Επί σειρά ετών...

Επι σειρα ετων,ροτβαιλ της δορκαδας.
Ερωτας!
Το "γερμανικο" με τον νικελ παφυλα σε #4,για λαγο.
Μεγαλη συμπάθεια στο καφε Λαμπρο στα χοντρά και στο κοκκινο στα πιο ψηλά.
Το νεο βελοξ,σε μεγαλη υπόληψη!:)
Τα τελευταια...30 χρονια,μονο ιδιογομωση!;)
 
Ωραίο θέμα φίλε Τάσο αν και λείπω κάμποσα χρονάκια .hair.
Για την πέρδικα έχω επιλέξει τα φυσίγγια τής nobel sport ,coturnice, percorso, super felt εχουν γίνει βέβαια και κάποιες δοκιμές ενδιάμεσα ,αλλά αυτά πάντα σαν πρωτη επιλογή.
Στην τσίχλα οτιδήποτε έβρισκα στο τοπικό κυνηγομαγαζο ελληνικά και ξένα αν και συνήθως έφερνε ελληνικά και από μικρούς βιοτέχνες αυτά προτιμούσα συνήθως.
 
Από τότε που ξεκίνησα με το δίκαννο ΜΟΝΟ rotwill της Δορκας στο λαγό σε #4-5 ....στις τσίχλες ότι έβρισκα...
Μετά που πήρα την καραμπίνα lepre και remington στον λαγό, rotwill plus και contor στην φάσσα, καμία φορά και στον λαγό,στις τσίχλες, ότι έβρισκα .....
 
Επί σειρά ετών, νέος αρκετά τότε το αγαπημένο μου φυσιγγι ήταν
το MAX-METEO του Στόκα
Θυμάμαι το έριχνα αρκετά χρόνια( ούτε δείγμα απο άλλο φυσιγγι)σε όλους τους καιρούς και σε ολες τις περιπτώσεις. Ειναι απόλυτα συνδεδεμένο με τις παλιότερες αναμνήσεις μου στο κυνήγι. Το λάτρεψα!
 
Last edited:
Εγω δεν μπορω να πω μιας κ ειμαι ακομα νεος αλλα αυτα που ριχνω συχνα εδω κ 3 χρονια που κυνηγάω ειναι rio 32 κ Lambro mezzo 30κ 28.
Πατερας μου χρησιμοποιουσε παντα rottwel με μαλινη ταπα το γερμανικο αλλα κ του δορκα επισεις Lambro καφε κ κιτρινο διασπορας,
κ καπου καπου για κανενα τσιχλοκοτσιφο επερνε τα βοσσως τα κοκκινα
 
Το αγαπημένο μου φυσιγγι για μια επταετία ήταν το super Βωσσος το μπλέ,το έριχνα σε φασσα και παπί και θεριζε,μετα όταν έκλεισε ο Βωσσος έριχνα τα μαύρα του Καραμανιδη και τα τελευταία 3χρονια έχω κατασταλάξει στα νικελ του Καραμανιδη.οσο αφορά τα τρυγόνια και τις τσίχλες έριχνα ότι ναναι....
 
Στην παρέα μου ο ένας ρίχνει φανατικά το λεπρε τουλάχιστον μια δεκαετία.
Ένας άλλος της παρέας παλι το ροτβαιλ 36γρ. Κι αυτός πολλά χρόνια πάνω από δεκαετία.
Εγώ στα 18 χρόνια που κυνηγάω έριχνα για 4 χρόνια λαμπρού ντεμι 40γρ
12 χρόνια φανατικα μόνο ρεμινγκτον με βασικότερο το Ντουμπλεξ και το νιτρο. Παρά τα 42.5 γρ τα έριχνα ακόμα και στην έναρξη με 35 βαθμούς και κοντομάνικο.
Τα 2 τελευταία χρόνια συνδυασμός ρεμυ και b & p.
Ο συγχωρεμένος ο θειος μου για 15 χρόνια που κυνηγησαμε μαζί μόνο λαμπρού μπλε.
Υ.γ.1 ο πατέρας μου ότι του δώσω .sarcastic. ποτέ δεν ασχολήθηκε με το θέμα φυσιγγια
Υ.γ.2 στα ψηλά σκάγια ποτέ δεν είχα κάποιο για παραπάνω από 2-3 Χρόνια
Οταν λες της b&p;ποιο συγκεκριμενα;
Μου αρεσει η εταιρια κ ψαχνω ολα της τα φυσιγγια
 
ρε Χρηστο τι φυσιγγη ηταν κ αυτο θυμαμε που ελεγαν πολυ γι αυτο βρήκα σε ενα παλιο φασσοκαρτερο πανω απο 30 καληκες απο αυτο το φυσιγγη
Νικόλα ότι να πω γι'αυτό το φυσιγγι είναι λίγο,απλα ήταν δηλητήριο όπου και να σηκωνες το όπλο το πουλί ήταν νεκρό έχει αφήσει ιστορία αυτό το φυσιγγι....
 
Νικόλα ότι να πω γι'αυτό το φυσιγγι είναι λίγο,απλα ήταν δηλητήριο όπου και να σηκωνες το όπλο το πουλί ήταν νεκρό έχει αφήσει ιστορία αυτό το φυσιγγι....
Εβγαζε φυσιγγαρες ο Βωσσος...Κριμα που εκλεισε..εγω εριχνα χρονια το κοκκινο 33 γραμμαρια ερχοντουσαν κουτες καθε χρονο αρχη της σεζον κυνηγουσε κ ο πατερας μου με αυτα.εχω φυλαξει 2 κουτακια ενθυμιο
 
Ρε Τάσο κάθε μην που διαβάζεις τελειώνεις .sex hard...... Χαχαχα
Είπαμε αλλά οχι και έτσι...sarcastic.
Ένα σύγκρυο το νιώθω πάντως..:D
Στην φασσα δεν μας είπες τι θα ρίχνεις από δω κ πέρα...yelling.
Για πολλα χρονια ρουμελιωτη τα διαφανα με A1 34gr. Και τα sidna του ιδίου..ακομα τα ριχνο
Δυνατα φυσιγγια (ειδικα το δεύτερο..) αλλα φοβερα,τα έριχνα κ εγώ όσο τα έβρισκα..
Αλλα το φυσίγγι του με την μεγαλύτερη φήμη εδώ στο νησί που πραγματικά είχε πολλους θιασώτες που το έριχναν κατα αποκλειστικότητα στην τσίχλα ήταν το Σοκολ..
Για έμενα δεν ήταν κάτι το τρομερό αλλα ήταν οικονομικό..
 
Last edited:
Back
Top