Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι Γιώργο το θυμάμαι . Έτυχε να βρούμε σήμερα κι 10 βολα κι 6αρια σε 3& γρ . Είχε Λιάκαδα το πρωί κι άρπαξα την ευκαιρία για δοκιμή . Τουλάχιστον είδα πως πάνε με το IM που δουλεύω στα δράμια . Αν κι το 6αρι των 38 γρ μου αρεσε πολύ όπως κέντησε τον κύκλο .
Έχει πολύ καλά φυσιγγια ο υψηλός... αν και νομίζω πως δεν βρίσκετε πλέον στη ζωή έχουν κρατήσει πολύ καλά τα υνιά οι επόμενοι...
 
Ωραια τουφεκια! Γνωριζουμε ταχυτητες που βγαζουν τα 10βολα ή τα 8βολα? Θυμαμαι σε ενα 10βολο που ειχα σφαξει κ παρουσιασει ειχε "γενναια" δοση πυριτιδας! ...βρηκα σημειωσεις....στο 10βολο το βαρος πυριτιδας ηταν στα 3.04γρ.!!!
 
Δηλαδή με ένα ισχυρότερο φυσίγγι, διατηρεί ταχύτητα και συνεχίζει να υποβαθμίζει τις πιέσεις ?
Πάντα θα χάνει σε ταχύτητα κ πάντα θα έχει λιγότερες πιέσεις από ένα όπλο με ίδιο μήκος κάνης, ίδιο μήκος θαλαμης αλλά μικρότερο μήκος κωνου. Πάντα όμως θα κερδίζει σε ποσοστα συγκέντρωσης. Κ μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, ειδικά εσυ
 
Ωραια τουφεκια! Γνωριζουμε ταχυτητες που βγαζουν τα 10βολα ή τα 8βολα? Θυμαμαι σε ενα 10βολο που ειχα σφαξει κ παρουσιασει ειχε "γενναια" δοση πυριτιδας! ...βρηκα σημειωσεις....στο 10βολο το βαρος πυριτιδας ηταν στα 3.04γρ.!!!
506 m/s V1 . Bar 563
 
Το καλύτερο λοιπόν είναι το ρεβόλβερ, σαν αυτό της φωτογραφίας που ξεπέρνά τα 100 χρόνια ζωής αλλά ως 0.45'' έχει ανεπανάληπτη ισχύ. Αν 1 στο εκατομμύριο μπλοκάρει, το πετάς και με το βάρος του σταματά ακόμη και υδροβούβαλοffff.very funny.
ενα τετοιο θα ηθελα που βρισκουμε κ φυσιγγια αβερτα..

 
Καλησπέρα..Θα γίνω κι εγώ κακος. Αφού βρε παιδιά θέλετε τα δραμια να ανοίγουν σε μέγεθος παλάμης στα 50 μέτρα γιατί δεν βάζετε μονοβολα μια και καλή;;; Τα δραμια ειναι για πυκνό και βολές μέχρι 30 μέτρα, ειδαλως αν βγει ποιο μακριά το καπρι ενω έχουμε δραμια του αδειάζουμε το όπλο και ελπίζουμε να το πάρει κανένα δραμι σε ζωτικό σημείο.
 
Καλησπέρα..Θα γίνω κι εγώ κακος. Αφού βρε παιδιά θέλετε τα δραμια να ανοίγουν σε μέγεθος παλάμης στα 50 μέτρα γιατί δεν βάζετε μονοβολα μια και καλή;;; Τα δραμια ειναι για πυκνό και βολές μέχρι 30 μέτρα, ειδαλως αν βγει ποιο μακριά το καπρι ενω έχουμε δραμια του αδειάζουμε το όπλο και ελπίζουμε να το πάρει κανένα δραμι σε ζωτικό σημείο.
Gualandi 32 gr για παραδοσιακούς αυλούς, Brenekke 32 gr για τους διευρυμένους αυλούς και sabot Lyman 525 32.5 gr για τους περίεργους όπως εγώ.... Που να μετράω δράμια και να κάνω υπολογισμούς, ρίχνω μονόβολο και αν πετύχω το γουρούνι θα το κρατήσω. Αν όχι, ρίχνω και 2η :)
 
Last edited by a moderator:
Gualandi 32 gr για παραδοσιακούς αυλούς, Brenekke 32 gr για τους διευρυμένους αυλούς και sabot Lyman 525 32.5 gr για τους περίεργους όπως εγώ.... Που να μετράω δράμια και να κάνω υπολογισμούς, ίχνω μονόβολο και αν πετύχω το γουρούνι θα το κρατήσω. Αν όχι, ρίχνω και 2η :)
Έτσι ακριβώς. Ως παθων μιλάω κι εγώ. Πλέον μόνο μονοβολα, όσα πάρω, όσα φύγουν θα μενουν για τα επόμενα Σκ..
 
