Ερωτήσεις - Απαντήσεις

http://postimg.org/gallery/1hwb6ipei/ παιδιά ή φωτογραφίες του s.posse μου που γράφω παραπάνω ότι κουνανε τα κλειδιά όταν είναι ανοιχτό.τη φώτο με τη σκουριά στην πανω κάνη Κάτο απ την παπια πως την βλέπετε;να ανυσηχω λίγο;;;
δεν πρέπει να ανησυχείς αν το προσέχεις και δεν επεκταθεί :)
λίγο γράσσο εκεί και λίγο όπου υπάρχουν σημεία που η βάση δέχεται τριβές είναι νομίζω αρκετό.....όταν λέω λίγο εννοώ λίγο π.χ. γράσσο σε ποσότητα όσο μια φακή το τρίβουμε καλά σε δείκτη και αντίχειρα και περνάμε τα μεταλλικά μέρη....δεν θέλει υπερβολές
 
δεν πρέπει να ανησυχείς αν το προσέχεις και δεν επεκταθεί :)
λίγο γράσσο εκεί και λίγο όπου υπάρχουν σημεία που η βάση δέχεται τριβές είναι νομίζω αρκετό.....όταν λέω λίγο εννοώ λίγο π.χ. γράσσο σε ποσότητα όσο μια φακή το τρίβουμε καλά σε δείκτη και αντίχειρα και περνάμε τα μεταλλικά μέρη....δεν θέλει υπερβολές
Μακη την ετριψα λίγο με το γιαλοχαρτο και έφυγε ή πολλή αλλά έχουν μηνει δύο μηκρα λακουβακια και πάνε λίγο βαθιά.Αυτό με ανυσηχει... Αν κανείς ζουμ φενεται...
 
Μακη την ετριψα λίγο με το γιαλοχαρτο και έφυγε ή πολλή αλλά έχουν μηνει δύο μηκρα λακουβακια και πάνε λίγο βαθιά.Αυτό με ανυσηχει... Αν κανείς ζουμ φενεται...
ολικά δεν διορθώνεται με τίποτα γιατί έχει προχωρήσει η διάβρωση όπως το είδα με ζούμ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι η συντήρηση να μην γίνει χειρότερο
η ζημιά μην ξεχνάς έγινε από κακή συντήρηση και ήταν ξεχασμένο για πολύ καιρό
προσοχή θέλει κι εδώ
WP_20151208_005.jpg
 
ολικά δεν διορθώνεται με τίποτα γιατί έχει προχωρήσει η διάβρωση όπως το είδα με ζούμ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι η συντήρηση να μην γίνει χειρότερο
η ζημιά μην ξεχνάς έγινε από κακή συντήρηση και ήταν ξεχασμένο για πολύ καιρό
προσοχή θέλει κι εδώ
WP_20151208_005.jpg
Ακριβώς όπως το λες,αυτό που βλέπεις σ αυτή τη φώτο είναι λάδι, δεν είναι σκουριά αυτό το καφέ που φενεται
 
Ακριβώς όπως το λες,αυτό που βλέπεις σ αυτή τη φώτο είναι λάδι, δεν είναι σκουριά αυτό το καφέ που φενεται
το κατάλαβα αλλά είναι πολύ ταλαιπωρημένο και περισσότερο στις πατούρες που θηλυκώνουν οι κάλυκες κι εκεί προσπάθησε να καθαρίσεις με επιμονή ακόμα και με οδοντογλυφίδα
θα σου πρότεινα ελαφριά φυσίγγια μέχρι 30-31γρ.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα ασχοληθω αύριο...τι φυσίγγια μου προτηνεις για λαγό φασα και τσίχλες; Τώρα δουλεύω tordo 30gr και vNeo velox
 
WP_20151208_004_1.jpg

Μυρο καλημέρα.
Οι κρατηρες της σκουριας είναι σε σημείο που δέχεται πολλές πιεσεις, καλο ειναι να το δει και ένας οπλουργος. Για ορτυκι τσιχλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πιο λίγα γραμμάρια σκαγια 24-28-30.Ψάξε στη συνέχεια να βρεις ένα μαλακο φυσίγγι σε ν.6-ν.5 που είναι λίγο δύσκολο.
Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις το όπλο αυτό για μικρά θηράματα και ελαφριά φυσιγγια και να μαζέψεις χρήματα για ένα μεταχειρισμενο σε αριστη κατάσταση, το οποίο εφόσον θα το προσέχεις θα το εχεις μια ζωή.
Σημ.ανοίγοντας το άλμπουμ των φωτογραφιών είδα και κάτι ωραία κορίτσια απο κατω, αν είναι γειτονοπουλες σου να περάσουμε να δούμε το οπλο και από κοντά;
 
