Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πολύ ωραία ντουφεκια, την επόμενη φορά αν έχεις τη δυνατότητα φυσικά παίξε 3 ντουφεκες απανωτά με αυτά τα φυσίγγια να δούμε τι κάνουν;; Θεωρώ θα εκπλαγούν δυσάρεστα μερικοί.
Η 2η τουφεκια εγινε με το gooss Γιαννη ειναι τα δραμια που δεν εχω σημειωσει τις τρυπες, παλι και τα 8 ηταν σε κυκλο 40 εκατοστων.
Ωραιες τουφεκιες και οι δυο!! Ελεγα να αφησω τις δοκιμες αλλα με βλεπω να παιρνω το 12βολο nsi ή το 10βολο για να δω πως παει κ στα δικα μου οπλα!!
Παρε το 10βολο και το 8βολο φιλε να τα δοκιμασεις
 
Η 2η τουφεκια εγινε με το gooss Γιαννη ειναι τα δραμια που δεν εχω σημειωσει τις τρυπες, παλι και τα 8 ηταν σε κυκλο 40 εκατοστων.

Παρε το 10βολο και το 8βολο φιλε να τα δοκιμασεις
Θα παρω σιγουρα το 10βολο το οποιο το ειχα δοκιμασει οταν ηταν με την τεκνα γεμισμενο και μου ειχε φανει μαλακο....θελω να δω την διαφορα...
 
Παιδιά ισχύει ότι ένα όπλο με στενό αυλό 18,3 θα έχει τα καλύτερα αποτελέσματα σε θέμα γκρουπαρισματος με τα περισσότερα μονοβολα της αγοράς ενώ ένα με 18,7 χρειάζεται πολύ ψάξιμο;;;
Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο, αλλα ας μας πουν τα παιδια που εχουν δοκιμασει αρκετα μονοβολα και εχουν πειρα.
 
Παιδιά ισχύει ότι ένα όπλο με στενό αυλό 18,3 θα έχει τα καλύτερα αποτελέσματα σε θέμα γκρουπαρισματος με τα περισσότερα μονοβολα της αγοράς ενώ ένα με 18,7 χρειάζεται πολύ ψάξιμο;;;

Όχι, και τα 2 όπλα θέλουν ψάξιμο αρκετό.

Απλά επειδή τα φυσίγγια κατασκευάζονται πλέον με βυσματώσεις ίδιες (και όχι ξεχωριστές για κάθε αυλό), οι παραδοσιακοί αυλοί έχουν μεγαλύτερη τριβή στη βυσμάτωση. Κατά κανόνα όμως, οι βολίδες των μονόβολων δύσκολα υπερβαίνουν σε διάμετρο το 17.3 - 17.4 και έτσι διέρχονται με ελάχιστη τριβή από τις κάννες και τα τσοκαρίσματα.

Σε επίπεδο σκοποβολής βαθμολογίας, το γκρουπάρισμα είναι σημαντικό.

Στο κυνήγι το έχω ξαναγράψει: Ρίξε όρθιος 5 μονόβολα σε 5 τενεκέδες στα 40-60 μέτρα και αν τους κτυπήσεις, σημαίνει πως όλα πάνε καλά. Στη συνέχεια μπορείς να "ψυρίσεις την μαϊμού πίσω από το δεξί αυτί" και να γίνεις υποχόνδριος με την μέγιστη ακρίβεια .... (Εδώ κοτζάμ γουρούνια δεν βαράμε, η ακρίβεια των 2 εκατοστών μας πειράζει ... :) )
 
Όχι, και τα 2 όπλα θέλουν ψάξιμο αρκετό.

Απλά επειδή τα φυσίγγια κατασκευάζονται πλέον με βυσματώσεις ίδιες (και όχι ξεχωριστές για κάθε αυλό), οι παραδοσιακοί αυλοί έχουν μεγαλύτερη τριβή στη βυσμάτωση. Κατά κανόνα όμως, οι βολίδες των μονόβολων δύσκολα υπερβαίνουν σε διάμετρο το 17.3 - 17.4 και έτσι διέρχονται με ελάχιστη τριβή από τις κάννες και τα τσοκαρίσματα.

Σε επίπεδο σκοποβολής βαθμολογίας, το γκρουπάρισμα είναι σημαντικό.

