Ελαστικά

ναι αυτο ακριβως εξαιρετικο λαστιχο και τωρα σε αποκλειστικους αντιπροσωπους εχεις και εγγυηση οτιδηποτε κλαταρισμα αντικατασταση ελαστικου για ενα χρονο η 20,000χιλιαδες χιλιομ
Καλυτερη επιλογη στο Hankook ειναι το XL έτσι;

Επισης μου είχαν πει και για αυτο:
https://www.coopertire.eu/tires/discoverer-all-season?searchtype=tire&cartype=suv&speed=K
Μπερδευτηκα γιατι ενώ εχει χαρακτηριστικα SUV, M+S και 3PMSF η μπάρα στο OFF ROAD ειναι στο 0. Τι δεν εχω καταλάβει;
 
Για Mitsubishi ASX 1.8D 4x4 και χρήση πόλη - κυνήγι 50-50 ποιο λάστιχο θα προτείνατε;
Φίλε μου έχω το τελευταίο ASX 1,6D 4X4. Εγώ θα έβαζα τα Latitude Michelin. Αλλά επειδή τελικά δεν μπαίνω και σε πολλές λάσπες χιόνια κλπ έβαλα πιο ασφαλτινα. Τα continental lx sport. Αν όμως πας σε μέρη με λάσπες κλπ βάλε τα Latitude. Εγώ το ψιλολυπαμαι να το χώνω μέσα στις λασπουριες. Σκέψου ότι καινούριο το πήρα και πηγα την πρώτη εβδομάδα Αταλάντη είχαν λιώσει τα χιόνια και το είχα κάνει μ....νι καλλιγραφία...
 
Φίλε μου έχω το τελευταίο ASX 1,6D 4X4. Εγώ θα έβαζα τα Latitude Michelin. Αλλά επειδή τελικά δεν μπαίνω και σε πολλές λάσπες χιόνια κλπ έβαλα πιο ασφαλτινα. Τα continental lx sport. Αν όμως πας σε μέρη με λάσπες κλπ βάλε τα Latitude. Εγώ το ψιλολυπαμαι να το χώνω μέσα στις λασπουριες. Σκέψου ότι καινούριο το πήρα και πηγα την πρώτη εβδομάδα Αταλάντη είχαν λιώσει τα χιόνια και το είχα κάνει μ....νι καλλιγραφία...
.very funny.ειχα καιρο να το ακούσω αυτο με την καλλιγραφία. Απο θορυβο στην εθνική πως τα πανε;
 
Χίλια ευχαριστώ , τα θέλω για δεύτερη τετράδα μόνο σχεδόν για το βουνό , και θέλω κάτι γερό να αντέχει στην πέτρα και να μην κόβεται εύκολα , καθώς και στη λάσπη να είναι σαν τρακτέρ , αφού είσαι ο πιο κατάλληλος για αυτό το θέμα , και για τίς συγκεκριμένες σειρές , που μου ανέφερες , ναι με βοήθησες αρκετά , και πάλι να είσαι καλά για την βοήθεια , και για τον χρόνο σού . .shake hands.
Τπτ να σαι καλά. Εγώ σχεδόν σε όλους τους πελάτες και φίλους αυτό προτινω να έχουν δευτερη τετράδα έτοιμη για το χειμώνα το καλοκαίρι τα βγάζεις και είσαι άνετος και εγώ στο δικό μου hilux έτσι κάνω
 
Καλυτερη επιλογη στο Hankook ειναι το XL έτσι;

