Επί σειρά ετών...

Λιγοι ειναι οι κυνηγοι που ριχνουν αποκλειστικα μια μαρκα φυσιγγιων σε ενα θηραμα,και οι λογοι μπορει να ειναι παρα πολλοι..
Υπαρχουν ομως κ κυνηγοι που αντισταθηκαν στις διαφημισεις κλπ κ κολλησαν με καποιο φυσιγγι ριχνοντας το για χρονια κ συνεχιζουν μεχρι κ σημερα..
Αν πχ ριχνει καποιος το ταδε φυσιγγι συνεχομενα για καποια χρονια σημενει οτι εξακολουθει να εχει καλη αποδοση ακομη κ αν ο κατασκευαστης του αλλαξε καποια στιγμη τα υλικα (συχνο φαινομενο)..
Αν εχετε υποψιν σας καποιον "φανατικο" φιλο οποιουδηποτε φυσιγγιου περιμενω την αναφορα σας..
 
Έχοντας προσπαθήσει να μείνω σταθερός σε κάποια φυσίγγια, παραθέτω:
Ορτύκι: Lambro skeet (πάνω από 7 χρόνια)
Πέρδικα: Nsi Coturnice (10ετία)
Φάσσα: Saga High Speed (5χρόνια)
Μπεκάτσα: Mb Dispersante (10ετία)
Τσίχλα: Stokas S32 (όσο τα έβρισκα) και Mb 32 classic (τελευταία 5ετία)

Φίλος ορτύκι: Jordan διαποράς (5 ετία)
Φίλος Πέρδικα: Lambro Καφέ (10 ετία, δεν βρίσκει και εύκολα εκεί που είναι άλλες μάρκες)
Φίλος Μπεκάτσα: Direct 32 (από όταν βγήκε)
Φίλος Τσίχλα: Cheditte Tordo (7-8 χρόνια)
Φίλος λαγοκυνηγός : Δορκάς Condor - (από όταν τον γνώρισα!!!)

Σίγουρα ενδιάμεσα υπάρχουν ‘διαλείμματα’ και πειραματισμοί από φυσίγγια συγκυνηγών, καθώς και από έκτακτες ‘προσφορές-τιμές’.;)
 
Φίλος λαγοκυνηγός : Δορκάς Condor - (από όταν τον γνώρισα!!!)
Αναλυτικοτατος Σπυρο!
Aυτο ειναι οντως ειδηση,
Καταφερε να αντισταθει στα Αμερικανικα!!
Κ εγω εναν λαγοκυνηγο εχω συναντησει που ριχνει μονο jordan semi 40γρ στο καρτερι..
 
Καταφερε να αντισταθει στα Αμερικανικα!!
Τάσο καμία φορά στα απομακρισμένα χωριά πουλανε μονο 4-5 είδη φυσιγγιών και αυτά σε μίνι-μαρκετ, βενζινάδικα κτλ...
Είμαστε τυχεροί που έχουμε τόσες επιλογές στις πόλεις.
Γράψε μας και τις δικές σου επίλογές να συγκρίνουμε:)
Πολύ ωραίο θέμα !!
 
Γράψε μας και τις δικές σου επίλογές να συγκρίνουμε:)
Εδω γελαμε...sarcastic..sarcastic.
Εγω ειμαι ανακατεμμενος ο ερχομενος...big smile..big smile.
Θα πω ομως για επιλογες γνωστων μου..
1)Lambro μπλε για περδικα(απο την εποχη των αφων Λαμπρου μεχρι σημερα).
2)rio 32-34 για τσιχλα τρυγονι ορτυκι μπεκατσα περδικα ( πανω απο δεκα χρονια)
3)gevelot διαφανο 33γρ σε περδικα τσιχλα,παρα την τσουχτερη τιμη του δεν το αλλαζει για την δευτερη.. (πανω απο δεκαετια)..
Οι υπολοιποι που ξερω μου μοιαζουν..:D
 
