Δυσάρεστη φωτογραφική στιγμή σε εκδρομή.

Σήμερα στο χωριό μου σε ένα χωράφι που κάναμε παγανα για τσίχλες ντράπηκα πραγματικά δίπλα στον δρόμο πεταμένα στο πρώτο δέντρο μέσα στο περιβόλι μετά φταίνε οι αγρότες κουτιά από φυσίγγια και χαρτιά από φαγητά μια σακούλα τουλάχιστον να τα μαζέψουν!!! IMG_3186.jpegIMG_3185.jpeg
 
Σήμερα στο χωριό μου σε ένα χωράφι που κάναμε παγανα για τσίχλες ντράπηκα πραγματικά δίπλα στον δρόμο πεταμένα στο πρώτο δέντρο μέσα στο περιβόλι μετά φταίνε οι αγρότες κουτιά από φυσίγγια και χαρτιά από φαγητά μια σακούλα τουλάχιστον να τα μαζέψουν!!! View attachment 67719View attachment 67720
Καφροι, πραγματικοί όμως!!!!!
 
Σήμερα στο χωριό μου σε ένα χωράφι που κάναμε παγανα για τσίχλες ντράπηκα πραγματικά δίπλα στον δρόμο πεταμένα στο πρώτο δέντρο μέσα στο περιβόλι μετά φταίνε οι αγρότες κουτιά από φυσίγγια και χαρτιά από φαγητά μια σακούλα τουλάχιστον να τα μαζέψουν!!! View attachment 67719View attachment 67720
Δυστυχώς δεν είναι πρωτοφανές. Πολύ συνηθισμένο και στα μέρη μας (Εύβοια).
Είναι έλλειψη πολιτισμού και παιδείας.
 
Σήμερα στο χωριό μου σε ένα χωράφι που κάναμε παγανα για τσίχλες ντράπηκα πραγματικά δίπλα στον δρόμο πεταμένα στο πρώτο δέντρο μέσα στο περιβόλι μετά φταίνε οι αγρότες κουτιά από φυσίγγια και χαρτιά από φαγητά μια σακούλα τουλάχιστον να τα μαζέψουν!!! View attachment 67719View attachment 67720
εγω φιλεμου παναγιωτηηη στον κυνηγοτοπο αφηνω μωνο τα πουπουλα απο της τσιχλες και μπεκατσεςςς ;)ΥΓ εχω στο υπογειο 5 6 σακουλες γιγαςςςς σκουπιδιων γεματες απο καλυκεςς,,5οοο 6οοο χιλιαδες να πω.think.
:oops::oops::oops:
 
Εγω παιδια να σας πω την πικρη αληθεια πιο παλια ημουν και εγω " βρομιαρης" στο κυνηγι τα τελευταια 5-6 χρονια εβαλα μυαλο και δεν αφηνω τπτ πισω .... με μαθανε λαθος ομως!!!
 
Δυστυχώς δεν είναι πρωτοφανές. Πολύ συνηθισμένο και στα μέρη μας (Εύβοια).
Είναι έλλειψη πολιτισμού και παιδείας.
M..........κια στον εγκεφαλο Θα τους αρεσε στην αυλη τουν να το εκαναν . δεν θελει το πολυ μυαλο
 
Δυστυχώς δεν είναι πρωτοφανές. Πολύ συνηθισμένο και στα μέρη μας (Εύβοια).
Είναι έλλειψη πολιτισμού και παιδείας.
Προπερσι ο συλλογος μας εβαλε κινητρο οποιος μαζεψει τους ποιο πολλους καλυκες δωρο η αδεια .Πολλοι το εκαναν
 
Προπερσι ο συλλογος μας εβαλε κινητρο οποιος μαζεψει τους ποιο πολλους καλυκες δωρο η αδεια .Πολλοι το εκαναν
Αιωνια Ελλαδα... με κινητρα και επιδοματα!!!!
Αν δε θελουμε να το κανουμε απο μονοι μας και περιμενουμε ανταλαγματα, χαιρετισματα.
 
Προπερσι ο συλλογος μας εβαλε κινητρο οποιος μαζεψει τους ποιο πολλους καλυκες δωρο η αδεια .Πολλοι το εκαναν
Και άλλοι σύλλογοι το κάνουν (π.χ. Καλλιθέας Αττικής). Έχω μαζέψει ξένους κάλυκες με κίνητρο το σεβασμό και την ευπρέπεια.
 
Εισαι πολύ επιεικής Γιάννη. Παραπανω είναι...
Δεν ξέρω αν είναι >90%, αυτό που ξέρω είναι ότι πολλές φορές που έχω πει (και σε μη κυνηγητικές παρέες) ότι μαζεύω τους κάλυκες, έστω και τη δεύτερη μέρα γιατί έχει νυχτώσει και δεν βλέπω, με κοιτάζουν με το γνωστό ύφος τύπου "και γιατί το κάνεις;" Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού αυτοί που συναίνεσαν.
Δημήτρη, η καφρίλα ξεχειλίζει παντού.....
 