Στο κυνήγι το έχω ξαναγράψει: Ρίξε όρθιος 5 μονόβολα σε 5 τενεκέδες στα 40-60 μέτρα και αν τους κτυπήσεις, σημαίνει πως όλα πάνε καλά. Στη συνέχεια μπορείς να "ψυρίσεις την μαϊμού πίσω από το δεξί αυτί" και να γίνεις υποχόνδριος με την μέγιστη ακρίβεια .... (Εδώ κοτζάμ γουρούνια δεν βαράμε, η ακρίβεια των 2 εκατοστών μας πειράζει ... :) )
Εδώ νομίζω ότι με υπερκαλυψες. Είναι που λέμε τις κοντής της φταινε οι τρίχες. Εγώ προσωπικά έπραξα παλιότερα αυτό που είχατε πει έβαλα 5 ντενεκεδες στα 45 μέτρα και τους τουφεκισα. Σε διάστημα 8 δευτερόλεπτων.φυσικα αλλά πήγαν ψηλά αλλα χαμηλά άλλα αριστερά αλλά σημασία έχει ότι τιυς πέτυχα. Οπότε ας μην ψαχνόμαστε να βρούμε γκρουπαρισματα 5 πόντων στα 50 μέτρα.
 
Εδώ νομίζω ότι με υπερκαλυψες. Είναι που λέμε τις κοντής της φταινε οι τρίχες. Εγώ προσωπικά έπραξα παλιότερα αυτό που είχατε πει έβαλα 5 ντενεκεδες στα 45 μέτρα και τους τουφεκισα. Σε διάστημα 8 δευτερόλεπτων.φυσικα αλλά πήγαν ψηλά αλλα χαμηλά άλλα αριστερά αλλά σημασία έχει ότι τιυς πέτυχα. Οπότε ας μην ψαχνόμαστε να βρούμε γκρουπαρισματα 5 πόντων στα 50 μέτρα.

Τιμή και δόξα στον αθάνατο τενεκέ φέτας και λαδιού, ότι τα πάντα εξυπηρετεί ακόμη και μετά τη κατανάλωση του περιεχομένου του, ενώ και τα απομεινάρια ακόμη πάνε ανακύκλωση !!!
 

Attachments

  • 1163536-250x250.gif
    1163536-250x250.gif
    26,6 KB · Προβολές: 3
  • 20180809142109_6049ce92.jpeg
    20180809142109_6049ce92.jpeg
    37,5 KB · Προβολές: 3
Όχι, και τα 2 όπλα θέλουν ψάξιμο αρκετό.

Απλά επειδή τα φυσίγγια κατασκευάζονται πλέον με βυσματώσεις ίδιες (και όχι ξεχωριστές για κάθε αυλό), οι παραδοσιακοί αυλοί έχουν μεγαλύτερη τριβή στη βυσμάτωση. Κατά κανόνα όμως, οι βολίδες των μονόβολων δύσκολα υπερβαίνουν σε διάμετρο το 17.3 - 17.4 και έτσι διέρχονται με ελάχιστη τριβή από τις κάννες και τα τσοκαρίσματα.

Σε επίπεδο σκοποβολής βαθμολογίας, το γκρουπάρισμα είναι σημαντικό.

Στο κυνήγι το έχω ξαναγράψει: Ρίξε όρθιος 5 μονόβολα σε 5 τενεκέδες στα 40-60 μέτρα και αν τους κτυπήσεις, σημαίνει πως όλα πάνε καλά. Στη συνέχεια μπορείς να "ψυρίσεις την μαϊμού πίσω από το δεξί αυτί" και να γίνεις υποχόνδριος με την μέγιστη ακρίβεια .... (Εδώ κοτζάμ γουρούνια δεν βαράμε, η ακρίβεια των 2 εκατοστών μας πειράζει ... :) )
Τα πιο πολλά μονοβολα 12ga είναι 18.5mm
http://www.siarm.com/mobile_catalogue.php?cPath=60&page=1&osCsid=b7a51b092c3e1e2c5f0b631bfcdcc29d
 
Εδώ νομίζω ότι με υπερκαλυψες. Είναι που λέμε τις κοντής της φταινε οι τρίχες. Εγώ προσωπικά έπραξα παλιότερα αυτό που είχατε πει έβαλα 5 ντενεκεδες στα 45 μέτρα και τους τουφεκισα. Σε διάστημα 8 δευτερόλεπτων.φυσικα αλλά πήγαν ψηλά αλλα χαμηλά άλλα αριστερά αλλά σημασία έχει ότι τιυς πέτυχα. Οπότε ας μην ψαχνόμαστε να βρούμε γκρουπαρισματα 5 πόντων στα 50 μέτρα.

