Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξέρεις πόσα γονατισμένα έχουν χαθεί ;) :) :)
Όταν με το καλό βρεθούμε θα σου δείξω πραγματικά βίντεο από φίλο μου που θα ΤΡΙΒΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ.
ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ :) :) :)
Δεν καταλαβαίνουν τίποτα αυτά τα ζώα από σοκ. Ούτε τα μικρά ούτε πολύ περισσότερο τα μεγάλα.
Το σοκ είναι για όλα τα άλλα θηράματα.
Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πόση θέληση για ζωή έχουν !!!
Γι' αυτό αξίζουν τον απέραντο σεβασμό μας.


Ναι σε πιστευω....και δεν εχω λογους για το αντιθετο....
Βασιλη γι'αυτο ρωταω...να μαθαινω....
Σημερα μου ειπε φιλος λαγας.....οτι τα γουρουνια εγιναν παρα εδω στην Σαμο....και οτι σε λιγο θα μας
''φανε''......
Θα κουβαλαω κανα μονοβολο και 10βολο μαζι μου...για καλο και για κακο....
 
Σημερα μου ειπε φιλος λαγας.....οτι τα γουρουνια εγιναν παρα εδω στην Σαμο....και οτι σε λιγο θα μας
''φανε''......
Θα κουβαλαω κανα μονοβολο και 10βολο μαζι μου...για καλο και για κακο....
Πολλές ώρες το κυνήγι του γουρουνιού.
Θα σε χωρίσει η γυναίκα σου αχαχαχαχα

Καλά θα κάνεις να έχεις 3 χοντρά στην αρμάθα σου.
2 φορές την έχω πατήσει και έβαλα μυαλό.

Τα λέμε αύριο μάγκες ... πάω για θράψαλα.
 
Να κανω μια ερωτηση.....σαν ασχετος που ειμαι με το κυνηγι του γουρουνιου ???

Διαβαζω βολια 8-10-12βολα 11/0....εχω διαβασει....οτι το γουρουνι τα 12βολα 9/0 δυσκολα εως πολυ
δυσκολα μπορουν να κρατησουν γουρουνι στα 50 μετρα.
Το 9/0 βολι εχει διαμετρο 7,5 χιλιοστα....και 11/0 8,5 χιλιοστα.
Στα 50 μετρα ποσα βολια απο το 12 βολο μπορει να παρει ενα γουρουνι επανω του ???
Ας μην παμε στα 50 μετρα....ας πουμε 40 μετρα μια λογικη αποσταση για βολια....το 12βολο 9/0 το
κραταει με 7 - 8 βολια επανω του ???
Λεω για ενα γουρουνι των 150 κιλων ωστε να εχουμε κατι δεδομενο.
Το 10βολο 11/0 μου εχουν πει οτι το κραταει στα 40 μετρα...βεβαια εξαρταται ποσα βολια θα παρει
επανω του....και που θα τα παρει...

Και η απορια μου ειναι....Εαν του ριξεις με ενα 80βολο 4/0 ( διαμετρος βολιδας 4,5 χιλιοστα ) στα 40
μετρα με αρχικες ταχυτητες V1,5-410m/s Το κρατας η οχι ??
Στα 50 μετρα το 4/0 βολι με αυτες τις αρχικες εχουν 12 χιλιοστα διατρηση....και το επινικελωμενο 20 χιλιοστα.
Στα 40 μετρα η διατρηση ειναι σχεδον στα 30+ χιλιοστα.

Μηπως η διατρηση δεν ειναι αυτη χρειαζεται ωστε να πεσει το γουρουνι....???
Μηπως ομως τα πολλα βολια που θα παρει επανω του....το γονατισουν ???

Λεω ενα τετοιο φυσιγγιο.... και η δοκιμη ειναι στα 50 μετρα.

View attachment 30122

Ποσα βολια υπολογιζετε να παρει επανω του στα 40 μετρα... και εαν ειναι αρκετα να το ''γονατισουν''...
Ο στοχος ειναι 1χ84.....και ξανα λεω....η δοκιμη στα 50 πραγματικα μετρα.

Ειλικρινα δεν ξερω....το δηλωσα ειμαι ασχετος....και γι'αυτο ρωταω παιδες!!!! :)
Νικο με βολια ενα γουρουνι 150 κιλα που λες ζωων βαρος και οχι καθαρο που λενε οι γουρουναδες ,ειναι κατα βαση καπρι δεν πεφτει με δραμια με τιποτα στα 40 μετρα, ενα τετοιο προπερσι εφαγε 13 τουφεκιες και το σκοτωσανε τελικα στην σταμπα μετα απο 6 ωρες ,για εμενα τα 11 /0 πρεπει να εχουν ταχ πανω απο 440 μ/δ και τα 12/0 πανω απο 420 μ/ δ για γουρουνια μεχρι 70-80 κιλα και μεχρι τα 30-35 μετρα ,στα μεγαλητερα θελει μονοβολο .
 