Δεν ξέρω αν είναι >90%, αυτό που ξέρω είναι ότι πολλές φορές που έχω πει (και σε μη κυνηγητικές παρέες) ότι μαζεύω τους κάλυκες, έστω και τη δεύτερη μέρα γιατί έχει νυχτώσει και δεν βλέπω, με κοιτάζουν με το γνωστό ύφος τύπου "και γιατί το κάνεις;" Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού αυτοί που συναίνεσαν.
Δημήτρη, η καφρίλα ξεχειλίζει παντού.....
το έχω ξαναπεί,μάζευα κάλυκες αλλων μέσα από κεντρικό δρόμο και περνάνε 2 με το αμάξι, κόβουν, και με ρωτάνε με υφακι , μεγάλε, εσύ είσαι ο σκουπιδιάρης της περιοχής???? μου ξεφεύγουν και εμένα κάλυκες, ειδικά με τα αυτογεμη. Αλλα να τους παρατήσω σωρό μαζί με κουτιά καφέδες νερά, πότε...
 
το έχω ξαναπεί,μάζευα κάλυκες αλλων μέσα από κεντρικό δρόμο και περνάνε 2 με το αμάξι, κόβουν, και με ρωτάνε με υφακι , μεγάλε, εσύ είσαι ο σκουπιδιάρης της περιοχής???? μου ξεφεύγουν και εμένα κάλυκες, ειδικά με τα αυτογεμη. Αλλα να τους παρατήσω σωρό μαζί με κουτιά καφέδες νερά, πότε...
Αυτό ακριβώς !!
 
Κάαποτε γουσταρα να κυνηγάω κ να βλέπω κάλυκες κ φυσιγγοκουτα(χε χε χε) ...
Χαιρομουν που στα μονοπάτια που γινόταν τα τσιχλοκαρτερα παταγα σε πλαστικο κ οχι στο χώμα...
Οχι μονο δεν μάζευα τους κάλυκες μου αλλά την φυσιγγοθηκη δεν την γεμιζα από το σπίτι αλλά μόλις έφτανα στο κυνηγοτοπο μονο κ μονο για να πεταξω το κουτί κάτω η να το αφήσω σε κάποιο εμφανές σημειο ώστε να το δουν, το ειχα καμάρι να φαίνεται ότι από εκεί περασε ενας κυνηγός....


Όλα άλλαξαν όταν εμαθα πως κάποιος μαζευει άδειους κάλυκες για ιδιογωμοση...
Τότε σκέφτηκα πολυ διαφορετικά κ κατάλαβα το λάθος.....

Ειδικά οταν μιλάμε για ένα χάος από κάλυκες κλπ τότε αυτό είναι ενα αίσχος...
Ωστόσο κ για να είναι ειλικρινής(και ας παρεξηγηθω) δεν μπορώ με τιποτα να σκεφτω ότι θα υπάρχει στιγμή που δεν θα βλέπω έστω έναν άδειο καλυκα στους κυνηγοτοπους κ ας τους μαζευω ο ιδιος....

Κάπου στο βαθος μια ομορφιά την έχουν......

https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/fysiggia/istories-grammenes-me-kalykes-2/
 
Σήμερα στο χωριό μου σε ένα χωράφι που κάναμε παγανα για τσίχλες ντράπηκα πραγματικά δίπλα στον δρόμο πεταμένα στο πρώτο δέντρο μέσα στο περιβόλι μετά φταίνε οι αγρότες κουτιά από φυσίγγια και χαρτιά από φαγητά μια σακούλα τουλάχιστον να τα μαζέψουν!!! View attachment 67719View attachment 67720
Σε περιοχές της Βοιωτίας που βρέθηκα πρόσφατα αυτό που αντίκρισα μέσα στους ελαιώνες ήταν απίστευτο Και δεν αναφέρομαι σε σκουπίδια που αφήνουμε εμείς οι κυνηγοί . Αναφέρομαι σε σκουπίδια που άφησαν οι ίδιοι ιδιοκτήτες των χωραφιών και οι εργάτες που είχαν για το μάζεμα , κλάδεμα της ελιάς και οτιδήποτε άλλες εργασίες έγιναν στα κτήματά τους.
Ποτήρια από καφέδες , σακούλες , πιάτα πλαστικά και πιρούνια από φαγητό , κουτιά από κονσέρβες, τελάρα και μπουκάλια παντού . Απίστευτες εικόνες.
 
Last edited:
Σε περιοχές της Βοιωτίας που βρέθηκα πρόσφατα αυτό που αντίκρισα μέσα στους ελαιώνες ήταν απίστευτο Και δεν αναφέρομαι σε σκουπίδια που αφήνουμε εμείς οι κυνηγοί . Αναφέρομαι σε σκουπίδια που άφησαν οι ίδιοι ιδιοκτήτες των χωραφιών και οι εργάτες που είχαν για το μάζεμα , κλάδεμα της ελιάς και οτιδήποτε άλλες εργασίες έγιναν στα κτήματά τους.
Ποτήρια από καφέδες , σακούλες , πιάτα πλαστικά και πιρούνια από φαγητό , κουτιά από κονσέρβες, τελάρα και μπουκάλια παντού . Απίστευτες εικόνες.
Θα τα κάψουν μαζί με τα κλαριά...
 
Back
Top