Επισης μου είχαν πει και για αυτο:
https://www.coopertire.eu/tires/discoverer-all-season?searchtype=tire&cartype=suv&speed=K
Μπερδευτηκα γιατι ενώ εχει χαρακτηριστικα SUV, M+S και 3PMSF η μπάρα στο OFF ROAD ειναι στο 0. Τι δεν εχω καταλάβει;
Είναι θέμα εταιρίας επιδη έχει και το rf 10 και το rf11 για ποιο offroab καταστάσεις τα λεγόμενα 50/50 θεωριτικα αυτό δεν έχει ικανότητά για offroad. Ναι τι XL σίγουρα που σημαίνει extra load δηλ είναι ενισχυμένο για φορτία και καταπόνηση. Για το cooper δεν έχω γνώμη δεν έχω συνεργαστεί ποτε και ουτε από κάποιο πελατη έχω αποψη αν και αυτό είναι all season και πρεπει να το συγκρίνουμε με αντίστοιχα all season και όχι με καλοκαιρινά που βλέπουμε τώρα. Όλες οι εταιρίες έχουν και θερινά και χειμερινά και all season.
 
Είναι θέμα εταιρίας επιδη έχει και το rf 10 και το rf11 για ποιο offroab καταστάσεις τα λεγόμενα 50/50 θεωριτικα αυτό δεν έχει ικανότητά για offroad. Ναι τι XL σίγουρα που σημαίνει extra load δηλ είναι ενισχυμένο για φορτία και καταπόνηση. Για το cooper δεν έχω γνώμη δεν έχω συνεργαστεί ποτε και ουτε από κάποιο πελατη έχω αποψη αν και αυτό είναι all season και πρεπει να το συγκρίνουμε με αντίστοιχα all season και όχι με καλοκαιρινά που βλέπουμε τώρα. Όλες οι εταιρίες έχουν και θερινά και χειμερινά και all season
Ανοίγουμε ωραια κουβεντα γιατι υπαρχει μπερδεμα με τα καλοκαιρινα και τα all season οταν εχει να κανει με offroad.
Αλλα και πως είναι το πέλμα. Εγώ για παράδειγμα αν εβλεπα το πελμα του Hankook και του Cooper θα ελεγα οτι το Cooper κανει για offroad καλύτερα.
Δεν ξερω αν τα διατυπώνω καλα..
 
Ανοίγουμε ωραια κουβεντα γιατι υπαρχει μπερδεμα με τα καλοκαιρινα και τα all season οταν εχει να κανει με offroad.
Αλλα και πως είναι το πέλμα. Εγώ για παράδειγμα αν εβλεπα το πελμα του Hankook και του Cooper θα ελεγα οτι το Cooper κανει για offroad καλύτερα.
Δεν ξερω αν τα διατυπώνω καλα..
Κοίτα για να το πω χοντρά χοντρά. Τα all season επιδη πρεπει ακριβώς να δουλεψουν και χειμώνα έχουν στο πελμα τους μεγαλυτερα αυλάκια για να μπορουν να διώχνουν νερό η χιονι με αποτέλεσμα να φαίνονται στο μάτι ποιο άγρια να το πω χωρίς να έχει καμία σχέση όμως αυτό με offroad διαδρομές ακριβώς το αντίθετο γιατί η μίξη της γαμάς του all season είναι ποιο μαλακή ακόμα και από κάποια καλοκαιρινά με αποτέλεσμα σε εκτός διαδρομές να κόβονται στο πελμα, και επίσης είναι και φιλοσοφία της κάθε εταιρία ποσο επιθετικό θέλει να δείχνει και να είναι το κάθε ελαστικό στο σχεδιασμό αν και φενεται ότι όλες λίγο πολυ καταλήγουν σε Ψαροκόκαλο που λέμε το σχέδιο σαν ν
 
