Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Ωραίος εγώ που εχω το kicks high flyer full μου βγαίνει η διάμετρος στο στόμιο 17,4 και το anaconda mid rangeμου βγαίνει 17,6 δεν γινεται το strut που ειναι τσοκ γαλοπούλας να βγαίνει 17,8 και εμένα ειναι 18,6 ο αυλός και optima hp τα τσοκ
Φιλε μου καλησπερα,δυο ανθρωποι το μετρησαμε.το strut βγαζει 17,8 το passing βγαζει 18,08 κ το σταθερο της maverick για να δω απο περιεργεια τι γινεται 17,3 βγαλ'τε συμπερασμα.
 
Εγω ομως για να ειμαι σιγουρος αυριο θα παω σε ενα οπλουργειο εδω στην περιοχη μου που ειναι κ γνωστος να μου τα μετρησει κ τα δυο τσοκ για να βγαλουμε πιο αληθες αποτελεσματα μηπως εμεις εχουμε κανει καποιο λαθος,που δε νομιζω αλλα να δω.
 
είχα απο το '93 κ μέχρι πέρυσι μια maverick magnum 76 πόντους full choke σταθερό,με αυτήν έκανα όλα τα κυνήγια μου
Kωστα καταρχην καλως ηρθες!
Μιας κ κυνηγουσες χρονια με αυτον τον "ιδιαιτερο"τυπο οπλου,θα ηθελα (πιστευω οχι μονο εγω αλλα κ αλλοι φιλοι..) Να μας πεις την εμπειρια σου κ τα κυνηγια που εκανες..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Επαναληπτική-καραμπίνα.514/
 
