Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Light full με passing συνέκρινα σίγουρα θα χρειαζόταν κάποιο πιο σφιχτό muller
Άδικη η κοντρα. Τούρμπο νίτρο το ένα. Ατμοσφαιρα το άλλο. Η ψευδαίσθηση της παραπάνω διάτρησης που δίνει το κικς οφείλεται στην πολύ κοντή άτρακτο που φτιάχνει. Πιο πολλά σκάγια σε πιο μικρό χωρο δηλαδή
 
Επειδή έχω διαβάσει από πολλους ότι τα Κικς δίνουν μεγαλύτερη διάτρηση κ μικρότερες προσκοπευσεις με μεγαλύτερες αρχικές, έχει κάνει κάποιος σε ταχογραφο μέτρησεις η σε καταλόγους συγκρίσεις η αναπαραγεται συνεχώς κάτι που έγραψε κάποιος;;;;;;
Δημήτρη, είμαι ένας από αυτούς που έχουν βιώσει την αίσθηση της μικρότερης προσκόπευσης. Δεν μπορώ να το αποδείξω με αριθμούς γιατί δεν έχω κάνει μετρήσεις, θα σου πω όμως τι πιστεύω ότι γίνεται.
Καταρχήν δεν νομίζω ότι προσφέρει μεγαλύτερες αρχικές το kikcs, αυτό που κάνει κατά την γνώμη μου είναι να διατηρεί τις υπάρχουσες ταχύτητες για μεγαλύτερες αποστάσεις. Με άλλα λόγια διατηρεί μεγαλύτερες παραμένουσες ταχύτητες και μην μου πεις ότι αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει αντιληπτό. Όλα είναι αντιληπτά στις ταχύτητες, ακόμα και η διαφορά που προκύπτει σε αυτές μεταξύ ενός 6στερου και ενός 8στερου κλεισίματος, σε ίδιο ακριβώς φυσιγγι.
Πάντως Δημήτρη η αίσθηση της μικρότερης προσκόπευσης δεν είναι ψευδαίσθηση, γι'αυτό το kikcs συγκεκριμένα δεν πρέπει να μπαινοβγαινει πάνω στο όπλο. Ή θα μάθεις να τουφεκάς μόνο με αυτά ή χωρίς αυτά.
 
Δημήτρη, είμαι ένας από αυτούς που έχουν βιώσει την αίσθηση της μικρότερης προσκόπευσης. Δεν μπορώ να το αποδείξω με αριθμούς γιατί δεν έχω κάνει μετρήσεις, θα σου πω όμως τι πιστεύω ότι γίνεται.
Καταρχήν δεν νομίζω ότι προσφέρει μεγαλύτερες αρχικές το kikcs, αυτό που κάνει κατά την γνώμη μου είναι να διατηρεί τις υπάρχουσες ταχύτητες για μεγαλύτερες αποστάσεις. Με άλλα λόγια διατηρεί μεγαλύτερες παραμένουσες ταχύτητες και μην μου πεις ότι αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει αντιληπτό. Όλα είναι αντιληπτά στις ταχύτητες, ακόμα και η διαφορά που προκύπτει σε αυτές μεταξύ ενός 6στερου και ενός 8στερου κλεισίματος, σε ίδιο ακριβώς φυσιγγι.
Πάντως Δημήτρη η αίσθηση της μικρότερης προσκόπευσης δεν είναι ψευδαίσθηση, γι'αυτό το kikcs συγκεκριμένα δεν πρέπει να μπαινοβγαινει πάνω στο όπλο. Ή θα μάθεις να τουφεκάς μόνο με αυτά ή χωρίς αυτά.
Σε μακρινές τουφέκιες κ πιο πολύ σε τραβέρσες 90 μοιρών ένας πολύ έμπειρος μπορεί να καταλαβει αν υπάρχει διαφορά σε εικόνα αλλά κ πάλι ο έμπειρος ρίχνει σταθερά το ίδιο. Εγραψα για ψευδαίσθηση. Αυτό κάνουν τα Κικς. Μπορεί λόγω πολύ μικρής ατράκτου να έχουν πιο μεγάλες μενουσες
 
