Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το καλύτερο λοιπόν είναι το ρεβόλβερ, σαν αυτό της φωτογραφίας που ξεπέρνά τα 100 χρόνια ζωής αλλά ως 0.45'' έχει ανεπανάληπτη ισχύ. Αν 1 στο εκατομμύριο μπλοκάρει, το πετάς και με το βάρος του σταματά ακόμη και υδροβούβαλοffff.very funny.
 

Attachments

  • PB030004.JPG
    PB030004.JPG
    352,1 KB · Προβολές: 16
μενεις εξωτερικό? γιατι αν μενεις ελλαδα, δε νομιζω οτι υπαρχει τετοια περιπτωση ουτε 1 στο εκατομμυριο..
Όχι Γιάνη, στο μπουρδέλο μένω, ειρωνικά το έγραψα.
Έχω την τάση να αναφέρομαι σε όλα τα handguns σαν πιστόλια αν και σαφώς υπάρχει διαφορά μεταξύ πιστολιού και περιστρόφου (πιστόλι είναι κάθε handgun - όπλο χειρός- που η κάνη και η θαλάμη αποτελούν συνέχεια, όλα τα άλλα λέγονται περίστροφα).
Κατά την άποψή μου ένα περίστροφο διπλής ενέργειας με μήκος κάνης που δεν ξεπερνά τις 4" και σε διαμέτρημα 44mag. τουλάχιστον, με τα κατάλληλα βλήματα είναι ικανό να ανταποκριθεί επάξια σ' αυτό το ρόλο.
 
Καλησπέρα . Σήμερα μου έδωσε 5 φυσίγγια δράμια 8 βολα ένας φίλος . Μου τα πρότεινε για εξαιρετικά . Δεν τα γνωρίζω κι δεν έχω χρόνο για δοκιμή . Γράφουν Δ. ΥΨΗΛΟΣ . Σε διάφανο πλαστικό με συγκεντρωτηρα . Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;
 
Καλησπέρα . Σήμερα μου έδωσε 5 φυσίγγια δράμια 8 βολα ένας φίλος . Μου τα πρότεινε για εξαιρετικά . Δεν τα γνωρίζω κι δεν έχω χρόνο για δοκιμή . Γράφουν Δ. ΥΨΗΛΟΣ . Σε διάφανο πλαστικό με συγκεντρωτηρα . Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;
Πολύ καλά τα δράμια του υψηλού... ειδικά το 6βολο του... κάνε τις δοκιμές σου να δεις πως θα πάνε στο όπλο σου...
 
Καλησπέρα . Σήμερα μου έδωσε 5 φυσίγγια δράμια 8 βολα ένας φίλος . Μου τα πρότεινε για εξαιρετικά . Δεν τα γνωρίζω κι δεν έχω χρόνο για δοκιμή . Γράφουν Δ. ΥΨΗΛΟΣ . Σε διάφανο πλαστικό με συγκεντρωτηρα . Τα έχει δοκιμάσει κανένας ;
Μια φορα εκανα το λαθος και τα αναψα σε εναν μονια και πεθανε απο τα γελια.
Βεβαια το αιμα ποταμι......
 
Σε συζητηση με την ομάδα ελεγαν κάποιοι οτι στο κυνήγι αγριοχοιρου δε ριχνει ενας κυνηγός συχνά και τα φυσίγγια απο την υγρασια μετα απο καιρό εχει συμβεί σε κάποιους να έχουν αφλογιστια δηλ να μη σκασει το καψουλι. Μαλιστα ένας ελεγε για της Winchester τα δραμια και μου έκανε εντύπωση.
Θεωρειτε οτι αυτα που κουβαλαμε πρέπει να τα καταναλώνουμε στο τέλος της περιόδου;
 
Σε συζητηση με την ομάδα ελεγαν κάποιοι οτι στο κυνήγι αγριοχοιρου δε ριχνει ενας κυνηγός συχνά και τα φυσίγγια απο την υγρασια μετα απο καιρό εχει συμβεί σε κάποιους να έχουν αφλογιστια δηλ να μη σκασει το καψουλι. Μαλιστα ένας ελεγε για της Winchester τα δραμια και μου έκανε εντύπωση.
Θεωρειτε οτι αυτα που κουβαλαμε πρέπει να τα καταναλώνουμε στο τέλος της περιόδου;
Δεν νομίζω να τα επηρεάζουν τόσο, το θέμα αφλογιστιας οφείλεται στο καψυλι ελαττωματικό ανεξάρτητου εταιρείας. Ό γουρούνας βέβαια δεν ρίχνει πολλά φυσίγγια την κασετίνα μπορεί να την έχει και εσωτερικά σε κάποια τσέπη του σακακιού, όχι για τίποτα άλλο μόνο και μόνο για την οξείδωση του παφυλα.
 
