα bar έχει σφραγιστεί ...
Το δεύτερο θα ήθελα να δω μια τουφεκιά στα 45μ με Νο4 36γρ με γνωστό φυσίγγι ευρείας κυκλοφορίας επιλογής δικής σου με ότι σύσφιξη θέλεις.

Μετά μπορούμε να μιλήσουμε :)
 
Γιάννη οι φρεζαριστοι κάλυκες στα τελευταία 3 και κάτι mm το παχος του καλυκα λεπτενει με κλίση 30° . Ενας καλυκας με μήκος 70mm όταν βληθει σε θαλαμη 67 εσωτερικά θα μας δώσει κυλινδρο. Βασιλη η Pmax υποστηρίζουν οι <<ειδικοί>> πως συμβαίνει μόλις το αμορτισέρ του βύσματος συμπιεστεί και αρχίσει να κινείται η στήλη των σκαγιων 2 με 4 mm.( εγω εχω διαφορετική αποψη). Αμέσως μετά βλέπουμε απότομη πτώση των πιεσεων ( απώλεια έργου και επιβράδυνση της καύσης της πυριτιδας). Όσο μεγαλύτερη διαφορά έχει ο καλυκας με τη θαλαμη τοσο χειρότερο , πχ. 70mm καλυκας σε 76 η 89mm θαλαμη. Αυτο που κερδίζουμε με τον συνδυασμό που περιγράφω είναι λιγότερο απότομη πτώση των πιεσεων ( καλυτερη πρόοδος της καύσης). Η εσωτερική διαμόρφωση της κάνης που προτείνω δεν έχει πρακτικα για τη στήλη των σκαγιων κανένα στενεμα μέχρι και το στομιο, ετσι θα υποστεί την μικρότερη δυνατή συνθλιψη. Επιπλέον η στήλη των σκαγιων (εάν η κανη είναι και ευθεία) , στην εξοδο της απο το στομιο της κάνης θα έχει ελάχιστες εσωτερικές εντάσεις και ευθεία τροχιά. Όσο Γιάννη για
 
Δεν στέλνεις όμως από τα επίμαχα σημεία. :)
Μπες στις βλητικές δοκιμές ... Έχει πολύ πράγμα.

Θα ήθελα όμως αν έχεις να μου δειξεις τουφεκιά με το ίδιο φυσίγγια στα ίδια μέτρα με το μαμά τσόκ πριν το σκάλισμα της κάνης.

Ποιο το νόημα του "bare barrel" ;
Δε βρίσκω τουφεκιά τώρα, Μοιράζω τη ζωή μου σε δύο σπίτια (υπερήλικοι γονείς η μια-και έρδα της συζύγου απο την 'αλλη)σε δύο διαφορετικούς νομούς, και διαφορετικούς υπολογιστές.
Στην προηγούμενη σελίδα , στο μήνυμά μου με τις δύο εικόνες, η δεξιά η γκρίζα είναι αρκετά καλύτερη απο αυτό που κατέληξε. Μόνο αυτό μπορώ να δώσω τώρα.
bare barrel το έβαλα για μένα, σαν ένδειξη ότι έβγαλα τη μούφα. (υπάρχουν διαφορές , αλλά όχι ουσίας.

Επίσης θέλω να μήν παρεξηγηθώ απο φίλους . Λέγοντας για εικόνες που θέλω να στέλνουμε, δεν κατηγόρησα κανέναν , το είπα κάπως απότομα βέβαια.
Σε σάιτ που ετοιμάζω , αναπτύσσω την έννοια της αξιολόγησης της τουφεκιάς με μιά ματιά. Δηλαδή τι μας λέει η πρώτη οπτική εντύπωση, αφενός , αφετέρου την ψυχολογία που αναπτύσσεται όταν υπάρχουν δείγματα απο τουφεκιές τυπωμένα στη μνήμη.
Τα νούμερα και τα ποσοστά κατα την άποψή μου δέν τα έχουμε όταν σηκώνουμε όπλο στο θήραμα.
 
Last edited:
Back
Top