Εύστοχος στα πιατάκια, άστοχος στα θηράματα. Τι συμβαίνει;

Nαί έχεις δίκιο όσο αφορά συμπεριφορές κάποιων τακτικών επισκεπτών -σκοπευτών .
Συμπεριφέρονται ως ιδιοκτήτες του χώρου καί δίνουν την εικόνα ενός αφιλόξενου χώρου
για τους υπόλοιπους .
Όταν πρωτοπήγα (2η επίσκεψη ) το 1989-1990 περίπου χαστούκισα ένα απ'αυτούς διότι επέμενε
να κρατά ένα γήπεδο για πάρτυ του για 4 στνεχόμενες πούλες για ........ατομική προπόνηση .
Νεαρός τότε εγώ πήρα κι'άναψα .
Τελικά δέν με απέβαλαν αφού άκουσαν παράθεση γεγονότων .
Και επειδή εγώ βρίσκομαι ήδη στην 3η ηλικία και δεν μου επιτρέπονται παρορμητισμοί, με αξιοπρέπεια αποχωρώ.
 
Ναι αυτό που λες για το συγκεκριμένο σκοπευτήριο, το έχω ακούσει και από αλλού...υπάρχουν και άλλα δύο, που πας και ρίχνεις μια χαρά άνετος χωρίς να σε ενοχλεί ο κάθε σκοπευταράς.
Ποιά είναι αυτά?
 
Φίλος με Beretta 303 με ελάχιστη εμπειρία σε βολές, με 5 φορές σκοπευτήριο από 2 πούλες την φορά, έκανε 21 στα 25.
Δίπλα του έριχναν άλλοι σκοπευτές με όπλο και εξοπλισμό μερικών χιλιάδων.
Και μιλάμε για άνθρωπο που έκανε χαβαλέ ανάμεσα στις βολές, του έπεφταν τα φυσίγγια, μπέρδευε τα νούμερα των μηχανών, αλλού περίμενε, αλλού έβγαινε κτλ.
Όπως είχε πει ένας, "Όταν το έχεις, είναι πολύ απλά τα πράγματα".
Αν ξεπεράσεις όμως το άγχος επίδοσης και πας απλά για να γουστάρεις, περνάς πολύ καλύτερα.
 
Last edited:
καλημερα, οπως εχω ξαναπει το σκοπευτηριο βοηθα πολυ εναν κυνηγο ειδικα στο να μην χανει την επαφη με το οπλο του στην νεκρη περιοδο. σαφως αν θελεις να κανεις πρωταθλητισμο πρεπει να μπορεις, περα απο το ταλεντο, και να το υποστηριξεις το θεμα οικονομικα... παντως περα απο την διασκεδαση που σου προσφερει σε κανει αποδεδειγμενα καλυτερο σκοπευτικα, το εχω δει και εγω αλλα και η παρεα μου! παντως λεωνιδα θα θελαμε πολυ να δουμε και στην ελλαδα μας ενα πραγματικο γηπεδο FITASC, τι λες για αυτο???
Η θέληση υπάρχει αλλά το κόστος μεγάλο. Απαιτείται μεγάλος χώρος, πολλές μηχανές, αυτοματισμοί, προσωπικό κλπ. Το δε κόστος για τους αγώνες απαγορευτικό λόγω των πολλών διαιτητών που απαιτούνται.

Μακάρι να το δούμε κάποια στιγμή.
 
