Ελληνικός ιχνηλάτης

Μπράβο Σταμάτη, φαίνεται ότι το αγαπάτε όλοι αυτό που κάνετε! Γερό και καλότυχο να είναι!
Να σαι καλά φίλε μου

Κούκλα
Γερή και καλοτύχερη

Είναι πανέμορφη η ρουφιάνα. Να σαι καλά φίλε μου
 
Καλημερα σας, έχω ένα ιχνηλάτη για λαγό το οποίο είναι 1 ετών. Το βγάζω συνέχεια οπότε μπορώ και μυρίζει κανονικά κάτω, μόνο που δεν έχει δει ποτέ λαγό, γίνεται να του βάλω αγριοκούνελο για να ξεκινήσει;
 
Καλημερα σας, έχω ένα ιχνηλάτη για λαγό το οποίο είναι 1 ετών. Το βγάζω συνέχεια οπότε μπορώ και μυρίζει κανονικά κάτω, μόνο που δεν έχει δει ποτέ λαγό, γίνεται να του βάλω αγριοκούνελο για να ξεκινήσει;
Αν δεν έχεις έμπειρο σκυλί να το βάλεις κοντά
μια δυο φορές ένα αγριοκούνελο θα του δείξει τον δρόμο για να πάρει τις πρώτες εικόνες
 
Καλημερα σας, έχω ένα ιχνηλάτη για λαγό το οποίο είναι 1 ετών. Το βγάζω συνέχεια οπότε μπορώ και μυρίζει κανονικά κάτω, μόνο που δεν έχει δει ποτέ λαγό, γίνεται να του βάλω αγριοκούνελο για να ξεκινήσει;
Πήγαινε το νύχτα μια φορά χωρίς φεγγάρι και δειξτου ένα με τον φακό μόλις τον κυνηγήσει μάζεψε το και φύγε και πρωινά εκπαιδευτικά κοντά στα γιατάκια
 
Καλημερα σας, έχω ένα ιχνηλάτη για λαγό το οποίο είναι 1 ετών. Το βγάζω συνέχεια οπότε μπορώ και μυρίζει κανονικά κάτω, μόνο που δεν έχει δει ποτέ λαγό, γίνεται να του βάλω αγριοκούνελο για να ξεκινήσει;
εκπαιδευτηριο κανα δυο φορες....μετα νυκτα.....αλλα χωρις μεγαλο σκυλι μαζι οι παραστασεις που θα λαβει θα ειναι λιγες, μειωνοντας τις πιθανοτητες να γινει δυνατο σκυλι που θα κυνηγαει μονο λαγο....πριν παρα πολλα χρονια, πηραμε μια κουταβα 15 μηνων η οποια δεν ειχε καμια επαφη με λαγο....στο πρωτο εκπαιδευτικο μαζι με το μεγαλο σκυλι, επεσε πανω της ο λαγος στο σηκωμα και τον πλακωσε στη διωξη και απο τοτε, παντα μαζι με το μεγαλο σκυλι πηγαινε σφαιρα...δυστυχως τη χασαμε 4 ετων απο αρρωστια...
 
Αν δεν έχεις έμπειρο σκυλί να το βάλεις κοντά
μια δυο φορές ένα αγριοκούνελο θα του δείξει τον δρόμο για να πάρει τις πρώτες εικόνες
Το έχω βάλει εδώ και 3 μέρες κοντά σε μεγάλα σκυλιά που ξέρουν απλά και αυτά είναι πρωτόγνωρα στον τόπο εδώ διότι έχουν έρθει από αλλού, Το βλέπω όμως πηγαίνει και ψάχνει συνέχεια το κουτάβι. Θα το πήγαινα σε εκπαιδευτικό κέντρο όμως δεν έχουμε στην περιοχή μας κ ούτε κάπου κοντά.
 
Το έχω βάλει εδώ και 3 μέρες κοντά σε μεγάλα σκυλιά που ξέρουν απλά και αυτά είναι πρωτόγνωρα στον τόπο εδώ διότι έχουν έρθει από αλλού, Το βλέπω όμως πηγαίνει και ψάχνει συνέχεια το κουτάβι. Θα το πήγαινα σε εκπαιδευτικό κέντρο όμως δεν έχουμε στην περιοχή μας κ ούτε κάπου κοντά
Το να το πας και να το αμολύσεις νύχτα σε λαγό που θα δεις θα το βοηθήσει να έχει εικόνα και μυρωδιά του θηράματος, να φανατιστεί, να ξεθαρέψει να απομακρύνεται και να "πονηρεψει" και να πάρει μπρος γενικά. Μην το παρακάνεις όμως, γιατί θα μάθει να βρίσκει μόνο πολύ φρέσκο μονό ντορό και πρακτικά να μην ξεφωλιάζει, αλλά μόνο να διώκει...

