Δυσάρεστη φωτογραφική στιγμή σε εκδρομή.

Σε περιοχές της Βοιωτίας που βρέθηκα πρόσφατα αυτό που αντίκρισα μέσα στους ελαιώνες ήταν απίστευτο Και δεν αναφέρομαι σε σκουπίδια που αφήνουμε εμείς οι κυνηγοί . Αναφέρομαι σε σκουπίδια που άφησαν οι ίδιοι ιδιοκτήτες των χωραφιών και οι εργάτες που είχαν για το μάζεμα , κλάδεμα της ελιάς και οτιδήποτε άλλες εργασίες έγιναν στα κτήματά τους.
Ποτήρια από καφέδες , σακούλες , πιάτα πλαστικά και πιρούνια από φαγητό , κουτιά από κονσέρβες, τελάρα και μπουκάλια παντού . Απίστευτες εικόνες.
Και εδώ τα ίδια! Δεν είμαστε μόνο εμείς βρωμιαρηδες , είναι γενικό το κακό. Σε ένα καρτέρι έβαλε κάποιος 20-25 κυψελες Οκτώβρη μήνα. Με το που τις είδα χάρηκα γιατί φοβούνται τα μελισσια οι πιο πολλοί και θα έβρισκα το καρτέρι άδειο εγω!!! Ο τύπος όμως ήταν τόσο βρομιάρης που άφηνε τα πάντα εκεί , συσκευασίες από τροφές, νερά καφέδες και ότι άλλο σκουπίδι το πέταγε εκεί. Ενα απόγευμα τον βρίσκω εκεί. Καλησπερα συνάδελφε, του λέω. Δεν είμαι κυνηγός ρε φίλε μου λέει. Ειμαι εγώ μελισσοκομος όμως του λέω. Και κάνω την ερώτηση, αν με 20 μελισσια έχεις ένα βουνό σκουπίδια εδώ με 100 μελισσια εγώ πρέπει να έχω χωματερή ολόκληρη??? Φυσικα έκανε πως δεν άκουσε και όταν τα πήρε από εκεί ΔΕΝ μάζεψε τίποτα!
 
Και εδώ τα ίδια! Δεν είμαστε μόνο εμείς βρωμιαρηδες , είναι γενικό το κακό. Σε ένα καρτέρι έβαλε κάποιος 20-25 κυψελες Οκτώβρη μήνα. Με το που τις είδα χάρηκα γιατί φοβούνται τα μελισσια οι πιο πολλοί και θα έβρισκα το καρτέρι άδειο εγω!!! Ο τύπος όμως ήταν τόσο βρομιάρης που άφηνε τα πάντα εκεί , συσκευασίες από τροφές, νερά καφέδες και ότι άλλο σκουπίδι το πέταγε εκεί. Ενα απόγευμα τον βρίσκω εκεί. Καλησπερα συνάδελφε, του λέω. Δεν είμαι κυνηγός ρε φίλε μου λέει. Ειμαι εγώ μελισσοκομος όμως του λέω. Και κάνω την ερώτηση, αν με 20 μελισσια έχεις ένα βουνό σκουπίδια εδώ με 100 μελισσια εγώ πρέπει να έχω χωματερή ολόκληρη??? Φυσικα έκανε πως δεν άκουσε και όταν τα πήρε από εκεί ΔΕΝ μάζεψε τίποτα!
Μη μου τα λες Δημήτρη . Η πλειοψηφία ειμαστε ετσι. Ειτε θέλουμε να το παραδεχτούμε ειτε οχι .
Στη διάρκεια του Κορονοιου ανακάλυψαν όλοι το βουνο. Το τι σκουπίδι απο ποτήρια καφέ ,μπουκάλια κουτιά μπύρας ,σακούλες κλπ δεν περιγράφεται. Ειπα αμαν να ανοιξουν οι καφετεριες και τα μαγαζια και να ξεκουμπιστούν απο το βουνο.
Το δυσάρεστο βέβαια της όλης ιστορίας είναι ότι όλο αυτό το σκουπιδαριό ήταν από νέους έως πολύ νέους ανθρώπους.
 
Μη μου τα λες Δημήτρη . Η πλειοψηφία ειμαστε ετσι. Ειτε θέλουμε να το παραδεχτούμε ειτε οχι .
Στη διάρκεια του Κορονοιου ανακάλυψαν όλοι το βουνο. Το τι σκουπίδι απο ποτήρια καφέ ,μπουκάλια κουτιά μπύρας ,σακούλες κλπ δεν περιγράφεται. Ειπα αμαν να ανοιξουν οι καφετεριες και τα μαγαζια και να ξεκουμπιστούν απο το βουνο.
Το δυσάρεστο βέβαια της όλης ιστορίας είναι ότι όλο αυτό το σκουπιδαριό ήταν από νέους έως πολύ νέους ανθρώπους.
Είπαμε δυστυχέστατα στην χώρα μας η καφρίλα περισσεύει.
Και ο λόγος γνωστός. Η έλλειψη παιδείας και πολιτισμού.
Όποιος πάει/ζήσει σε άλλες χώρες (Αυστρία, Ολλανδία, Σουηδία κ.ά) και έχει ελάχιστη πέτσα θα αισθανθεί άγριος.
 
