Εμπορικές γομώσεις-αλλαγές setup

Μια αλλαγή έγινε φέτος και στο GORILLA eco 31 και συγκεκριμένα στο βύσμα...
Από Z2M 21, σε ένα με κυψελοειδή αμορτισέρ, που μοιάζει με LBRS αλλά μου φαίνεται με διαφορετική διάταξη κυψελών στο αμορτισέρ...Οι ιδιογομωτές ίσως ξέρουν ακριβώς ποιο είναι...
20161106_142321.jpg
20161106_131309.jpg

Το νέο βύσμα δεν έχει κανένα στοιχείο πάνω του εκτός του Νο 28 στο βάθος του ποτηριού...
Εχει λεπτή, ελαστική και αρκετά βαθιά φούστα διάχυσης παρόμοια με του Z2M...
20161106_132207.jpg
20161106_131334.jpg

Πιέζοντας τα αμορτισερ των 2 βυσμάτων, το νέο βύσμα μου φάνηκε πιο σκληρό...

Κατα τ' αλλά τα λοιπά υλικά και στο στήσιμο παραμένουν ίδια...
20161106_130347.jpg
20161106_132343.jpg

FIEM 688 12/70/12 csb1 1,71γρ. Χ 30,8 γρ, Νο 8 σκαγια, με ελαφρύ ρέλι και απάτητο σχετικά βύσμα...
Τα σκάγια βγαίνουν 13,5/γρ.

Είναι η 3η αλλαγή που γίνεται στο βύσμα του συγκεκριμένου φυσιγγίου...ξεκίνησε με gualandi SG, μετά πήγε στο Z2M και τώρα σ' αυτο τον νέο...
Ελπίζω να μη άλλαξε πολύ η συμπεριφορά του, γιατί με τον Ζ2Μ το είχα βολευτεί πάρα πολύ... αν και η φετινή τιμή του, δυστηχώς, είναι πέραν του δεόντως τσιμπημένη για φυσίγγι 31 γρ.-6,70 Ε..
Σε συνέχεια αυτού που είχα γράψει για την αλλαγή βύσματος στο gorilla eco 31, βρήκα μια μέρα στο κυνήγι κάτι παλιές λαμαρίνες και έριξα 2 ντουφεκιες...Οι δοκιμή έγινε με σχετικά καλό καιρό...

Η 1η στα 28 μέτρα περίπου με 4* και Νο 8
20161111_111521.jpg


Η 2η στα 33μ. περίπου, με 2* και Νο 8
20161114_113023.jpg

Σ' αυτη, κάποια λίγα σκάγια στην δεξιά ακρη είναι απο την 1η ντουφεκιά...

Το ύψος της λαμαρίνας είναι γύρω στο 1μ. Για να γίνει καλύτερα αντιληπτό το εύρος της κατανομής (1ης ντουφεκιάς), υπολογίστε ότι οι κάννες του όπλου είναι 70 εκ.
20161111_111656.jpg


Στο ένα από τα 2 βύσματα που βρήκα τα πέταλα είχαν κοπεί μονοπαντα...
20161111_115725.jpg
20161111_115736.jpg

Ισως βέβαια να οφείλεται σε μια ''κακοτεχνία'' που τα 2 πέταλα ήταν κολλημένα σχεδόν τελείως...
20161111_115748.jpg


Αν και δεν είχα παλαιότερο φυσίγγι (με τον Z2M συγκεντρωτήρα) να ρίξω ταυτόχρονα, το καινούριο (με τον LBRS) μου φαίνεται οτι δίνει πιο σφιχτά κέντρα, ενώ το παλιό μου έδινε καλύτερη ισοκατανομή και πιο ''ομαλή'' περιφέρεια...
Στο κυνήγι και το καινούριο πολύ καλό είναι, αν και προσωπικά προτιμούσα το παλιό...
Οσο για την τιμή...τσουρουφλάει...7,20Ε στα 31γρ...
 
Σπύρο δεν μπορεις να στηριχτείς σε ενα φυσιγγι ομως που θα αλλάζει η σύσφιξη του αναλόγως αν το ποτηράκι εχει ανοιχτα πτερύγια ή οχι! Ας έβαζε καλύτερης ποιότητας υλικά ή ας ειχε στη διαδικασία παραγωγής στάδιο ελέγχου αυτών! Και σε αυτη την τιμη και με την κριτική πυ εχεις κανει απο τη απόδοση του δεν βρίσκω λογω να το αγοράσει κανεις!
 