Το συναίσθημα της επιτυχίας ή της αποτυχίας πριν πατήσουμε την σκανδάλη, λίγο πολύ το έχουμε βιώσει όλοι και ιδιαίτερα όσοι έχουμε ασχοληθεί λίγο με το σκοπευτήριο. Με το kikcs έχω νοιώσει το αντίθετο, να πατάω, ταυτόχρονα να σκέφτομαι.....φτούύύύύ.....πίσω......και παρόλαυτα να πέφτει !!!
 
Άδικη η κοντρα. Τούρμπο νίτρο το ένα. Ατμοσφαιρα το άλλο. Η ψευδαίσθηση της παραπάνω διάτρησης που δίνει το κικς οφείλεται στην πολύ κοντή άτρακτο που φτιάχνει. Πιο πολλά σκάγια σε πιο μικρό χωρο δηλαδή
Ειχα δοκιμασει Kicks 1.01 συσφιξη με Ufo 1.1 και ειχε μεγαλυτερη διατρηση το Kicks με σκαγια νο4 και νο3, εχουν μεγαλυτερη δυναμη τα Kicks και αρκετα πιο μικρες προσκοπευσεις, οσοι τα εχουν δοκιμασει συμφωνουν στο θεμα προσκοπευσεων
 
Επειδή έχω διαβάσει από πολλους ότι τα Κικς δίνουν μεγαλύτερη διάτρηση κ μικρότερες προσκοπευσεις με μεγαλύτερες αρχικές, έχει κάνει κάποιος σε ταχογραφο μέτρησεις η σε καταλόγους συγκρίσεις η αναπαραγεται συνεχώς κάτι που έγραψε κάποιος;;;;;;
Έχω κάνει εγώ μετρήσεις δεν ισχύει κάτι τέτοιο μπορώ να σου πω πως είναι και λίγο κάτω σε ταχύτητες τα κικς
Επιμένω ότι η επιτυχία τους οφυλετε στο πορτινκ δεν υπάρχει φρενάρισμα στο βισμα και κοντή άτρακτος αυτά είναι μάρκετινγκ
 
Έχω κάνει εγώ μετρήσεις δεν ισχύει κάτι τέτοιο μπορώ να σου πω πως είναι και λίγο κάτω σε ταχύτητες τα κικς
Επιμένω ότι η επιτυχία τους οφυλετε στο πορτινκ δεν υπάρχει φρενάρισμα στο βισμα και κοντή άτρακτος αυτά είναι μάρκετινγκ
Αν δεν υπαρχει φρεναρισμα ουτε κοντη ατρακτος τοτε γιατι εχουν μεγαλυτερη δυναμη κρουσης και διατρηση?
Δεν το λεω μονο εγω αλλα ολοι οσοι τα δοκιμασαν...
 
Επειδή έχω διαβάσει από πολλους ότι τα Κικς δίνουν μεγαλύτερη διάτρηση κ μικρότερες προσκοπευσεις με μεγαλύτερες αρχικές, έχει κάνει κάποιος σε ταχογραφο μέτρησεις η σε καταλόγους συγκρίσεις η αναπαραγεται συνεχώς κάτι που έγραψε κάποιος;;;;;;
Στο δικο μου οπλο με τα μαμα τσοκ ,μου βγαζει πανω κατω την ιδια κατανομη στην ιδια συσφιξη ,με την διαφορα περισσοτερες ομαδουλες σκαγιων και συνεχομενη ραφη σκαγιων (φαινομενο κοντης ατρακτου).και λιγο καλυτερα κεντρα το κικς οπως και μεγαλυτερη διατρηση της ταξεως 13 με 20 σελιδες παραπανω.(αυτο συνεπαγεται και η μικροτερη προσκοπευση).
 