Last edited:
WP_20151208_004_1.jpg

Μυρο καλημέρα.
Οι κρατηρες της σκουριας είναι σε σημείο που δέχεται πολλές πιεσεις, καλο ειναι να το δει και ένας οπλουργος. Για ορτυκι τσιχλα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πιο λίγα γραμμάρια σκαγια 24-28-30.Ψάξε στη συνέχεια να βρεις ένα μαλακο φυσίγγι σε ν.6-ν.5 που είναι λίγο δύσκολο.
Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις το όπλο αυτό για μικρά θηράματα και ελαφριά φυσιγγια και να μαζέψεις χρήματα για ένα μεταχειρισμενο σε αριστη κατάσταση, το οποίο εφόσον θα το προσέχεις θα το εχεις μια ζωή.
Σημ.ανοίγοντας το άλμπουμ των φωτογραφιών είδα και κάτι ωραία κορίτσια απο κατω, αν είναι γειτονοπουλες σου να περάσουμε να δούμε το οπλο και από κοντά;
Ναι έχεις δίκιο εκεί δέχεται όλες τις πιέσεις θα το πάω και σε ένα οπλουργο να μου πει και αυτός την γνώμη του 30--33 γρ φυσηγγια βάζω.όσο για τα κορίτσια δεν ξέρω πως πως μπήκαν στο άλμπουμ.Αλλά δυστυχώς δεν είναι γειτονοπουλες μου..καλή μέρα να εχουμε.............
 
  • Like
Reactions: jnp
Η σκουρια της καννης ειναι το πιο ανησυχητικο απο ολα. Σε οπλουργο αμεσα, ειναι κριμα να ρισκαρεις για το ψιλοποσο που θα σου παρει για να το δει
 
Η σκουρια της καννης ειναι το πιο ανησυχητικο απο ολα. Σε οπλουργο αμεσα, ειναι κριμα να ρισκαρεις για το ψιλοποσο που θα σου παρει για να το δει
Ναι έχεις δίκιο έχω δει πολλά σκασηματα κανών και φοβάμαι... Ότι και να μου πει ο οπλουργος πάλι δεν θα είμαι υσηχος. θα βγάλω φώτο πως είναι τώρα που έφυγε ή πολλή σκουριά ....
 
Το θεμα ειναι πως οι κρατηρες ειναι πολυ ανησυχητικο φαινομενο. Ισως να αρχισεις να σκεφτεσαι στην ακρη του μυαλου σου και τη πιθανοτητα να το παροπλισεις, αν το σημειο ειναι εμφανως αδυνατισμενο.
 
http://s20.postimg.org/yyimbuqa5/DSC_0056.jpg έτσι είναι μετα το γυαλοχαρτισμα
Δεν μου φαίνεται τραγικό, αλλά θέλει τριψιμο μεχρι να καθαρίσει τελείως το μέταλλο και βάψιμο για προστασία. Αν δεν καθαριστεί σε βάθος η σκουριά συνεχίζει να δουλεύει.
Όσο για τις φώτο δυστυχώς είναι διαφημιστικες.
 
Παιδιά είναι το πρωτο μου όπλο μου είναι δύσκολο να το παροπλησω,το είχα παραμελήσει στο χωριό,έφτιαχναν σπίτι παντρεύτηκα μετά παιδια ,ωστόσο μου έκανε δώρο ο κουμπάρος την καραμπίνα καινουργιο μου καλαθι,και δεν ασχολήθηκα.το έχω μετανιώσει πολύ τώρα που το βλεπω αλλά είναι πλέων αργα ...θα δω τι μπορω να κάνω...
 
Δεν μου φαίνεται τραγικό, αλλά θέλει τριψιμο μεχρι να καθαρίσει τελείως το μέταλλο και βάψιμο για προστασία. Αν δεν καθαριστεί σε βάθος η σκουριά συνεχίζει να δουλεύει.
Όσο για τις φώτο δυστυχώς είναι διαφημιστικες.
Έχει δύο μικρές τράπουλες πως θα καθαριστούν σε βάθος αυτές;το γιαλοχαρτο πιάνει μεγάλη επιφάνεια και χαλάει και το άλλο μέταλο που είναι γυρω
 
Έχει δύο μικρές τράπουλες πως θα καθαριστούν σε βάθος αυτές;το γιαλοχαρτο πιάνει μεγάλη επιφάνεια και χαλάει και το άλλο μέταλο που είναι γυρω
Για να καθαρίσεις σε βάθος και σωστά τις οξειδωσεις αναγκαστικά θα φας και το μέταλλο τριγύρω. Ο οπλουργος που κάνει αυτή τη δουλειά μετράει μετά το παχος του μεταλλου που έμεινε και ξέρει αν το όπλο είναι ασφαλές,οπότε συνεχίζει σε βαψιμο των καννων. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει το όπλο για να δώσεις τόσα λεφτά.
 
Last edited:
Καλημερα, μια ερωτηση για ενα οπλο που με τρωει για αγορα χριστουγενιατικα. Σαν παιδι περιμενω και εγω τον Αϊ ...
Ειναι δικαιη ανταλλαγη μιας beccaccias με ενα Β525 ;
Τι λετε...;
 
Back
Top