Γιαννη ΔΙΟΡΘΩΣΗ, 18.3 - 18.4 ήθελα να γράψω και ΟΧΙ 17.3 - 17.4 (Γι' αυτό πολλοί λένε ότι το μονόβολο πάει με κύλινδρο είτε με 4****) Συνήθως οι βολίδες μονόβολου είναι ελάχιστα πιο στενά από τη μέση διάμετρο του 12αριού. Σε ίντσες είναι από 0.724 (18.38) έως 0.727 (18.45) ενώ ο μέσος αυλός είναι 0.729 (18.55). Αυτά σε ότι αφορά ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ τιμές.
 
Γιαννη ΔΙΟΡΘΩΣΗ, 18.3 - 18.4 ήθελα να γράψω και ΟΧΙ 17.3 - 17.4 (Γι' αυτό πολλοί λένε ότι το μονόβολο πάει με κύλινδρο είτε με 4****) Συνήθως οι βολίδες μονόβολου είναι ελάχιστα πιο στενά από τη μέση διάμετρο του 12αριού. Σε ίντσες είναι από 0.724 (18.38) έως 0.727 (18.45) ενώ ο μέσος αυλός είναι 0.729 (18.55). Αυτά σε ότι αφορά ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ τιμές.
Όλοι κάνουμε λαθοι.. Στο ένα όπλο μου με αυλό 18,3 και τσοκ 3 πήγε τέλεια το μονοβολο με βλήμα 18,5,αντιθέτως στο άλλο όπλο με αυλό 18,4 και το ίδιο βλήμα με το τσοκ 3 δεν πήγε καλά αλλά με το 4ρη πήγε τέλεια, οπότε δοκιμές και πάλι δοκιμές ο καθείς με το όπλο του.
 
Rem 1100 G3 66εκ αυλος 18.7 αχρωμιωτο, κωνος μαμα αλλα τουμπανο πανω απο 11 εκ, το φυσιγγι ειναι 36γρ με sp8 ταπα bior και μπαφερ, το τσοκ ειναι kicks buckkicker 1.01 συσφιξη
Ο κωνος είναι μετρημένος στα 11 εκ;; δηλαδή συνολικά με την θαλαμη είναι περίπου 18,6 εκατοστά;;;
 
Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο. Θα ήθελα να τον έβλεπα τόσο μακρύ κώνο. Η θαλαμη είναι 89 χιλ;
Οχι 76 ειναι, δεν ξερω αν ειχαν πειραξει τον κωνο, εγω ετσι το αγορασα μεταχειρισμενο, δεν κυκλοφορουν και πολλα 1100 g3 να κανουμε συγκριση
 
Όλοι κάνουμε λαθοι.. Στο ένα όπλο μου με αυλό 18,3 και τσοκ 3 πήγε τέλεια το μονοβολο με βλήμα 18,5,αντιθέτως στο άλλο όπλο με αυλό 18,4 και το ίδιο βλήμα με το τσοκ 3 δεν πήγε καλά αλλά με το 4ρη πήγε τέλεια, οπότε δοκιμές και πάλι δοκιμές ο καθείς με το όπλο του.
Σχεδόν όλα τα μονοβολα εκτο εξετάσεων
7162
Μπορούν να βλιθουν κ από 1* τσοκ. Παραμορφονοντε οι νευρώσεις κ χοράνε από το κανονάκι δοκιμών 17.1mm
Παρ' όλα αυτά συνίσταται το τσοκ να είναι 0.1 mm πιο στενό από το βλήμα. Οπότε σε 18.3 κύλινδρο σε 18.8 3*.
Η ακρίβεια της βολης καθορίζεται από το τέλειωμα του τσοκ. Ελάχιστα να στραβοπαταει κ χάθηκε η ευθυβολια.
Γι αυτο δοκιμάζουμε όσα έχουμε για να βγάλουμε άκρη. Δυστυχος αυτά έχει το λυοκαννο. Με την τοποθέτηση σκοπευτικων θα σε βοηθήσουν πολύ
 
Οχι 76 ειναι, δεν ξερω αν ειχαν πειραξει τον κωνο, εγω ετσι το αγορασα μεταχειρισμενο, δεν κυκλοφορουν και πολλα 1100 g3 να κανουμε συγκριση
Έτσι δικσιολογουνται τα μεγαλα ποσοστά συγκέντρωσης που έχει το όπλο σου. Πέφτουν δραματικά οι πιέσεις με τόσο μεγάλο κώνο κ 76 χιλ θαλαμη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top