Εύστοχος στα πιατάκια, άστοχος στα θηράματα. Τι συμβαίνει;

Οι τυποποιημένες...τουφεκιές σκοπευτηρίου μοιάζουν με τα κάτας στο καράτε κλπ στόχος η μυϊκή μνήμη,ρομποτικές αντιδράσεις...πρεσιουρς ποιντς, εξοικείωση μαχης,,,(χλωμουτσικο) κλπ....έλα όμως που εκεί δεν υπάρχει ο φόβος ούτε ο περιορισμός στο χρονο αντιδρασης‼️που υπάρχει όταν απείλεισαι ‼️καλό όμως σου κάνει κ όχι κακό(κ τα 2) με την προϋπόθεση να έχεις την νοημοσύνη να διαχωρίσεις τις συνθήκες‼️(χωρίς αυταπάτες)η να τις φέρεις στα μέτρα σου‼️
Oss
 
Επειδή εδώ τα λέμε όλα (και) για το σκοπευτήριο, ήθελα να καταθέσω μία εκτίμησή μου σχετικά με αυτό που πήγα 2 φορές (της Μαλακάσας).
Α. Οι μόνιμοι, όπως κατάλαβα, θαμώνες, όπως πολύ εύστοχα έγραψε ο vangelisf, επωμίζουν με το κλικ του εκτοξευτήρα και όντας γνώστες της πορείας του δίσκου έχουν αποφασίσει που θα πατήσουν. Κατάλαβα ότι τους ενδιαφέρει μόνο το σκορ κάνοντας αγώνα με τον εαυτό τους. Ως αμιγώς σκοπευτές ΙΣΩΣ κάνουν καλά, ως κυνηγοί εθελοτυφλούν και χειροτερεύουν.

Β. Έζησα εκεί και "ψωνάρες" με πανάκριβα ποζέ που θέλαν νεκρική σιγή για να συγκεντρωθούν.
Ξαναλέω ως αθλητές σκοπευτές και ΜΟΝΟ μπορεί να είναι και έτσι.
Εμένα ως εξασκούμενο κυνηγό με χάλασαν πολύ και μόνο γι΄αυτό δεν ξαναπήγα. Άλλωστε πήρα αυτό που ήθελα.

+1000
 
Ως αμιγώς σκοπευτές ΙΣΩΣ κάνουν καλά, ως κυνηγοί εθελοτυφλούν και χειροτερεύουν.
Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?
Αν και διαφέρουν πολύ οι σκοπευτικές συνθήκες, παραδέχομαι ότι πήρα κάποιες βολές που πριν θα τις έχανα.
Εδω λές ότι βελτιώθηκες. Εκανες εξάσκηση με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο?
 
Αλλο πραμα το σκοπευτηριο
Αλλο το κυνηγι
Το ενα δεν επηρεαζει το αλλο
Το σκοπευτηριο κανει καλο στον κυνηγο
Κρατα μια επαφη με το οπλο του
Αλλα καλυτερο κυνηγο δεν θα τον κανει
Ισως σε καποια ηδη κυνηγιου να τον βελτιωσει σκοπευτικα

Αλλα οχι απολυτα ουτε και παντα

Οι λογοι εχουν ηδη αναφερθει

Ο κυμηγος βελτιωνεται οταν ΖΕΙ το κυνηγι ολοχρονα
Οταν το μυαλο του ειναι εκει καθε στιγμη και ωρα
Απο την απλη του διατροφη και ασκηση για να ειναι σε φορμα μεχρι την εξευρευνηση μερων και γνωση επι του θηραματος που αρεσκεται να κυνηγα

Ο κυνηγος βεκτιωνεται οταν τον παραγοντα τυχη δεν τον αφηνει στην τυχη

Μερος αυτου μπορει να αποτελεσει και το σκοπευτηριο

Προσωπικα μενω 5 λεπτα μακρια
Δεν παω συχνα
Πρωτον δεν μπορω να το στηριξω
Δευτερον δεν με γεμιζει
Αλλα 2-3 φορες το χρονο θα παω
Και προτιμω να ειναι με ενα φιλο σε στυλ χαβαλε μια απο αυτες και αλλη μια προν το κυνηγι σε βολες που προσωμοιαζουν τα κυνηγια μου