Kωστα καταρχην καλως ηρθες!
Μιας κ κυνηγουσες χρονια με αυτον τον "ιδιαιτερο"τυπο οπλου,θα ηθελα (πιστευω οχι μονο εγω αλλα κ αλλοι φιλοι..) Να μας πεις την εμπειρια σου κ τα κυνηγια που εκανες..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Επαναληπτική-καραμπίνα.514/
Φιλε μου καλησπερα κ σας ευχαριστω πολυ που με καλοσωριζετε εδω.Λοιπον,εγω προερχομαι απο ενα χωριο που ακομα κ σημερα εχει πλουσιο κυνηγοτοπο γιατι ειμαστε λιγα τα τουφεκια στη περιοχη,οταν αποφασισα να αγορασω αυτο το οπλο πρωτοκυνηγησα με ενα μονοκαννο που θελετε να το πιστεψετε δε θελετε στα 50μ. εβαζε σε κασετινα στα καρελια 14 σκαγια.ειχα κερδισει πολλα στοιχηματα στα χωρια με αυτο το μονοκαννο,ηθελα να παρω μια καραμπινα που να κανει τα ιδια πραγματα εστω στο περιπου,δηλαδη ηθελα να ριχνω περισσοτερα φυσιγγια γιατι με το μονοκαννο στα μπουλουκια εριχνα ενα φυσιγγι αντε δυο κ κατι φορες κ τρια.δηλαδη καθομουνα στο καρτερι κ οταν εβλεπα τις φασσες να ερχονται απο μακρια ειχα ενα φυσιγγι στο στομα μου κ δυο στο χερι,ποτε επαιρνα δυο πουλια στο περασμα,ποτε επαιρνα τρια.οι φιλοι μου ειχανε ακριβες καραμπινες κ μου λεγανε δεν ειναι δουλεια αυτη ολη την ωρα,παρε ενα οπλο,εχω εναν φιλο κολλητο που εχει οπλοπωλειο,του λεω θελω ενα οπλο σα το Baikal αλλα σε καραμπινα μου δειχνει το maverick το πιανω στα χερια μου κ αμεσως το ερωτευομαι,αγοραζω δε θυμαμαι ποσα κουτια φυσιγγια διαφορων τυπου κ καθομαι πρωτα στο χαρτονι στα 50μ. να βρω πρωτον κ κυριοτερον τη συγκεντρωση που ηθελα.εφοσον κατεληξα σε καποια φυσιγγια ξεκινησε η μεγαλη προπονηση σε τσιχλες,γιατι για μενα οποιος ξερει να τουφεκαει καλα τσιχλες σε περπατητο ολα τα υπολοιπα θηραματα ειναι καφενειο.λοιπον,απο κει κ περα ειναι ολα θεμα εμπειριας,οσο κυνηγας μαθαινεις κ ετσι βελτιωνεις κ τα λαθη σου.Εγω με αυτο το οπλο ειτε κοντα ειτε μακρια στο κουτι εβγαζα απο 15 ως 22 τσιχλες στανταρ.Αυτο το οπλο πρεπει να το δουλεψεις πολυ κ να το αγαπας κ πολυ οπως το αγαπησα εγω,μπορει να κανει πραγματα οτι κ μια αυτοματη.Τι να πω τωρα,εχω κυνηγησει μπεκατσα,υπηρχε μια θεωρια στο χωριο που λεγαμε το μακρυ κοντο γινεται,το κοντο μακρυ δε γινεται.Δηλαδη,ηθελα να κυνηγησω μπεκατσα η τσιχλες σε πυκνο κυνηγαγα μονο με διασπορας,ηθελα να κυνηγησω περπατητο ανοιχτα μερη κυνηγουσα με κανονικο φυσιγγι,οπως κ τα καρτερια.Απο κει κ περα αμα θα σας δειξω το οπλο δε ξερω πως να στειλω κ μια φωτογραφια,δηλαδη η γλωσσα,το κλειστρο,τα λαμακια εχουνε λιωσει κ εχουνε κανει τζογο τωρα απο τη πολλη χρηση,γιατι καθε μερα ημουνα στο βουνο,καθε μερα ομως.Γιατι ειμαι αγροτης κ εβρισκα παντα το χρονο.Για να μαθει καποιος να ριχνει με αυτο το οπλο σε ολες τις αποστασεις πρεπει να το δουλεψει πολυ κ δεν ειναι δυσκολο,απλα θελει να ασχοληθεις κ να το αγαπησεις.Εγω το αγαπησα γιατι ηταν το πρωτο μου οπλο.Αφου να φανταστεις,που εχω τη Beretta τωρα,απο κεκτημενη ταχυτητα του μυαλου μου ακομα κ τωρα,προσπαθω να κανω τη παπια πισω.Το οπλο ας ειναι χραπα χρουπα,αμα το μαθει καποιος καλα κ ξερει κ να τουφεκαει καλα,οχι απλα να κυνηγαει για πλακα ειναι γρηγορο οσο μια αυτοματη για μενα προσωπικα η αποψη μου,γιατι το εχω κοντραρει με αυτοματες.
 
Ωραίος εγώ που εχω το kicks high flyer full μου βγαίνει η διάμετρος στο στόμιο 17,4 και το anaconda mid rangeμου βγαίνει 17,6 δεν γινεται το strut που ειναι τσοκ γαλοπούλας να βγαίνει 17,8 και εμένα ειναι 18,6 ο αυλός και optima hp τα τσοκ
Καλησπέρα Κώστα πιστεύω οι μετρήσεις σου είναι λανθασμένες το Patternmaster mid range έχει σύσφιξη εξόδου 0,715" για όλα τα όπλα που σημαίνει 18,16mm 4,5/10 στον αυλό του όπλου σου.Για το Κcks high flyer πιστεύω η πραγματική του σύσφιξη το πολύ νε είναι 6/10 .Φιλικά Φώτης.
 
Καλησπέρα Κώστα πιστεύω οι μετρήσεις σου είναι λανθασμένες το Patternmaster mid range έχει σύσφιξη εξόδου 0,715" για όλα τα όπλα που σημαίνει 18,16mm 4,5/10 στον αυλό του όπλου σου.Για το Κcks high flyer πιστεύω η πραγματική του σύσφιξη το πολύ νε είναι 6/10 .Φιλικά Φώτης.
Καλησπερα φιλε μου,επειδη κ εγω δε ξερω πολλα σε αυτο το τομεα κ ισως κ το μηχανημα η κ εγω να εχω κανει καποιο λαθος,αυριο θα παω σε οπλουργο να μου τα μετρησει κ να σας απαντησω με περισσοτερη ακριβεια.
 
