Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επειδή δεν το γνωρίζω, ποσα βόλια από το 9βολο ή το 12βολο πρέπει να βρουν το ζώο σε ζωτικό όργανο για να καταβληθεί σχετικά αμεσα; Μου δημιουργηθηκε η απορία γιατί βλέπω ότι δεν θεωρείται επαρκες τα τρία βόλια σε 20 εκατοστά κυκλο. Δεν είναι επαρκή γιατι σε μεγαλύτερη απόσταση θα είναι και μεγαλύτερη η διασπορα; Αν χρειάζονται περισσότερα από 3 βόλια δεν θα αποδόσει καλύτερα το μονοβολο;
Πολλές ερωτήσεις έκανα αλλά δεν έχω κυνηγήσει πότε γουρουνι απλά κουβαλάω πάντα κάποια μονοβολα για παν ενδεχόμενο. Στον πατέρα μου που του είχα δώσει μονοβολα και του πέρασε πέρυσι το γουρούνι στα 25 περίπου μέτρα δεν έκανε ούτε βήμα παραπανω.
Δεν ειναι επαρκη τα 3 βολια γιατι οταν σε ενα 12βολο μυραζεις την κινητικη ενεργεια δεν επαρκουν τα 3 μονο και στα 40 μετρα και πιο πανω μονο απο τυχη θα βληθει σε ζωτικο σημειο το ζωο..βεβαια αυτο που λες για το μονοβολο ισχυει..το καλυτερο δραμι το χειροτερο μονοβολο..εγω πλεον εδω και 4 χρονια ριχνω μονο μονοβολα και ξερω οτι ή θα το παρω ή θα φυγει αθικτο
 
Δεν ειναι επαρκη τα 3 βολια γιατι οταν σε ενα 12βολο μυραζεις την κινητικη ενεργεια δεν επαρκουν τα 3 μονο και στα 40 μετρα και πιο πανω μονο απο τυχη θα βληθει σε ζωτικο σημειο το ζωο..βεβαια αυτο που λες για το μονοβολο ισχυει..το καλυτερο δραμι το χειροτερο μονοβολο..εγω πλεον εδω και 4 χρονια ριχνω μονο μονοβολα και ξερω οτι ή θα το παρω ή θα φυγει αθικτο

Μίλτο όπως ξέρεις υπάρχουν μέρη που "απαγορεύεται" η χρήση μονόβολου. Σαφέστατα το σκότωμα του μονόβολου δεν μπορεί να το κάνει το δωδεκάβολο αλλά σε πολύ πυκνά μέρη με δύσκολες τουφεκιές το μονόβολο είναι για τη στάμπα.
 
Μίλτο όπως ξέρεις υπάρχουν μέρη που "απαγορεύεται" η χρήση μονόβολου. Σαφέστατα το σκότωμα του μονόβολου δεν μπορεί να το κάνει το δωδεκάβολο αλλά σε πολύ πυκνά μέρη με δύσκολες τουφεκιές το μονόβολο είναι για τη στάμπα.
Και ομως Μανο το μονοβολο γιατι το ριχνεις στην σταμπα που γινεται σε πυκνο με γαβρα και πυκνα δεντρα και οχι σε ενα σχετικα πυκνο καρτερι;ισα ισα στο πυκνο το μονοβολο εχει την δυναμη να σπασει ενα κλαδι ή να περασει ενα πουρναρι..εγω δραμια δεν ριχνω καθολου πλεον...δοκιμασετο και θα δεις οτι το ιδιο θα λες μετα..το μονοβολο ειναι και θεμα αυτοπεποιθησης στην τουφεκια του ποση εμπιστοσυνη εχεις στον εαυτο σου να το ριξεις..σου το λεω αυτο απο την σχετικη μου πειρα στο συγκεκριμενο κυνηγι
 
Παιδια τα S&B 12/70 12βολα τα εχετε δοκιμασει; Πολυ φορτωμενα σε μπαρουτι τα βλεπω. Γουσταρω τον διαφανο καλυκα και την μαλλινη ταπα με αρχικη 370 m/sec. Η πράξη θα δειξει.
Πρόπερσι χτύπησα ένα γουρούνι 40κιλων περίπου στα 25 μετρα με τα συγγεκριμενα δραμια. Το πήραν 7 δράμια αν θυμάμαι καλά στην περιοχή των πνευμόνων και άφησε την τελευταία του πνοή περίπου 100 μέτρα από το σημείο βολής. Μου άρεσε η σχέση ποιότητας τιμής του εν λόγο φυσιγγιου. Αν και έχω ελαφρύ αυτογεμες αδράνειας η ανάκρουση ήταν ανεκτή για ένα τέτοιο φυσίγγι. Καλά επίσης και τα 15βολα magnum της s&b για κρύο καιρό...
 
