Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τι ρίχνετε λοιπόν ρε μάγκες πέρα από τα Sonic και τα ΑΤ.

Ξεκινάω πρώτος αν και δεν θα έχει ενδιαφέρον.
Remington: 3" 000 ή 00 (προτιμώ τα 000) και 2 3/4" ή 3" μονόβολα.
Winchester: DoubleX 3" 000 και SuperX 2 3/4" ή 3" μονόβολα.
Τα Win δράμια πάνε καλύτερα από τα Rem ...

Τα παρακάτω τα έχω αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει
Federal:

IMG_20210731_000649.jpg

IMG_20210731_000634.jpg

Και τα σπαγγέτι Winchester (made in Italy)
IMG_20210730_223522.jpg
IMG_20210730_223505.jpg
 
Δεν έχω ιδέα από υλικά, αλλά αν θες σφάζω ένα να δείτε.
Εαν θελεις σφαξε ενα.....! Εγω χρησιμοποιουσα Remington magnum 10βολο, Winchester 10βολο (πιο δυνατο απο το rem) και η κορυφη των εμπορικων για εμενα ειναι τα winchester τα 12βολα τα magnum (μαυρα) ...τα federal τα 12βολα flitecontrol τα ριχνει φιλος μου....δυνατα και καλα....
 
Εαν θελεις σφαξε ενα.....! Εγω χρησιμοποιουσα Remington magnum 10βολο, Winchester 10βολο (πιο δυνατο απο το rem) και η κορυφη των εμπορικων για εμενα ειναι τα winchester τα 12βολα τα magnum (μαυρα) ...τα federal τα 12βολα flitecontrol τα ριχνει φιλος μου....δυνατα και καλα....
Την Δευτέρα ... στο υπόσχομαι.
Δεν έχω όλα τα σωστά όργανα στο σπίτι μου.
 
Τι ρίχνετε λοιπόν ρε μάγκες πέρα από τα Sonic και τα ΑΤ.

Ξεκινάω πρώτος αν και δεν θα έχει ενδιαφέρον.
Remington: 3" 000 ή 00 (προτιμώ τα 000) και 2 3/4" ή 3" μονόβολα.
Winchester: DoubleX 3" 000 και SuperX 2 3/4" ή 3" μονόβολα.
Τα Win δράμια πάνε καλύτερα από τα Rem ...

Τα παρακάτω τα έχω αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει
Federal:

View attachment 30094

View attachment 30095

Και τα σπαγγέτι Winchester (made in Italy)
View attachment 30096
View attachment 30097
Το federal δοκιμασμένο από εμένα και από φίλο μου και το συγκεκριμένο το ερειχνα με την μ2 ήταν η αγάπη της το πήγαινε φωτιά
 
Τι ρίχνετε λοιπόν ρε μάγκες πέρα από τα Sonic και τα ΑΤ.

Ξεκινάω πρώτος αν και δεν θα έχει ενδιαφέρον.
Remington: 3" 000 ή 00 (προτιμώ τα 000) και 2 3/4" ή 3" μονόβολα.
Winchester: DoubleX 3" 000 και SuperX 2 3/4" ή 3" μονόβολα.
Τα Win δράμια πάνε καλύτερα από τα Rem ...

Τα παρακάτω τα έχω αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει
Federal:

View attachment 30094

View attachment 30095

Και τα σπαγγέτι Winchester (made in Italy)
View attachment 30096
View attachment 30097
Win dx 12bola mag,rem hog hammer κ δεκαβολο,nsi 10 βoλα και 8βολα.
 
Τι ρίχνετε λοιπόν ρε μάγκες πέρα από τα Sonic και τα ΑΤ.

Ξεκινάω πρώτος αν και δεν θα έχει ενδιαφέρον.
Remington: 3" 000 ή 00 (προτιμώ τα 000) και 2 3/4" ή 3" μονόβολα.
Winchester: DoubleX 3" 000 και SuperX 2 3/4" ή 3" μονόβολα.
Τα Win δράμια πάνε καλύτερα από τα Rem ...

Τα παρακάτω τα έχω αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει
Federal:

View attachment 30094

View attachment 30095

Και τα σπαγγέτι Winchester (made in Italy)
View attachment 30096
View attachment 30097
Ενώ τα έχω δοκιμάσει όλα κατά καιρούς. Πλέον ρίχνω το μαγκνουμ 12βολο της winchester τι μαύρο.. Και το μαγκνουμ 10βολο της φεντεραλ. Όχι το φλαιτ κοντρολ το 10βολο..Φέτος θα κάνω κι ένα πείραμα ακόμα θα ρηξω για πρώτη φορά σε θήραμα και τα μαγκνουμ της Σούπερ κιλ τα 10βολα
 
Να κανω μια ερωτηση.....σαν ασχετος που ειμαι με το κυνηγι του γουρουνιου ???

