Επαναληπτική καραμπίνα

Το ότι απαγορεύεται στο 835 να ρίξεις ο χρήστης μονοβολα δεν κάνει το όπλο κακή επιλογή. Το όπλο αυτό φτιάχτηκε να ρίχνει παπιοφυσιγγα άρα αυτός που θα το αγοράσει το θέλει για σούπερ μάγκνουμ φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια. Φυσικά ρίχνει και όλα τα μολύβδινα εννοείται αυτό. Είναι ένα εξειδικευμένο ΕΡΓΑΛΕΊΟ. Μονοβολα εφόσον το απαγορεύει ο κατασκευαστής, απαγορεύεται να ρίξεις ο χρήστης δια ροπάλου. Το 835 θα ήταν σίγουρα επιλογή μου αν κυνηγούσα παπια και να αναφέρουμε κάτι πολύ σημαντικό. Πωλείται σε πολύ καλή τιμή.
 
Last edited:
Το ότι απαγορεύεται στο 835 να ρίξεις ο χρήστης μονοβολα δεν κάνει το όπλο κακή επιλογή. Το όπλο αυτό φτιάχτηκε να ρίχνει παπιοφυσιγγα άρα αυτός που θα το αγοράσει το θέλει για σούπερ μάγκνουμ φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια. Φυσικά ρίχνει και όλα τα μολύβδινα εννοείται αυτό. Είναι ένα εξειδικευμένο ΕΡΓΑΛΕΊΟ. Μονοβολα εφόσον το απαγορεύει ο κατασκευαστής, απαγορεύεται να ρίξεις ο χρήστης δια ροπάλου. Το 835 θα ήταν σίγουρα επιλογή μου αν κυνηγούσα παπια και να αναφέρουμε κάτι πολύ σημαντικό. Πωλείται σε πολύ καλή τιμ
Αυτές οι εξειδικεύσεις καλές είναι αρκεί να μην κοστίζουν περισσότερο.
Ξέρει κανένας γιατί οι διευρυμένοι έχουν θέματα με μονόβολα ;
 
Αυτές οι εξειδικεύσεις καλές είναι αρκεί να μην κοστίζουν περισσότερο.
Ξέρει κανένας γιατί οι διευρυμένοι έχουν θέματα με μονόβολα ;
Κοίτα από ότι είδα στον Κύργια είναι σε προσφορά στα 480 ευρώ, ίσως σε μαγαζί μπορεί να φτάσει και πιο χαμηλά η τιμή άρα δεν κοστίζει η εξειδίκευση και πρακτικά σκεπτόμενος, πιστεύω ότι και ο γουρούνας θα το ευχαριστηθεί ρίχνοντας φυσικά βόλια αλλά και όσοι κάνουν καρτερατα κυνήγια άρα μιλάμε για μια καλή επιλογή. Τώρα άμα ντε και καλά ο κάτοχος θέλει να ρίχνει μονοβολα ε, δεν κάνει, αναγράφεται ρητά στην κάννη και δεν θα το παρεβλεπα. Έχει υπέρ διευρυμένο αυλό με τα καλά του και με τα ελάχιστα μειονέκτηματα του. Δεν μπορώ να απαντήσω γιατί όχι μονοβολα μιας και δεν τα χρησιμοποιώ εκτός σκοπευτηρίου και οπότε τα ρίχνω σχεδόν πάντα είναι με την Mossberg 590. Αν κάποιος συνάδελφος το έχει το όπλο ας μας γράψει εντυπώσεις.
 