Σπύρο δεν μπορεις να στηριχτείς σε ενα φυσιγγι ομως που θα αλλάζει η σύσφιξη του αναλόγως αν το ποτηράκι εχει ανοιχτα πτερύγια ή οχι! Ας έβαζε καλύτερης ποιότητας υλικά ή ας ειχε στη διαδικασία παραγωγής στάδιο ελέγχου αυτών! Και σε αυτη την τιμη και με την κριτική πυ εχεις κανει απο τη απόδοση του δεν βρίσκω λογω να το αγοράσει κανεις!
Δυστυχώς Μάνο, σε όλα τα φυσίγγια εμπορίου τα βύσματα μπαίνουν άκοπα στον καλυκα, καμία εταιρία γόμωσεις φυσιγγίων (ελληνική ή εξωτερικού) δεν κάθεται να κόψει τα πέταλα... και πολλές φορές κατα την ντουφεκιά, δεν κόβονται όλα τα πέταλά...το έχω συναντήσει με όλα σχεδόν τα βύσματα...Z2M, GIOVANNI, GT και άλλους...Εκείνους που έχω δει -με μεγαλύτερη συχνότητα- να κόβονται τα πτερύγια τους απο τη βάση είναι οι καινούριοι GUALANDI...
Κατα τ' αλλα και το καινούριο Eco, είναι πολύ καλό φυσίγγι και απο τα καλύτερα που έριξα φέτος στα μπεκανώτα, αλλά...''τσιμπημένο'' ....
 
Δυστυχώς Μάνο, σε όλα τα φυσίγγια εμπορίου τα βύσματα μπαίνουν άκοπα στον καλυκα, καμία εταιρία γόμωσεις φυσιγγίων (ελληνική ή εξωτερικού) δεν κάθεται να κόψει τα πέταλα... και πολλές φορές κατα την ντουφεκιά, δεν κόβονται όλα τα πέταλά...το έχω συναντήσει με όλα σχεδόν τα βύσματα...Z2M, GIOVANNI, GT και άλλους...Εκείνους που έχω δει -με μεγαλύτερη συχνότητα- να κόβονται τα πτερύγια τους απο τη βάση είναι οι καινούριοι GUALANDI...
Κατα τ' αλλα και το καινούριο Eco, είναι πολύ καλό φυσίγγι και απο τα καλύτερα που έριξα φέτος στα μπεκανώτα, αλλά...''τσιμπημένο'' ....
Σπύρο συμφωνώ όπως τα γράφεις
από πέρυσι άρχισα να γεμίζω και μετά από πολλές πολλές δοκιμές δεν χρησιμοποιώ κανένα άλλο συγκεντρωτήρα :)
 
Σπύρο συμφωνώ όπως τα γράφεις
από πέρυσι άρχισα να γεμίζω και μετά από πολλές πολλές δοκιμές δεν χρησιμοποιώ κανένα άλλο συγκεντρωτήρα :)
Στα ''δικά σου'' Μάκη, που έχεις το πλήρη έλεγχο των υλικών και κάθε φάση της παραγωγής δεν έχεις θέμα...Σε οποιοδήποτε βύσμα, μπορείς να κάτσεις να κόψεις τα πέταλα πριν γεμίσεις και να ''ξεμπερδεύεις''...
Ο Gualandi βέβαια είναι ποιοτικότατο βύσμα...
 
Στα ''δικά σου'' Μάκη, που έχεις το πλήρη έλεγχο των υλικών και κάθε φάση της παραγωγής δεν έχεις θέμα...Σε οποιοδήποτε βύσμα, μπορείς να κάτσεις να κόψεις τα πέταλα πριν γεμίσεις και να ''ξεμπερδεύεις''...
Ο Gualandi βέβαια είναι ποιοτικότατο βύσμα...
το έμαθα το δέχομαι αλλά βαριέμαι να σου πω την αλήθεια :)
 
Ηλια το εχω ξαναπει,αλλαζει γομωση αναλογα την εποχη.pop.
Ναι ρε τασο Καλά ολλα αυτα αλλα εγω που θα το ξερω θα παιζω λοτο να δω αν είναι καλοκαιρινο η χειμονιατικο.δεν λεω εχει πολυ καλα φυσηγγια αλλα καλο θα ηταν να ειχε ενα σεταπ.
 