Διαβαζω βολια 8-10-12βολα 11/0....εχω διαβασει....οτι το γουρουνι τα 12βολα 9/0 δυσκολα εως πολυ
δυσκολα μπορουν να κρατησουν γουρουνι στα 50 μετρα.
Το 9/0 βολι εχει διαμετρο 7,5 χιλιοστα....και 11/0 8,5 χιλιοστα.
Στα 50 μετρα ποσα βολια απο το 12 βολο μπορει να παρει ενα γουρουνι επανω του ???
Ας μην παμε στα 50 μετρα....ας πουμε 40 μετρα μια λογικη αποσταση για βολια....το 12βολο 9/0 το
κραταει με 7 - 8 βολια επανω του ???
Λεω για ενα γουρουνι των 150 κιλων ωστε να εχουμε κατι δεδομενο.
Το 10βολο 11/0 μου εχουν πει οτι το κραταει στα 40 μετρα...βεβαια εξαρταται ποσα βολια θα παρει
επανω του....και που θα τα παρει...

Και η απορια μου ειναι....Εαν του ριξεις με ενα 80βολο 4/0 ( διαμετρος βολιδας 4,5 χιλιοστα ) στα 40
μετρα με αρχικες ταχυτητες V1,5-410m/s Το κρατας η οχι ??
Στα 50 μετρα το 4/0 βολι με αυτες τις αρχικες εχουν 12 χιλιοστα διατρηση....και το επινικελωμενο 20 χιλιοστα.
Στα 40 μετρα η διατρηση ειναι σχεδον στα 30+ χιλιοστα.

Μηπως η διατρηση δεν ειναι αυτη χρειαζεται ωστε να πεσει το γουρουνι....???
Μηπως ομως τα πολλα βολια που θα παρει επανω του....το γονατισουν ???

Λεω ενα τετοιο φυσιγγιο.... και η δοκιμη ειναι στα 50 μετρα.

εικόνα_Viber_2021-07-31_14-42-59-127.jpg

Ποσα βολια υπολογιζετε να παρει επανω του στα 40 μετρα... και εαν ειναι αρκετα να το ''γονατισουν''...
Ο στοχος ειναι 1χ84.....και ξανα λεω....η δοκιμη στα 50 πραγματικα μετρα.

Ειλικρινα δεν ξερω....το δηλωσα ειμαι ασχετος....και γι'αυτο ρωταω παιδες!!!! :)
 
Να κανω μια ερωτηση.....σαν ασχετος που ειμαι με το κυνηγι του γουρουνιου ???

Διαβαζω βολια 8-10-12βολα 11/0....εχω διαβασει....οτι το γουρουνι τα 12βολα 9/0 δυσκολα εως πολυ
δυσκολα μπορουν να κρατησουν γουρουνι στα 50 μετρα.
Το 9/0 βολι εχει διαμετρο 7,5 χιλιοστα....και 11/0 8,5 χιλιοστα.
Στα 50 μετρα ποσα βολια απο το 12 βολο μπορει να παρει ενα γουρουνι επανω του ???
Ας μην παμε στα 50 μετρα....ας πουμε 40 μετρα μια λογικη αποσταση για βολια....το 12βολο 9/0 το
κραταει με 7 - 8 βολια επανω του ???
Λεω για ενα γουρουνι των 150 κιλων ωστε να εχουμε κατι δεδομενο.
Το 10βολο 11/0 μου εχουν πει οτι το κραταει στα 40 μετρα...βεβαια εξαρταται ποσα βολια θα παρει
επανω του....και που θα τα παρει...

Και η απορια μου ειναι....Εαν του ριξεις με ενα 80βολο 4/0 ( διαμετρος βολιδας 4,5 χιλιοστα ) στα 40
μετρα με αρχικες ταχυτητες V1,5-410m/s Το κρατας η οχι ??
Στα 50 μετρα το 4/0 βολι με αυτες τις αρχικες εχουν 12 χιλιοστα διατρηση....και το επινικελωμενο 20 χιλιοστα.
Στα 40 μετρα η διατρηση ειναι σχεδον στα 30+ χιλιοστα.

Μηπως η διατρηση δεν ειναι αυτη χρειαζεται ωστε να πεσει το γουρουνι....???
Μηπως ομως τα πολλα βολια που θα παρει επανω του....το γονατισουν ???

Λεω ενα τετοιο φυσιγγιο.... και η δοκιμη ειναι στα 50 μετρα.

View attachment 30122

Ποσα βολια υπολογιζετε να παρει επανω του στα 40 μετρα... και εαν ειναι αρκετα να το ''γονατισουν''...
Ο στοχος ειναι 1χ84.....και ξανα λεω....η δοκιμη στα 50 πραγματικα μετρα.