Αυτές οι εξειδικεύσεις καλές είναι αρκεί να μην κοστίζουν περισσότερο.
Ξέρει κανένας γιατί οι διευρυμένοι έχουν θέματα με μονόβολα ;
Καλά, μην παίρνετε πάντα τοις μετρητοίς όλα όσα λένε οι κατασκευαστές ... Και ειδικά σε χώρες όπως οι ΗΠΑ, όπου οι αγωγές για αποζημιώσεις για το παραμικρό πάνε σύννεφο, όπως είπε κι ο συνάδελφος παραπάνω. Και οι εταιρείες φροντίζουν να έχουν όσο γίνεται καλυμένο τον κώλο τους !!!
Θεωρητικά δεν είναι ό,τι καλύτερο να ρίχνεις μονόβολο, διαμέτρου γύρω στα 18,5 χιλ. από αυλό διαμέτρου 19,5 χιλ. (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσος είναι στην 835, αλλά σίγουρα πάνω από 19 χιλ. - πλησιάζει το διαμέτρημα 10). Αλλά το βλήμα πάντα ακολουθείται από κάποιο βύσμα, ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για πλαστικό βύσμα ενσωματωμένο με το βλήμα υπάρχει και "φούστα" που εξασφαλίζει επαρκή έμφραξη.
Οι μόνες πιθανές επιπτώσεις που μπορώ να φανταστώ είναι (ίσως) μειωμένη ακρίβεια ... και (ίσως) ελαφρώς μειωμένη ταχύτητα σε σχέση με ένα συμβατικό αυλό (λόγω του μεγαλύτερου συνολικού εσωτερικού όγκου της κάννης) ...
Αλλά, το ότι μπορεί ... να βλάψει την ακεραιότητα της βολής ΚΑΙ του χρήστη !!! ( ... can cause damage to the integrity of the shot AND of the shooter, and it is not recommended ...) το θεωρώ πάρα μα πάρα πολύ τραβηγμένο !!! Ειδικά ο κίνδυνος για την ακεραιότητα του "shooter" ... από που προκύπτει ;;; και με ποιο τρόπο ;;; Υπερβολές !!! :oops::eek:.yel.
Εξάλλου, δεν λέει ότι (το να ρίξεις μονόβολα) απαγορεύεται ... Απλά ότι "δεν συνιστάται" ... :cool:
 
Καλά, μην παίρνετε πάντα τοις μετρητοίς όλα όσα λένε οι κατασκευαστές ... Υπερβολές !!! :oops::eek:.yel.
....

Εξάλλου, δεν λέει ότι (το να ρίξεις μονόβολα) απαγορεύεται ... Απλά ότι "δεν συνιστάται" ... :cool:
Trial and Error - αλλά Error θα γίνει μάλλον μια και μοναδική φορά.hair.
 
Καλά, μην παίρνετε πάντα τοις μετρητοίς όλα όσα λένε οι κατασκευαστές ... Και ειδικά σε χώρες όπως οι ΗΠΑ, όπου οι αγωγές για αποζημιώσεις για το παραμικρό πάνε σύννεφο, όπως είπε κι ο συνάδελφος παραπάνω. Και οι εταιρείες φροντίζουν να έχουν όσο γίνεται καλυμένο τον κώλο τους !!!
Θεωρητικά δεν είναι ό,τι καλύτερο να ρίχνεις μονόβολο, διαμέτρου γύρω στα 18,5 χιλ. από αυλό διαμέτρου 19,5 χιλ. (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσος είναι στην 835, αλλά σίγουρα πάνω από 19 χιλ. - πλησιάζει το διαμέτρημα 10). Αλλά το βλήμα πάντα ακολουθείται από κάποιο βύσμα, ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για πλαστικό βύσμα ενσωματωμένο με το βλήμα υπάρχει και "φούστα" που εξασφαλίζει επαρκή έμφραξη.
Οι μόνες πιθανές επιπτώσεις που μπορώ να φανταστώ είναι (ίσως) μειωμένη ακρίβεια ... και (ίσως) ελαφρώς μειωμένη ταχύτητα σε σχέση με ένα συμβατικό αυλό (λόγω του μεγαλύτερου συνολικού εσωτερικού όγκου της κάννης) ...
Αλλά, το ότι μπορεί ... να βλάψει την ακεραιότητα της βολής ΚΑΙ του χρήστη !!! ( ... can cause damage to the integrity of the shot AND of the shooter, and it is not recommended ...) το θεωρώ πάρα μα πάρα πολύ τραβηγμένο !!! Ειδικά ο κίνδυνος για την ακεραιότητα του "shooter" ... από που προκύπτει ;;; και με ποιο τρόπο ;;; Υπερβολές !!! :oops::eek:.yel.
Εξάλλου, δεν λέει ότι (το να ρίξεις μονόβολα) απαγορεύεται ... Απλά ότι "δεν συνιστάται" ... :cool:
Ετσι ακριβως!!!
 
Trial and Error - αλλά Error θα γίνει μάλλον μια και μοναδική φορά.hair.
Καλά, κι εγώ αν ήθελα ένα όπλο για να ρίχνω κυρίως μονόβολα (για κυνήγι αγριογούρουνου ή για οποιοδήποτε λόγο) ασφαλώς ΔΕΝ θα επέλεγα τη Moss.835 (ούτε την 935) ... Ο λόγος όμως σίγουρα ΔΕΝ είναι ο φόβος για τη σωματική μου ακεραιότητα !!!
Αλλά, αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει το λόγο που, αν ρίξω μονόβολα με αυλό 19,3 η σωματική μου ακεραιότητα κινδυνεύει περισσότερο, από το αν τα ρίξω με 18,3 ...
 