Ακομη και να μπορουσα να ειμαι εκει καθημερινα
Απλα δεν θα ειμουν
Γιατι δεν με γεμιζει
Αν μπορουσα να ειμαι καθημερινα καπου για ενα διωρο
Θα ειμουν εκει εξω στην φυση

Οσο με κρατανε τα ποδια μου
Θα ειμαι απλος
Και μεσα στην φυση
Θα κυνηγω
Και θα περνω απ αυτην την ΖΩΗ που μου δινει
Με τον αερα της
Τα χρωματα της
Τις μυρωδιες της
Τα πορικα της ειτε ειναι κρεας ειτε χορτο ειτε ειναι ξυλα ειτε ειναι καρπος
Ειναι η ΖΩΗ μου εκει εξω και η ΖΩΗ ειναι κατι ιερο
 
Αρα πρεπει να ακουλουθουμε ενα τυπου ρουτινας οπως οταν μπενεις στο βατηρα κ κανουμε ολα τα σχετικα πριν φωναξουμε το πιατο αν καταλαβα σωστα?
Όχι ακριβώς. Αυτό που περιγράφω είναι ένας τρόπος να μπλοκάρουμε στιγμιαία το ενστικτώδες αντανακλαστικό και να εφαρμόσουμε (συνειδητά ή ακόμα καλύτερα υποσυνείδητα) το επίκτητο αντανακλαστικό, δηλαδή την τεχνική. Το ένστικτο στην ξαφνική εμφάνιση του θηράματος προστάζει να επωμισουμε γρήγορα (και ατσαλα) μπροστά του. Η ενδεδειγμένη τεχνική συνήθως ορίζει κάτι άλλο. Το ένστικτο στην αρχή της προσπάθειας συνήθως είναι λάθος. Είναι ολοσωστο όμως όταν στο τέλος της τουφεκιάς μας λέει "ρίξε"! Αυτή τη δουλειά κάνει η μικρή χρονοκαθυστερηση που περιγράφω. Να μας δώσει λίγο χρόνο να εφαρμόσουμε αυτά που έχουμε εξασκηθεί στο σκοπευτήριο.
 
Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Εδω λές ότι βελτιώθηκες. Εκανες εξάσκηση με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο?
Όπως εγώ το εισέπραξα:
Α. Είναι ΑΛΛΗ τελείως διαφορετική δραστηριότητα του κυνηγού (σπόρτσμαν) από αυτήν του αθλητή σκοπευτή (που δεν είναι κυνηγός). Είναι σαν να συγκρίνουμε αυτόν που βαδίζει καθημερινά για ξεφύγει από την καθιστική ζωή, ή π.χ. να ρίξει τη χοληστερίνη, με τον αθλητή δρομέα. Ο ένας περπατάει και κουβεντιάζει και αυτό τον ευχαριστεί και τον αποφορτίζει και ο άλλος προσπαθεί και αγχώνεται για τη νίκη και το ρεκόρ.
Αν είσαι κυνηγός και πας στο σκοπευτήριο με στόχο πόσα πιατάκια θα σπάσεις για να νικήσεις τον διπλανό, ή για να πετύχεις καλύτερο σκορ, μετέρχεσαι όλα τα διαθέσιμα τεχνάσματα για να το πετύχεις. Κανένα από αυτά δεν συγγενεύει με τις κυνηγητικές τεχνικές και το αποτέλεσμα είναι αντίστροφο.

Β. Ακριβώς επειδή αυτά τα κατάλαβα πριν πάω για πρώτη φορά στο βατήρα έψαξα να βρω τα κοινά σημεία. Ποιά;
Τη σωστή χρήση του όπλου. Κράτημα, διόφθαλμη σκόπευση (από κακό συνήθειο του παρελθόντος δυσκολευόμουνα), εκτίμηση απόστασης, τεχνική σωστής επώμισης και ως ένα σημείο στάση σώματος.

