Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μεγαλη υποθεση το σκυλι σε αυτο το κυνηγι....οντως για εγκεφαλικο ειναι οι τιμες....καποτε κοντα στο 1993 ειχε ερθει ενας ευπορος κυριος για κυνηγι....τοτε οι γουρουναδες ηταν μετρημενοι στα δαχτυλα....και ζητησε ενα γουρουνοσκυλο του πατερα μου 3.000.000δρχ......και παρολο την στενη οικονομικη κατασταση δεν το εδωσε.....το "γουρουνοσκυλο" δεν πωλειται.....μιλαμε για σκυλι που κανει διωξη και σταμπα ανεξαρτητως αριθμου γουρουνιων, να ιχνηλατει τραυματισμενα, εαν δεν βρισκει ντορο να πηγαινει εμπειρικα κλπ κλπ.....δυστυχως λιγα τετοια σκυλια περνανε απο την ζωη μας......πριν 2 χρονια χασαμε σκυλι απο σκισιμο το οποιο εκανε μονο του ολα τα προαναφερομενα....και επισης...."γυρναγε" τα γουρουνια σαν τον λαγο......και να προσθεσω οτι κυνηγουσε μονο γουρουνι.....εαν δεν εχει τυχει σε ανθρωπο δυσκολο να το πιστεψει....
Δεν πωλούνται οι αιθέρες.
Οι Τούρκοι επίσης απ ότι μαθαίνω ξύπνησαν.
Ένας φίλος που έχει φέρει σκυλιά και γνωρίζει κόσμο μου είπε τιμή για εμένα για σκυλί αιθέρα, με δοκιμές σε οποιοδήποτε τεραίν κτλ από 5k και πάνω.

Στάμπα χωρίς σταματημό, δίωξη χωρίς σταματημό.
 
Και όταν λέω χωρίς σταματημό, κυριολεκτώ.
Αν δεν πας να το βρεις να του βάλεις λουρί δεν σταματάει το εργαλείο :) :) :)

Επίσης δεν μιλάμε για ώρες ... Μιλάμε για 24ωρα.
Αυτό τουλάχιστον είναι το επιθυμητό ...
 
Last edited:
Νικο αστα τα 9/0 και 10/0 ασχολησου μονο με 11/0 και 12/0 που τα τελευταια ειναι τα πιο δυσκολα να βγαλεις ταχ γιατι τα 10 ζυγιζουν 44γρ τα 8 36 γρ ,η συγγεντρωση ειναι αναλογως τα μερη που κυνηγας εδω σε εμας οι πιο πολες τουφεκιες ειναι βαρια μεχρι τα 25 μετρα οποτε θελεις λιγο να ανοιγουν γιατι ειναι και μεσα στον δρομο οταν κοβουν το δρομο για να περασουν απεναντι


Μητσαρα μου....σε 11/0 για τα γουστα τα δικα μου....εχω βγαλει καλα 8 - 9 -10βολα.

Τωρα το 10/0 μην το υποτιμας με 8χιλιοστα διαμετρο.....Εαν την αρπαξει εκει που πρεπει το γουρουνι
δεν πιστευω να γλυτωσει φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-08-01_11-17-19-335.jpgεικόνα_Viber_2021-08-01_11-17-51-726.jpgεικόνα_Viber_2021-08-01_12-04-49-069.jpg
 
Δεν πωλούνται οι αιθέρες.
Οι Τούρκοι επίσης απ ότι μαθαίνω ξύπνησαν.
Ένας φίλος που έχει φέρει σκυλιά και γνωρίζει κόσμο μου είπε τιμή για εμένα για σκυλί αιθέρα, με δοκιμές σε οποιοδήποτε τεραίν κτλ από 5k και πάνω.

Στάμπα χωρίς σταματημό, δίωξη χωρίς σταματημό.


Ξυπνησαν οι απεναντι......η πεινα που εχουν.....ειναι απιστευτη Βασιλη.....εχω γνωστους απεναντι....
υποφερουν.....η κατασταση ειναι δραματικη φιλε!!!!
 
Και ποια θεωρειται......καλη συγκεντρωση και κατανομη μεχρι τα 30 - 35 ή και 40 μετρα βρε παλικαρια ???

Λεω παντα για 8 - 9 -10 - 12βολα - Απο 9/0 - 10/0 - 11/0 .