Από τα φυσίγγια που έχω δοκιμάσει επί σειρά ετών, σαν μια περίπτωση φυσιγγίου που μένει αναλλοίωτο στον χρόνο νομίζω ότι είναι το Lambro διασποράς το κίτρινο (τόσο στα ψιλά νούμερα όσο και στα χοντρά). Άλλο δεν μπορώ να θυμηθώ από αυτά που έχω δοκιμάσει για χρόνια.
Εύχομαι και ελπίζω να καταφέρει να το κάνει αυτό (σταθερή ποιότητα χωρίς αλλαγές υλικών σε συνδυασμό με καλή τιμή) όπως υπόσχεται ο Χρήστος Μητσάκος με τα φυσίγγια Alectoris, με τα οποία συνεχίζω και φέτος μετά την περσινή επιτυχημένη δοκιμή.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συνέχιζα να προμηθεύομαι τα φυσίγγια του αείμνηστου Ζαγοραίου...
 
Σταθερά πυρκαλ!!! Μαύρα στην έναρξη, derby τον χειμώνα και artemis στις φασσες. Επάθλον trap & skeet στο σκοπευτήριο. Άψογα σε ολα τους και συνέχιζα να παίρνω για κόντρα στα εισαγώμενα ακομα και οταν ξεκίνησα την ιδιογομωση. Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου σταθερά lambro export τα άσπρα 32,5 γρ ολο το χρονο εννοείται την παλιά εταιρία πριν κλεισει και την αγοράσει ο Ναυπλιώτης.
 
Πολύ ωραίο θέμα Τάσο..shake hands.
Η πρώτη περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένας φίλος του πατέρα μου που ρίχνει στο λαγό τα Rottweil waidmannsheil εδώ και τουλάχιστο 20 χρόνια μην πω και περισσότερα.
Τώρα για εμένα προσωπικά αν και ποτέ δεν έριχνα μόνο έναν τύπο ανά θήραμα παρόλα αυτά είχα κάποια αγαπημένα.Έχουμε και λέμε...
Lambro Euromix τουλάχιστο μια 6ετία(μέχρι που άλλαξε) στην τσίχλα.
Lambro Biturbo 8-9 χρόνια έχει σίγουρα. (φάσσα-παπί)
NSI Classica στα τρυγόνια τουλάχιστο 7-8 χρόνια να φανταστείτε η εταιρία λεγόταν Maionchi όταν τα έριξα για πρώτη φορά!
 
Στην παρέα μου ο ένας ρίχνει φανατικά το λεπρε τουλάχιστον μια δεκαετία.
Ένας άλλος της παρέας παλι το ροτβαιλ 36γρ. Κι αυτός πολλά χρόνια πάνω από δεκαετία.
Εγώ στα 18 χρόνια που κυνηγάω έριχνα για 4 χρόνια λαμπρού ντεμι 40γρ
12 χρόνια φανατικα μόνο ρεμινγκτον με βασικότερο το Ντουμπλεξ και το νιτρο. Παρά τα 42.5 γρ τα έριχνα ακόμα και στην έναρξη με 35 βαθμούς και κοντομάνικο.
Τα 2 τελευταία χρόνια συνδυασμός ρεμυ και b & p.
Ο συγχωρεμένος ο θειος μου για 15 χρόνια που κυνηγησαμε μαζί μόνο λαμπρού μπλε.
Υ.γ.1 ο πατέρας μου ότι του δώσω .sarcastic. ποτέ δεν ασχολήθηκε με το θέμα φυσιγγια
Υ.γ.2 στα ψηλά σκάγια ποτέ δεν είχα κάποιο για παραπάνω από 2-3 Χρόνια
 