Αλλά το βλήμα πάντα ακολουθείται από κάποιο βύσμα, ειδικά μάλιστα όταν πρόκειται για πλαστικό βύσμα ενσωματωμένο με το βλήμα υπάρχει και "φούστα" που εξασφαλίζει επαρκή έμφραξη.
Στέλιο, το βύσμα είναι κάθετο στην κάνη μόνο αν το βλήμα είναι κάθετο.
Φαντάσου αυλό 19 και βλήμα 14 με βύσμα ή μάλλινη (υπερβολικό το 14).
Το βύσμα θα κινείται κάθετα ;;;
Ειλικρινά δεν μπορώ να βρώ άλλον λόγο εκτός από περιστροφή βλήματος και βύσματος εντός της κάνης.
 
Αυτό που νομίζω ότι φοβούνται, είναι μήπως μείνει κάποια "τάπα" μέσα στην κάνη, (λόγω μικρότερης διαμέτρου θα την ξεπεράσουν τα αέρια και θα την αφήσουν μέσα στην κάνη), οπότε η επόμενη βολή θα ήταν καταστροφική.
Μην ξεχνάμε ότι το κατ' εξοχήν Αμερικάνικο μονόβολο είναι το Foster, που γεμίζεται με αρκετές μαλακές ή σκληρές τάπες.
 
Στέλιο, το βύσμα είναι κάθετο στην κάνη μόνο αν το βλήμα είναι κάθετο.
Φαντάσου αυλό 19 και βλήμα 14 με βύσμα ή μάλλινη (υπερβολικό το 14).
Το βύσμα θα κινείται κάθετα ;;;
Ειλικρινά δεν μπορώ να βρώ άλλον λόγο εκτός από περιστροφή βλήματος και βύσματος εντός της κάνης.
Με διαφορά διαμέτρου αυλού & βλήματος περίπου 1 χιλ. δηλαδή με κενό γύρω-γύρω ούτε 0,5 χιλ. ... πιστεύω ότι η περίπτωση να "γυρίσει" το βλήμα μέσα στην κάννη "δεν παίζει" ούτε μία στις 100 χιλιάδες, ακόμη και με το Foster που είναι κοντό και ανεξάρτητο από τη βυσμάτωση. Για τα δε ευρωπαϊκά (gualandi, brenneke κλπ. με την τάπα ενσωματωμένη/βιδωμένη πίσω από το βλήμα), ούτε μία στο εκατομμύριο.
Εξάλλου και το Foster, λόγω της αδράνειας αφενός, και της τεράστιας επιτάχυνσης αφετέρου εντός της κάννης, πιέζεται τόσο ισχυρά πάνω στην τάπα που το ωθεί, ώστε αποκλείεται κάθε άλλη κίνησή του εκτός της κατευθείαν προς τα εμπρός (κατά τον άξονα της κάννης).
Το μόνο που φαίνεται κάπως πιθανό, είναι αυτό που λέει ο Λευτέρης. Φυσικά, στην περίπτωση που θα υπάρξει σημαντική διαφυγή αερίων ...
Αλλά, και αυτό το βλέπω κάπως απίθανο να συμβεί, τουλάχιστον στα Remington (slugger) που απ' όσο ξέρω, έχουν και πλαστικό εμφρακτήρα μεταξύ πυρίτιδας και τάπας.
 