Φίλτατε Λεωνίδα,
Σε εκτιμώ ως καταξιωμένο δάσκαλο/εκπαιδευτή και έχουμε συναντηθεί/γνωρισθεί προ κορωνοιού σε απογευματινό στα Πολιτικά.
"Ακούω" αυτά που κατά καιρούς γράφεις και στη γενικότητά τους συμφωνώ. Την αλαζονεία όμως και την έπαρση που συνάντησα στη Μαλακάσα δεν οφείλω να ανέχομαι και να κάνω στην άκρη. Ούτε θα ξεχάσω τις υπεροπτικές / ειρωνικές ματιές τους όταν πήρα από τον οπλοβαστό το ταπεινό μου MP 27 και πήγα στο βατήρα.
Βέβαια δεν μπορώ να κρύψω και την ηθική μου ικανοποίηση όταν στην δεύτερη πούλα μου ισοφάρισα στο σκορ που κάνανε αυτοί με τα 10πλάσιας αξίας σκοπευτικά τους και που ήδη είχαν ρίξει ένα κοντέϊνερ φυσίγγια.
Πάντως, αν και ίσως ο γηραιότερος στο φόρουμ, εξακολουθώ να μαθαίνω.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος....
Επρεπε να βλεπες οταν παω με το πλαγιο(μονο πλαγιοκαννα διαθετω πλεον)
Και επεσα σε μια τετοια περιπτωση περαν των βλεμματων

Μονο που η επικριση και τα βλεματα αυτα και η μειωση που προσπαθησαν να μου επιφερουν ως ´´ασχετό´ Επειδη κραταω πλαγιο και πηγα με αυτο σκοπευτηριο´ εμενα δουλεψε υπερ μου τοτε

Μου απεβαλε το αγχος της επιδοσης και μου επεβαλε το πεισμα να τους κανω να μην ξερουν που να κρυφτουν

Τελειωνοντας εκεινη την πουλα με 23 στα 25 οι τυποι ακολουθως ηθελα να δουν το πλαγιο να το επωμισουν και δουν την μαρκα!

Λες και πεζει καποιο ρολο!!!
 
Δεν έχω πάει ποτέ μου σκοπευτήριο,δε ξέρω καν πως λειτουργεί,μόνο κάτι βιντεάκια από το you tube έχω δεί. Μέσω των βίντεο δε με τράβηξε ποτέ μου να πάω. Ίσως επειδή ήμουν τυχερός και τα
2 τουφεκια που έχω στην κατοχή μου, ποτέ δε με έβαλαν στη σκέψη γιατί δεν κανεβω ή μήπως πρέπει να κάνω προπόνηση πριν το κυνήγι. Δεν είμαι ο λούκι Λουκ , προφανώς έχω αστοχίες στο κυνήγι αλλά κάθε 20 Αυγούστου θα πάω στα τρυγόνια θα ρίξω 4-5 τουφεκιές θα κάνω ένα,κανένα ή δύο και τέλος.μου λείπει το τουφέκι και η τουφεκιά κατά τα το διάστημα που είναι κλειστό το κυνήγι αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζομαι (προσωπικά εγώ) προπόνηση. Και άμα στη τελική δε κάνω και κάποια θηράματα,ωχ αδελφέ ,ας γλυτώσουν από εμένα και ίσως να τα ξαναδώ του χρόνου. Έχει γίνει και ασύμφορο το κυνήγι με τα έξοδα του και το να προσθέσω και το σκοπευτήριο μέσα σε αυτό το ,μου το κάνει δυσβάσταχτο. Τώρα για την απάντηση στην ερώτηση που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα θα πω ότι ( χωρίς να έχω επαφή με το σκοπευτήριο ξαναλέω ) μετα από 10-20 πακέτα φυσέκια τις πορείες των δίσκων τις ξέρεις πλέον.μπροστα σου το πεδίο είναι καθαρό και ο δίσκος είναι τελείως εμφανείς σε σύγκριση με τα θηράματα όπως ας πούμε ο λαγός,η πέρδικα και ειδικά η μπεκάτσα που από την πυκνουρα μια τα βλέπεις και μία που εξαφανίζονται. Συν το γεγονός ότι στο κυνήγι έχεις την κούραση (και δε μιλάω για το πέρασμα )του πολύωρου περπατηματος σε όχι πάντα εύκολα τερέν. Όσο καλός και να είναι ένας σκοπευτής και να ρίχνει 25 στα 25 δισκάκια, πόσες μπεκάτσες ή πέρδικες ή λαγούς θα πάρει στα 25 φυσέκια...γι'αυτό νομίζω ότι το ένα λέγεται σκοπευτήριο και το άλλο κυνήγι.
 