Δεν έγινα άριστος, αλλά τη βελτίωση την είδα.
Και αν δεν με χάλαγαν κάποιες καταστάσεις που είδα (αναφέρομαι πιο πριν) θα ξαναπήγαινα και ίσως με δάσκαλο παρ΄ ότι τα χρόνια μου βαραίνουν....
 
Ένας φίλος έγραψε για την πέρδικα, ας πεταχτεί πέρδικα χωρίς σκύλο από τ πόδια σου ξ ν ριχτεί στην κατήφορα, του. Κουτρουλι ο γάμος θα γίνει μ τόσα Τουφεκιά που θ πέσουν , απλά το θήραμα είναι απρόβλεπτο
 
Επειδή εδώ τα λέμε όλα (και) για το σκοπευτήριο, ήθελα να καταθέσω μία εκτίμησή μου σχετικά με αυτό που πήγα 2 φορές (της Μαλακάσας).
Α. Οι μόνιμοι, όπως κατάλαβα, θαμώνες, όπως πολύ εύστοχα έγραψε ο vangelisf, επωμίζουν με το κλικ του εκτοξευτήρα και όντας γνώστες της πορείας του δίσκου έχουν αποφασίσει που θα πατήσουν. Κατάλαβα ότι τους ενδιαφέρει μόνο το σκορ κάνοντας αγώνα με τον εαυτό τους. Ως αμιγώς σκοπευτές ΙΣΩΣ κάνουν καλά, ως κυνηγοί εθελοτυφλούν και χειροτερεύουν.

Β. Έζησα εκεί και "ψωνάρες" με πανάκριβα ποζέ που θέλαν νεκρική σιγή για να συγκεντρωθούν.
Ξαναλέω ως αθλητές σκοπευτές και ΜΟΝΟ μπορεί να είναι και έτσι.
Εμένα ως εξασκούμενο κυνηγό με χάλασαν πολύ και μόνο γι΄αυτό δεν ξαναπήγα. Άλλωστε πήρα αυτό που ήθελα.

Nαί έχεις δίκιο όσο αφορά συμπεριφορές κάποιων τακτικών επισκεπτών -σκοπευτών .
Συμπεριφέρονται ως ιδιοκτήτες του χώρου καί δίνουν την εικόνα ενός αφιλόξενου χώρου
για τους υπόλοιπους .
Όταν πρωτοπήγα (2η επίσκεψη ) το 1989-1990 περίπου χαστούκισα ένα απ'αυτούς διότι επέμενε
να κρατά ένα γήπεδο για πάρτυ του για 4 στνεχόμενες πούλες για ........ατομική προπόνηση .
Νεαρός τότε εγώ πήρα κι'άναψα .
Τελικά δέν με απέβαλαν αφού άκουσαν παράθεση γεγονότων .
 
Nαί έχεις δίκιο όσο αφορά συμπεριφορές κάποιων τακτικών επισκεπτών -σκοπευτών .
Συμπεριφέρονται ως ιδιοκτήτες του χώρου καί δίνουν την εικόνα ενός αφιλόξενου χώρου
για τους υπόλοιπους .
Όταν πρωτοπήγα (2η επίσκεψη ) το 1989-1990 περίπου χαστούκισα ένα απ'αυτούς διότι επέμενε
να κρατά ένα γήπεδο για πάρτυ του για 4 στνεχόμενες πούλες για ........ατομική προπόνηση .
Νεαρός τότε εγώ πήρα κι'άναψα .
Τελικά δέν με απέβαλαν αφού άκουσαν παράθεση γεγονότων .
Χαστούκι ‼️ότι καλύτερο για να σπάζει τσαμπουκαδες‼️
 
Αν είσαι κυνηγός και πας στο σκοπευτήριο με στόχο πόσα πιατάκια θα σπάσεις για να νικήσεις τον διπλανό, ή για να πετύχεις καλύτερο σκορ, μετέρχεσαι όλα τα διαθέσιμα τεχνάσματα για να το πετύχεις. Κανένα από αυτά δεν συγγενεύει με τις κυνηγητικές τεχνικές και το αποτέλεσμα είναι αντίστροφο.
Συμφωνώ απόλυτα. Τα "τεχνάσματα" που αναφέρεσαι είναι ο λόγος που όλοι οι κυνηγοί που δοκίμασαν και το σκοπευτήριο, πιστεύουν ότι είναι πολύ διαφορετικό από το κυνήγι. Η τεχνική από την άλλη, τα εξισώνει σχεδόν απόλυτα.