Αφού αριστεύσει σε αυτό το στάδιο το σκυλί, μετά πάρε το αυτοκίνητο και φρόντισε να είσαι στην καρδια του κυνηγότοπου σχεδόν πριν φωτήσει... Μπορεί να χρειαστεί να πας πολλές φορές μέχρι να δεις λαγό (ιδανικά κάποιο μέτριο σε μέγεθος) εκείνη την ώρα. Μην τον ενοχλήσεις ή κυνηγήσεις τότε, ούτε καν να σταματήσεις ή ανοίξεις/χτυπήσεις πόρτες, ούτε να ακουστούν σκυλιά και κουδούνια από το αμάξι και τρομάξει. Για να τον δεις εκέινη την ώρα εκεί, πάει για πιάσιμο κάπου εκεί πολύ κοντά και θες να παει όσο πιο ανενόχλητος στο γιατάκι του. Πάρκαρε μακρια πιο κάτω και πήγαινε με τα πόδια στο σημείο που τον είδες, αφού φωτίσει καλά... Πέτα μια βρεγμενη χαρτοπετσέτα όταν τον δεις στην άκρη του δρόμου για να το θυμάσαι ακριβώς το σημείο και να κατευθύνεις καλύτερα το σκυλί και να μην αφήσεις ίχνη για άλλους (όπως πύργους με πέτρες, ροδιές και άλλα που κάνουν άλλοι και πρακτικά λένε σε όλους εδώ τον είδα, ελάτε και εσεις). Φάε τον τόπο και βοήθα το σκυλί ψάχνοντας παντού μέχρι να τον βγάλει. Ο λαγός είναι εκεί... Αν τον βγάλει, τότε πήγαινε το σκυλί για ένα διάστημα στον ίδιο λαγό γιατί το σκυλί θυμάται και θα ψάχνει συνέχεια όλο και πιο φανατικά. Και ο λαγός λόγω της πίεσης του σκυλιού θα γίνεται όλο και πιο πονηρός και θα ανεβάζει το επίπεδο των τερτιπιων του και στα μπερδέματα στο γιατάκιασμα και στη δίωξη βοηθώντας στην εξέλιξη του σκυλιού.

Και ακριβώς στο σούρουπο αν δεις λαγό είναι το ίδιο χρήσιμο για το σκοπό σου, καθώς σημαίνει ότι το γιατάκι του είναι πολύ κοντά αντίθετα από την πορεία που κινούταν όταν τον είδες (αν κατεβαίνει, σημαίνει ότι έπιανε από πάνω και αν ανεβαίνει πως έπιανε από κάτω) και αν πας το επόμενο πρωί με το που φωτίσει και αμολύσεις προς τη μεριά που ήταν το γιατάκι του έχεις πολλές πιθανότητες να τον βρεις εκεί.

Φυσικά όλα με μέτρο στις εξόδους και για το ίδιο το σκυλί, αλλά και για το λαγό ώστε να μπορεί να τρέφεται και να ξεκουράζεται κανονικά.
 
Το έχω βάλει εδώ και 3 μέρες κοντά σε μεγάλα σκυλιά που ξέρουν απλά και αυτά είναι πρωτόγνωρα στον τόπο εδώ διότι έχουν έρθει από αλλού, Το βλέπω όμως πηγαίνει και ψάχνει συνέχεια το κουτάβι. Θα το πήγαινα σε εκπαιδευτικό κέντρο όμως δεν έχουμε στην περιοχή μας κ ούτε κάπου κοντά.
Άμα έχει ξεκινήσει και βάζει μύτη κάτω είναι σε καλό δρόμο μην σε ανησυχεί
μόνο που τώρα στην αρχή θέλει προσοχή μην ντοριασει αλουπα και τότε τα πράγματα δυσκολεύουν
Γι'αυτό όσο μπορείς να το πηγαίνεις με τα μεγάλα
Στην αρχή ίσως να παίζει μαζί τους ή απλά να τρέχει από πίσω τους για παιχνίδι
πολλές φορές μπορεί και να κουραστεί και να γυρίσει πίσω σε εσένα
δεν λέει κάτι αυτό
Το σημαντικό είναι να βρεθεί σε ζεστό ντόρο και μετά σε ξεφωλιασμα και δίωξη με τα μεγάλα
από εκεί και πέρα θα βρει τον δρόμο του
αλλά θέλει υπομονή χρόνο και όλα θα πάνε καλά
 
Back
Top