Καλησπέρα..Θα γίνω κι εγώ κακος. Αφού βρε παιδιά θέλετε τα δραμια να ανοίγουν σε μέγεθος παλάμης στα 50 μέτρα γιατί δεν βάζετε μονοβολα μια και καλή;;; Τα δραμια ειναι για πυκνό και βολές μέχρι 30 μέτρα, ειδαλως αν βγει ποιο μακριά το καπρι ενω έχουμε δραμια του αδειάζουμε το όπλο και ελπίζουμε να το πάρει κανένα δραμι σε ζωτικό σημείο.
Γιαννη απο τα λιγα που ξερω, τα δραμια κρατανε ζωο μεχρι 40 μετρα, αναλογα βεβαια παντα και το μεγεθος...αν ειναι κανενα μαμουθ ειναι ζορικα τα πραγματα, οπως σωστα ειπες ομως κι εσυ κι ο Θανασης καλυτερα μονοβολα για να εισαι σιγουρος.
Την δοκιμη μου την εκανα με τα συγκεκριμενα 8βολα πιο πολυ για να δω πως πανε, δεν ειμαι γουρουνας απλα εχω στη ζωνη 3 μονοβολα και δυο 8βολα πλεον για την κακια την ωρα που λενε...αλλα τα ατιμα τα μονοβολα ειναι πολυ πορωση
 
Γιαννη απο τα λιγα που ξερω, τα δραμια κρατανε ζωο μεχρι 40 μετρα, αναλογα βεβαια παντα και το μεγεθος...αν ειναι κανενα μαμουθ ειναι ζορικα τα πραγματα, οπως σωστα ειπες ομως κι εσυ κι ο Θανασης καλυτερα μονοβολα για να εισαι σιγουρος.
Την δοκιμη μου την εκανα με τα συγκεκριμενα 8βολα πιο πολυ για να δω πως πανε, δεν ειμαι γουρουνας απλα εχω στη ζωνη 3 μονοβολα και δυο 8βολα πλεον για την κακια την ωρα που λενε...αλλα τα ατιμα τα μονοβολα ειναι πολυ πορωση
Φιλε μου εννοείται η ανάρτηση μου δεν πήγαινε για εσένα και τις δοκιμές κανενως. Απλώς εξέφρασα μια άποψη που λανθασμένα έχουμε ναι είχα κι εγώ τετοια άποψη να πηγαίνω τα δραμια στα 50 μέτρα σε μέγεθος παλάμης, μετά από πολλά χρόνια αναθεώρησα. Μονοβολο και τέλος. Δεν κάθεσαι να μετράς αν σου βγήκε στα 40 στα 50 η αν βγει στα 80,απλα σηκώνεις το όπλο και μπαμ. Και εννοείται φθηνότερα. Μπορείς με μονοβολο του ενός ευρώ να κάνεις θαύματα.
 
Αν και γενικά μιλώντας είμαι υπερ των μονόβολων, μη ξεχνάμε ότι τα δράμια για τα επίγεια έχουν την ίδια χρήση με τα σκάγια για τα ιπτάμενα.
Την αναγκαιότητα πλήξης κινούμενου στόχου.
 
Καμένα μονόβολο δεν κατασκευάζεται για διευρυμένους αυλούς.
Κ όμως με όπλο με 18.8 αυλους, κ βολίδα μπρενεκε, μπαίνει το ένα στην τρύπα του άλλου στο χαρτόνι με M τσοκ φίλε. Το μυστικό είναι στο τσοκαρισμα, όχι στον αυλό. Πρεπει το τσοκ να έχει ίση η ενα δέκατο μικρότερη διάμετρο από τη βολίδα
 
Κ όμως με όπλο με 18.8 αυλους, κ βολίδα μπρενεκε, μπαίνει το ένα στην τρύπα του άλλου στο χαρτόνι με M τσοκ φίλε. Το μυστικό είναι στο τσοκαρισμα, όχι στον αυλό. Πρεπει το τσοκ να έχει ίση η ενα δέκατο μικρότερη διάμετρο από τη βολίδα
Αν θυμαμαι καλα η διαμετρος του brenneke πρεπει να ειναι κοντα στο 18.8!! Θα δω σημειωσεις απο σφαξιματα και θα επανελθω....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top