Εμπορικές γομώσεις-αλλαγές setup

Παιδιά μου έδωσαν για δοκιμή κάτι φυσίγγια από πατρα του τσιρωνη, φθηνά με €5 τα 32αρια.
Στο χαρτί καλά ήταν "σκληρουτσικα"
Αλλά...το γέλιο έρχεται μόλις τα ανοιξα.
Ο συγκεντρωτηρες πολύ σκληρός και δεν ξέρω τι είναι πάντως noname στο 10αρι είχε την τετράγωνη πυρίτιδα...στο 9αρι είχε άλλη σαν κυλινδρακια...τα σκάγια...όχι καλά σε σφαιρικότητα και μέσα αχταρμας...από Νο7-11 !!!!!!! Τραγικό...εξού και το €5 για 32αρι βέβαια.

Από περιέργεια ...ποιες είναι οι πυριτιδες;;






 
Παιδιά μου έδωσαν για δοκιμή κάτι φυσίγγια από πατρα του τσιρωνη, φθηνά με €5 τα 32αρια.
Στο χαρτί καλά ήταν "σκληρουτσικα"
Αλλά...το γέλιο έρχεται μόλις τα ανοιξα.
Ο συγκεντρωτηρες πολύ σκληρός και δεν ξέρω τι είναι πάντως noname στο 10αρι είχε την τετράγωνη πυρίτιδα...στο 9αρι είχε άλλη σαν κυλινδρακια...τα σκάγια...όχι καλά σε σφαιρικότητα και μέσα αχταρμας...από Νο7-11 !!!!!!! Τραγικό...εξού και το €5 για 32αρι βέβαια.

Από περιέργεια ...ποιες είναι οι πυριτιδες;;






Ειδα την διαφήμιση του στο fb τις προάλλες
https://m.facebook.com/pages/Στοχος-Πατρας/418392948175240
κ τον πήρα τηλ,Να δω μήπως έχει καμιά σχέση με ένα απίστευτο φυσίγγι που γέμιζε καποτε(είχε σταματήσει να γεμιζει κάτι χρόνια,φέτος ξανάρχισε..).
Δυστυχώς δεν είχε καμιά σχέση με το "παλιο":(
Τον ρώτησα για την πυρίτιδα και μου λέει το γεμίζω με "μια γαλλικη"...........
Δεν έδωσα καμιά σημασία......................
Όπως βλέπεις υπό προϋποθέσεις η τιμή πάει στα 4,50€..:D
Μου είπε ότι ετοιμάζει και ένα με psb1.
ΥΓ Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ακομα κ ένας κυνηγός που δεν γνωρίζει από ιδιογωμοση όταν ανοίξει ένα φυσίγγι (τι ποιο απλό ?)τα υλικά του μιλάνε από μονα τους???:mad:
 
Οι πυριτιδες παντως, μοιαζουν περιεργες. Η πρωτη νομιζω οτι θα μπορουσε να ειναι η GP καθως μοιαζει παρα πολυ. Η δευτερη επισης μοιαζει με την VV310 . Oτι ομως και να πουμε, ειναι εικασιες καθως και τα 2 υλικα δεν εισαγωνται νομιζω στην Ελλαδα, και κυριως, δεν εχουν ξαναβρεθει σε φυσιγγια εμποριου
 
Βικτωρα ο φιλος που τα πηρε του ειπε βαζει sipe και aquila ... σαφως και δε ειναι καμια απο τις δυο. ο συγκεντρωτηρσας μοιαζει με τον καρδαρα 25.
 
Παντως τωρα που τα ζυγισα ....τα 32γρμ ...εγιναν 29!!!! πυριτιδα 1,60 και στα δυο ειδη.
Μα καλα μιλαμε ειτε ο τυπος πουλαει πολυ ψεμμα , ειτε τα γεμιζει αλλος και τον κοροιδευει ...αλλα και παλι δε μπορουσε να σφαξει 2-3 να δει
 
μα καλα και ο "μεγαλος" θα εβαζε ολη αυτη τη σκαρταδουρα μεσα και ο αλλος δεν θα ειχε παρει χαμπαρι? απλα μαλλον ετσι εσκεμμενα τα δινε ι, και μετα λεμε Ελλαδα και παραπλανηση καταναλωτη
 
Επειδή έχω δει φυσιγγια που βγηκαν από το ίδιο εργοστάσιο.το ένα για τον μεγάλο και το άλλο για τον τοπικό καταστηματαρχη σου λέω ότι ακόμα και στην εμφάνιση είχαν μεγάλη διαφορά. με σαφώς ποιοτικοτερα αυτά του μεγάλου ;)
 
Eισαι σιγουρος οτι γεμιζονται Ελλαδα; Το ξαναλεω, οι πυριτιδες δε μοιαζουν με καμμια που κυκλοφορει Ελλαδα
Βικτωρα αν ειναι εισαγωγης ..κα ιτα δινει με 4,5-5 ...εεε τι να πω
 
