Δυσάρεστη φωτογραφική στιγμή σε εκδρομή.

Σε εκδρομή στο χωριό Ζαχλωρού Αχαΐας , για όσους δεν γνωρίζουν λίγο πριν τα Καλάβρυτα. Φωτογράφισα ένα δυστυχισμένο ζωάκι, μάλλον κάτι σαν ασβός σφηνωμένο και πεθαμένο σε ένα παράθυρο που βρισκόταν σε θέση ανάκλησης. Το σπίτι ίσως ήταν εξοχικό γιατί ήταν όλα κλειστά. Πρέπει να βασανίστηκε πολύ το ζώο πριν ξεψυχήσει.
 

Attachments

  • IMG_20220501_130733.jpg
    IMG_20220501_130733.jpg
    544,5 KB · Προβολές: 212
  • IMG_20220501_130727.jpg
    IMG_20220501_130727.jpg
    258,5 KB · Προβολές: 213
Σε εκδρομή στο χωριό Ζαχλωρού Αχαΐας , για όσους δεν γνωρίζουν λίγο πριν τα Καλάβρυτα. Φωτογράφισα ένα δυστυχισμένο ζωάκι, μάλλον κάτι σαν ασβός σφηνωμένο και πεθαμένο σε ένα παράθυρο που βρισκόταν σε θέση ανάκλησης. Το σπίτι ίσως ήταν εξοχικό γιατί ήταν όλα κλειστά. Πρέπει να βασανίστηκε πολύ το ζώο πριν ξεψυχήσει.
O ασβός δεν σκαρφαλώνει σε τοίχους, μάλλον γάτα είναι που έβαλε το κεφάλι της στο άνοιγμα του παραθύρου, αλλά τα πόδια της γλυστρούσαν και δεν μπόρεσε να αναρριχηθεί. Βεβαια μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Σε εκδρομή στο χωριό Ζαχλωρού Αχαΐας , για όσους δεν γνωρίζουν λίγο πριν τα Καλάβρυτα. ...
Ωραία η Ζαχλωρού με τα νερά και το λαγκάδι της. Οταν ήμουν έφηβος κάναμε με έναν ξάδελφό μου 2-3 φορές την διαδρομή Πούντα (παραλία, Τράπεζα) μέχρι Καλάβρυτα με τα πόδια στις γραμμές του οδοντωτού! Αν αξιωθώ, θα το ξανακάνω φέτος.
 
Ο διαολος την εβαλε...
Ακριβως!!! Κάπως λάθος τα υπολόγισε το γατονι και την πατησε. Έχω γλιτώσει γάτα που είχε πιαστεί στην διχάλα μιας ελιάς και κρεμόταν από το κεφαλι. Προφανώς εκανε επίθεση σε κάποιο πουλι πάνω στο κλαρί και πιαστηκε. Ημιλιποθυμη ηταν η καημενη...
 
Συμβαίνουν αυτά. Χθες μπήκα σπίτι και βλέπω τον παπαγάλο κρεμασμένο από το ένα πόδι. Σαν σταφύλι κρεμόταν ο κακομοίρης λίγο πριν τα παίξει. Είχε ξεφτισει με το ράμφος του ένα κορδελακι που του είχε βάλει η μικρή μου και τα νήματα είχα τυλιχθεί στο πόδι σαν βρόγχος. Ευτυχώς τον πρόλαβα αλλά το τι τσιμπιες μου έδωσε μέχρι να τον ελευθερώσω δεν φαντάζεστε. Γ#@#νοι παπαγάλοι ρε φίλε.
 
Ακριβως!!! Κάπως λάθος τα υπολόγισε το γατονι και την πατησε. Έχω γλιτώσει γάτα που είχε πιαστεί στην διχάλα μιας ελιάς και κρεμόταν από το κεφαλι. Προφανώς εκανε επίθεση σε κάποιο πουλι πάνω στο κλαρί και πιαστηκε. Ημιλιποθυμη ηταν η καημενη...
Εμένα μου ήρθε ο δικός μου ο παπαρας με το κεφάλι σφηνωμένο σε κονσέρβα τοματοπελτε σαν τον Αρθούρο ήταν‼️
 
και μαλλον καποιος την εβαλε εκει...
Όσο τραβηγμενο κ αν ακουγεται, παει κ εκει ο νους......
Με κάτι ανθρώπους που κυκλοφορουν γυρω μας........
Κλασική περίπτωση! Χώνουν το κεφάλι για να γλυψουν και κολλάνε και έχουν πολύ γέλιο μετα!
Κάνουν κ θόρυβο...
Επικινδυνη κατάσταση για το ζώο......
Για αυτό κ τα άδεια κονσερβοκούτια από γατοτροφες κλπ, πριν καταλήξουν στους κάδους(ακόμα κ αν είναι σε ναυλον σακουλες) πρεπει να τσακίζονται πατωντας τα με το ποδι,ώστε να κλείσει το στόμιο....
 
Last edited:
και μαλλον καποιος την εβαλε εκει...
ναι και θα περαει ο μαλακας ο οικολογος θα το τραβιξει φοτο θα το ανεβασει στα μίντια και θα πει να τη κανουν οι κηνηγοι..
και απο κατω ολες οι αγάμητες παρθενες θα κραζουν
 
ναι και θα περαει ο μαλακας ο οικολογος θα το τραβιξει φοτο θα το ανεβασει στα μίντια και θα πει να τη κανουν οι κηνηγοι..
και απο κατω ολες οι αγάμητες παρθενες θα κραζουν
Ο μαλακας ο οικωλογος μπορεί να σε δει να πατάς αρουραιο που πετάγεται από υπόνομο με το αμάξι και να σε καταγγείλει για βασανισμό και θανάτωση ζώου. Και θα βρεθεί και κάποιος από την κυβέρνηση για να τον υποστηριξει. Σε τέτοιες εποχές ζούμε πλεον. Δεν δικαιολογώ καμία κακομεταχείριση κανενός ζωντανού αλλά η μικρο'ι'να γίνεται παλαμαρι καραβισιο στο δευτερόλεπτα στους καιρούς που ζουμε.
 
Ο μαλακας ο οικωλογος μπορεί να σε δει να πατάς αρουραιο που πετάγεται από υπόνομο με το αμάξι και να σε καταγγείλει για βασανισμό και θανάτωση ζώου. Και θα βρεθεί και κάποιος από την κυβέρνηση για να τον υποστηριξει. Σε τέτοιες εποχές ζούμε πλεον. Δεν δικαιολογώ καμία κακομεταχείριση κανενός ζωντανού αλλά η μικρο'ι'να γίνεται παλαμαρι καραβισιο στο δευτερόλεπτα στους καιρούς που ζουμε.
Και που να σε δουν να σφ@ζεις αμνοεριφια στο κτημα σου να δεις τι θα παθεις.....
 
Back
Top