Νικο με βολια ενα γουρουνι 150 κιλα που λες ζωων βαρος και οχι καθαρο που λενε οι γουρουναδες ,ειναι κατα βαση καπρι δεν πεφτει με δραμια με τιποτα στα 40 μετρα, ενα τετοιο προπερσι εφαγε 13 τουφεκιες και το σκοτωσανε τελικα στην σταμπα μετα απο 6 ωρες ,για εμενα τα 11 /0 πρεπει να εχουν ταχ πανω απο 440 μ/δ και τα 12/0 πανω απο 420 μ/ δ για γουρουνια μεχρι 70-80 κιλα και μεχρι τα 30-35 μετρα ,στα μεγαλητερα θελει μονοβολο .


ΟΚ. Μητσαρα !!!!! Κατανοητος!!!! :)

Εαν το ''γυρισω'' ....στο γουρουνι....θα ξερω απο τα γραφομενα σας !!!;):)
 
Πολλές ώρες το κυνήγι του γουρουνιού.
Θα σε χωρίσει η γυναίκα σου αχαχαχαχα

Καλά θα κάνεις να έχεις 3 χοντρά στην αρμάθα σου.
2 φορές την έχω πατήσει και έβαλα μυαλό.

Τα λέμε αύριο μάγκες ... πάω για θράψαλα.


Δεν υπαρχει προβλημα με την κυρα....

Το ''προβλημα'' ειναι να βρουμε σκυλια.....

Ακουω τιμες....και ειμαι ενα σκαλοπατι πριν το εγκεφαλικο!!!
Εχω καποιους γνωστους ''απεναντι''.....Θα ρωτησω και αυτους...και εχει ο Θεος φιλε!!!:)

Καλα να περασεις.....!!!!;)
 
οσο για τα μονοβολα το τουφεκισα στα 20 μετρα με 8 βολο δικο μου και το περασε και ο συγγεντρωτηρας και του πεταξε τα εντερα εξω και πηγε και 10 μετρα ,και του εριξα και μια στο κεφαλι απο το ενα μετρο για να το αποτελιωσω και μιλαμε για 40-50 κιλα γουρουνι οχι το 3πλασιο που λες Νικο ,ολλα ειναι θεμα που θα το παρει η τουφεκια
 
Last edited by a moderator:
Δεν υπαρχει προβλημα με την κυρα....

Το ''προβλημα'' ειναι να βρουμε σκυλια.....

Ακουω τιμες....και ειμαι ενα σκαλοπατι πριν το εγκεφαλικο!!!
Εχω καποιους γνωστους ''απεναντι''.....Θα ρωτησω και αυτους...και εχει ο Θεος φιλε!!!:)

Καλα να περασεις.....!!!!;)
Μεγαλη υποθεση το σκυλι σε αυτο το κυνηγι....οντως για εγκεφαλικο ειναι οι τιμες....καποτε κοντα στο 1993 ειχε ερθει ενας ευπορος κυριος για κυνηγι....τοτε οι γουρουναδες ηταν μετρημενοι στα δαχτυλα....και ζητησε ενα γουρουνοσκυλο του πατερα μου 3.000.000δρχ......και παρολο την στενη οικονομικη κατασταση δεν το εδωσε.....το "γουρουνοσκυλο" δεν πωλειται.....μιλαμε για σκυλι που κανει διωξη και σταμπα ανεξαρτητως αριθμου γουρουνιων, να ιχνηλατει τραυματισμενα, εαν δεν βρισκει ντορο να πηγαινει εμπειρικα κλπ κλπ.....δυστυχως λιγα τετοια σκυλια περνανε απο την ζωη μας......πριν 2 χρονια χασαμε σκυλι απο σκισιμο το οποιο εκανε μονο του ολα τα προαναφερομενα....και επισης...."γυρναγε" τα γουρουνια σαν τον λαγο......και να προσθεσω οτι κυνηγουσε μονο γουρουνι.....εαν δεν εχει τυχει σε ανθρωπο δυσκολο να το πιστεψει....
 
Δεν υπαρχει προβλημα με την κυρα....

Το ''προβλημα'' ειναι να βρουμε σκυλια.....