Καλημέρα παιδιά,
χθες το πρωί σε λαγοκυνήγι μου βγήκε ένα γουρούνι 70αρι (το λέω για το μέγεθος) το οποίο και κράτησα διότι λόγω λύκων και γουρουνιών πάντα 2ο κ 3ο φυσίγγι έχω δράμια. Παρατήρησα το εξής που δεν μου άρεσε: το γουρούνι έτρεχε αλλά όχι βολίδα όπως στο σήκωμα, έκανα προσκόπευση περίπου ένα κεφάλι πιο μπροστά και στα 25μ με όπλο black eagle 66cm και 2*τσοκ μαμά που γενικά μου δίνει πολύ καλές συγκεντρώσεις και φυσίγγι rem express 9βολο το βρήκανε 3 βόλια, ένα σπονδυλική στήλη ακριβώς μετά τα πλευρά και 2 στο πίσω πόδι και καμία δεν διαπέρασε το θήραμα...αλλάξανε κάτι στα φυσίγγια τους ή παίζουν μαϊμού στην αγορά?? Για τα δικά μου δεδομένα η τουφεκιά ήταν απαράδεκτη, πολύ αργή (έπρεπε να το έχω πάρει στο στήθος) και πολύ σκόρπια τα βόλια...στα 50 μέτρα δλδ κανένα δεν θα πήγαινε πάνω του???? Ακούω τις γνώμες σας και προτάσεις και για άλλα δράμια, και πιθανόν πιο γρήγορα. Δεν κυνηγάω γουρούνια το ξαναλέω αλλά δεν θα παίζω κορώνα γράμματα όταν μου βγει..
Πριν 3 χρόνια που είχα ξαναρίξει τα ίδια δεν είχα παράπονο, τρια γουρούνια είχα πάρει και τα δύο στα 45-50 μ και είχαν 4-5 βόλια πάνω τους...

Φώτο από το γουρουνάκι δεν παίζει γιατί η κάμερα στο κινητό μου μας άφησε χρόνους :(
 
Καλημέρα παιδιά,
χθες το πρωί σε λαγοκυνήγι μου βγήκε ένα γουρούνι 70αρι (το λέω για το μέγεθος) το οποίο και κράτησα διότι λόγω λύκων και γουρουνιών πάντα 2ο κ 3ο φυσίγγι έχω δράμια. Παρατήρησα το εξής που δεν μου άρεσε: το γουρούνι έτρεχε αλλά όχι βολίδα όπως στο σήκωμα, έκανα προσκόπευση περίπου ένα κεφάλι πιο μπροστά και στα 25μ με όπλο black eagle 66cm και 2*τσοκ μαμά που γενικά μου δίνει πολύ καλές συγκεντρώσεις και φυσίγγι rem express 9βολο το βρήκανε 3 βόλια, ένα σπονδυλική στήλη ακριβώς μετά τα πλευρά και 2 στο πίσω πόδι και καμία δεν διαπέρασε το θήραμα...αλλάξανε κάτι στα φυσίγγια τους ή παίζουν μαϊμού στην αγορά?? Για τα δικά μου δεδομένα η τουφεκιά ήταν απαράδεκτη, πολύ αργή (έπρεπε να το έχω πάρει στο στήθος) και πολύ σκόρπια τα βόλια...στα 50 μέτρα δλδ κανένα δεν θα πήγαινε πάνω του???? Ακούω τις γνώμες σας και προτάσεις και για άλλα δράμια, και πιθανόν πιο γρήγορα. Δεν κυνηγάω γουρούνια το ξαναλέω αλλά δεν θα παίζω κορώνα γράμματα όταν μου βγει..
Πριν 3 χρόνια που είχα ξαναρίξει τα ίδια δεν είχα παράπονο, τρια γουρούνια είχα πάρει και τα δύο στα 45-50 μ και είχαν 4-5 βόλια πάνω τους...

Φώτο από το γουρουνάκι δεν παίζει γιατί η κάμερα στο κινητό μου μας άφησε χρόνους :(
Κωστα ρίξε πρωτα σε ενα χαρτονι και δες συγκέντρωση.
 
Με το ίδιο όπλο;
Γιώργο καλημέρα, ναι με το ίδιο όπλο - τσοκ - φυσίγγι ήταν οι βολές και αν θυμάμαι καλά παρόμοιες μέρες από θερμοκρασία και υγρασία.

Εννοείτε ότι θα γίνουν δοκιμαστικές βολές σε χαρτόνι, απλά έγραψα την παρατήρησή μου για να δώ αν κάτι παρόμοιο αντιληφθήκατε και εσείς. Για να αστόχησα το αποκλείω διότι για τα δικά μου δεδομένα ο στόχος ήταν πανεύκολος και επιπλέον στα 25 μέτρα δεν είναι λογικό το ένα σφαιρίδιο από τα 3 που βρήκαν το στόχο να έχει 50εκ απόσταση από τα άλλα 2 και τα υπόλοιπα 6 άφαντα...