Επίσης το ρίξιμο με τεχνάσματα το βλέπαμε έντονα πριν αρκετά χρόνια, όταν δεν ήταν διαδεδομένο το Σπόρτινγκ και όποιος έμπαινε στο σκοπευτήριο ήταν αναγκασμένος πρακτικά να ρίξει κάποιο ολυμπιακό αγώνισμα. Στο τραπ και στο σκητ όμως δεν μπορείς να μάθεις να ρίχνεις σωστά, ειδικά αυτοδίδακτος. Αναγκάζεσαι απλά να ρίχνεις γρήγορα με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Β. Ακριβώς επειδή αυτά τα κατάλαβα πριν πάω για πρώτη φορά στο βατήρα έψαξα να βρω τα κοινά σημεία. Ποιά;
Τη σωστή χρήση του όπλου. Κράτημα, διόφθαλμη σκόπευση (από κακό συνήθειο του παρελθόντος δυσκολευόμουνα), εκτίμηση απόστασης, τεχνική σωστής επώμισης και ως ένα σημείο στάση σώματος.

Δεν έγινα άριστος, αλλά τη βελτίωση την είδα.
Και αν δεν με χάλαγαν κάποιες καταστάσεις που είδα (αναφέρομαι πιο πριν) θα ξαναπήγαινα και ίσως με δάσκαλο παρ΄ ότι τα χρόνια μου βαραίνουν....
Οι καταστάσεις έχουν αλλάξει άρδην. Δεν μπορώ να σου υποσχεθώ ότι δεν υπάρχουν πλέον καθόλου βλαμμένοι γιατί και αυτοί είναι μέρος κάθε πλευράς της κοινωνίας. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν πάμε σκοπευτήριο για να κάνουμε κολλητιλικια με όλο τον κόσμο... Πάμε να κάνουμε τη δουλειά μας, με ασφάλεια και σεβασμό.
 
Χαστούκι ‼️ότι καλύτερο για να σπάζει τσαμπουκαδες‼️
Μετάνοιωσα βέβαια αλλά ήταν πολύ αλάζων καί εριστικός .
Αυτός ο ίδιος τύπος ακούστηκε μετά απο κάποια χρόνια στην καφετηρία
να λέει ότι ο Andrea Benelli είναι λίγος σαν προπονητής του skeet ........very funny..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Μετάνοιωσα βέβαια αλλά ήταν πολύ αλάζων καί εριστικός .
Αυτός ο ίδιος τύπος ακούστηκε μετά απο κάποια χρόνια στην καφετηρία
να λέει ότι ο Andrea Benelli είναι λίγος σαν προπονητής του skeet ........very funny..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Τι μου θύμησες τώρα...
Πριν 10 χρόνια είχα ρίξει σκητ στο σκοπευτήριο.
Στα πρώτα πιάτα φώναζα πουλ κ δεν έβλεπα τπτ να έρχεται..
Οι απ έξω με ρώτησαν γιατί δεν ρίχνω κ εγώ τους ρώτησα με απορία... Γιατί ρε παιδιά; βγήκε πιάτο;
Δεν τα έβλεπα χαχαχαχαχα .sarcastic.
 