Σημερα εσφαξα ενα imperial 34gr.και βρηκα μεσα συγκε....... καρδαραdrive car.pop. πυρητιδα csb1 1,75×34.κατι δεν μου αρέσει εδω..xm. παρολα αυτα ειναι ενα καλο φυσηγγακι
Ηλία σε ερώτηση που έκανα σε μεγάλο κατάστημα με υλικά ιδιογόμωσης μου είπαν ότι επειδή στέλνει εξαγωγή συγκεντρωτήρες και φέρνει φυσίγγια εισαγωγή ίσως να απαιτεί να έχουν δικό του υλικό :)
 
Σημερα εσφαξα ενα imperial 34gr.και βρηκα μεσα συγκε....... καρδαραdrive car.pop. πυρητιδα csb1 1,75×34.κατι δεν μου αρέσει εδω..xm. παρολα αυτα ειναι ενα καλο φυσηγγακι
Αφου τα imperial ο καρδαράς στον πύργο δεν τα φτιάχνει; λογικό δεν είναι να βάζει δικό του υλικό αν φτιάχνει και τάπες;
Κάποια στιγμή παλιά είχα δει σε μαγαζιά αυθεντικό ισπανικό imperial κουτί. Εσύ αυτά που άνοιξες σε τι κουτί ήταν;
 
Αφου τα imperial ο καρδαράς στον πύργο δεν τα φτιάχνει;.....
ποιός το ξέρει με σιγουριά;;;; ;)
Κάποια στιγμή παλιά είχα δει σε μαγαζιά αυθεντικό ισπανικό imperial κουτί. Εσύ αυτά που άνοιξες σε τι κουτί ήταν;
αυτό πάλι με το κουτί το έχω δεί κι εγώ μεγάλη διαφορά στην υφή-ποιότητα
μπέρδεμα τελικά γι αυτό όταν έριχνα εμπορίου ούτε κάν τα δοκίμασα :)
 
Για να μην λέμε ότι μόνο οι Έλληνες και οι Ιταλοί είναι πονηροκτηματα, φτηνό φυσίγγι βέβαια και φτιάχνεται για πώληση αποκλειστικά σε συγκεκριμένο πολυκαταστημα και διατίθεται σε τετραδες έχουν όμως μεγάλες πωλήσεις και απευθύνεται για σκοποβολή και κυνήγι στα 32γρ. Τελευταία είχα προσέξει οτι είχε αλλάξει η συσκευασία στο κουτί αλλά είναι σφραγισμένο (τετράδα) και δεν μπορούσα να δω αν είχε αλλάξει κάτι και στο φυσίγγι?
Είχα πάρει κάμποσα και στα δύο διαμετρήματα και τα χα ρίξει στην τσίχλα και μπορώ να πω ότι εβγαζαν ωραίες τουφεκιες με όλους τους καιρούς και χωρίς προβλήματα .
Κάτω η παλιά και δίπλα με το πορτοκαλί η καινουργια συσκευασία.
image upload no size limitcertificity.com

Το φυσίγγι φαίνεται και ο διαφορετικός παφυλας ο παλιός με το ασημένιο χρώμα.
adult image sharingcertificity.com

Το κλείσιμο φαίνεται η διαφορά.

photo sharingcertificity.com

Καψούλι.
click image uploadcertificity.com

Και το καινούργιο φυσίγγι.
photo sharingcertificity.com

free image hostingcertificity.com

image upload freecertificity.com

Όπως δείχνουν όλα μόνο το κουτί είναι federal αν είναι κι αυτό, κάλυκας,καψουλι, πυρίτιδα, βύσμα rio maxam. Το ερώτημα τώρα είναι τα γεμίζει η ίδια η federal με αυτά τα υλικά η τα γεμίζει στο εργοστάσιο τής rio σαν federal, η ανάγκη για φτηνό φυσίγγι φαίνεται ότι δεν έχει πατρίδα αλλά να πω την αλήθεια δεν το περίμενα από μια τόσο μεγάλη εταιρεία όχι ότι έκανε έγκλημα βέβαια.
 
Εγω χωρησ να θελω να κανο διαφήμιση σε κανενα τα σταθεροτερα φθινοφυσηγγα που εχω δοκιμαση είναι imperial/ζωχιοσ32.τα πρωτα η σου κανουν η δεν θέλεισ να τα δεισ το μονο που αλλαξαν ειναι συγκ.αλλα η απόδοση τουσ ειναι η ιδια εδω και 6/7χρωνια.τα δευτερα ειναι λιγο ποιο ακριβα αλλα ειναι σταθεροτερα σε υλικα πολλά χρόνια
 
ρε ηλια πολυ βρωμα τα imperial μεσα στη καννη και εκτος των αλλων εχουν και ακαυτη πυριτιδα αλλα μερικες φορες τις κατεβαζουν απ το θεο και αλλες ειτε χτυπας τη τσιχλα ειτε οχι το ιδιο πραμα ειναι. αυτα οσον αφορα το 32αρι. το 30αρι ειναι πολυ καλυτερο αλλα δεν το βρισκω εδω. το εριχνα πολυ με καλυτερα αποτελεσματα απο το 32αρι και λιγοτερη βρωμα στη καννη
 
Back
Top