τα ιταλικά B&P και NSI τί λένε γνωρίζεται καθόλου αν είναι να πάρω να δοκιμάσω και κανένα άλλο φυσίγγι....από δράμια δεν κατέχω πολλά αλλά πλέον πάντα έχω μια πεντάδα μαζί μου και δεν λέει να μην κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
 
Επειδή δεν το γνωρίζω, ποσα βόλια από το 9βολο ή το 12βολο πρέπει να βρουν το ζώο σε ζωτικό όργανο για να καταβληθεί σχετικά αμεσα; Μου δημιουργηθηκε η απορία γιατί βλέπω ότι δεν θεωρείται επαρκες τα τρία βόλια σε 20 εκατοστά κυκλο. Δεν είναι επαρκή γιατι σε μεγαλύτερη απόσταση θα είναι και μεγαλύτερη η διασπορα; Αν χρειάζονται περισσότερα από 3 βόλια δεν θα αποδόσει καλύτερα το μονοβολο;
κ βεβαία θα απόδοση καλύτερα το μονοβολο βεβαία το θέμα του μονοβολου απαιτεί πολλές προϋποθέσεις για να το ρίξεις σωστά κ πιο τεριαζει στο όπλο μας επισης κ στα δράμια υπάρχουν πολλά κ πρέπει να δοκιμάσεις πια θα αποδώσουν καλύτερα,αλλιώς θα αποδώσουν δράμια που είναι σε τάπα κ αλλιώς αυτά που είναι σε κιαθιο ανάλογα κ τι τσοκαρισμα θα έχουμε στο όπλο μας
 
Γιώργο καλημέρα, ναι με το ίδιο όπλο - τσοκ - φυσίγγι ήταν οι βολές και αν θυμάμαι καλά παρόμοιες μέρες από θερμοκρασία και υγρασία.

Εννοείτε ότι θα γίνουν δοκιμαστικές βολές σε χαρτόνι, απλά έγραψα την παρατήρησή μου για να δώ αν κάτι παρόμοιο αντιληφθήκατε και εσείς. Για να αστόχησα το αποκλείω διότι για τα δικά μου δεδομένα ο στόχος ήταν πανεύκολος και επιπλέον στα 25 μέτρα δεν είναι λογικό το ένα σφαιρίδιο από τα 3 που βρήκαν το στόχο να έχει 50εκ απόσταση από τα άλλα 2 και τα υπόλοιπα 6 άφαντα...

τα ιταλικά B&P και NSI τί λένε γνωρίζεται καθόλου αν είναι να πάρω να δοκιμάσω και κανένα άλλο φυσίγγι....από δράμια δεν κατέχω πολλά αλλά πλέον πάντα έχω μια πεντάδα μαζί μου και δεν λέει να μην κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
http://www.kalkantzakos.com/Product/4699/8vola-buckshot,-fusiggia-nsi-
Τα συγκεκριμενα εχουν παρα πολυ καλη συγκενυρωση ακομα και στα 63 μετρα που τα εχω δοκιμασει. Καποια στιγμη θα δοκιμασω και 10βολα μαγκνουμ που εχει
 
κατά την ταπεινή μου άποψη όλα τα σκάγια και δράμια, εκτός μονόβολου δλδ, μεχρι τα 55μ πρέπει να μπορούν να πλήξουν θανάσημα το στόχο, από κεί και πέρα θεωρώ ότι παίζει και λίγο τύχη...για παράδειγμα πέρυσι γνωστός μου τουφέκισε γουρούνι στα 80 περίπου μέτρα και ένα σφαιρίδιο χτύπησε το ζώο στον αυχένα με αποτέλεσμα να κουνήσει σπόνδυλο και το ζώο έπεσε παράλυτο .... μια στο εκατομμύριο να σου κάτσει.
 
Κάποτε είχαν πέσει στα χέρια μου ανάλογα μονόβολα 28γρμ "μπάλα" Νο Name σε λευκο κουτι, αλλα στον ίδιο διαφανη κάλυκα, με 11€ το κουτι των 25...
Καθώς τα πήρα απο μαγαζί που δεν μπορώ πλέον να τα προμηθευτω, ξέρει κανείς αν κυκλοφορει κατι αναλογο.?
 
Απορίες κύριοι...ποιά η διαφορά των παρακάτω φυσιγγίων εκτός της ποσότητας των σφαιριδίων και παίζει τόσο διαφορά στην τιμή....
1. http://www.kalkantzakos.com/Product/4699/8vola-buckshot,-fusiggia-nsi-
2. http://www.kalkantzakos.com/Product/4125/12vola-buckshot-sg-hp,-fusiggia-nsi
3. http://www.kalkantzakos.com/Product/2088/12vola-law-enforcement,-fusiggia-nsi-nobel-sport
4. http://www.kalkantzakos.com/Product...llettoni-110,-fusiggia-b-p-baschieri-pellagri

μπερδεύτηκα....είπα να πάρω να δοκιμάσω μαζί με τα remi και κάποια από αυτά αλλά δεν κατάλαβα ποια η διαφορά τους...τα φώτα σας .badboys.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top