Κοίτα για να το πω χοντρά χοντρά. Τα all season επιδη πρεπει ακριβώς να δουλεψουν και χειμώνα έχουν στο πελμα τους μεγαλυτερα αυλάκια για να μπορουν να διώχνουν νερό η χιονι με αποτέλεσμα να φαίνονται στο μάτι ποιο άγρια να το πω χωρίς να έχει καμία σχέση όμως αυτό με offroad διαδρομές ακριβώς το αντίθετο γιατί η μίξη της γαμάς του all season είναι ποιο μαλακή ακόμα και από κάποια καλοκαιρινά με αποτέλεσμα σε εκτός διαδρομές να κόβονται στο πελμα, και επίσης είναι και φιλοσοφία της κάθε εταιρία ποσο επιθετικό θέλει να δείχνει και να είναι το κάθε ελαστικό στο σχεδιασμό αν και φενεται ότι όλες λίγο πολυ καταλήγουν σε Ψαροκόκαλο που λέμε το σχέδιο σαν ν
Ελπίζω να διαβασούν και αλλοι αυτα που γράφεις γιατι με λίγες γραμμές θα σώσεις πολύ κόσμο!! .RESPECT.
 
Ελπίζω να διαβασούν και αλλοι αυτα που γράφεις γιατι με λίγες γραμμές θα σώσεις πολύ κόσμο!! .RESPECT.
Οχι μωρε πιστευω ο κόσμος είναι πολυ ενημερωμένος τα τελευταία χρόνια και επίσης αυτό που έχω πει πολλες φορες επιλέγουμε επαγγελματίες που τουλάχιστον θα ακουσουν τις ανάγκες μας θα μας πουν την αλήθεια και ας είναι και 20€ ακριβοτεροι
 
Οχι μωρε πιστευω ο κόσμος είναι πολυ ενημερωμένος τα τελευταία χρόνια και επίσης αυτό που έχω πει πολλες φορες επιλέγουμε επαγγελματίες που τουλάχιστον θα ακουσουν τις ανάγκες μας θα μας πουν την αλήθεια και ας είναι και 20€ ακριβοτεροι
Κατι τελευταιο και ευχαριστω προκαταβολικα για το χρόνο σου. Για τα Michelin CrossClimate SUV , ποια η γνώμη σου;Ασχετο με εμένα και την κουβεντα που καναμε, γενικα σαν λαστιχο.
 
Κατι τελευταιο και ευχαριστω προκαταβολικα για το χρόνο σου. Για τα Michelin CrossClimate SUV , ποια η γνώμη σου;Ασχετο με εμένα και την κουβεντα που καναμε, γενικα σαν λαστιχο.
Υπερεκτιμημένο γενικά το cross climate έχει πολυ καλα ελαστικά έτσι και αλλιώς η Michelin κανένα τεσσάρων εποχών κατά την γνώμη μου δεν αξίζει αν θες να είσαι τελειος 2 τετράδες μια καλοκαιρινά και μια χειμερινά το κάθε ένα στην εποχή του και τέλος τα υπόλοιπα είναι σημεία των καιρων και να έχουμε κάτι να πλασαρουμε
 
View attachment 23754

Michelin lLatitude cross
Τα έχω τρία χρόνια στο grand vitara και έχω διανύσει γύρω στα 50.000 xλμ άσφαλτο χωματόδρομο και ψιλοκακοτραχαλο
και δεν έχουν κάνει κιχ όσο σε βρεγμένο οδόστρωμα άψογα
+1000% το εχω σε ναβαρα d40. Εξερετικο...χιονια λασπες αμμο νερα....τα βρηκα προσφορα και τα ξανααγωρασα
 
Υπερεκτιμημένο γενικά το cross climate έχει πολυ καλα ελαστικά έτσι και αλλιώς η Michelin κανένα τεσσάρων εποχών κατά την γνώμη μου δεν αξίζει αν θες να είσαι τελειος 2 τετράδες μια καλοκαιρινά και μια χειμερινά το κάθε ένα στην εποχή του και τέλος τα υπόλοιπα είναι σημεία των καιρων και να έχουμε κάτι να πλασαρουμε
Φίλε μου με όλη την εκτιμησή μου θα διαφωνήσω μαζί σου! Έχω τα συγκεκριμένα ελαστικά σε διάσταση 225/65/17 σε rav 4 mk III, και έκλεισαν δύο χρόνια πριν δύο μήνες, δοκιμασμένα σε χιόνι, λάσπη, πέτρα, βροχή, στεγνό, γενικά σε όλες τις συνθήκες! Εξαιρετικά!, το μόνο που με φοβίζει είναι όταν πάω για Φάσσες μην με βρεί στο πλάι κάποια πέτρα και τα σκίσει!. Έχω δοκιμάσει και άλλους τύπους ελαστικών και νομίζω ότι είναι τα καλύτερα που έχω φορέσει ποτέ σε αυτοκίνητο!. Ά ξέχασα να πώ ότι είναι και αθόρυβα!
 
