Ερωτήσεις - Απαντήσεις

είναι αυτό;;;;;
150128143726001-1-680x410-c.jpg

αν είναι πρόκειται για ένα felix sarasketa ισπανικό s.pose από τις πολλές βιοτεχνίες που υπήρχαν στην Ιβηρική χώρα κάποτε
είχαν κάποτε εισαχθεί από την Δορκας αν δεν κάνω λάθος για κάποιο διάστημα είχα κι εγώ ένα και ήταν το 1ο s.pose που αγόρασα
χαμηλής αξίας αλλά καλό όπλο και την δουλειά του την έκανε καλά :)
https://www.gunwatch.co.uk/guns/13440-Sarasqueta-Felix-12-gauge-CAURO-500-for-sale
 
Last edited:
είναι αυτό;;;;;
150128143726001-1-680x410-c.jpg

αν είναι πρόκειται για ένα felix sarasketa ισπανικό s.pose από τις πολλές βιοτεχνίες που υπήρχαν στην Ιβηρική χώρα κάποτε
είχαν κάποτε εισαχθεί από την Δορκας για κάποιο διάστημα είχα κι εγώ ένα και ήταν το 1ο s.pose που αγόρασα
χαμηλής αξίας αλλά καλό όπλο και την δουλειά του την έκανε καλά :)
https://www.gunwatch.co.uk/guns/13440-Sarasqueta-Felix-12-gauge-CAURO-500-for-sale
Και τέτοιο είχες ;;;;; .what. Τι είσαι συ φίλε μου !!! .asking.
.RESPECT..RESPECT..shake hands..shake hands.
 
είναι αυτό;;;;;
150128143726001-1-680x410-c.jpg

αν είναι πρόκειται για ένα felix sarasketa ισπανικό s.pose από τις πολλές βιοτεχνίες που υπήρχαν στην Ιβηρική χώρα κάποτε
είχαν κάποτε εισαχθεί από την Δορκας αν δεν κάνω λάθος για κάποιο διάστημα είχα κι εγώ ένα και ήταν το 1ο s.pose που αγόρασα
χαμηλής αξίας αλλά καλό όπλο και την δουλειά του την έκανε καλά :)
https://www.gunwatch.co.uk/guns/13440-Sarasqueta-Felix-12-gauge-CAURO-500-for-sale

ναι αυτο ειναι αλλα μονοσκανδαλο
 
από τι φαίνεται τα βγάζουν ακόμα κ σε άλλα μοντέλα άλλα πρέπει να τα κρατάνε μόνο γι αυτούς
Kαι απο οτι λέγεται το "γνησιο"ρωσικο tula τσοκ ειναι δυσκολο στην κατασκευη του,Οι ιταλοι που προσπαθησαν να το αντιγραψουν δεν τα καταφεραν.Tο tula της fabarm δεν εχει καμια σχεση στην κατασκευη κ στην αποδοση με το ρωσικο..
 
Kαι απο οτι λέγεται το "γνησιο"ρωσικο tula τσοκ ειναι δυσκολο στην κατασκευη του,Οι ιταλοι που προσπαθησαν να το αντιγραψουν δεν τα καταφεραν.Tο tula της fabarm δεν εχει καμια σχεση στην κατασκευη κ στην αποδοση με το ρωσικο..

Tασο γενικα η αντιγραφη μιας καννης ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο πραγμα. Την γεωμετρια την αντιγραφεις γρηγορα, τον τροπο κατασκευης ποτε. Υπαρχει πολυ τεχνογνωσια και παρα πολλα εμπορικα μυστικα, του καθε ενα ξεχωριστα. Υπαρχουν εταιρειες που εχουν το χαλυβα αποθηκευμενο και αλλες εκτεθιμενο εξω στις βροχες και τα χιονια. Ο τροπος κατασκευης δεν ειναι ο ιδιος σε καθε εταιρεια, οπως και δεν ειναι ο τυπος χαλυβα που χρησιμοποιειται. Γιαυτο και οι παραδοσιακες εταιριες στο χωρο εχουν μεγαλο προβαδισμα και οι νεες αφηνουν την καννη σε αυτους που ξερουν καλα τη δουλεια.
 
Το ειχα δει τυχαια κ πριν κανα μηνα..Ειχε κ μια 20αρα recta concord αλλα λογικα ξεπουλησε γιατι δεν την βλεπω..
Αραγε ισχυουν οι τιμες,και αν ισχυουν γιατι τοσο χαμηλα,εκλεισε το εργοστασιο κ δεν υπαρχουν ανταλλακτικά η εβγαλαν προβληματα?
http://www.terramare-hunting.gr/opla/
 
Γνωρίζει κάποιος τι ειναι σωστό νομικά, όταν αφήνεις ενα όπλο σε οπλουργο;
Δηλαδή αφήνεις άδεια κατοχής; η φωτοτυπία; το δηλώνεις στην αστυνομία κτλ ;
εγώ πιστεύω μία φωτοτυπία είναι αρκετή..αλλά αν το πάς προσωπικά στον οπλουργό δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι.. Μετά είναι θέμα οπλουργού,αν θέλει να κάνει κάποιες δοκιμές και πρέπει να μετακινείτε σε κάποιο πεδίο βολής, τότε καλά είναι να έχει την φωτοτυπία μαζί...αν και μόνο με τα νούμερα του όπλου οι αρχές μπορούν αμέσως να δουν σε ποιον ανήκει το όπλο,εφόσον είναι νόμιμο φυσικά..
 
Δεν πρέπει να ειναι τόσο απλό Πέτρο.
Εδω ο νόμος λέει οτι πρέπει το όπλο να είναι αποθηκευμένο-φυλαγμένο στην κατοικία σου και σε περίπτωση που το μετακινήσεις για άλλο σκοπό εκτός κυνηγιου να δηλωθεί στην αστυνομία αυτη η μετακίνηση. Οπότε θεωρώ κάποια διαδικασία θα υπάρχει ,στο να βρεθεί το όπλο σε κάποιον τρίτο.
 
Δεν πρέπει να ειναι τόσο απλό Πέτρο.
Εδω ο νόμος λέει οτι πρέπει το όπλο να είναι αποθηκευμένο-φυλαγμένο στην κατοικία σου και σε περίπτωση που το μετακινήσεις για άλλο σκοπό εκτός κυνηγιου να δηλωθεί στην αστυνομία αυτη η μετακίνηση. Οπότε θεωρώ κάποια διαδικασία θα υπάρχει ,στο να βρεθεί το όπλο σε κάποιον τρίτο.
ναι..αν θες να είσαι εντελώς τυπικός,αλλά αν πας στο τμήμα της περιοχής σου να δηλώσεις την μετακίνηση του όπλου στον οπλουργό ,εγώ λέω θα σε κοιτάν σαν εξωγήινο.. Από που είσαι αν επιτρέπεται..
 
Ναι δεν εχεις άδικο, η πολλη νομιμότητα θα τους προβληματίσει :D
Αθήνα ειμαι, Χαϊδάρι
εμείς εδώ στην καβάλα είμαστε πιο χαλαρά, (μεγάλο χωρίο) οι οπλουργοί μετρημένοι στα δάχτυλα, και τους ξέρουν όλοι ακόμα και οι αρχές..τώρα εκεί κάτω με τόσο κόσμο σίγουρα θα είναι κάπως πιο αυστηρά..
 
Back
Top