Ειλικρινα δεν ξερω....το δηλωσα ειμαι ασχετος....και γι'αυτο ρωταω παιδες!!!! :)
Φιλε Νικο....θα απαντησουν βεβαιως και πιο εμπειρα μελη....αλλα πιστευω οτι τα ψιλα βολια δεν κρατανε ενεργεια για να τρυπησουν το τομαρι απο ενα αγριογουρουνο μεσαιου+ μεγεθους....μου εχει τυχει με κατι 25βολα Remington το 1998....με παγωνια στα 30μ ....το αγριογουρουνο ακομα τρεχει....με ιδιογομωσης βολια δεν ξερω στα ποσα μετρα θα εχουμε διατρηση ή αν παιζει κατι διαφορετικο! Επισης πρεπει το βολι να τρυπησει δερμα και να μπει μεσα να κανει ζημια ικανη να το σταματησει.....γιαυτο εχει καθιερωθει το 11/0, 00buck(8.45mm)000 buck (9.1mm)!
 
Να κανω μια ερωτηση.....σαν ασχετος που ειμαι με το κυνηγι του γουρουνιου ???

Διαβαζω βολια 8-10-12βολα 11/0....εχω διαβασει....οτι το γουρουνι τα 12βολα 9/0 δυσκολα εως πολυ
δυσκολα μπορουν να κρατησουν γουρουνι στα 50 μετρα.
Το 9/0 βολι εχει διαμετρο 7,5 χιλιοστα....και 11/0 8,5 χιλιοστα.
Στα 50 μετρα ποσα βολια απο το 12 βολο μπορει να παρει ενα γουρουνι επανω του ???
Ας μην παμε στα 50 μετρα....ας πουμε 40 μετρα μια λογικη αποσταση για βολια....το 12βολο 9/0 το
κραταει με 7 - 8 βολια επανω του ???
Λεω για ενα γουρουνι των 150 κιλων ωστε να εχουμε κατι δεδομενο.
Το 10βολο 11/0 μου εχουν πει οτι το κραταει στα 40 μετρα...βεβαια εξαρταται ποσα βολια θα παρει
επανω του....και που θα τα παρει...

Και η απορια μου ειναι....Εαν του ριξεις με ενα 80βολο 4/0 ( διαμετρος βολιδας 4,5 χιλιοστα ) στα 40
μετρα με αρχικες ταχυτητες V1,5-410m/s Το κρατας η οχι ??
Στα 50 μετρα το 4/0 βολι με αυτες τις αρχικες εχουν 12 χιλιοστα διατρηση....και το επινικελωμενο 20 χιλιοστα.
Στα 40 μετρα η διατρηση ειναι σχεδον στα 30+ χιλιοστα.

Μηπως η διατρηση δεν ειναι αυτη χρειαζεται ωστε να πεσει το γουρουνι....???
Μηπως ομως τα πολλα βολια που θα παρει επανω του....το γονατισουν ???

Λεω ενα τετοιο φυσιγγιο.... και η δοκιμη ειναι στα 50 μετρα.

View attachment 30122

Ποσα βολια υπολογιζετε να παρει επανω του στα 40 μετρα... και εαν ειναι αρκετα να το ''γονατισουν''...
Ο στοχος ειναι 1χ84.....και ξανα λεω....η δοκιμη στα 50 πραγματικα μετρα.

Ειλικρινα δεν ξερω....το δηλωσα ειμαι ασχετος....και γι'αυτο ρωταω παιδες!!!! :)
Νίκο, δεν θεωρώ τον εαυτό μου γκουρού ούτε έχω ψαχτεί ιδιαίτερα με τα βόλια, θα σου πω όμως αυτά που πιστεύω.
Μιλάμε πάντα για μπίλιες, όχι μονόβολα και για νορμάλ ή μεγάλες αποστάσεις.

- Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο πότε θα πατήσεις την σκανδάλη.
Πλάγιες βολές έχουν πολύ μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας. Βολές κατάμουτρα ή από πίσω καλύτερα να μην γίνονται.

- Το Α και το Ω είναι η διάτρηση και το σημείο πρόσκρουσης με ομοιομορφία στην τουφεκιά.
Μικρότερη σημασία (για εμένα) η συγκέντρωση. Όχι όμως ότι δεν είναι σημαντική. Υπερβολική συγκέντρωση σημαίνει περισσότερα χαμένα γουρούνια.
Καλύτερα να χρησιμοποιηθεί μονόβολο.
Έχω ακούσει ιστορία με καπρί 180 κιλά που έπεσε με 1 μπίλια 000 στο σβέρκο στα 70-80μ. Ίσως απλά να είναι ιστορία και όχι πραγματικότητα. Εγώ οριακά το πιστεύω :)

- Σε τέτοια θηράματα δεν κάνεις απ ευθείας δοκιμές φυσιγγίων σε πραγματικό στόχο.
Οι αποστάσεις που χτυπιούνται τα περισσότερα γουρούνια είναι από 5 μέχρι 30...40μ.
Στάμπα δηλαδή ή καρτέρι.
Δεν ψάχνει κανένας φυσίγγι με βόλια για βολή στα 70-80μ.