Φίλε μου με όλη την εκτιμησή μου θα διαφωνήσω μαζί σου! Έχω τα συγκεκριμένα ελαστικά σε διάσταση 225/65/17 σε rav 4 mk III, και έκλεισαν δύο χρόνια πριν δύο μήνες, δοκιμασμένα σε χιόνι, λάσπη, πέτρα, βροχή, στεγνό, γενικά σε όλες τις συνθήκες! Εξαιρετικά!, το μόνο που με φοβίζει είναι όταν πάω για Φάσσες μην με βρεί στο πλάι κάποια πέτρα και τα σκίσει!. Έχω δοκιμάσει και άλλους τύπους ελαστικών και νομίζω ότι είναι τα καλύτερα που έχω φορέσει ποτέ σε αυτοκίνητο!. Ά ξέχασα να πώ ότι είναι και αθόρυβα!
δεν διαφωνουμε σε κατι.απλα εσυ εισαι απο αυτους που εχουν ξεκαθαρη εικονα ποια ειναι η προτεραιοτητα τους.οπως εχω πει πολλες φορες δεν εχουμε ολοι τις ιδιες απαιτησεις απο τα ελαστικα μας και καλο ειναι να ξερουμε τι θελουμε και με την βοηθεια του λαστιχα μας να κανουμε την καλυτερη επιλογη.στα δικα σου τωρα.προφανως πρωτο μελημα σου ειναι η ασφαλεια στο δρομο στη παρεχει το ελαστικο που φορας ειναι σιγουρο αλλα οπως πολυ σωστα λες φοβασαι πολυ τις πετρες και να συμπληρωσω εγω και προφανως δεν πας σε πολυ πετρωδες μερη και προφανως δεν πας και σε πολυ λασπωδη μερη γιατι το ελαστικο δεν ειναι καταλληλο για λασπη ουτε καν 50\50.με απαιτησεις λοιπον παρομοιες με εσενα ολα ειναι ποιο ευκολα τα δυσκολα ειναι οταν θες να συνδιασεις και βρεγμενο και χιονι και πολυ λασπη και πετρες τοτε αρχιζει ο πραγματικος ανταγωνισμος των ελαστικων στα πολυ δρομου και πολυ offroad τα παντα ειναι ποιο ευκολα.
 
Ένα πολύ τίμιο λάστιχο που δούλεψα στο grand Vitara είναι το toyo opencountry a/t.με κάλυψε αρκετά για δύο χρόνια χρήσης κ σε άσφαλτο κ σε χώμα κ σε λάιτ λάσπες.δυστυχως όμως τα έφαγε τα ψωμιά του κ ειδικά σε βρεγμένη άσφαλτο παλεύω με ανάποδα.πιστευετε ότι τα bf Goodrich θα ήταν μια καλή αναβάθμιση κ σε λάσπη κ σε δρόμο;
 
Ηρθε η ωρα για λαστιχα για το Safari.
50-50 Σε 235/65/ R17
Καμμια προταση?
BF Goodrich all terain T/A ή Cooper discoverer A/T sport2,αν θες λίγο καλύτερο για χιόνι Cooper discoverer A/T 4s,50/50 είναι και τα τρία,γνώμη μου πάντα είναι κορυφαία για 50/50.
 
Back
Top