ΥΓ Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ακομα κ ένας κυνηγός που δεν γνωρίζει από ιδιογωμοση όταν ανοίξει ένα φυσίγγι (τι ποιο απλό ?)τα υλικά του μιλάνε από μονα τους???:mad:

οι περισοτεροι κυνηγοι και ειδικα οι νεοι δεν ειναι ψαγμενοι ουτε δοκημες κανουν ουτε ανοιγουν φυσιγγια να δουν τα υλικα , το μονο που τους ενδιαφερη ειναι φτηνα φυσιγγια , που πηγενουν κυνηγι για χαβαλε ποιο πολυ για τσιχλακια που ειναι και τα μονο ευκολα , ουτε με φορουμ ασχολουντε ουτε με περιοδηκα , μην κητατε που εμεις ολοι εδω ειμαστα ψαγμενα ατομα και αγαπαμε το κυνηγι οσο τιποτα αλλο , και ψαχνουμε την καθε λεπτομερια ,
 
α σκάγια...όχι καλά σε σφαιρικότητα και μέσα αχταρμας...από Νο7-11 γιαυτο μου λεει ο αλλος οτι εγω χτυπησα περδικα με 10ρακια
 
Οταν ξαναπας στου sky ρωτησε τη γνωμη του για το express36.very funny.

γιατι μαλον το χαλασαν και αυτο το express36

και να δηνεις 25 ευρο το κουτι και να ειναι και χαλια , και ασε και το αλλο να σου βγενει ο μοναδηκος λαγος της σεζον και να του φεγουν μονο η γουνες του χωρης να τον περνεις

Μη μου πεις τώρα οτι δεν τρυπούσε το Ρεμί, θα βγω από τα ρούχα μου.asking.

και εγω δεν νομηζω ,εκτος και εαν ειναι ρεμι μαιμου

μαιμου Βουλγαρικα ρεμι αχαχα .. παντως τοχω ξαναγραψει αν και off topic φιλοι μου που μενουν Ξανθη , και πανε πολυ συχνα για ψωνια Βουλγαρια ,εχει μαιμου καργα σε ρεμι και φθηνα

Ακρηβος αυτο Παυλο ρεμι εξπρες 36 νο2 40 μ. τα σκαγια κολιμενα πανω στο μπιτονι..sarcastic.
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας σε άλλο θέμα θυμήθηκα ότι κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα φυσίγγι remington shurshot που μόνο remington δεν είναι. Χαζεύοντας σε ένα τουρκικό forum με φωτογραφίες από σφαγμενα φυσίγγια υπήρχε και αυτό.

images hosting

uploading images

Το μυαλό μου πήγε αμέσως για κάποια τουρκική πουστια κάτι ανάλογο δηλαδή με κάτι φυσίγγια cheddite που είχαν μόνο το όνομα αλλά ήταν τουρκικά. Τα remington όμως αυτά αν κατάλαβα καλά από ότι γράφει, είναι ιταλικά με καψούλι nobel sport 688, πυρίτιδα f2×36 ,και κυαθιο της B&P. Βέβαια δεν έχω ξαναδεί τέτοιο remington εδώ και συνήθως η σειρά shurshot γεμίζονται σε κάλυκα με χαμηλό πάφυλα και είναι ένα από τα καλύτερα τρυγονοφυσιγγα.
 
κάτι φυσίγγια cheddite που είχαν μόνο το όνομα αλλά ήταν τουρκικά.
Κωνσταντινε για τα YAF (yavascalar) λες?
Αρκετοί την πάτησαν τότε..Ας είναι καλά και καπιοι μαγαζάτορες που τα πούλαγαν για γνήσια Ιταλικά..
Βέβαια ήταν εύκολο να ξεγελαστεί κάποιος..Η εμφάνιση του κουτιού ήταν πολύ καλοστημένη αν και πολύ φανταχτερη..
Παρόλα αυτά τα 32γρ που είχα ρίξει τότε,Δεν τα βρήκα άσχημα για την τιμή τους:)
 
Κωνσταντινε για τα YAF (yavascalar) λες?
Αρκετοί την πάτησαν τότε..Ας είναι καλά και καπιοι μαγαζάτορες που τα πούλαγαν για γνήσια Ιταλικά..
Βέβαια ήταν εύκολο να ξεγελαστεί κάποιος..Η εμφάνιση του κουτιού ήταν πολύ καλοστημένη αν και πολύ φανταχτερη..
Παρόλα αυτά τα 32γρ που είχα ρίξει τότε,Δεν τα βρήκα άσχημα για την τιμή τους:)
Ούτε που έριξα κανένα να δώ τι λένε, μου χε φάει τα αυτιά κάποιος για τα win universal και του έδωσε το φιλαράκι μία τετράδα και σαν ανταλλαγή μας έδωσε δύο ελληνικά j&b commandos και δύο τέτοια. Αλλά εγώ την είχα καταβρει με τα win και το diffusion και δεν άλλαζα συνδυασμό με τίποτα.
 
Back
Top