- Το βάρος του ζώου, η φυσική του κατάσταση και το σημείο πρόσκουσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην διάτρηση που πρέπει να έχει το βλήμα.
Ρίχνεις λοιπόν το μεγαλύτερο, καλύτερο δυνατό βλήμα 000 (χωρίς υπερβολές) και περιμένεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

Αυτά από εμένα.
Συγνώμη που δεν βοήθησα πολύ.
Θα ακούσουμε την γνώμη και των άλλων ...
 
Φιλε Νικο....θα απαντησουν βεβαιως και πιο εμπειρα μελη....αλλα πιστευω οτι τα ψιλα βολια δεν κρατανε ενεργεια για να τρυπησουν το τομαρι απο ενα αγριογουρουνο μεσαιου+ μεγεθους....μου εχει τυχει με κατι 25βολα Remington το 1998....με παγωνια στα 30μ ....το αγριογουρουνο ακομα τρεχει....με ιδιογομωσης βολια δεν ξερω στα ποσα μετρα θα εχουμε διατρηση ή αν παιζει κατι διαφορετικο! Επισης πρεπει το βολι να τρυπησει δερμα και να μπει μεσα να κανει ζημια ικανη να το σταματησει.....γιαυτο εχει καθιερωθει το 11/0, 00buck(8.45mm)000 buck (9.1mm)!

Αλεξ...αλλο V1,5-370-380m/s.....Και αλλο V1,5-410m/s....Και εαν τα βολια 4/0 ειναι επινικελωμενα...
πλησιαζουν αρκετα την σκληροτητα που εχει η ρεμικτον στα βολια της....
Επισεις δεν ξερω εαν η ρεμικτον μετραει στο V,0 ή V,1 - 1,5. αλλα γενικα τα φυσιγγια της ειναι αργα.
Απο δοκιμες διατρησης που εχω κανει....το επινικελωμενο βολι 4/0 στα 35 μετρα 3,5 ΠΟΝΤΟΥΣ βιβλιο το
ξετρυπησε για πλακα.... με αρχικη ταχυτητα 410μ/δ.
Γι' αυτο ρωταω...εαν μπορει να γονατισει το γουρουνι....Ειτε καλως....ειτε κακως...δεν εχω σαν ''προτυπο''
τα αμερικανικα φυσιγγια ...( για μενα λεω ) που κανω ιδιογομωση.
Δεν ξερω να πω με βεβαιοτητα....αλλα πιστευω τα πολλα βολια που θα παρει επανω του...και το σοκ
που θα παθει θα το γονατισουν!!!
Αλεξ εσυ μπορεις να το δοκιμασεις αυτο που λεω...Βαλε πρωτο ενα τετοιο φυσιγγιο....και πισω κατι
''σιγουρο'' ....και θα μαθουμε φιλε....εαν ετρεχες να βρεις δεντρο.........!!!! :D:)
 
αλλα πιστευω τα πολλα βολια που θα παρει επανω του...και το σοκ που θα παθει θα το γονατισουν!!!
Ξέρεις πόσα γονατισμένα έχουν χαθεί ;) :) :)
Όταν με το καλό βρεθούμε θα σου δείξω πραγματικά βίντεο από φίλο μου που θα ΤΡΙΒΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ.
ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ :) :) :)
Δεν καταλαβαίνουν τίποτα αυτά τα ζώα από σοκ. Ούτε τα μικρά ούτε πολύ περισσότερο τα μεγάλα.
Το σοκ είναι για όλα τα άλλα θηράματα.
Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πόση θέληση για ζωή έχουν !!!
Γι' αυτό αξίζουν τον απέραντο σεβασμό μας.
 
Ξέρεις πόσα γονατισμένα έχουν χαθεί ;) :) :)
Όταν με το καλό βρεθούμε θα σου δείξω πραγματικά βίντεο από φίλο μου που θα ΤΡΙΒΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ.
ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ :) :) :)
Δεν καταλαβαίνουν τίποτα αυτά τα ζώα από σοκ. Ούτε τα μικρά ούτε πολύ περισσότερο τα μεγάλα.
Το σοκ είναι για όλα τα άλλα θηράματα.
Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πόση θέληση για ζωή έχουν !!!
Γι' αυτό αξίζουν τον απέραντο σεβασμό μας.
Γιατί δεν τα βάζεις ρε Βασίλη να τα δούμε;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top