Σε συζητηση με την ομάδα ελεγαν κάποιοι οτι στο κυνήγι αγριοχοιρου δε ριχνει ενας κυνηγός συχνά και τα φυσίγγια απο την υγρασια μετα απο καιρό εχει συμβεί σε κάποιους να έχουν αφλογιστια δηλ να μη σκασει το καψουλι. Μαλιστα ένας ελεγε για της Winchester τα δραμια και μου έκανε εντύπωση.
Θεωρειτε οτι αυτα που κουβαλαμε πρέπει να τα καταναλώνουμε στο τέλος της περιόδου;
Γιατί τα Winchester κατουρισαν στο πιγαδι και δεν κάνουν αφλογιστία;;; Ίσα ίσα που το τελευταίο καιρό το βλέπω όλο και πιο συχνά....:confused::confused:






 
Σε συζητηση με την ομάδα ελεγαν κάποιοι οτι στο κυνήγι αγριοχοιρου δε ριχνει ενας κυνηγός συχνά και τα φυσίγγια απο την υγρασια μετα απο καιρό εχει συμβεί σε κάποιους να έχουν αφλογιστια δηλ να μη σκασει το καψουλι. Μαλιστα ένας ελεγε για της Winchester τα δραμια και μου έκανε εντύπωση.
Θεωρειτε οτι αυτα που κουβαλαμε πρέπει να τα καταναλώνουμε στο τέλος της περιόδου;
Θα πρέπει να ελέγχουμε τα φυσίγγια μας πριν την χρήση. Φυσίγγα με ίχνη υγρασίας, ταλαιπωρημένα από μεταφορά, κλπ. καλό είναι να γίνονται εκπαιδευτικά σε σκοποβολή. Δεν ρίχνουμε πολλά φυσίγγια σε αγριόχοιρο κάθε χρόνο.
 
8βολο NSI στα 40 μετρα με kicks xfull ο μικρος κυκλος 30 εκατοστα ο μεγαλος 40, τα 6 που ειναι στον μικρο κυκλο πιστευω εχουν αρκετα μετρα ακομα
View attachment 7137
Πολύ ωραία ντουφεκια, την επόμενη φορά αν έχεις τη δυνατότητα φυσικά παίξε 3 ντουφεκες απανωτά με αυτά τα φυσίγγια να δούμε τι κάνουν;; Θεωρώ θα εκπλαγούν δυσάρεστα μερικοί.
 
8βολο NSI στα 40 μετρα με kicks xfull ο μικρος κυκλος 30 εκατοστα ο μεγαλος 40, τα 6 που ειναι στον μικρο κυκλο πιστευω εχουν αρκετα μετρα ακομα
View attachment 7137

Αν θέλεις να συμπεριλάβεις και κάποια ακόμη στοιχεία, όπως: Βάρος γόμωσης τύπος όπλου, αυλός (ώστε να κατανοούμε και το μήκος του τσοκ), κώνος (σε περίπτωση που έχει τροποποιηθεί), χρώμιο ή όχι στη κάννη, κλπ.
 
8βολο NSI στα 40 μετρα με kicks xfull ο μικρος κυκλος 30 εκατοστα ο μεγαλος 40, τα 6 που ειναι στον μικρο κυκλο πιστευω εχουν αρκετα μετρα ακομα
View attachment 7137
Ωραιες τουφεκιες και οι δυο!! Ελεγα να αφησω τις δοκιμες αλλα με βλεπω να παιρνω το 12βολο nsi ή το 10βολο για να δω πως παει κ στα δικα μου οπλα!!
 
Αν θέλεις να συμπεριλάβεις και κάποια ακόμη στοιχεία, όπως: Βάρος γόμωσης τύπος όπλου, αυλός (ώστε να κατανοούμε και το μήκος του τσοκ), κώνος (σε περίπτωση που έχει τροποποιηθεί), χρώμιο ή όχι στη κάννη, κλπ.
Rem 1100 G3 66εκ αυλος 18.7 αχρωμιωτο, κωνος μαμα αλλα τουμπανο πανω απο 11 εκ, το φυσιγγι ειναι 36γρ με sp8 ταπα bior και μπαφερ, το τσοκ ειναι kicks buckkicker 1.01 συσφιξη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top