Κάποτε που εκανα κουβέντα για το δυσβάσταχτο....κόστος των κυνηγετικών αδειών ,με ένα συγχωρεμενο φίλο,η απάντηση του ήταν:πεεεεεεντακοσια €μπορουν να τη βάλουν❓
γιατί ρε σωτε του λέω ξηγιεσαι έτσι❓έτσι μου λέει ...για να κυνηγάμε μόνο εμείς που είμαστε άρρωστοι......
ε ,κάπως έτσι θα γίνει....όχι μόνο στο θέμα κυνηγι ,αλλά κ σε άλλες εκφάνσεις της ελευθερίας του ατόμου‼️
 
...γι'αυτό νομίζω ότι το ένα λέγεται σκοπευτήριο και το άλλο κυνήγι.
Σίγουρα ! ! Εκεί που μπορεί να βοηθήσει (γνώμη μου...) είναι μόνο στο καρτερίσιο κυνήγι π.χ. τρυγόνι , φάσα, τσίχλα, που για μένα είναι η αποκλειστική μου κυνηγ. ενασχόληση.
 
Φίλος με Beretta 303 με ελάχιστη εμπειρία σε βολές, με 5 φορές σκοπευτήριο από 2 πούλες την φορά, έκανε 21 στα 25.
Δίπλα του έριχναν άλλοι σκοπευτές με όπλο και εξοπλισμό μερικών χιλιάδων.
Και μιλάμε για άνθρωπο που έκανε χαβαλέ ανάμεσα στις βολές, του έπεφταν τα φυσίγγια, μπέρδευε τα νούμερα των μηχανών, αλλού περίμενε, αλλού έβγαινε κτλ.
Όπως είχε πει ένας, "Όταν το έχεις, είναι πολύ απλά τα πράγματα".
Αν ξεπεράσεις όμως το άγχος επίδοσης και πας απλά για να γουστάρεις, περνάς πολύ καλύτερα.
Τωρα που λες 303 ερχετε μια μερα ενας μπάρμπας με το αμαξι ακρυβως μπροστα στους βατηρες στο σκοπευτιριο της αλεξπολης λεω τι κανει ρε συ με κοιταζει λεει σε βλεπω γεροδεμενο πανε πισω στο πορτπαγκαζ εχω το καροτσακι φερτο μου εδω μπροστα αγορι μου σε παρακαλω παω και γω λογο σεβασμου το βγαζω μπροστατου ανεβενει φερε κι το οπλο και πανεμε στο βατηρα γτβεχει χαλικι και δε μπωρο τον πηγενο τον ανθρωπο βγαζει την 303 φουλ 81 ποντους κανει ενα 25/25 και λεει αντε παμε πισω παλι με ευχαριστισε κι εφυγε
 
Τωρα που λες 303 ερχετε μια μερα ενας μπάρμπας με το αμαξι ακρυβως μπροστα στους βατηρες στο σκοπευτιριο της αλεξπολης λεω τι κανει ρε συ με κοιταζει λεει σε βλεπω γεροδεμενο πανε πισω στο πορτπαγκαζ εχω το καροτσακι φερτο μου εδω μπροστα αγορι μου σε παρακαλω παω και γω λογο σεβασμου το βγαζω μπροστατου ανεβενει φερε κι το οπλο και πανεμε στο βατηρα γτβεχει χαλικι και δε μπωρο τον πηγενο τον ανθρωπο βγαζει την 303 φουλ 81 ποντους κανει ενα 25/25 και λεει αντε παμε πισω παλι με ευχαριστισε κι εφυγε
.RESPECT.
 