ειπα και εγω δεν θα βρω καπιων ΒΡΩΜΙΑΡΗΗΗΗ στο βουνο .hair.αντε αφησε τα χαρτοκουτατου που θα λιωσουν με τον καιρω,,την κονσερβα που ταισε τα σκυλιατουυ τι την αφησε;;; μηπως της εφαγε αυτοςςςςς.sarcastic.
Ανωμαλαρα φαίνεται ο τύπος. Δύο κουτιά σκυλοκονσερβες έφαγε. Εγώ θα περνούσα αλάργα από αυτό το καρτέρι πάντως beer
 
Μακριά από δρόμο και μέσα σε ελαιόκτημα. Πετάχτηκαν εκεί άδεια ή καταναλώθηκαν επί τόπου; :rolleyes:

1676229092303-jpg.66812
 
Μακριά από δρόμο και μέσα σε ελαιόκτημα. Πετάχτηκαν εκεί άδεια ή καταναλώθηκαν επί τόπου; :rolleyes:

1676229092303-jpg.66812
Ειχα δει στο χωριο, ενα μπαρμπα να σκαβει λακους και νσ βαζει μεσα τα μπουκαλια. Τα μουλωνε επειτα και αφηνε περιπου 3 ποντους να εξεχουν. Τον ρωτησα το λογο και μου ειπε οτι, οταν φυσαει αυτα (τα μπουκαλια) κανουν θορυβο, και διωχνουν τους αναβολιους (τυφλοποντικες). Κατα ποσο ισχυει δεν ξερω.
 
Τα παράτησαν οι εργάτες που μάζευαν ελιές.
Ποτέ δεν είπαμε ότι η καφρίλα είναι "προνόμιο" των κυνηγών. Τουναντίον. Απλά εμείς, προστατεύοντας το περιβάλλον που απολαμβάνουμε, έχουμε το θάρρος να τα αναδείξουμε, να τα καταδικάσουμε και να προτρέψουμε κάποιους συναδέλφους να είναι πιο κόσμιοι ώστε, εκτός των άλλων, να μην δίνουν λαβή για σχόλια.
 
Μακριά από δρόμο και μέσα σε ελαιόκτημα. Πετάχτηκαν εκεί άδεια ή καταναλώθηκαν επί τόπου; :rolleyes:

1676229092303-jpg.66812
Τπτ απόλα αυτά που είπες.
Επειδή έχω κολλητό με πολύ μεγάλη κάβα διανομής, είναι συνήθες φαινόμενο οδηγών που κάνουν τα άδεια μεροκάματο...
Ή ξέχασε που τα άφησε για να τα πάρει με το ιχ σε μεταγενέστερο χρόνο ή κάτι δεν του βγήκε σωστά στην λαμογιά.
Συνήθως ο φίλος μου τους βλέπει που κάνουν "ανορθόδοξες" στάσεις μέσω gps tracker και στέλνει να τα μαζέψουν..
Χαμός.
 
Ειχα δει στο χωριο, ενα μπαρμπα να σκαβει λακους και νσ βαζει μεσα τα μπουκαλια. Τα μουλωνε επειτα και αφηνε περιπου 3 ποντους να εξεχουν. Τον ρωτησα το λογο και μου ειπε οτι, οταν φυσαει αυτα (τα μπουκαλια) κανουν θορυβο, και διωχνουν τους αναβολιους (τυφλοποντικες). Κατα ποσο ισχυει δεν ξερω.
ισχύει..
 
Μεσόγεια . Οπου και να κοιτάξεις η εικόνα είναι παντού ίδια . Μέσα σε Ελαιώνες και αμπέλια ή δίπλα από δρόμους.


View attachment 68449
View attachment 68448
View attachment 68447
φιλεμου οταν κανης μια ανακαινιση στο μπανιοσου και περναη ενας ρομα που πεταη τα παντα και αγωραζη , τον κανης ενα παζαρι και στο τελος τα φωρτονη που πανε αυτα νωμιζης σε χωματερη;; .think.;) στο πλισηεστερο δασος θα πανε,,τα ξερω πωλη καλα γιατι η δουλιαμου ,περναω πλακακια πετρες κτλ,,μου την εχουνε πεση πωλη απο δαυτουςς ,,,οχι οτι και εμης ειμαστε παναγιτσεςςςς,,λιγο τσιπα να ειχαμε πανωμας θα ειμασταν πιω ωραιηηηη;)
 
Κυνήγι μπεκατσας 2017.Πεταχτηκε στη μέση του δρόμου και μας έφαγε το ποιντερ.Λιζα θα σε θυμόμαστε για πάντα!
Καλά να πάθετε ρε, βγήκατε το 2017 που δενανε τις μπεκάτσες με σκουληκαντερες να τις κυνηγήσετε
 
Back
Top