Αν δεν υπαρχει φρεναρισμα ουτε κοντη ατρακτος τοτε γιατι εχουν μεγαλυτερη δυναμη κρουσης και διατρηση?
Δεν το λεω μονο εγω αλλα ολοι οσοι τα δοκιμασαν...
Ρίξε μια τουφέκια στο νερό και θα το καταλάβεις
 
Για την ατρακτο ειναι σιγουρο οτι βγαζει πολυ ποιο κοντη το κικς.Βαλτε καποιον απο τα πλαγια σε ασφαλη αποσταση απο εσας.και καντε βολη στα 50 με 55 μετρα σε στοχο πανω σε χωραφι με ξεραμενο χωμα η σε αναχωμα και το καλυτερο να εισαι υπερηψωμενος σε καποια λιμνη,ποταμι η οτι αλλο βρειτε σε λιμναζον νερο.τα μαμα τα τσοκ θα κανουν συραφι κοντα στα 10 μετρα πανω κατω στο νερο φαινεται πολυ καλα,Ενω τα κικς σκανε σχεδον ολα μαζι στο σημειο με μια ουρα σχεδον 1 μετρο.Αυτος που θα ειναι στα πλαγια εχει πολυ καθαρη εικονα.Οσον αφορα την διατρηση απο ταχογραφο δεν εχω για να δω.αλλα σε δοκιμη σε καταλογο στα 35 μετρα ειχε 13 με 20 σελιδες παραπανω το κικς και με διαφορα φυσιγγια οι δοκιμες.(κατι που επαναλαμβανεται δεν ειναι τυχαιο).
 
Έχω κάνει εγώ μετρήσεις δεν ισχύει κάτι τέτοιο μπορώ να σου πω πως είναι και λίγο κάτω σε ταχύτητες τα κικς
Επιμένω ότι η επιτυχία τους οφυλετε στο πορτινκ δεν υπάρχει φρενάρισμα στο βισμα και κοντή άτρακτος αυτά είναι μάρκετινγκ
Ο Σωτηροπουλος πάλι λέει τα ακριβώς αντίθετα τεο... ότι το πορτινγκ είναι μούφα και μάρκετινγκ.. σε όλα τα φρένου θεωρείς ότι δεν υπάρχει κοντή άτρακτο ή μόνο στο κιξ;;;
 
Κατ' αρχην σε ευχαριστω πολυ για ολα....και βεβαια πηρα......αυτα τα μετρα τα 50 οχι τα 55 ....τα εχω με τσοκ
μαμα....γι'αυτο ψαχνομαι για καποιο εξεζητημενο. Και παλι σε ευχαριστω πολυ!!! :)

Νικο με Beretta Gold Mallard δεν ριχνεις?
Αφου σε ενδιαφερει το κομματι της συγκεντρωσης ειτε για λογους ιδιογομωτικης αναζητησης ειτε για κυνηγετικους εγω θα σου προτεινα να παρεις ενας Kicks Smoke LF.. Αν εχεις 18,3 αυλο μπορεις να πας κ στο φουλ...
Τα Anaconda ειναι πολυ καλα τσοκ, τα εχω κ τα χρησιμοποιω, αλλα στο θεμα συγκεντρωσης στους στενους αυλους δεν μπορουν με τιποτα να πιασουν τα Kicks...
 
Ρίξε μια τουφέκια στο νερό και θα το καταλάβεις
Τα Κικς φιλε Τεο εχουν πιο κοντη ατρακτο απο τα συμβατικα, καλυτερη διατρηση και μεγαλυτερη δυναμη κρουσης και αρκετα μικροτερες προσκοπευσεις, το τιμημα ομως ολων αυτων ειναι πολυ αυστηρα σκοπευτικα!!!
Εγω αυτα εχω διαπιστωσει και αυτα λεω και με οποια παιδια εχω μιλησει που εχουν Κικς μου εχουν πει ακριβως τα ιδια!!!
Οσο για την ταχυτητα τωρα...δεν νομιζω να μπορει να μετρηθει η μενουσα ταχυτητα στα 40 50 η 60 μετρα, στο 1 μετρο πχ μπορουμε να την μετρησουμε αλλα δεν λεει κατι...
 