Η επιτυχία σε μια βολή εξαρτάται από την σταθερότητα στην σκόπευση και την σωστή και αβίαστη κίνηση του σώματος η ταχύτητα είναι θέμα αντίληψης για τα δύο πρώτα το σκοπευτήριο και η συχνότατη επανάληψη που σου προσφέρει είναι τρομερό βοήθημα εάν τα αποκτήσεις επιτυχία θα έχεις και στο κυνήγι μιλάω για σκοπευτήριο να ρίχνεις σε όλα τα τερέν όχι εξειδικευμένα σε κάποιο.Η επίσκεψη στο σκοπευτήριο βοήθεια είναι μόνο τίποτε άλλο διότι σε φέρνει όλο και πιο κοντά στο όπλο σου.Ασχετως αν δε το γουστάρω αυτή είναι η πραγματικότητα.Και εννοείται ότι για να γίνεις γενικά αυτό που λέμε καλός σκοπευτής χρειάζεσαι και τα δύο σκοπευτήριο και κυνήγι.Εξαιρω τις περιπτώσεις κάποιου που εξασκείται καθημερινά στο ένα ή στο άλλο.
 
Θα πω δυο λογια μονο για την δικη μου εμπειρια...
Υπαρχουν τοσα '' τεχνικα μυστικα'' στην επωμιση και στην σκοπευση
που μονο δασκαλος μπορει να στα διδαξει...
Οσο και να προσπαθησεις απο μονος σου χειροτερος θα γινεσαι
καλυτερος ΟΧΙ. Το ειδα σε δικες μου προπονησεις με δικο μου εκτοξευτη.
Απο ασχετος στην σκοπευση....με δυο δυωρα μαθηματα με τον leo
σημερα στο δυσκολο τερεν εκανα 18/20 και δεν ηταν τυχαιο!!!

Επισεις να πω. Μια τουφεκια ριχνω...ειτε σε δισκακι ειτε σε θηραμα.!!

Δασκαλε leo...οτι να πω και οτι να γραψω ειναι λιγο για σενα!!!!! :cool:
 
Θα πω δυο λογια μονο για την δικη μου εμπειρια...
Υπαρχουν τοσα '' τεχνικα μυστικα'' στην επωμιση και στην σκοπευση
που μονο δασκαλος μπορει να στα διδαξει...
Οσο και να προσπαθησεις απο μονος σου χειροτερος θα γινεσαι
καλυτερος ΟΧΙ. Το ειδα σε δικες μου προπονησεις με δικο μου εκτοξευτη.
Απο ασχετος στην σκοπευση....με δυο δυωρα μαθηματα με τον leo
σημερα στο δυσκολο τερεν εκανα 18/20 και δεν ηταν τυχαιο!!!

Επισεις να πω. Μια τουφεκια ριχνω...ειτε σε δισκακι ειτε σε θηραμα.!!

Δασκαλε leo...οτι να πω και οτι να γραψω ειναι λιγο για σενα!!!!! :cool:
αρα τωρα πρεπει να αναθεωρησεις αυτος ο λαγος που σε στοιχιωσε μπορει να μην εφταιγε το φυσιγγι (αυτο που λες σκορπιοχωρι) αλλα η σκοπευση σου!!! ειδες οσο ζεις μαθαινεις
 
αρα τωρα πρεπει να αναθεωρησεις αυτος ο λαγος που σε στοιχιωσε μπορει να μην εφταιγε το φυσιγγι (αυτο που λες σκορπιοχωρι) αλλα η σκοπευση σου!!! ειδες οσο ζεις μαθαινεις

Αυτο ξεχασε το..Σε σταθερο στοχο παντα ημουν καλος...
Στο φτερωτο σημαδευμα τον γαιδαρο...και επεφτε ο μπακαλης...
Και ουτε τα φυσιγγια μου θα αλλαξω...γουσταρω να βλεπω αυτα που
κανουν... ;) :)
 
Αυτο ξεχασε το..Σε σταθερο στοχο παντα ημουν καλος...
Στο φτερωτο σημαδευμα τον γαιδαρο...και επεφτε ο μπακαλης...
Και ουτε τα φυσιγγια μου θα αλλαξω...γουσταρω να βλεπω αυτα που
κανουν... ;) :)
και ο πατερας μου δυο λαγους ειχε καψοκολιασει οσα χρονια θυμαμαι και οι δυο καθηστοι ηταν απο την σιγουρια του !!! για αυτο ασε τα ξεχασε το ! απο την σιγουρια δεν σιμαδεψες καν
 
Back
Top