Ακουω τιμες....και ειμαι ενα σκαλοπατι πριν το εγκεφαλικο!!!
Εχω καποιους γνωστους ''απεναντι''.....Θα ρωτησω και αυτους...και εχει ο Θεος φιλε!!!:)

Καλα να περασεις.....!!!!;)
Απέναντι, απέναντι.
Τιμές εγκεφαλικού ... 5-10 χιλιάρικα οι αιθέρες. Για μάθε τιμές και πες μου ...
Άντε και να χτυπήσει κανένα γουρούνι τέτοιο σκυλί :(
Ο κτηνίατρος θα βαράει επιφυλακή 24-3.
Gps απαραίτητο.
Μιλάμε για χιλιόμετρα Νίκο, όχι για "αυτή την ραχούλα" ;)
Άψογη γνώση του τόπου, επίσης σημαντικό.

ps
Θράψαλα οκ
 
Last edited:
ολα ειναι θεμα που θα το παρει η τουφεκια
Σωστός,

Για όλους το παρακάτω ...
------------------------------------------
ακόμα και το μονόβολο δεν είναι πανάκεια.
Πάλι εξαρτάται που θα το πάρει.
Θα του κάνει σίγουρα ζημιά όμως, όπου το χτυπήσει και θα το καθυστερήσει.
Θα το καθηλώσουν τα σκυλιά και θα το πάρεις στην στάμπα ή θα κάνει περισσότερα λάθη και οι πιθανότητες γέρνουν προς το μέρος σου.
Αυτό είναι το σκεπτικό.
Επίσης το μονόβολο είναι πιο ασφαλές για τα σκυλιά στην στάμπα ή στην δίωξη και για τους συγκυνηγούς.
Το μόνο αρνητικό του μονόβολου είναι ότι χρειάζεται τουφεκιές ακριβείας.
Γι' αυτό πήρα τα 25 lambro palla.
Για εξάσκηση ...
2-3 έλεγχος ευθυβολίας με στημένο όπλο στα 50μ και τα άλλα κανονικά.
Υπάρχουν παρέες που δεν επιτρέπουν δράμια. Μόνο μονόβολο. Όταν το ένα σκυλί κοστίζει 7.000€ ή όταν κυνηγούν μόνο καπριά το βλέπω λογικό.

γιατι να βαλω δεκαβολα κ οχι μονοβολα μονο στο οπλο μου ;; τι κερδιζω με τα δεκαβολα ;;;
Τα δράμια συγχωρούν λάθη σκόπευσης και αυξάνουν τις επιτυχίες αλλά τραυματίζουν, δημιουργούν ατυχήματα, δεν σκοτώνουν πάντα κτλ
Τα μονόβολα θέλουν να είσαι τούφεκος, ειδικά στις μακρυνές βολές, αλλά σπάνια κάνεις βολές πάνω από 40-50μ.
Θα έλεγα εντελώς στο φλου 20% των βολών να είναι μακρυνές.
Ίσως να είναι και πολύ το 20%.
Προσωπικά θα χρησιμοποιήσω περισσότερες φορές φέτος.
 
Last edited:
Μεγαλη υποθεση το σκυλι σε αυτο το κυνηγι....οντως για εγκεφαλικο ειναι οι τιμες....καποτε κοντα στο 1993 ειχε ερθει ενας ευπορος κυριος για κυνηγι....τοτε οι γουρουναδες ηταν μετρημενοι στα δαχτυλα....και ζητησε ενα γουρουνοσκυλο του πατερα μου 3.000.000δρχ......και παρολο την στενη οικονομικη κατασταση δεν το εδωσε.....το "γουρουνοσκυλο" δεν πωλειται.....μιλαμε για σκυλι που κανει διωξη και σταμπα ανεξαρτητως αριθμου γουρουνιων, να ιχνηλατει τραυματισμενα, εαν δεν βρισκει ντορο να πηγαινει εμπειρικα κλπ κλπ.....δυστυχως λιγα τετοια σκυλια περνανε απο την ζωη μας......πριν 2 χρονια χασαμε σκυλι απο σκισιμο το οποιο εκανε μονο του ολα τα προαναφερομενα....και επισης...."γυρναγε" τα γουρουνια σαν τον λαγο......και να προσθεσω οτι κυνηγουσε μονο γουρουνι.....εαν δεν εχει τυχει σε ανθρωπο δυσκολο να το πιστεψει....
Τέτοιο σκυλί είχα φίλε μου και τον έχασα πέρυσι στα 9 του σαν αυτό το σκυλί δύσκολα το βλέπω να ξαναεχω. Όπως είπες λίγα περνάνε από την ζωή μας σαν αυτά τα σκυλιά και δεν δίνονται όσα λεφτά και αν σου δώσουν
 