Εγώ κυνηγούσα πάρα πολλά χρόνια(τουλάχιστον 7-8) με φυσίγγια του Βαμβακά από Αιγάλεω Σίτι. Δεν ξέρω με τι γέμιζε, θυμάμαι ότι κάθε τόσο άλλαζε χρώμα σε κάλυκες, δεν ξέρω αν ήταν καλά φυσίγγια. Το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι αλλά φυσίγγια δεν υπήρχαν πάνω μου, με αυτά από Αύγουστο μέχρι Φλεβάρη, από τσίχλα έως ότι θήραμα να ναι, μόνο νούμερο σκαγιών άλλαζα ανάλογα το θήραμα. Τα είχα συνηθίσει πολύ και δεν σκεφτόμουν αλλά φυσίγγια το απλά όταν ξεμενα βουρ για Αιγάλεω. Όταν έκλεισε το γύρισα στα imperial τα ισπανικά, πολλά χρόνια πάλι, μόνο αυτά στο γιλέκο σε όλα τα κυνήγια, όλη την περίοδο. Ευτυχώς τα ξαναφέρνει ο Καλκατζάκος και όλα καλά. Ενδιάμεσα των imperial λίγο Καραμανίδη, λίγα BP και γενικά λίγο απ όλα.
 
επί σειρά ετών
QUICK του Αποστολίδη σε όλα τα νούμερα μέχρι που άλλαξε τον κάλυκα από fiocchi σε martignoni και χάλασε πολύ
αργότερα C7 kalco σταθερό δυνατό τέλειο για αρκετά χρόνια
έπειτα μπήκα στην επιλογή πυρίτιδας και μέχρι σήμερα προτιμώ την g3000 psb1 και g2000 f2 σε ελαφριά
πάντα σε φυσίγγια με στοιχεία πάνω στο κουτί που δείχνει με ποιόν έχεις να κάνεις ;)
αυτά που δεν με έχουν πουλήσει OSCAR και ALECTORIS :) δοκίμασα κι άλλα που ήταν καλά,όμως εκεί κόλλησα
 
Last edited:
...επί σειρά ετών QUICK...
Μετά το γύρισες στο
images
;

.sarcastic.
 
Έχω δουλέψει πολλά φυσίγγια αυτά που θυμάμαι όμως στην τσίχλα δούλευα πολλά χρόνια τα tordo nsi, αργότερα για αρκετά χρόνια τα Άρτεμις Πυρκαλ, έπειτα για πολλά χρόνια τα lambro κόκκινα. Στα τρυγόνια πάντα έπαιρνα τα tortora της nsi στα ορτυκια τα quaglia nsi και στις φάσσες έριχνα το heavy load nsi. Στις λιγοστές φορές που κυνήγησα υδρόβια κυνηγησα με το ίδιο.
 
Ο πατέρα μου στη Φασσα από το 2002 ρίχνει το mythos valle semi magnum αυτος κυνηγάει τη Φασσα από τελος Νοεμβρίου και μετα εχει κάψει 100δες πουλιά και δεν το αλλάζει καθολου όπως χαρακτηριστικά λεει και αυτος εχει δηλητήριο αυτο το φυσίγγι μέσα βγάζουν νερό από τις μύτες οι φασσες!!.sarcastic..sarcastic..hunter..hunter.
 
Πιτσιρικάς γυρω στο 90΄ 3Α ,neo velox και στα χοντρα lambro μπλε.
Μετα ο δορκας το παράκανε και έγινε αλλάγη.lambro tordo,mirrage 32 και biturbo στα χοντρα.
Ακολουθησε μια 5 ετία που έπαιρνα συνεχώς διάφορα,όσπου τώρα μόνο ιδιογόμωση σε όλα.
 
Σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος για σταθερότητα σε μια μάρκα, άλλωστε η τελευταία μου φωτο στο τσίχλα- κοτσυφι τα λέει όλα.. ....sarcastic.

Γι'αυτό θα μιλήσω για τον ξάδερφό μου που από τότε που τον θυμάμαι έχει μια λατρεία στο neo velox (παλαιότερη και νεότερη έκδοση) και από διασποράς σχεδόν αποκλειστικά Ζωχιος μπλε.
Επίσης ο κουμπάρος μου για μπεκατσα όσο έβρισκε το διασποράς Jordan ήταν το αγαπημένο του.
Ο πατέρας μου φανατικός του champion και Ζαγοραιος.
Όσο για μένα και τις αγαπημένες μου βασίλισσες ένα φυσηγγι που αγάπησα είναι το διασποράς maxD του Στόκα.
 
Last edited:
Back
Top