Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

η περιγραφη του τσοκ που μου ειπες ειναι ετσι ακριβως η θα πρεπει να τα ψαξω καπως αλλιως;
ετσι ακριβως. gemini ported για baikal. εχει ο κυργιας κι ενας οπλουργος στην αθηνα. αν δε βρεις στον κυργια τη συσφιξη που θελεις θα σου δωσω σε π. μ τ ονομα και το τηλ. του αθηναιου.βγαινει σε cyl,skeet, ic, mod., imp. mod και full
 
οποτε ψαχνω για 3 και 4 αστερια ετσι;
εξαρταται τι θελεις εσυ. θες 3,4,κυλινδρο, θες 2 αστρα?? εσυ το ξερεις αυτο.γι αυτο σου εγραψα παραπανω σε τι συσφιξεις βγαινουνε. προσωπικα θεωρω τα 3 αστρα τσοκ καρτερισιο. αν κανεις περπατητο πιο πολυ θες 4 αστρα για τουφεκιες σε κοντινα πουλια και μεχρι 20-25 μετρα skeet η κυλινδρο σε ψηλωμενα imp. mod. γι αυτο σου λεω εξαρταται τι θες να κανεις
 
φασα 3 στο καρτερι και κανα τσιχλοκοτσιφο 4ακι . και πιστευω θα ειμαι μια χαρα. θα δοκιμασω να σου πω την αληθεια και τα μανισια σε πινακα να δω πως καθονται και αν δω οτι δεν μ βγαινουν θα παω σε αυτα που μ ειπες. το S στην κανη ειναι για ατσαλινα σκαγια? κανονικα ο κατασκευαστης λεει για καποιο συμβολο το οποιο δεν το βρισκω στην κανη αλλα υπαρχει το S.
 
φασα 3 στο καρτερι και κανα τσιχλοκοτσιφο 4ακι . και πιστευω θα ειμαι μια χαρα. θα δοκιμασω να σου πω την αληθεια και τα μανισια σε πινακα να δω πως καθονται και αν δω οτι δεν μ βγαινουν θα παω σε αυτα που μ ειπες. το S στην κανη ειναι για ατσαλινα σκαγια? κανονικα ο κατασκευαστης λεει για καποιο συμβολο το οποιο δεν το βρισκω στην κανη αλλα υπαρχει το S.
ναι ριχνει ατσαλινα κανονικα. τα δικα της ειναι δραμα κανονικο
 
Χρήστο φαντάζομαι γνωρίζεις ότι ο κατασκευαστής δίνει τα smoke για σκάγια μέχρι Νο 6 και ψιλότερα. Εκτός αν κάνω λάθος εγώ...

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο Χρήστο... Απλα πάνω από το IM, στις πιο στένες συσφιξεις δηλαδή δεν το δίνει για ατσάλινα σκαγια... Εγω βέβαια έχω ρίξει με δική μου ευθύνη μέχρι ν2 ατσάλινο.. Σε μολύβδινα δεν έχει περιορισμό..
Οπότε Άρη συνοψίζοντας για να το ξεκαθαρίσουμε, τα smoke μπορούν να ρίξουν όλα τα νούμερα σε μολύβδινα σκάγια σε όλες τις συσφίξεις απλά υπάρχει ο περιορισμός στα IM και πιο στενά να μην ρίχνονται ατσάλινα;
Λέγοντας περιορισμό εννοώ από τον κατασκευαστή και άσχετα με τις προσωπικές μας επιλογές.
 
Οπότε Άρη συνοψίζοντας για να το ξεκαθαρίσουμε, τα smoke μπορούν να ρίξουν όλα τα νούμερα σε μολύβδινα σκάγια σε όλες τις συσφίξεις απλά υπάρχει ο περιορισμός στα IM και πιο στενά να μην ρίχνονται ατσάλινα;
Λέγοντας περιορισμό εννοώ από τον κατασκευαστή και άσχετα με τις προσωπικές μας επιλογές.
Άρη τώρα θυμήθηκα που είχαμε ξανακάνει την ίδια κουβέντα και γι αυτόν τον λόγο είχα επιλέξει τo High Flyer ;)
 
Οπότε Άρη συνοψίζοντας για να το ξεκαθαρίσουμε, τα smoke μπορούν να ρίξουν όλα τα νούμερα σε μολύβδινα σκάγια σε όλες τις συσφίξεις απλά υπάρχει ο περιορισμός στα IM και πιο στενά να μην ρίχνονται ατσάλινα;
Λέγοντας περιορισμό εννοώ από τον κατασκευαστή και άσχετα με τις προσωπικές μας επιλογές.

Μπορεις να ριξεις ατσαλινα κ με το ΙΜ, δεν μπορεις να ριξεις με το LF και με το F, τουλαχιστον αυτο εγραφε το κουτι απο το Smoke σε CRio plus συσφιξη που πηρα για την Μ2, μπορει σε αλλα σπειρωματα να υπαρχει κ αλλη ανοχη...

Εγω τα High Flyer δεν στα προτεινα τοσο, ουτε κ τοτε αν θυμασαι καλα, γιατι οι ονομασιες τους τους εχουν δωθει με βαση την αποδοση στα ατσαλινα σκαγια κ οχι στα μολυβδινα... ;) Οποτε μην εχοντας δοκιμασει τα High Flyer δεν μπορω να εχω αποψη του ποιο θα αποδωσει τι, παρα μονο οτι εχω ακουσει, κ για αυτο δεν τα "προτεινω"...