Πιστευετε οτι οι δοκιμες με τα ρεμικτον ( βιντεο ) σας καλυπτουν στα 35 μετρα....η χρειαζεται κατι καλυτερο ???
Πάνε μόνο σε 11/0 κ 12/0 . συγκέντρωση θεωρώ καλή σαν αυτή που δείχνει το βίντεο στα 25 μέτρα .αλλά να την έχεις στα 40 μέτρα
 
Πάνε μόνο σε 11/0 κ 12/0 . συγκέντρωση θεωρώ καλή σαν αυτή που δείχνει το βίντεο στα 25 μέτρα .αλλά να την έχεις στα 40 μέτρα

Εαν εννοεις κατι τετοιο....σε 11/0.....στην ιδιογομωση ειναι εφικτο...και με αρκετα μεγαλυτερες
ταχυτητες απ'οτι το ρεμικτον....
Για εμπορικο δεν ξερω...

εικόνα_Viber_2021-08-01_11-18-20-870.jpgεικόνα_Viber_2021-08-01_11-19-05-450.jpg

9ΒΟΛΟ 11/0 .....μπορει να γινει και πολυ καλυτερο στην κατανομη του!!!!
 
Εαν εννοεις κατι τετοιο....σε 11/0.....στην ιδιογομωση ειναι εφικτο...και με αρκετα μεγαλυτερες
ταχυτητες απ'οτι το ρεμικτον....
Για εμπορικο δεν ξερω...

View attachment 30158View attachment 30159

9ΒΟΛΟ 11/0 .....μπορει να γινει και πολυ καλυτερο στην κατανομη του!!!!
To 9βολο πόσα γρ ζυγίζει συνολικά ;
Aπ'αυτά δεν γνωρίζουμε καθότι ζώα δεν υπάρχουν εδώ .
 
Μητσαρα μου....σε 11/0 για τα γουστα τα δικα μου....εχω βγαλει καλα 8 - 9 -10βολα.

Τωρα το 10/0 μην το υποτιμας με 8χιλιοστα διαμετρο.....Εαν την αρπαξει εκει που πρεπει το γουρουνι
δεν πιστευω να γλυτωσει φιλε!!!

View attachment 30155View attachment 30156View attachment 30157
Εχεις δικιο Νικο.....ειναι δοκιμασμενα και θα σας το εξηγησω....επειδη εχω σφαξει αρκετα 00buck winchester μαυρα & federal flitecontrol......επιχαλκομενα.....οι διαστασεις τους δεν ειναι 8.45mm (οπως ειναι π.χ. τα remington τα μολυβενια) αλλα κυμαινονται απο 8 εως 8.1mm....και με αυτες τις διαστασεις εχουν πεσει αρκετα γουρουνια!
 
Εχεις δικιο Νικο.....ειναι δοκιμασμενα και θα σας το εξηγησω....επειδη εχω σφαξει αρκετα 00buck winchester μαυρα & federal flitecontrol......επιχαλκομενα.....οι διαστασεις τους δεν ειναι 8.45mm (οπως ειναι π.χ. τα remington τα μολυβενια) αλλα κυμαινονται απο 8 εως 8.1mm....και με αυτες τις διαστασεις εχουν πεσει αρκετα γουρουνια!

Αυτα που ξερω απο βολια και τις δοκιμες που εκανα.....και εμαθα ( κατα την γνωμη μου ) να στηνω
βολια.....Σε σενα το χρωσταω φιλε!!!!
Εσυ με παρακινησες.....και ασχοληθηκα ''ζεστά''.....Εαν δεν ησουν εσυ...θα ειχα μεινει στις 10 δοκιμες που
ειχα....και οχι στις 200+ που εχω τωρα....
Να εισαι παντα καλα φιλαρα μου!!!!

ΥΓ. Εχω και 12βολο 10/0 που στα 40 μετρα ''βγαζει'' ματια....Εσυ το γνωριζεις....φωτο δεν βαζω....δεν
υπαρχει λογος!!!! :)
 
Αυτα που ξερω απο βολια και τις δοκιμες που εκανα.....και εμαθα ( κατα την γνωμη μου ) να στηνω
βολια.....Σε σενα το χρωσταω φιλε!!!!
Εσυ με παρακινησες.....και ασχοληθηκα ''ζεστά''.....Εαν δεν ησουν εσυ...θα ειχα μεινει στις 10 δοκιμες που
ειχα....και οχι στις 200+ που εχω τωρα....
Να εισαι παντα καλα φιλαρα μου!!!!

ΥΓ. Εχω και 12βολο 10/0 που στα 40 μετρα ''βγαζει'' ματια....Εσυ το γνωριζεις....φωτο δεν βαζω....δεν
υπαρχει λογος!!!! :)
Εγω Ευχαριστω........!
 
Εαν εννοεις κατι τετοιο....σε 11/0.....στην ιδιογομωση ειναι εφικτο...και με αρκετα μεγαλυτερες
ταχυτητες απ'οτι το ρεμικτον....
Για εμπορικο δεν ξερω...