Τι μου θύμησες τώρα...
Πριν 10 χρόνια είχα ρίξει σκητ στο σκοπευτήριο.
Στα πρώτα πιάτα φώναζα πουλ κ δεν έβλεπα τπτ να έρχεται..
Οι απ έξω με ρώτησαν γιατί δεν ρίχνω κ εγώ τους ρώτησα με απορία... Γιατί ρε παιδιά; βγήκε πιάτο;
Δεν τα έβλεπα χαχαχαχαχα .sarcastic.
εσυ πας στο θεμᨨΟΡΑΣΗ
 
Επειδή εδώ τα λέμε όλα (και) για το σκοπευτήριο, ήθελα να καταθέσω μία εκτίμησή μου σχετικά με αυτό που πήγα 2 φορές (της Μαλακάσας).
Α. Οι μόνιμοι, όπως κατάλαβα, θαμώνες, όπως πολύ εύστοχα έγραψε ο vangelisf, επωμίζουν με το κλικ του εκτοξευτήρα και όντας γνώστες της πορείας του δίσκου έχουν αποφασίσει που θα πατήσουν. Κατάλαβα ότι τους ενδιαφέρει μόνο το σκορ κάνοντας αγώνα με τον εαυτό τους. Ως αμιγώς σκοπευτές ΙΣΩΣ κάνουν καλά, ως κυνηγοί εθελοτυφλούν και χειροτερεύουν.

Β. Έζησα εκεί και "ψωνάρες" με πανάκριβα ποζέ που θέλαν νεκρική σιγή για να συγκεντρωθούν.
Ξαναλέω ως αθλητές σκοπευτές και ΜΟΝΟ μπορεί να είναι και έτσι.
Εμένα ως εξασκούμενο κυνηγό με χάλασαν πολύ και μόνο γι΄αυτό δεν ξαναπήγα. Άλλωστε πήρα αυτό που ήθελα.

Ναι αυτό που λες για το συγκεκριμένο σκοπευτήριο, το έχω ακούσει και από αλλού...υπάρχουν και άλλα δύο, που πας και ρίχνεις μια χαρά άνετος χωρίς να σε ενοχλεί ο κάθε σκοπευταράς.
 
καλημερα, οπως εχω ξαναπει το σκοπευτηριο βοηθα πολυ εναν κυνηγο ειδικα στο να μην χανει την επαφη με το οπλο του στην νεκρη περιοδο. σαφως αν θελεις να κανεις πρωταθλητισμο πρεπει να μπορεις, περα απο το ταλεντο, και να το υποστηριξεις το θεμα οικονομικα... παντως περα απο την διασκεδαση που σου προσφερει σε κανει αποδεδειγμενα καλυτερο σκοπευτικα, το εχω δει και εγω αλλα και η παρεα μου! παντως λεωνιδα θα θελαμε πολυ να δουμε και στην ελλαδα μας ενα πραγματικο γηπεδο FITASC, τι λες για αυτο???
 
.......Οι καταστάσεις έχουν αλλάξει άρδην. Δεν μπορώ να σου υποσχεθώ ότι δεν υπάρχουν πλέον καθόλου βλαμμένοι γιατί και αυτοί είναι μέρος κάθε πλευράς της κοινωνίας. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν πάμε σκοπευτήριο για να κάνουμε κολλητιλικια με όλο τον κόσμο... Πάμε να κάνουμε τη δουλειά μας, με ασφάλεια και σεβασμό.
Φίλτατε Λεωνίδα,
Σε εκτιμώ ως καταξιωμένο δάσκαλο/εκπαιδευτή και έχουμε συναντηθεί/γνωρισθεί προ κορωνοιού σε απογευματινό στα Πολιτικά.
"Ακούω" αυτά που κατά καιρούς γράφεις και στη γενικότητά τους συμφωνώ. Την αλαζονεία όμως και την έπαρση που συνάντησα στη Μαλακάσα δεν οφείλω να ανέχομαι και να κάνω στην άκρη. Ούτε θα ξεχάσω τις υπεροπτικές / ειρωνικές ματιές τους όταν πήρα από τον οπλοβαστό το ταπεινό μου MP 27 και πήγα στο βατήρα.
Βέβαια δεν μπορώ να κρύψω και την ηθική μου ικανοποίηση όταν στην δεύτερη πούλα μου ισοφάρισα στο σκορ που κάνανε αυτοί με τα 10πλάσιας αξίας σκοπευτικά τους και που ήδη είχαν ρίξει ένα κοντέϊνερ φυσίγγια.
Πάντως, αν και ίσως ο γηραιότερος στο φόρουμ, εξακολουθώ να μαθαίνω.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος....
 
Back
Top