Χρηστο (Πρεβεζα) αν δεν σε ενδιαφερουν τα ατσαλινα, LF σε Smoke... ;)
 
Εδω ειναι οι συσφιξεις των κικς για διευρυμενο αυλο.....
L62jwFI.jpg
 
Μάγκες σκέφτομαι γιατην αγορά ενός τσοκ kicks smoke για την maxus,σε τι σύσφιξη πρέπει να το πάρω ώστε να μου βγει καθαρά 2 ** μήπως γνωρίζει κάποιος ;
Χρηστο ειναι αυτο που ειπε ο αρης....αν θελεις ενα καθαρο δυαρακι σε smoke θα πας σε ΙΜ η λιγο πιο σφιχτο σε LF.....αν σκεφτεσαι να χρησιμοποιήσεις και ατσαλια δεν θα στο προτεινα σε αυτη την συσφιξη γιατι ειναι πολυ κλειστο....μετα αν πας σε high flyer θα κοιταξεις το xfull το οποίο βγαζει συσφιξη Ι8.Ι6 δλδ σε μολυβια θα σου δουλευει σαν δυαρι...οτι και αν παρεις να ξερεις θα εχεις πυκνα κεντρα.....εγω εχω ενα high flyer mod....στα ατσαλια δουλευει σαν τρια καο στα μολυβια σαν τεσσερα....εχει ομως τοσο πυκνα κεντρα που με καλυπτει στα μολυβια ανετα μεχρι τα 35 μετρα
 
Χρηστο ειναι αυτο που ειπε ο αρης....αν θελεις ενα καθαρο δυαρακι σε smoke θα πας σε ΙΜ η λιγο πιο σφιχτο σε LF.....αν σκεφτεσαι να χρησιμοποιήσεις και ατσαλια δεν θα στο προτεινα σε αυτη την συσφιξη γιατι ειναι πολυ κλειστο....μετα αν πας σε high flyer θα κοιταξεις το xfull το οποίο βγαζει συσφιξη Ι8.Ι6 δλδ σε μολυβια θα σου δουλευει σαν δυαρι...οτι και αν παρεις να ξερεις θα εχεις πυκνα κεντρα.....εγω εχω ενα high flyer mod....στα ατσαλια δουλευει σαν τρια καο στα μολυβια σαν τεσσερα....εχει ομως τοσο πυκνα κεντρα που με καλυπτει στα μολυβια ανετα μεχρι τα 35 μετρα
Με ακριβώς αυτό το σκεπτικό Κώστα, πήρα το high flyer σε xfull για τη Μ2...
Παραθέτω δυο ποστ του κ. Πανα και ένα του Άρη που ίσως βοηθήσουν τους ενδιαφερόμενους:
Τα στενα τσοκ δεν ειναι για ατσαλινα σκαγια σε ολα τα τσοκ.Ενα xf smoke δεν ειναι το ιδιο με ενα xf high flyer.....το high flyer xf ειναι σαν 2.5 αστρα σε smoke....ειναι δηλ πιο ανοιχτα σε σχεση με τα smoke...ελπιζω να μην σας μπερδεψα...
Καλημερα...το smoke απευθυνεται για μολυβδινα σκαγια και το high flyer για ατσαλινα..ριχνουν ομως και το αναποδο απλα στο smoke χρησιμοποιεις πιο ανοιχτη συσφιξη...Το smoke βγαινει σε 10 συσφιξεις και το high flyer 4....
Γιωργο στα Smoke δινει καταλληλοτητα για ατσαλινα σκαγια μεχρι τη συφιξη ΙΜ απο οτι ειδα... Στις δυο επομενες συσφιξεις LF και Full αναφερει στη συσκευασια να μην χρησιμοποιουνται ατσαλινα, γεγονος που πιστευω οτι εχει να κανει με την υπερβολικης στενωση κ οχι λογω αλλαγης στο υλικο η την ποιοτητα κατασκευης...
 
Χρηστο ειναι αυτο που ειπε ο αρης....αν θελεις ενα καθαρο δυαρακι σε smoke θα πας σε ΙΜ η λιγο πιο σφιχτο σε LF.....αν σκεφτεσαι να χρησιμοποιήσεις και ατσαλια δεν θα στο προτεινα σε αυτη την συσφιξη γιατι ειναι πολυ κλειστο....μετα αν πας σε high flyer θα κοιταξεις το xfull το οποίο βγαζει συσφιξη Ι8.Ι6 δλδ σε μολυβια θα σου δουλευει σαν δυαρι...οτι και αν παρεις να ξερεις θα εχεις πυκνα κεντρα.....εγω εχω ενα high flyer mod....στα ατσαλια δουλευει σαν τρια καο στα μολυβια σαν τεσσερα....εχει ομως τοσο πυκνα κεντρα που με καλυπτει στα μολυβια ανετα μεχρι τα 35 μετρα
Κώστα δεν με ενδιαφέρη για ατσάλινα σκάγια μόνο μολυβδινα ρίχνω. Σε ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνιση,νομιζω ότι το smoke σε LF θα με καλύψει πλήρως....
 
Back
Top