Καλως σας βρηκα! Προσφατα αποχτησα την Mossberg 500 porting 71 cm καννη με πλαστικο κοντακι κ παπια! Δυστυχως την πηρα αρκετα ακριβα σε σχεση με πριν μερικα χρονια που ειχα ξαναρωτησει(παλιοτερο μοντελο θεωρητικα αλλα ιδια χαρακτιριστικα εκανε 370) κ με εκπληξη μου ανακαλυψα οτι η κλασσικη rem 870 πωλητε κ καινουρια με μονο 450. Εντυπωσεις μεχρι τωρα.... φθηνο αξιοπιστο βολικο κ για αριστεροχειρες. Φυσικα δεν εχω συνιθισει την κινηση οπλισης κ μαλιστα μια φορα μου σκαλωσε κιολας. Η επιλογη εγινε λογο αξιοπιστιας τιμης ιστοριας κ μετα γιατι θεωρητικα βρισκεις τα παντα γι αυτο το οπλο (με μια επιφυλαξη για το τι βρισκεις πραγματικα στην Ελλαδα). Ασε που ειμαι αριστεροχειρας κ ηταν αυτη κ μετα κατι πανακριβα οπλα ενω τα δικανα αν κ τιμια δεν μου αρεσουν προσωπικα. Ειχα ενα θεματακι με την βιδα που μπαινει στην αποθηκη για να μπη ο αορτηριουχος μετα μιας κ δεν αφηνει να ξεβιθωδει η αποθηκη αν δεν βγαλεις τον αορτηρα... γυρναει κ αυτος μαζι κ μπλεκετσι βλεπεται. Ευχαριστη εκπληξη η κλειδαρια για το κλειστρο κ ο αορτηρας που εχει μεσα. Μεχρι τωρα της εχω ριξει μονο λαδι ballistol μιας κ αυτο μου προτεινε το μαγαζι κ της εχω περασει κ την μεταλικη βουρτσα κ της αλλες απο την κανη χωρις προβλημα κ δειχνει καθαρο κ γυαλισμενο. (η κανη λαμποκοπαει!). Περιμενω συμβουλες αποψεις ερωτησεις!
 
Καλως σας βρηκα! Προσφατα αποχτησα την Mossberg 500 porting 71 cm καννη με πλαστικο κοντακι κ παπια! Δυστυχως την πηρα αρκετα ακριβα σε σχεση με πριν μερικα χρονια που ειχα ξαναρωτησει(παλιοτερο μοντελο θεωρητικα αλλα ιδια χαρακτιριστικα εκανε 370) κ με εκπληξη μου ανακαλυψα οτι η κλασσικη rem 870 πωλητε κ καινουρια με μονο 450. Εντυπωσεις μεχρι τωρα.... φθηνο αξιοπιστο βολικο κ για αριστεροχειρες. Φυσικα δεν εχω συνιθισει την κινηση οπλισης κ μαλιστα μια φορα μου σκαλωσε κιολας. Η επιλογη εγινε λογο αξιοπιστιας τιμης ιστοριας κ μετα γιατι θεωρητικα βρισκεις τα παντα γι αυτο το οπλο (με μια επιφυλαξη για το τι βρισκεις πραγματικα στην Ελλαδα). Ασε που ειμαι αριστεροχειρας κ ηταν αυτη κ μετα κατι πανακριβα οπλα ενω τα δικανα αν κ τιμια δεν μου αρεσουν προσωπικα. Ειχα ενα θεματακι με την βιδα που μπαινει στην αποθηκη για να μπη ο αορτηριουχος μετα μιας κ δεν αφηνει να ξεβιθωδει η αποθηκη αν δεν βγαλεις τον αορτηρα... γυρναει κ αυτος μαζι κ μπλεκετσι βλεπεται. Ευχαριστη εκπληξη η κλειδαρια για το κλειστρο κ ο αορτηρας που εχει μεσα. Μεχρι τωρα της εχω ριξει μονο λαδι ballistol μιας κ αυτο μου προτεινε το μαγαζι κ της εχω περασει κ την μεταλικη βουρτσα κ της αλλες απο την κανη χωρις προβλημα κ δειχνει καθαρο κ γυαλισμενο. (η κανη λαμποκοπαει!). Περιμενω συμβουλες αποψεις ερωτησεις!
Έχω την 590 και είναι το όπλο που εμπιστεύομαι πιο πολύ. Το τρομπάρισμα θα το συνηθίσεις σχετικά πιο γρήγορα από όσο νομίζεις.
Καλορίζικο και καλά κυνήγια.
 
