Επί σειρά ετών...

Σε φασσα για αρκετα χρονια (καμμια δεκαρια) πολλα condor μεχρι να παω στη συνεχεια σε nsi percorso....εαν με ικανοποιησουν τα B&P MB36 θα ειναι η συνεχεια για τα επομενα χρονια.Σε μπεκατσα,τα max διασπορας μεχρι που σταματησαν υπηρχαν μονιμα στη ζωνη.....τα direct που πηρα στη συνεχεια ως αντικαταστατη κατα ενα παραξενο λογο δεν με ικανοποιησαν πανω στο κυνηγι,αν και στις δοκιμες δεν ειχα δει κατι που να με στραβωνει....ομως αλλο ο πινακας κι αλλο "η στιγμη της αληθειας"....ακομη στο ψαξιμο ειμαι στα διασπορας.Στη τσιχλα πολλααααα Βωσσος κοκκινα....εχω ριξει πανω σ αυτα τα πουλια σχεδον τα παντα...3Α,lambro κοκκινο,jk6 θεοδωριδης, πυρκαλ,κι αλλα πολλα που αντε τωρα να τα θυμηθεις....πλεον ριχνω οτι βρω (κατα την αποψη μου) σε καλη τιμη αλλά παντα σε ισορροπια με την ποιοτητα.
 
Πυρκάλ ideal,μαύρα,derby,artemis.Ο παππούς μου τα έριχνε για δεκαετίες και εγώ τα πρόλαβα για 3-4 χρονιές.
Δυστυχώς όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν:(:(.
Στο δίκαννο τα ideal και τα μαύρα ήταν ότι καλύτερο έχω ρίξει.Με τα πρώτα σε νούμερο 9 έχω κάνει το καλύτερο μου κυνήγι τρυγονιού και φάσσας στην έναρξη.
Στις φάσσες πριν πολλααά χρόνια ο παππούς έριχνε φανατικά τα 3Α semi magnum.
 
Για αρκετά χρόνια τα rottweil τα ελληνικά και τα 3Α του δορκα όπως και τα c7 perfecta του kalco!με ΠΑΣΟΚ παίρναμε ότι φυσιγγαρες θέλαμε!

Χαχα, ήμουν μαθητής τότε και θυμάμαι τον αδερφό μου να κάνει παραγγελία στους αδερφούς Λάμπρο μια εξωφρενική παραγγελία φυσιγγίων μπλέ καφέ σε διάφορα νούμερα. Το επόμενο πρωί στο λιμάνι πήγαν με τα αγροτικά να τα πάρουν.
 
Χαχα, ήμουν μαθητής τότε και θυμάμαι τον αδερφό μου να κάνει παραγγελία στους αδερφούς Λάμπρο μια εξωφρενική παραγγελία φυσιγγίων μπλέ καφέ σε διάφορα νούμερα. Το επόμενο πρωί στο λιμάνι πήγαν με τα αγροτικά να τα πάρουν.
Δοξασμένες μέρες!:D:D:p
 
Βρε παιδιά για αυτό το φυσιγγι ...δεν έχει γράφει τπτ στο φόρουμ!! Είναι με άριστα υλικά .. εξωτική πυρίτιδα για Ελλάδα......αλλά κανένα σχόλιο!!!
Δεν εχουν γραφτεί σχόλια γιατι εχει τουλάχιστον 7 ευρώ η δεκάδα χαχα
 
Βρε παιδιά για αυτό το φυσιγγι ...δεν έχει γράφει τπτ στο φόρουμ!! Είναι με άριστα υλικά .. εξωτική πυρίτιδα για Ελλάδα......αλλά κανένα σχόλιο!!!
Και εγώ κι άλλα κάνα δυο άτομα που το Ρίχνουμε απ το φόρουμ εχουμε πει τα καλυτερα. Φέτος δοκιμάστηκε και σε φουλ υγρασία με άριστα αποτελέσματα. Πέρσι το είχα βάλει φωτο με την κατανομή του εδώ στο φόρουμ. Σε χαρακτηριστικά είναι απ τα ποιο τοπ ευρωπαικα φυσιγγια.
 
Τάσο πολύ ωραίο θέμα φίλε, μπράβο! Από μικρό παιδί που ανέβαινα στο βουνό θυμάμαι να ρίχνουμε ιδιογόμωση και εμπορικά μαζί. Από εμπορικά αυτό που είχαμε πάντα ήταν το rottweil του δορκά! Στην μέρα του δεν υπήρχε άλλο φυσίγγιο!

ellinika_fysigia01.jpg
 
Λάμπρο κίτρινο διασποράς για όλα τα θηραματα επί Λάμπρου εποχής με κανη 3 άστρων κ Λάμπρο μπιτουρμπο από τα καλά... :)
Τώρα θυμήθηκα όταν πηγαίναμε για πέρδικες στη Σύρα είχαμε πάντα μέσα biturbo και κάτι federal! Αργότερα όταν βγήκαν τα coturnice χρησιμοποιούσαμε αυτά μέχρι και πριν λίγα χρόνια που σταμάτησα το κυνήγι πέρδικας. Θυμάμαι τον πατέρα μου να μας λέει "βάλε τα κοτουρνίθια μέσα γιε μου" .sarcastic.
 
Θυμάμαι στα eighties- nineties εγώ έκανα το "κόκερ" ήμουν 8-10 χρόνων...ο father κ οι υπόλοιποι έριχναν το neo velox k to rottweil που έβαλε ο Βασίλης. Φωτιά ήταν τότε αυτά. Κ τσιχλακια μόνο καρτέρι... περπατητο ούτε σαν σκέψη δεν υπήρχε!
 
Lambro biturbo36 το ρίχνω απο όταν ξεκίνησα στα υδρόβια σε 3αρι .
Επίσης στην τσίχλα εριχνα μέχρι που σταμάτησα να τα βρίσκω τα the best ! Και πυρκαλ Άρτεμις. Στον νοτια ρίχνω επίσης αρκετά χρόνια sipe .
 
Τώρα θυμήθηκα όταν πηγαίναμε για πέρδικες στη Σύρα είχαμε πάντα μέσα biturbo και κάτι federal! Αργότερα όταν βγήκαν τα coturnice χρησιμοποιούσαμε αυτά μέχρι και πριν λίγα χρόνια που σταμάτησα το κυνήγι πέρδικας. Θυμάμαι τον πατέρα μου να μας λέει "βάλε τα κοτουρνίθια μέσα γιε μου" .sarcastic.
Κάτι ηξερε ο καπταιν Βασίλη φυσιγγαρες τα κουτορνιθια μπροστά τους δεν βάζω ούτε αμερικανικά ούτε τίποτα τώρα με την αλλαγή τους να δούμε αν παραμένει το ίδιο καλό .xm.
 
Αν και γεμηζω μονος μου τα ειχα δοκημασέι και μου αρεσαν πολυ πριν 4 χρονια ειχα μετρισει και μερικα ηταν στα 415 περιπου ταχ ειχα αντιγραψει και τη συνταγη αλλα με τη m92s δεν μου βγηκε
Σε ποια αναφέρεσαι?
 
Back
Top