View attachment 30158View attachment 30159

9ΒΟΛΟ 11/0 .....μπορει να γινει και πολυ καλυτερο στην κατανομη του!!!!
Ακριβώς.και αφού τα κάνεις μόνος σου όσα περισσότερα και χοντρυτερα βόλια με ταχύτητα καλη τόσο το καλύτερο.
 
Ακριβώς.και αφού τα κάνεις μόνος σου όσα περισσότερα και χοντρυτερα βόλια με ταχύτητα καλη τόσο το καλύτερο.
Και να συμπληρώσω και για την σκληρότητα ότι π.χ τα Σόνικ που είναι πολύ σκληρά με φοβερές διατρήσεις καλό είναι να τα χρησιμοποιούν όσοι κυνηγάνε σε χωματοβουνια γιατί σε μέρη με πέτρα εξοστρακίζονται πολύ.....
 
Καλημέρα παιδιά. Εξηγείστε μου το εξής :Στο δικό μου όπλο τα απλά 8βολα έχουν καλύτερη συγκέντρωση απ τα απλά 9βολα.. Θα πείτε λόγω του στησίματος του φυσιγγιου (δυάδες) οκ αυτό λέω κ εγώ.. Πάμε στα μαγκνουμ όμως.. Το 12βολο πως γίνεται να βγάζει πιο στενή συγκέντρωση απ τα αντίστοιχα 10βολα;; πάντα μιλάω ίδιο όπλο, ίδιο τσοκ. Φυσίγγια με όλες τις εταιρίες το ίδιο μου βγάζει.
 
Το εχω γραψει και παλαιοτερα.....Η συγκεντρωση και κατανομη εξαρταται απο το στησιμο και
τις ταχυτητες του φυσιγγιου. ΠΧ. εαν ριξεις 8βολο 11/0 στημενο με LB6 ακοπο και φουλ τσοκ....
στα 40 μετρα ψαχνεις να βρεις βολια στον στοχο.
Το ιδιο φυσιγγιο ριγμενο με 4* αστρα στα ιδια μετρα εχεις ολα τα βολια στον στοχο με ωραια
κατανομη και σε κυκλο περιπου 40-45 εκατοστων.
Εαν ο LB6 εχει 4 πεταλα 5-10 χιλιοστων....το φυσιγγιο το ριχνεις με οτι τσοκ θελεις....και αναλογα τα
μετρα και τι συγκεντρωση θελεις να εχεις.
Πιστευω οτι το 10 και το 12βολο....εαν εχουν το ιδιο στησιμο....ειναι θεμα ταχυτητων η διαφορετικη
συγκεντρωση...Το 12βολο ειναι ποιο αργο....και γι'αυτο σου βγαινει ποιο μαζεμενη η τουφεκια...
Αυτο σε ''γενικες'' γραμμες.....μπορει να ειναι και οτιδηποτε αλλο....ΠΧ διαμετρος βολιδας...υψος ρελιασματος
βαθυ η ρηχο ρελι.....κτλ κτλ.
 
Και να συμπληρώσω και για την σκληρότητα ότι π.χ τα Σόνικ που είναι πολύ σκληρά με φοβερές διατρήσεις καλό είναι να τα χρησιμοποιούν όσοι κυνηγάνε σε χωματοβουνια γιατί σε μέρη με πέτρα εξοστρακίζονται πολύ.....
Προσοχή και στα ορειχάλκινα βλήματα με τους εξοστρακισμούς.
 
Καλημέρα παιδιά. Εξηγείστε μου το εξής :Στο δικό μου όπλο τα απλά 8βολα έχουν καλύτερη συγκέντρωση απ τα απλά 9βολα.. Θα πείτε λόγω του στησίματος του φυσιγγιου (δυάδες) οκ αυτό λέω κ εγώ.. Πάμε στα μαγκνουμ όμως.. Το 12βολο πως γίνεται να βγάζει πιο στενή συγκέντρωση απ τα αντίστοιχα 10βολα;; πάντα μιλάω ίδιο όπλο, ίδιο τσοκ. Φυσίγγια με όλες τις εταιρίες το ίδιο μου βγάζει.
Εαν λες για τα 10 βολα 12/0 αυτα δεν εχουν συγγεντρωτηρα ισως γι'αυτο , ειναι στημενα πανω σε ντιανα η μισοταπα οπως τα 12βολα μονο που τα 12 βολα ειναι 11/0
 
Εαν λες για τα 10 βολα 12/0 αυτα δεν εχουν συγγεντρωτηρα ισως γι'αυτο , ειναι στημενα πανω σε ντιανα η μισοταπα οπως τα 12βολα μονο που τα 12 βολα ειναι 11/0
Και τα nsi τα μαγκνουμ και τα γουιντζεστερ τα μαύρα. Και στα 2 δηλαδή το 12βολο μου το μαζεύει καλύτερα..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top