Άδικη η κοντρα. Τούρμπο νίτρο το ένα. Ατμοσφαιρα το άλλο. Η ψευδαίσθηση της παραπάνω διάτρησης που δίνει το κικς οφείλεται στην πολύ κοντή άτρακτο που φτιάχνει. Πιο πολλά σκάγια σε πιο μικρό χωρο δηλαδή

Ηλία ότι συζητούσαμε την Κυριακή
 
Καλημέρα φίλοι εγώ κυνηγάω με μπερετα 391 . Τα τέσσερα αστρα σε περπατητό τσίχλας ,μπεκάτσα ,ορτύκια είναι άριστα . Τρία άστρα χρησιμοποιώ σε πέρδικα και περάσματα τσίχλας . Και τα δυο άστρα τα χρησιμοποιώ σε κυνήγια φάσας.
 
Νικο με Beretta Gold Mallard δεν ριχνεις?
Αφου σε ενδιαφερει το κομματι της συγκεντρωσης ειτε για λογους ιδιογομωτικης αναζητησης ειτε για κυνηγετικους εγω θα σου προτεινα να παρεις ενας Kicks Smoke LF.. Αν εχεις 18,3 αυλο μπορεις να πας κ στο φουλ...
Τα Anaconda ειναι πολυ καλα τσοκ, τα εχω κ τα χρησιμοποιω, αλλα στο θεμα συγκεντρωσης στους στενους αυλους δεν μπορουν με τιποτα να πιασουν τα Kicks...


Kαλη σου μερα Αρη !!! Ναι αυτο το οπλο χρησιμοποιω και εχει 18,3 αυλο. Επιασες το νοημα.....καταλαβες τι
ακριβως θελω......σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.....ησουν σαφεστατος φιλε!!!! :)
 
Ο Σωτηροπουλος πάλι λέει τα ακριβώς αντίθετα τεο... ότι το πορτινγκ είναι μούφα και μάρκετινγκ.. σε όλα τα φρένου θεωρείς ότι δεν υπάρχει κοντή άτρακτο ή μόνο στο κιξ;;;
Το πορτινκ στο τσοκ βοηθά στο να μην έχουμε μεγάλο εμβολισμό των σκαγιων από το βυζμα λόγο ότι Πόλα από τα αέρια θα φύγουν τώρα για την άτρακτο έχω συζητήσει πολλές φορές με φύλο βλητικό που δουλεύει Winchester και μου έχει πει ότι δεν υπάρχει φρένο στο βυζμα αυτά είναι ολλα μάρκετινγκ το μόνο πράγμα που βγάζει κοντή άτρακτο είναι η μαληνη με μπαφερ και αυτό μέχρι τα 36 γρ
 
Τα Κικς φιλε Τεο εχουν πιο κοντη ατρακτο απο τα συμβατικα, καλυτερη διατρηση και μεγαλυτερη δυναμη κρουσης και αρκετα μικροτερες προσκοπευσεις, το τιμημα ομως ολων αυτων ειναι πολυ αυστηρα σκοπευτικα!!!
Εγω αυτα εχω διαπιστωσει και αυτα λεω και με οποια παιδια εχω μιλησει που εχουν Κικς μου εχουν πει ακριβως τα ιδια!!!
Οσο για την ταχυτητα τωρα...δεν νομιζω να μπορει να μετρηθει η μενουσα ταχυτητα στα 40 50 η 60 μετρα, στο 1 μετρο πχ μπορουμε να την μετρησουμε αλλα δεν λεει κατι...
Άλεξ τα κικς εγώ τα έβαλα πρώτος στην Ελλάδα έχω πάνω από 10 σε ολλα τα όπλα μου και τα δουλεύω πάνω από 10 χρωνια με χιλιάδες φισιγγια είναι από τα καλύτερα αλλά μην λέμε και πράγματα που δεν ισχύουν
 
Back
Top