Mια ερωτηση απο εναν ασχετο στο κυνηγι του γουρουνιου , γιατι να βαλω δεκαβολα κ οχι μονοβολα μονο στο οπλο μου ;; τι κερδιζω με τα δεκαβολα ;;;
Το μονοβολο θέλει χέρια δεν σηκώνει λάθη και ειδικά σε μικρότερα γουρούνια όσο και αν φαίνεται εύκολο σε ορισμένους να θεωρητικά να το πάρουν και με μονοβολο πρακτικά αλλάζει το πράγμα
Δεν μιλάμε να έρθει στα δέκα μέτρα ούτε να πηγαίνει αγάλι αγάλι
 
Τα πραγματα εδω με το κυνηγι του γουρουνιου......θελω να πιστευω οτι ειναι καλα....με την εννοια
του κυνηγιου.
Παλια γινοταν της πουτανας....πολλοι τσακωμοι....επεσαν με τα ''μουτρα'' μικροι μεγαλοι στο γουρουνι....
μια κατασταση μπαχαλο.
Αυτος ηταν και ο ενας λογος που δεν ασχοληθηκα με το κυνηγι του.
Σημερα ( το γνωριζω αυτο ) υπαρχουν μονο δυο παρεες ....
Εχουν χωρισει την Σαμο στα δυο....Η μια παρεα κυνηγαει ανατολικα και η αλλη δυτικα...και απο οτι
μαθαινω....σεβονται η καθε μια την περιοχη του αλλου.
Τους ''αρχηγους'' και στις δυο παρεες τους γνωριζω....Θα ρωτησω....χωρις να τους φερω σε δυσκολη
θεση εαν μπορω να μπω σε καποια παρεα ( ετσι για να μαθω τα ''κολπα'' )....και να ξεκινησω.
Ειναι ''κλειστο'' το κυκλωμα....Δεν φτανει να σε εγκρινει μονο ο αρχηγος της παρεας...Πρεπει να
συμφωνησουν ολοι ωστε να μπεις στην παρεα.
Επισεις ξερω οτι ολοι οσοι ειναι στην παρεα δινουν 100 -150- 200 ?? ευρω τον χρονο για τροφες
και συντηρηση των σκυλιων!!!
Οκ .....λογικο ακουγεται....
Ισως μπορεσω και μπω σε καποια παρεα....και βγαλω το ''γρασσο'' απο τα ματια μου...
Τωρα οσον αφορα τα σκυλια....οταν τα λαγοσκυλα εδω ειχαν απο 500.000 εως 1.000.000 δραχμες...
απο απεναντι βρισκαμε καλα σκυλια με 100.000- 150.000 δραχμες.
Δεν ξερω για τιμες γουρουνοσκυλων....οταν ερθει η ''ωρα'' θα μαθω...

Δεν ''καιγομαι'' να κυνηγησω γουρουνι....καλο θα ηταν για την εμπειρια....Το κυνηγι του λαγου μου
αρεσει πολυ..... μα παρα πολυ!!!! :)
 
Last edited:
Και ποια θεωρειται......καλη συγκεντρωση και κατανομη μεχρι τα 30 - 35 ή και 40 μετρα βρε παλικαρια ???

Λεω παντα για 8 - 9 -10 - 12βολα - Απο 9/0 - 10/0 - 11/0 .

Πιστευετε οτι οι δοκιμες με τα ρεμικτον ( βιντεο ) σας καλυπτουν στα 35 μετρα....η χρειαζεται κατι καλυτερο ???
 
Και ποια θεωρειται......καλη συγκεντρωση και κατανομη μεχρι τα 30 - 35 ή και 40 μετρα βρε παλικαρια ???

Λεω παντα για 8 - 9 -10 - 12βολα - Απο 9/0 - 10/0 - 11/0 .

Πιστευετε οτι οι δοκιμες με τα ρεμικτον ( βιντεο ) σας καλυπτουν στα 35 μετρα....η χρειαζεται κατι καλυτερο ???
Νικο αστα τα 9/0 και 10/0 ασχολησου μονο με 11/0 και 12/0 που τα τελευταια ειναι τα πιο δυσκολα να βγαλεις ταχ γιατι τα 10 ζυγιζουν 44γρ τα 8 36 γρ ,η συγγεντρωση ειναι αναλογως τα μερη που κυνηγας εδω σε εμας οι πιο πολες τουφεκιες ειναι βαρια μεχρι τα 25 μετρα οποτε θελεις λιγο να ανοιγουν γιατι ειναι και μεσα στον δρομο οταν κοβουν το δρομο για να περασουν απεναντι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top