Καλως σας βρηκα! Προσφατα αποχτησα την Mossberg 500 porting 71 cm καννη με πλαστικο κοντακι κ παπια! Δυστυχως την πηρα αρκετα ακριβα σε σχεση με πριν μερικα χρονια που ειχα ξαναρωτησει(παλιοτερο μοντελο θεωρητικα αλλα ιδια χαρακτιριστικα εκανε 370) κ με εκπληξη μου ανακαλυψα οτι η κλασσικη rem 870 πωλητε κ καινουρια με μονο 450. Εντυπωσεις μεχρι τωρα.... φθηνο αξιοπιστο βολικο κ για αριστεροχειρες. Φυσικα δεν εχω συνιθισει την κινηση οπλισης κ μαλιστα μια φορα μου σκαλωσε κιολας. Η επιλογη εγινε λογο αξιοπιστιας τιμης ιστοριας κ μετα γιατι θεωρητικα βρισκεις τα παντα γι αυτο το οπλο (με μια επιφυλαξη για το τι βρισκεις πραγματικα στην Ελλαδα). Ασε που ειμαι αριστεροχειρας κ ηταν αυτη κ μετα κατι πανακριβα οπλα ενω τα δικανα αν κ τιμια δεν μου αρεσουν προσωπικα. Ειχα ενα θεματακι με την βιδα που μπαινει στην αποθηκη για να μπη ο αορτηριουχος μετα μιας κ δεν αφηνει να ξεβιθωδει η αποθηκη αν δεν βγαλεις τον αορτηρα... γυρναει κ αυτος μαζι κ μπλεκετσι βλεπεται. Ευχαριστη εκπληξη η κλειδαρια για το κλειστρο κ ο αορτηρας που εχει μεσα. Μεχρι τωρα της εχω ριξει μονο λαδι ballistol μιας κ αυτο μου προτεινε το μαγαζι κ της εχω περασει κ την μεταλικη βουρτσα κ της αλλες απο την κανη χωρις προβλημα κ δειχνει καθαρο κ γυαλισμενο. (η κανη λαμποκοπαει!). Περιμενω συμβουλες αποψεις ερωτησεις!
Φίλε Θανάση Καταρχήν καλορίζικο το ΕΡΓΑΛΕΊΟ γιατί πήρες ένα εργαλείο που δύσκολα θα σε αφήσει στο κυνήγι. Ξεκίνα λοιπόν με κυνήγι τσίχλας για να συνηθίσεις την γρήγορη επανοπλιση. Σε λίγο καιρό θα ρίχνεις πολύ γρήγορα χωρίς να υστερει σε τίποτα από μια ημιαυτόματη. Θέλει ένα καλό καθαρισμό γιατί όλα τα όπλα έρχονται περασμένα από ένα είδος υγρού γρασου που λέγεται cosmoline ( έχει καφέ χρώμα). Άρα καθάρισμα και απαναλιπανση σε όλα τα μεταλλικά μέρη του όπλου. Εγώ έχω την Mossberg 590 και την Remington 870 wingmaster.
 
Φίλε Θανάση Καταρχήν καλορίζικο το ΕΡΓΑΛΕΊΟ γιατί πήρες ένα εργαλείο που δύσκολα θα σε αφήσει στο κυνήγι. Ξεκίνα λοιπόν με κυνήγι τσίχλας για να συνηθίσεις την γρήγορη επανοπλιση. Σε λίγο καιρό θα ρίχνεις πολύ γρήγορα χωρίς να υστερει σε τίποτα από μια ημιαυτόματη. Θέλει ένα καλό καθαρισμό γιατί όλα τα όπλα έρχονται περασμένα από ένα είδος υγρού γρασου που λέγεται cosmoline ( έχει καφέ χρώμα). Άρα καθάρισμα και απαναλιπανση σε όλα τα μεταλλικά μέρη του όπλου. Εγώ έχω την Mossberg 590 και την Remington 870 wingmaster.
Ευχαριστω! Για βοηθησε με σχετικα με την διαδικασια.... να το λυσω εντελως κ να το ψεκασω με κατι? να παρω κατι να του βαλω μετα? το ballistol δεν αρκει φανταζομαι?
 
Ευχαριστω! Για βοηθησε με σχετικα με την διαδικασια.... να το λυσω εντελως κ να το ψεκασω με κατι? να παρω κατι να του βαλω μετα? το ballistol δεν αρκει φανταζομαι?
Θα σου πω τι θα έκανα εγώ γιατί δεν είμαι οπλουργος να σου πω τι ακριβώς πρέπει να κάνεις. Εγώ λοιπόν θα ελυνα όλο το όπλο, θα το ψεκαζα με CLP λαδι καθαρισμού και συντήρησης όπλων. Θα το άφηνα μισή ώρα και μετά θα τα σκουπιζα όλα πολύ πολύ καλά με ένα βαμβακερό ύφασμα. Μετά μια σταγόνα λάδι σε όλα τα σημεία τριβής, αυτό θα έκανα εγώ. Δες και σχετικά βίντεο στο YouTube για καθαρισμό του συγκεκριμένου όπλου γιατί θα χρειαστείς λίγο βοήθεια στο δέσιμο του μηχανισμού ( έχει κάτι λαμακια ) τον μηχανισμό σκανδάλης ΔΕΝ τον λύνουμε απλά ψεκασμα και καλό σκούπισμα.
 
Back
Top