πρωτοκυνηγησα με ενα μονοκαννο που θελετε να το πιστεψετε δε θελετε στα 50μ. εβαζε σε κασετινα στα καρελια 14 σκαγια.ειχα κερδισει πολλα στοιχηματα στα χωρια με αυτο το μονοκαννο
του λεω θελω ενα οπλο σα το Baikal
Αν καταλαβα καλα αναφέρεσαι στο μονοκαννο baikal?
Αν ναι, ειχες το σοβιετικο με τον 18,2 αυλο?.off topic.
 
Αν καταλαβα καλα αναφέρεσαι στο μονοκαννο baikal?
Αν ναι, ειχες το σοβιετικο με τον 18,2 αυλο?.off topic.
Baikal ειναι,δε ξερω ακριβως να σου πω,το βρηκα απο το παππουλη μου αλλα ενας φιλος που ξερει καποια πραγματα,μου ειχε πει οτι ναι,εχει 18,2 αυλο.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
Αν μαθεις μαρκα πεσμου,ετσι για την ιστορια..
Ετσι οπως το περιγραφεις ηταν οντως ""θρυλικο" τουφεκι..
Baikal ηταν φιλε μου,το διορθωσα λιγο πιο πανω γιατι δε το εγραψα. Baikal με 18,2 αυλο.Ακου ομως τωρα,ξερω οτι εκεινη την εποχη που μου ειπε ο παππουλης μου αγοραστηκανε τεσσερα τετοια μαζι με το δικο μας,αλλα μονο δυο τραβαγαν τετοια σκαγια κ με το ιδιο φυσιγγι τις ιδιες αποστασεις,ενω ησαντε ιδια τα οπλα απο το ιδιο μαγαζι.οτι μου ειχε πει σου λεω δε ξερω κατι αλλο.
 
Καλημέρα παιδιά μίλησε ο κύριος Λεωνίδας από τη max gear στους επαγγελματίες,δείτε και πείτε μου την άποψη σας. Πήγα κ στον οπλουργό κ τα μέτρησε με ένα άλλο εργαλείο κ έβγαλε 17,8 το strut και 18,2 το passing.
 
Πήγα κ στον οπλουργό κ τα μέτρησε με ένα άλλο εργαλείο κ έβγαλε 17,8 το strut και 18,2 το passing.
Η σύγκριση του strut με το passing, πως προέκυψε; Εγώ μέχρι τώρα κατάλαβα πως σε ενδιαφέρει η σύγκριση με το ufo......xm.
 
Η σύγκριση του strut με το passing, πως προέκυψε; Εγώ μέχρι τώρα κατάλαβα πως σε ενδιαφέρει η σύγκριση με το ufo......xm.
Καλημέρα φίλοι μου,το ufo και το strut ψάχνουμε να βρούμε τη διαφορά,απλα χθες ένας φίλος από εδώ μέσα μου ζήτησε να μάθει τον αυλο του passing επειδή έχει την a400 xtreme κ τον ενδιαφέρει να το πάρει κ έτσι πήρα κ στα δύο για να γνωρίζετε πόσο είναι κ τα δύο.Ο οπλοπωλης έτσι τα εβγαλε. 17,8 το strut κ 18,2 το passing.τώρα όσο για το strut κ το ufo ο κυριος Λεωνιδας απο τη max gear μιλησε στους επαγγελματίες.δειτε κ εσείς κ πειτε μου.
 
Και τελικα ποιο Τσόκ στα 20 μέτρα θα βγάλει πιο ανοιχτή και καλη κατανομή στον πίνακα απο το μαμά 5 Τσόκ των beretta HP οεοοοοοοοοοοοο χαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!
 
Και τελικα ποιο Τσόκ στα 20 μέτρα θα βγάλει πιο ανοιχτή και καλη κατανομή στον πίνακα απο το μαμά 5 Τσόκ των beretta HP οεοοοοοοοοοοοο χαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!

εδώ θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημα UFO και strut ..
και μας ρωτάς και μας στέλνεις σε άλλο θέμα άντε να σε απαντήσω πιο καλο άνοιγμα κάνει το τριάρι του μπαμπά
 
Back
Top